Šta je novo?

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu..

Samo spasava, nikako spašava (što je Vuk Drašković večito koristio). Prelistao poslednji Pravopis Matice srpske.
 
Правопис из 2010-е?
По томе испада да је спасава једино исправно у српском језику, зато што је спашава као хрватска реч...

Све је код нас тако помешано и чудно...
Ето ја увек пишем и говорим спашава, а опет користим и "спасава се ко може".

Ово до данас нисам приметио. :)
 
Oduvek bilo spasava, nikakvih izmena tu nije bilo. Još iz vremena onog popularnog "Samo sloga Srbina spasava".
 
На такмичењу из српског у средњој нису то замерали, толико о нашем правопису. :)
 
Ovde je lepo objašnjeno:
https://skolasvetozarmarkovic.wordpress.com/језичке-недоумице/

Izgleda da sam pao na Draškovićeve fore kada sam bio klinac.

Језичке недоумице

И данас (као и раније,уосталом) често се помиње позната изрека –  ,,Само слога Србина спасава“,али се исто изрека упоребљава и са глаголом –спашава. Не једном смо, отуда ,чули и питање-шта је од овога правилно – спасава или спашава?
Одговорићемо укратко: исправније је облик – спасава. Али,да ипак објаснимо: форма спасава (м) је облик једнине садашњег времена од глгола спасавати.Облик спашава (м) је, међутим презет од глагола спашавати, дакле од облика (са-ш-)који је са становишта књижевног језика споран. Стандардни речници, наиме, (нпр. Речник Матице српске, а и др.)  уопште га не помињу, а ако га региструју, упућују га на облик – спасавати, као – бољи.
У речничком делу новог Правописа (из 1993), међутим, облик спашавати се помиње ,али с напоменом да је ,,спасавати боље него спашавати“.То би требало да значи да се ипак признаје употреба и глагола спашавати,али се не препоручује.
Мислимо да таква одредба полази од чињенице да се облик спашавати у неколико уобичајно у језичкој пракси. Међутим, рекли бисмо да за то нема правих (нормативних) оправдања; Прво, отуда што је сташавати анолошки облик, изведен по акустичкој сличности са глаголим типа решавати, лишавати, оглашавати и сл. , који се, иначе, регуларно завршавају на-шавати. Облик са-ш- спашава(м) и сл. Би се могло тумачити и сличношћу са трпним придевом- спашен(од глагола спасити, спасим), док трпни придев од глагола спасити гласи-спасен.  Међутим, глагол спасити је(за разлику од његовог трпног придева-спашен)  готово изобичајен у стандардном језику, па би се очекивало да тако буде и са трпним придевом спашен.
Неоправданост глагола са-ш- (спашава) огледа се и у томе што су и друге лексичке изведенице овога типа начињене од основе спас-(а не спаш), нпр. : спас-илац, спас-илачки, спас-илаштво, спас-итељ, спас-итељка, спас-оносан итд. , па ту основу ваља одржати и у глагола; дакле- ,,Само слога Србина спасава“  (а не и – спашава).
 
Samo spasava, nikako spašava (što je Vuk Drašković večito koristio).
Вук је увео и реч протеств илити изведено протествовати, чини ми се да од 9. марта то понеко користи. Никада ми није било јасно зашто а свакога ко тако каже повежем са Вучком. ;) Из протестВа.
 
^ Niti sam introvertan niti neko ko ne ume da se složi sa drugima, naprotiv. Jedini razlog zašto me nerviraju nepismeni ljudi jeste što smo svi imali jednake šanse da u školi naučimo pravopis. Stvar je u tome samo da li neko to želi ili ne želi da nauči. Pogotovo se očekuje od nekog ko sebe smatra (akademskim) građaninom da zna da se NE piše odvojeno od glagola osim "neću, nemam, nisam i nemoj" i ne kaže i piše "sumLJiv" već "sumNJiv", "odeLJenje" a ne "odeLenje", a da je JER tu da se dâ objašnjenje a ne postavi pitanje. Na drugom času ćemo o onim ređe prisutnim greškama. :)
 
Која глупост.
Ко је оно срочио очигледно нема појма шта значи интроверт...

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 
^ Niti sam introvertan niti neko ko ne ume da se složi sa drugima, naprotiv. Jedini razlog zašto me nerviraju nepismeni ljudi jeste što smo svi imali jednake šanse da u školi naučimo pravopis. Stvar je u tome samo da li neko to želi ili ne želi da nauči. Pogotovo se očekuje od nekog ko sebe smatra (akademskim) građaninom da zna da se NE piše odvojeno od glagola osim "neću, nemam, nisam i nemoj" i ne kaže i piše "sumLJiv" već "sumNJiv", "odeLJenje" a ne "odeLenje", a da je JER tu da se dâ objašnjenje a ne postavi pitanje. Na drugom času ćemo o onim ređe prisutnim greškama. :)
Nismo svi jednaki,nemamo iste intelektualne kapacitete niti smo imali iste mogućnosti da naučimo u životu.

Meni ne smeta kada je neko nepismen. Više mi je žao takvih ljudi jer im priroda ili društvo nisu da li bolju šansu.

Ono što mi smeta, su ljudi koji smatraju da imaju pravo da šire svoju nepismenost. Ljudi koji ne žele da nauče i/ili brane svoju nepismenost raznim opravdanjima.

Internet je sa pravom stvorio takozvane gramatičke naciste jer ako podjemo od premise da svako ko je dovoljno inteligentan da koristi nove tehnologije i medije, dovoljno je inteligentan da nauči i pravopis u razumnoj meri.

Zaključak, svako ko istrajava da koristi internet, i da širi svoje neznanje i nepismenost bez želje da unapredi sebe i društvo, zaslužuje da bude spaljen na "internet lomači". [emoji1]
 
Poslednja izmena:
^ Jako dobar odgovor, slažem se! Živela lomača! :mad:
 
Ја се не слажем са оним делом да нисмо сви једнаки. Овде није реч о неком знању и могућностима да се то научи било бубањем било природним даром него о нечем што је превише основно.

А можда је ту крив Вук (Караџић, не онај модернији) који је толико упростио бар читање и писање да код нас скоро свако може да буде писмен, што не значи много. То што код нас већина уме да пише и чита (како-тако) их сврстава у писмене и онда се појављују разни текстови па негде одмах видимо апсолутну неписменост а негде покушаје да се покажу не писмени него преписмени што доводи до смешних ситуација.

Ту су и они који не сматрају да је писменост нешто важна и скоро да се труде да то раде на погрешан начин. Они су и најгори, ако им се укаже на грешке они не прихвате него намерно наставе да пишу на тај начин.

На западу, а нарочиту код неких далекоисточних земаља је писање скоро па наука и тек добро образовани људи умеју да пишу. Увек се сетим приче другара који је у лету преко океана морао да спелује неким америма који су иначе изгледали прилично ОК али им је решавање укрштеница било компликовано јер за половину речи нису знали како се пише.Јесте да и код нас има оних који ће за град од три слова у Италији да напишу Трс а за сестриног муже (опет три слова) Аца али је то ипак нешто друго.

Ни прича о утицају околине не пије воду, ја сам из чувеног краја па се ипак трудим да пишем па чак и изговарам правилно. ;) И писмено.
 
Polupismenima dati moć da šire polupismenost na Internetu je opasnije od širenja nepismenosti jer se teže iskorenjuje i vrlo lako može da preovlada pismenost, tj. da bude šire prihvaćena, naročito kod sličnog "staleža" koga realno ima mnogo.
 
Vidim neki su se prepoznali u tekstu pa sad rade klasicnu zamenu teza... istrazivanje nikako ne promovise nepismenost vec samo istrazuje potrebu nekih da troluju i smaraju za slucajne ili manje greske, naravno ne da bi nekom pomogli vec da bi lecili sopstvene komplekse (cast izuzecima)
Sto se mene tice ne valja ici iz krajnosti u krajnost jer ti sto idu imaju neki daleko veci problem
 
Jednom, dvaput napisano pogrešno neće niko da komentariše ali kada se to i posle xy skretanja pažnje ponavlja šta zaključiti o takvoj osobi?

Vec sam ti x puta odgovorio, stvar navike ako 10+ godina pises neku rec pogresno to se ne moze ili nemoze izmenuti, pogotovo sto meni licno nemoze vise lezi sto zbog navike ili cega vec
Znam masu ljudi koji sa par reci imaju problema, jednostavno prirodnije im je da napisu "pogresno" a iskren da budem ko to kaze da je pogresno?? sto se mene tice ne moze i nemoze je ispravno :)

PS: i ja sam za to da se deca ispravljaju sto vise, jer tada ih mozes ispraviti i uticat, posle su vecina robovi navike
 
Poslednja izmena:
Vec sam ti x puta odgovorio, stvar navike ako 10+ godina pises neku rec pogresno to se ne moze ili nemoze izmenuti, pogotovo sto meni licno nemoze vise lezi sto zbog navike ili cega vec
Znam masu ljudi koji sa par reci imaju problema, jednostavno prirodnije im je da napisu "pogresno" a iskren da budem ko to kaze da je pogresno?? sto se mene tice ne moze i nemoze je ispravno :)

PS: i ja sam za to da se deca ispravljaju sto vise, jer tada ih mozes ispraviti i uticat, posle su vecina robovi navike

Nečija deca čitaju to što pišeš. Za njih te nije briga?
Svoju decu ćeš da učiš ispravno a tudju ćeš da truješ svojom nepismenošću?

Jel to logično, normalno, ispravno,fer?
 
Jeste svet je fer i posten, ima ceo zivot da se kajem i opterecujem sto su procitali "nemozes" od mene... pogotovo na bench forumu, a i rekao sam pravopis iskljcivo ide do 4 razreda osnovne, ako ih do tad neko nije ispravio ili sami ne zele (da ima i takvih) onda im je ovaj forum i slican ovim najveci problem

Isto kao sto danas uce decu da pisano š pisu sa donjom crtom sto ja necu nikad napisat, i bas me briga sta ko misli o tome
 
Poslednja izmena:
А ко их учи да се š пише као s или још горе, као sh?? Не верујем да су то учили до четвртог основне па ако су касније "научили" онда никад није касно да се такви одуче од неписмености. Ако хоће, а углавном неће јер воле да буду ин и да не буду као остали. Оправдање не може да буде да се некоме овако свиђа или да је навикао па не може да се одвикне.

Наштабиличилоакојапочнемовакодапишемикажемдамисетакосвиђаиданијенеправилно??

Наравно, ову реченицу ће мало ко да прочита јер није лако ... као што и ја планирам да престанем да читам схусхкаве текстове.
 
@calexx
ides iz krajnosti u krajnost.... jedno su namerne varijacije u pravopisu kako bi bio cool ili sta vec a drugo slucajne ili pogresno naucene (pa ceo jug srbistana skoro)
 
Случајне нико не коментарише а и када је тако, обично се прихвати савет. То да је неко научио погрешно не пије воду, не верујем да је неки наставник тако објашњавао у школи па остаје само немогућност да се нешто запамти. Чак и у том случају би требало да се сада, са мало више година и мало више искуства, прихвати исправка и да се научи нешто ново. Да су мене лоше учили или сам ја лоше научио као ђак и да тако остане цео живот ... питао бих се кад-тад шта се дешава са мном.

Југ Србије (не знам шта је то што помињеш, тако су те научили?) нема великих проблема везаних за крај осим код изговора и помало код падежа ... који се употребљавају практичније па и прецизније, иако неисправно. Изговор има много сличности са црногорским али се њима то узима као симпатично а нама као погрешно и као разлог са подсмех.

Ипак, моји коментари су више за оне намерне грешке типа схисхана или сисана латиница. То сигурно није учено у школи. Оно са незнам, не ћу, јер знаш ... и слично је већ проблем друге врсте. Наравно, верујем да многи не знају ни просту таблицу множења па им и граматика није баш сјајна али то има своје име.
 
sisana latinica je sasvim normalna kad se uzme da je podrske ubacena kasno za nase pismo, ja bi isto mogao da kazem da je bezobrazluk kad neko na latinicnom forumu uleti sa cirilicom a to uglavnom vecina radi namerno, ja ih svrstavam u srBske jehovne ratnike pa nek se ljute jer je moje misljenje o istima veoma lose :d
 
@calexx
ides iz krajnosti u krajnost.... jedno su namerne varijacije u pravopisu kako bi bio cool ili sta vec a drugo slucajne ili pogresno naucene (pa ceo jug srbistana skoro)

To sto mi govorimo drugacije ne znaci da tako i pisemo.
Cinjenica je da govor ucimo kod kuce i ne mozemo a i necemo drugacije da ucimo, ja cak to smatram sopstvenim kulturnim nasledjem, a pisanje ucimo u skoli i tu gresimo u istim stvarima kao i vi na serveru.
 
Наштабиличилоакојапочнемовакодапишемикажемдамисетакосвиђаиданијенеправилно??

Mr Кечап cesto pises ovako :smash:

Ch5UH35.jpg
 
Аха, па нисам знао да је форум латинични. Зар и таквих има? Нико од админа ме није упозорио, мени не би био проблем да пишем и исправном латиницом. Иначе немам ништа против оних који мрзе српско и мисле да ће да постану запад ако пишу њиховим писмом ... а тачно је да они не умеју да подесе наше. У праву си за касну подршку за наше писмо, сви који су у највеће користили рачунаре за писање по форумима и сличним местима пре ... рецимо 1994. године су имали проблеме са писмом и користили разне начине. А онда је чика Били увео подршку за српску латиницу и српску ћирилицу ... али је онда било касно да се учи нешто ново.

Колико је на форуму оних који писху осхисхано а рачунаре користе од пре 1994. године? Ја сам негде те године држао курсеве у овдашњем округу и одмах сам искористио прилику да тако научим оне који су били код мене. Сигуран сам да и даље пишу исправно.

Mr Кечап cesto pises ovako
Да, то ми је, баш као и кечап, мала зajeбaвaнциja са словима у латиници и ћирилици која су иста али другачија. ;) Као што рецимо користим бтњ али пазим да не напишем њиндоњс или њњњ....цом и као што нећу да напишем ни виндовс ни уиндоус јер ми то делује превише поглу. Хм, поглу ... јесам ли смео овако да напишем?

Теби је тај израз кечап толико прирастао за тастатуру да си то поновио бар педесет пута. И даље ћеш?
 
Cinjenica je da govor ucimo kod kuce i ne mozemo a i necemo drugacije da ucimo, ja cak to smatram sopstvenim kulturnim nasledjem, a pisanje ucimo u skoli i tu gresimo u istim stvarima kao i vi na serveru.
Ви Врањанци сте посебна прича што се говора тиче, на факултету сам имао неке из тог краја и када се нешто расправљају па крену својим ... језиком, нема шансе да неко то разуме. Увек ми је било симпатично, не нека реч и неки изговор него комплет другачији језик. Слични су били и Пироћанци које нико није могао да разуме.
Наравно, онима са севера смета и смешно је све што није исто као код њих. Чак толико да ни граматику понекад не успеју да науче.
 
^Pa uvek je bilo il' gramatika il' motika :d
 
Nazad
Vrh Dno