Šta je novo?

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu..

Мени није јасно како неко може да се расправља са људима и да брани своје правописне грешке као нешто нормално и непоправљиво. Па ако ти је то толики проблем купиш лепо граматику српског језика и прочиташ је поново. Никакав изговор не може да ти буде то што ниси научио граматику онда када је требало. Шта ћемо сад сви да причамо и пишемо како ко хоће без иакавих правила. Ево ја сам критику коју ми је Митар упутио примио добронамерно, а нисам кренуо да га убеђујем како сам ја у праву, ја, ја и само ја. Жељко искрено поради мало на том егу.
 
Мени није јасно како неко може да се расправља са људима и да брани своје правописне грешке као нешто нормално и непоправљиво. Па ако ти је то толики проблем купиш лепо граматику српског језика и прочиташ је поново. Никакав изговор не може да ти буде то што ниси научио граматику онда када је требало. Шта ћемо сад сви да причамо и пишемо како ко хоће без иакавих правила. Ево ја сам критику коју ми је Митар упутио примио добронамерно, а нисам кренуо да га убеђујем како сам ја у праву, ја, ја и само ја. Жељко искрено поради мало на том егу.

Jel si mozda procitao da nije problem u neznaju vec u navici koja je programirana 20 godina da se neka rec napise nepravilo?
I ne branim ja moj stav, vec objasnjavam kako nekog ne mozes u 30toj godini tek tako reprogramirati, to ce ti potvrditi svaki ucitelj, ali sta vredi izgleda da neki od vas znaju najbolje, problem je samo sto namecete vase stavove, pretite i klasfikujete ljude i to samo zbog pravopisa koji je vama veoma vazan, a meni licno srpski je jezik ako bog da cu jednog dana zaboraviti totalno :)

Realno najlakse bi bilo kad bi srpski bio moderisan prilikom kucanja, a posto nije, problem je teze resit
 
Poslednja izmena:
Па добро, ако неко призна да се у прва 4 разреда није описменио, може да му се прогледа кроз прсте, није писменост толико обавезна. Многи неписмени су далеко догурали.
 
Pominje se neko banovanje kolege sto pise 5 umesto lj. Zasto ne bismo sacekali sistem reputacije iliti ugleda pa da vidimo sta vecina forumasa misli o tome. Posto svako ima svoje misljenje, moje je da ova tema spada medju besmislenije na forumu zajedno sa vecinom zakljucanih tema koje se bave odbranom cirilicnog pisma na forumu.
 
Pominje se neko banovanje kolege sto pise 5 umesto lj. Zasto ne bismo sacekali sistem reputacije iliti ugleda pa da vidimo sta vecina forumasa misli o tome. Posto svako ima svoje misljenje, moje je da ova tema spada medju besmislenije na forumu zajedno sa vecinom zakljucanih tema koje se bave odbranom cirilicnog pisma na forumu.

Nema veze sa ćirilicom zato što na primer ja lično pišem latinicom, ali mi smeta 5 umesto lj, 6 umesto đ, 7 umesto š, 4 umesto žćč. Većina nas se trudi kada pišemo tekst u bilo kojoj temi da napišemo ispravno, neki od nas pregledaju napisano pre nego što pošalju poruku, ukoliko mi nije jasno da li se neka reč piše zajedno ili odvojeno uvek proverim na http://kakosepise.com/ i slično.

To je stvar opšte kulture na forumu i poštovanja sagovornika ili onoga ko čita, ništa više od toga. Kada napišem poruku:

"Gdej si @G@W, da 6lj si bio za m111tičnu ploču da v345diš?" zamaram i tebe i onoga ko čita i ljudi ne da ne žele da prate temu nego odlaze sa foruma.

Zašto bi rešavali rebuse ako ne moramo?

:wave:
 
Kakvo je postovanje to sto ce mi neko pravopisno, gramaticki ispravno i uctivo j... m... , sustina je ista :d
 
A da imaš "naviku" da ne pišeš razmak?
 
A da imaš "naviku" da ne pišeš razmak?

A sta mislis zasto, verovatno i ja i svi ostali to radimo namerno..., pogotovo sto sam nasao podatak da su se nekad te reci i pisale zajedno, i da je jezik kao i pravopis ziva tvorevina, i eto ja se zalazem da se "te" reci opet pisu zajedno! :)
I sad da nemam sta pametnije da radim ja treba da otvorim drugi topic o gramatici po mom vidjenu i navici, sto da ne, iskreno ne bi se razlikovalo puno od ovog ovde
 
Poslednja izmena:
Možda se pišu u Hrvatskoj zajedno a po tvom pisanju pretpostavljam da si došao iz Hrvatske. Ovde se piše odvojeno oduvek. Ako nisi naučio, posle ovoliko ponavljanja mislim da je krajnje vreme. Ozbiljno.
 
Jel si mozda procitao da nije problem u neznaju vec u navici koja je programirana 20 godina da se neka rec napise nepravilo?
I ne branim ja moj stav, vec objasnjavam kako nekog ne mozes u 30toj godini tek tako reprogramirati, to ce ti potvrditi svaki ucitelj, ali sta vredi izgleda da neki od vas znaju najbolje, problem je samo sto namecete vase stavove, pretite i klasfikujete ljude i to samo zbog pravopisa koji je vama veoma vazan, a meni licno srpski je jezik ako bog da cu jednog dana zaboraviti totalno :)

Realno najlakse bi bilo kad bi srpski bio moderisan prilikom kucanja, a posto nije, problem je teze resit

Побогу какво наметање ставова. Па зар је наметање када се каже речца "ли" се пише одвојено у упитном облику? И сада ти је напишеш заједно и неко ти каже да то граматички није исправно и сад ти он намеће ставове. Дај то је смешно, не можеш тако извртати ствари у своју корист. Постоје правила у сваком језику која се морају поштовати јер си у супротном неписмен.

Знаш како кажу. "За сваку навику постоји одвика". Али постоји и тврдоглавост и терање ината, попут тог корисника који самовољно користи бројеве у писању. То је тотална неписменост. Волео бих да видим његову пословну кореспонденцију ако је икада и имао.

А што се тиче српског језика и да ли ћеш га ти заборавити то је твоја ствар. Овде ако хоћеш да комуницираш нећеш моћи. Иначе одавно су разни учени страни људи рекли за српски језик и то баш за ћирилично писмо да је једно од најбоље конструисаних са јасно утврђеним правилима. Једно слово, један глас. Нема писма на свету са таквим правилом. Сада мени је жао што тако мислиш о сопственом језику и писму али ок, има и таквих људи.
 
Poslednja izmena:
Mislim pre svega na pravopis, to su reci ucitelja da greske u pravopisu se uspesno uglavnom iskorenjuju do 4 razreda osnovne, jer eto ja sam ti primer kako neke reci pogresno pisem i mozes ti meni 100 puta reci da je to pogresno ja sam tako naucio i navikao i ako se ne setim i ne zapazim datu rec da sam pogresno napisao to necu ni primetiri...

@A c a
Takodje kad sam rekao za program za pravopis, pa jednostavno kao sto za engleski imamo podvucene netacne reci skoro na svakom koraku, za srpski to nije slucaj, pa tako eto nije ni cudo sto vecina non stop gresi u pravopisu, jer sigurno ja necu provlacit moj tekst kroz neki externi program za gramaitiku i pravopis

A takodje ne zelim da neko ko se raspravlja samnom me naziva glupim zbog jedne naispravne reci i typo greske, kao sto se nebrojano puta desavalo (ne od strane tebe), jer eto isti ima NULA argumenata ali zato je nasao type ili gramaticku gresku pa misli da je pojeo svo znanje sveta oko sebe!

Ovde si sve napisao kako treba. 'Ne' odvojeno sa glagolom, zajedno kao pridev.

Edit: jedino ovo 'samnom' se piše odvojeno.
 
Poslednja izmena:
Ovde si sve napisao kako treba. 'Ne' odvojeno sa glagolom, zajedno kao pridev.

Edit: jedino ovo 'samnom' se piše odvojeno.

Da, generalno gresim kod par reci, ranije nije postojao dodatak pravopisa za word dok sam ga intenzivno koristio za srpski, kao sto sam rekao ove greske se "lako" ispravljaju do 4-5 razreda, posle toga je vec teze, pogotovo ako se ne koristi program za pravopis u toku pisanja
 
Ovo sa 'ne' je lako, samo po'vataš šta je pridev, a šta glagol i nema greške. Sa pridevom se piše zajedno, a sa glagolom odvojeno.
 
Ljudi koji smatraju da je nedostatak pravopisa na forumu veliki problem su isti oni koji misle da su najveci problemi ove drzave Babicevi lapsusi.
 
Ne smatramo da je veliki problem ali problem postoji. Poređenje ti nije na mestu (drugi deo rečenice).
 
Kako nije veliki problem? Ljudi na takvim položajima ne bi smeli da budu tupavi i neuki.
 
Ja uopšte ne pričam o političarima, pričam o tome da li je veliki problem na Benčmarku, a smatram da drugi deo rečenice nije za poređenje zato što nas G@W vređa time što nas spušta na nivo političara u Srbiji.
 
Upravo to. Njemu i njegovim kolegama se desavaju svinjarije jer su tupavi i neuki. Iz istog razloga je pravopis na forumu pao na niske grane. Nije nedostatak pravopisa problem vec nuspojava pravog problema koji je mnogo komplikovan, gotovo neresiv. Ima neke veze sa nacinom na koji Benchmark ostvaruje prihod kao i sa stanjem u drzavi, pogotovo je kriticna komponenta kompjuterska (ne)pismenost danasnje omladine. Ja sam sa 13 godina sastavio svoj prvi kompjuter, sa 16 radio u servisu. Vecina danasnjih tinejdzera ne znaju ni da rastave kompjuter a kamoli da ga sastave.
 
Побогу какво наметање ставова. Па зар је наметање када се каже речца "ли" се пише одвојено у упитном облику? И сада ти је напишеш заједно и неко ти каже да то граматички није исправно и сад ти он намеће ставове. Дај то је смешно, не можеш тако извртати ствари у своју корист. Постоје правила у сваком језику која се морају поштовати јер си у супротном неписмен.

Знаш како кажу. "За сваку навику постоји одвика". Али постоји и тврдоглавост и терање ината, попут тог корисника који самовољно користи бројеве у писању. То је тотална неписменост. Волео бих да видим његову пословну кореспонденцију ако је икада и имао.

А што се тиче српског језика и да ли ћеш га ти заборавити то је твоја ствар. Овде ако хоћеш да комуницираш нећеш моћи. Иначе одавно су разни учени страни људи рекли за српски језик и то баш за ћирилично писмо да је једно од најбоље конструисаних са јасно утврђеним правилима. Једно слово, један глас. Нема писма на свету са таквим правилом. Сада мени је жао што тако мислиш о сопственом језику и писму али ок, има и таквих људи.
Na Tt sam trenutno, da ne trazim, Bernard So je hteo engleski jezik da sredi po uzoru na srpski i nudio je nagradu onome ko u tome uspe, smatrao je da je cirilica i srpski jezik najsavrsenije pismo na svetu. Ako takva izjava dolazi od jednog velikog Bernard Soa onda ima tezinu.
 
Pa ako malo bolje pogledas, on je zapravo hteo fonemski alfabet, dakle samo je bio impresioniran pismom, ne i jezikom. Svega 3 latinicne foneme pisu se sa 2 grafeme - lj, nj i dž, i to samo zato sto je odbijena reforma Djure Danicica - pa je apsurdno usvojeno samo njegovo đ, sto bez usvajanja ostalih predlozenih grafema nije donelo nikakav napredak. Cak se i danas pogresno pise dj umesto đ, kao sto sam ga i ja napisao u Djura. Moram poceti da se lecim od ove osisane latinice :d
Milan Sipka je pokusao 2008. da ponovo progura slican predlog, ali to je danas potpuno nerealno.
 
Можда је ту и највећи проблем наше писмености, имамо прелаку азбуку и свако ко научи 30 слова себе сматра писменим. Тамо где је то компликованије је потребан мало већи труд и онда се лакше види ко је писмен а ко не. Можда сам помињао пример из Кине, колега је својевремено провео неко време у фабрици па је питао Кинезе да напишу његово име и презиме. Нису знали па су отишли до шефа који је покушао и није успео. На крају је предложио да оду до директора јер је он најученији и најписменији па је овај то лако урадио. Тамо се зна ко је писмен, ко је мало писмен а ко није. Овде су сви писмени после 30 слова ... а на форуму је 90% порука са озбиљним грешкама, текстови који не би и у трећем основне добили прелазну оцену. Нека од тога део буде са мањим грешкама типа лоше одвајање заграде, одвојена тачка на крају реченице или још горе, спојена са следећом, разне комбинације са тачкама али има много баш озбиљних а од њих је и кренула ова прича. Наравно, осисану латиницу не рачунам, то је само знак лењости или ината па не мора да значи да је неко неписмен мада може да звучи безвезно. И опет пример, својевремено сам на некој локалној телевизији видео најаву такмичења ниских певаца ... на летиници то може да се тумачи на неколико начина док је ћирилично очигледно лоше смишљено.

Као што сам писао, није проблем ако неко није баш писмен али је већи проблем што неће да прихвати добронамерне примедбе.

Што се ћирилице тиче, користим је неко време и не мислим да је намећем или тражим да и други то раде али је сматрам равноправним писмом и мислим да читање таквих порука не сме да буде проблем писменим колегама. Овде не рачунам алфија који има проблем са фонтовима. ;) Мада ... данашње генерације су изузетно неписмене по свим питањима па њима можда и смета.
 
Ijuuu, gospodin кечап drzi predavanje o pismenosti :D
 
Наравно, ако користим неке своје изразе изведене из зajeбaнције, не значи да не знам шта је писмено. Као што ћу из сличних разлога да некоме кажем фала али нећу да кажем да ми нешто хвали, као што ћу некада да тражим хлед за у сок или леба уз јело, али не значи да не знам како се каже. И то ћу да користим када ми се учини да је ОК.
Или је требало да пишем кеч ап?
 
Meni ne zamerajte ako imam gramaticke greske od MK sam :)
 
Не замерамо граматичке, само правописне. :p :)
 
Ма теби нико не би смео да замери јер се и превише трудиш око писања да нека правописна грешка може да се занемари. Проблем су они који су учили српски или им је бар то матерњи језик.
 
Slažem se za kraleta. Krale nije nepismen, krale je stranac. Njemu srpski nije maternji i svakako će mu znanje srpskog vremenom biti još bolje.

Ono što nikako ne razumem je kako nepismeni ljudi mogu da imaju samopoštovanje i samopouzdanje. Kako mogu da smatraju sebe uspešnim i pametnim, i odakle im ideja i hrabrost da pravdaju svoju nepismenost?


@zeljko
Jeste, biti nepismen znači biti prost.
Biti nepismen znači biti neznalica.
Biti nepismen znači biti inferioran prema svima ostalima.
Biti nepismen znači da nisi dovoljno inteligentan da savladaš bilo kakvo znanje i sposobnost jer nisi uspeo da savladaš ni ono elementarno.
Biti nepismen znači još mnogo toga ružnog i ni jedno jedino lepo.
 
Biti nepismen znači da nisi dovoljno inteligentan da savladaš bilo kakvo znanje i sposobnost jer nisi uspeo da savladaš ni ono elementarno.

Prilicno jednostavno objasnjeno. Nazalost, zeljku opet nece biti jasno, kao sto mu nikada nista nije jasno, osim da je on u pravu.
 
Do svega ovoga ne bi došlo da je Željko jednostavno ignorisao vaše postove o pismenosti i nastavio dalje o svom problemu u zadatoj temi.

Druga stvar, a mnogo me iritira, je što ovo nije forum za uži krug ljudi, eto ima makedonaca i drugih stranaca , neki nikad i nisu učili ćirilicu, niti su bili u obavezi, pa su primorani ovde da je uče jer neko namerno forsira ćirilično pismo itd.
Treća stvar, ima mnooogoooo ljudi koji su završavali osnovne pa i srednje škole sa odličnom ocenom iz srpskog jezika a da ne znaju sve padeže i gramatiku, ali to je zato što je to prošlo u sredini odakle su, Vranje, Leskovac, Kosovo itd. Zašto? Pa zato što su ih učili nastavnici sa istim problemom, a i odrasli su u baš takvom okruženju, koje nije vekovima u nazad htelo da prihvati nešto što im se nametalo!

I da ne citiram sad jednog člana koji je te iste ljude poistovetio sa ljudima nižeg nivoa inteligencije i izneo ceo spisak uvreda. Čak ću se usuditi da kažem, džaba pojedincima ovde pismenost kad ste kao ljudi NULA !

I još jedna stvar, nemojte na SRPSKOM forumu koji ima u nazivu BENCHMARK da filozofirate o srpskom jeziku i gramatici , pisajući postove na latinici, i to ošišanoj , pri to koristeći sininime i izraze "od preko" . Da ne nabrajam dalje, mislim LICEMERNO JE !
 
Nazad
Vrh Dno