Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

I gde tu piše da je prodavac dužan da ti zameni proizvod nakon 6 meseci?
Saglasnost kupca za popravku je potrebna samo u prvih 6 meseci.

U stavu 2 člana 52. Zakona o zaštiti potrošača.
 
Tako je - nezavisnost suda kod nas podrazumeva da svaki sudija ima slobodu da samostalno tumaci zakon i dokaze, i donosi odluke kako on(a) misli da treba, pa onda za istu stvar razlicite sudije presude drugacije, sto po meni nije pravedno :wall:

Nema više utvrđivanja materijalne istine u parničnim postupcima, tako da je to pitanje kako izneseš svoj slučaj, odnosno nije potreban dobar advokat, potrebno je da samo ne bude loš.

Kao što je nama pričala jedna sudija, jedna strana zahteva na sudu neka potraživanja od druge, a očigledna zastarelost potraživanja, glupi advokat druge strane to neprimećuje i ne poziva se na zastarelost. Njoj bilo žao, pa pokušava izokola da mu kaže to sa tipa 'jao kako je dugo vremena prošlo...' ali ne vredi govedo ne zna da uoči očiglednu zastaru.
 
Ako proizvod je kupljen pre manje od 6 meseci da li kupac je duzan da ga nosi u servis ili prodavac? I da li kupac moze da trazi povracaj novac umesto da mu nov proizvod? Predpostavljam da je potrebno odmah naglasiti da hocu povracaj novac da ne bi bila fora kasnije mi vam poslali zamenu. Razlog sto necu zamenu je sto mislim da ce kvar da se desi i kod zamene.
 
Ako proizvod je kupljen pre manje od 6 meseci da li kupac je duzan da ga nosi u servis ili prodavac? I da li kupac moze da trazi povracaj novac umesto da mu nov proizvod? Predpostavljam da je potrebno odmah naglasiti da hocu povracaj novac da ne bi bila fora kasnije mi vam poslali zamenu. Razlog sto necu zamenu je sto mislim da ce kvar da se desi i kod zamene.

u prvih 6 meseci mozes da trazis raskid ugovora, odnosno povracaj.
Proizvod MOZES da nosis direktno u servis, ali nisi duzan. Tamo gde si kupio moraju da prihvate.
 
Da li moze mali savet u vezi zamene telefona i prava potrosaca u tom slucaju? Naime iPhone 7S je kupljen u USA pre npr 18 meseci i pre oko 3 meseca je crko. U zvanicnom distributeru sa iPhone u BG su rekli da je van garancije, da popravka nije moguca i da je moguce predati taj pokvaren telefon i dobiti novi telefon (naglasak na nov telefon, dakle ne zamena) za RSD 60 hiljada i da je u tom slucaju garancija 3 meseca. To je uradjeno medjutim 5 dana pre isteka te garancije se desila potpuni ista stvar, uredjaj je opet predat istom ovlascenom prodavcu, utvrdjeno je da je isti kvar i ovaj put u garanciji je poslat u USA odakle ce opet biti poslat nov telefon. Moja 2 pitanja u vezi ovoga:

1. Kako je moguce da neko da samo 3 meseca garancije za nesto sto je sustinski nov telefon i placeno 60 hiljada dinara? Pitam zbog cinjenice da se kvar desio 6 dana kasnije, prosao bi rok od 3m i po recima prodavca jedini nacin bi bio da se OPET plati 60 hiljada dinara? Nisam strucnjak ali zar ne postoji neki minimalni zakonski rok za nesto sto je NOV telefon? Moram da pitam jer je ova rasprava vodjena sa distributerom gde on tvrdi da se ovo vodi kao servis i zamena dela koja se radi kroz privremeni izvoz/uvoz bez obzira sto se sustniski radi o novom telefonu i zaista velikom iznosu novca koji se daje u tom slucaju? Bez obzira sto oni nude rok od 3 meseca i neko to moze ili ne mora da prihvati (prvi put je iskreno prihvaceno greskom jer zena nije shvatila tj pitala za garanciju vec je pretpostavila da posto je nov telefon i placa 500 eur to je godinu dana u najmanju ruku) zar ne postoji zakonska regulativa koji stiti potrasaca od nerealno kratkih garantnih rokova?

2. U krajnjem slucaju da je distributer upravu koliko je garancija u ovom slucaju? Opet 3 meseca ili samo preostalih 5-6 dana?

Hvala puno na odgovorima.
 
Тебе не занима шта они раде и како раде, није то твој проблем него њихов. Донео си стари телефон, купио нови и имаш 2 године гаранције од датума замене

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
 
I meni je to logicno, ali mi iskreno treba savet potkrepljen cinjenicama i pravnom regulativom. Dakle da li je to definisano u Zakonu o potrosacima ili neki drugi zakon, da mogu da se pozovem na tacnu odredbu. Ili da kontaktiram drustvo za zastitu potrosaca i ako da koje, posto ih ima vise, a ocigigledno ne postoji nesto na drzavnom nivou?
 
Jesu ti dali novi račun i šta piše na njemu?

Sent from my MI 6
 
Па дефинисано је законом, било који нов производ има гаранцију од 2 године. Ја сам јуче преузео нов телефон због немогућности сервиса да поправи стари телефон и на њега имам гаранцију од 2 године. Пре тога сам и тај покварен добио нов, јер ни телефон пре њега нису знали да поправе - исто сам имао гаранцију 2 године.
Нисам добио рачун за тако нешто, али само сам однео папир са сервиса на ком пише када ми је замењен телефон за нови и од тог датума ми тече гаранција од 2 године.
Не дозволи да те откаче тим дивљим причама - нов телефон нова гаранција

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
 
Taj IPhone je kupljen u USA i dobra volja Applea je da ga uopšte servisira u Srbiji. Ne podleže pravima iz našeg zakona.
 
Па није да су се нешто претргли од добре воље, дечко је поштено платио за нов телефон. Оног тренутка када су се обавезали да раде сервис, морају га радити по нашим законима

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk
 
Ne bih rekao da je dobra volja jer je to placeno 500 eura niko nista nije dao za dzabe, a ovlasceni diler ima tu uslugu u svom cenovniku, dakle verujem da je to deo Apple customer care. Posto telefon nije repariran (u tom slucaju mi je ok radna garancija 3m jer telefon u startu nije imao garanciju) vec je dobijen nov iPhone 7S (mi smo platili nesto sto se vise ni ne prozivodi 500 eur, opet nikakva dobra volja vec full cena) ne vidim kako neko moze da proda NOV tehnicki uredjaj u Srbiji sa garancijom od 3m? Ovo sam decidno pitao prodavca da li je to nov ili repariran telefon i receno je nov.

Placeno je preko racuna firme, u opisu fakture stoji "Usluge-Usluga servisa-Zamena telefona". Opet pod zamenom telefona receno je da je dobijen nov telefon. Logicki se postavlja pitanje koliko je to tacno jer potpuno isti kvar se desi posle 80 dana i to kvar da nije moguca popravka vec mora opet zamena, ali serijski brojevi nisu isti pa je i razliciti telefon.

Ovo je vise pravno pitanje - da li oni imaju pravo da ovo tretiraju kao servis-zamena telefona i ako to sustinski nije? Nisam pravnik, ali zar nije sustina bitnija od forme i da to mora negde zakonski da bude prepoznato?
 
Vidis to mi uopste nije palo na pamet, dobra primedba. Ipak originalna dilema ostaje, nebitno kako je kupljeno. Nova tehnicka stvar, bez obzira zvao ti to zamenski telefon ili ne je nova i placena je po ceni nove stvari, a ti si dao garanciju ispod zakonskog minimuma. To mi je radna hipoteza. Samo je pitanje da li je true ili false.
 
Opet, zakon o zaštiti potrošača se ne bavi kupoprodajom izmedju dva pravna lica, tako da u tom smislu nema zakonskog minimuma. Koliko je meni poznato, nijedan zakon ili propis ne postavlja nedvosmislene rokove za P-P odnos, već prepušta sve direktnom dogovoru (ugovoru) izmedju strana.
 
Da li moze mali savet u vezi zamene telefona i prava potrosaca u tom slucaju? Naime iPhone 7S je kupljen u USA pre npr 18 meseci i pre oko 3 meseca je crko. U zvanicnom distributeru sa iPhone u BG su rekli da je van garancije, da popravka nije moguca i da je moguce predati taj pokvaren telefon i dobiti novi telefon (naglasak na nov telefon, dakle ne zamena) za RSD 60 hiljada i da je u tom slucaju garancija 3 meseca. To je uradjeno medjutim 5 dana pre isteka te garancije se desila potpuni ista stvar, uredjaj je opet predat istom ovlascenom prodavcu, utvrdjeno je da je isti kvar i ovaj put u garanciji je poslat u USA odakle ce opet biti poslat nov telefon. Moja 2 pitanja u vezi ovoga:

1. Kako je moguce da neko da samo 3 meseca garancije za nesto sto je sustinski nov telefon i placeno 60 hiljada dinara? Pitam zbog cinjenice da se kvar desio 6 dana kasnije, prosao bi rok od 3m i po recima prodavca jedini nacin bi bio da se OPET plati 60 hiljada dinara? Nisam strucnjak ali zar ne postoji neki minimalni zakonski rok za nesto sto je NOV telefon? Moram da pitam jer je ova rasprava vodjena sa distributerom gde on tvrdi da se ovo vodi kao servis i zamena dela koja se radi kroz privremeni izvoz/uvoz bez obzira sto se sustniski radi o novom telefonu i zaista velikom iznosu novca koji se daje u tom slucaju? Bez obzira sto oni nude rok od 3 meseca i neko to moze ili ne mora da prihvati (prvi put je iskreno prihvaceno greskom jer zena nije shvatila tj pitala za garanciju vec je pretpostavila da posto je nov telefon i placa 500 eur to je godinu dana u najmanju ruku) zar ne postoji zakonska regulativa koji stiti potrasaca od nerealno kratkih garantnih rokova?

2. U krajnjem slucaju da je distributer upravu koliko je garancija u ovom slucaju? Opet 3 meseca ili samo preostalih 5-6 dana?

Hvala puno na odgovorima.

Ne znam da li se Zakon o obligacioniim odnostima u ovom slučaju odnosi i na robu koju kupuje firma, ali u tom zakonu piše:

Produženje garantnog roka

Član 503

(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.

(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo.

Ako ceo telefon vode kao deo, trebala bi garancija za ceo telefon da ide od početka.

Ja bi svakako kontaktirao advokata za savet. Mislim da ti udruženje za zaštitu potrošača ne može pomoći pošto nije kupilo fizičko lice.
A opet firma je to kupila kako osnovno sredstvo pa mislim da mora da ima garanciju.
Kada firma kupi telefone kod nekog operatera za svoje radnike ima garanciju.
 
I Iphone 7s ne postoji. Samo iphone 7 Iphone 7+ Iphone 8.... Nije bitno, nego cisto da ispravim.
 
Ovde se i postavlja pitanje kakvu uslugu je dao nas servis/prodavac. Da li samo trasnport iz US ili prodaju telefona? Ovi su mozda samo posredovali izmedju kupca i apple u americi.
Jeste, tehnicki je sva prodaja samo posredovanje, ali postoji razlika izmedju stavljanje robe u promet na trziste Srbije i usluge tranporta.
 
Edit: tek sada videh nove odgovore, korisni saveti jako, hvala puno. Verovatno cu se konsultovati sa advokatom u tom slucaju.

Edit 2: Cisto znatizelje radi, da je kupilo telefon fizicko lice, da li postoji odredba u Zakonu o zastiti potrosaca koja bi sprecila davanje garancije od 3m na ceo zamenjen telefon? Odlicna primedba za transport vs stavljanje u promet, ali mislim da to ne menja sustinu pred nasim zakonom da je to nov tehnicki uredjaj placen po punoj ceni sa garancijom 3m.

I da jeste neki iPhone 7, zenin je pa ni ne znam tacno koja oznaka. Ja preferiram android :).
 
Poslednja izmena:
Pa postoji razlika izmedju garancije i saobraznosti. Saobraznost je obavezna i ona je 24 meseca. Garancija je zapravo prosirenje prava potrosaca i uglavnom se odnosi na period zastite, ali ne mora da bude samo to. Moze se odnositi na bilo sta i samo je bitno da kupac o tome bude obavesten, odnosno da su uslovi ispisani na garantnom listu. Tako garancija moze i da ogranici neka prava.
 
Nije mi jasno samo što si im dao stari telefon ako si novi platio po punoj ceni

Sent from my MI 6
 
Veruj mi da ni ja ne znam posto nisam ja licno isao u tom trenutku da menjam. Ponuda je bila date stari telefon i Apple vam posalje novi uz USA za 500 eur. Tek kada je taj novi crko posle 80 dana sam usao se ukljucio u problematiku i saznao da je imao 3m garancije itd. i tako sam zavrsio ovde. Moram malo da procitam na temu garancije vs saobraznost da mogu da komentarisem, ali koliko god vrteli ovu temu vidim da sam upravu sustinski. Ako je prodavac dao nov uredjaj za 500e sa drugim serijskim brojem to ne moze da ima tako kratku garanciju. Samo da vidim da li ima pravno uporiste. U ovoj zemlji ne bi me cudilo da nema :(.
 
Ne znam pošto nije fizičko lice inače bi morali da izdaju novu garanciju za potpuno nov uredjaj, probaj da se raspitas još negde kakva su ti prava i budi im malo dosadan pa mozda i uspes da izvučeš nesto. Ovo sto rade je skroz *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ski pošto si stari mogao da prodaš za delove a novi da kupiš bilo gde sa punom garancijom

Sent from my MI 6
 
Pa postoji razlika izmedju garancije i saobraznosti. Saobraznost je obavezna i ona je 24 meseca. Garancija je zapravo prosirenje prava potrosaca i uglavnom se odnosi na period zastite, ali ne mora da bude samo to. Moze se odnositi na bilo sta i samo je bitno da kupac o tome bude obavesten, odnosno da su uslovi ispisani na garantnom listu. Tako garancija moze i da ogranici neka prava.

Ne moze garancija da oduzima od prava koja su zagarantovana zakonom. Tehnicki.
 
Ne moze garancija da oduzima od prava koja su zagarantovana zakonom. Tehnicki.

ne moze i ne sme, ali zaravo moze :D
Ako pitas nekog sta radi garancija, ona samo i iskljucivo prosiruje prava definisana zakonom. ALI, isto tako je moguce definisati da neki delovi ne spadaju pod garanciju ili imaju kraci period. Neke stvari su potpuno logicne, kao punjiva baterija u fiksnom telefonu, a za neke se moze diskutovati do sutra, kao sto su integrisane baterije u telefonima.
 
Ili garancija na software, a ne na matičnu i display.
Hahaha
Pustite vi prodavce, oni lupetaju po tim garancijama pa gde prodje prodje.




Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Ne izdaje garantni list emmi za pc konfiguraciju? Samo fisklani, fisklani vam je dokaz za garanciju 2 godine. Od kada je to? na fisklanom ne piše koliko traje garancija, niti koji su uslovi, servisi?
 
Ako je nesto u garanciji 2 god daje se samo fiskalni racun i sa njime mozes da reklamiras robu, ako je duze od 2 god onda moraju da izdaju garantni list.
Recimo, uzeo sam u Comtrade monitor LG 3 god. i SSD Kingston 5 god., poslali mi samo fiskalne, posaljem mail gde je garantni list i da su po zakonu duzni da mi daju jer fiskalni vazi samo za 2 god., lepo ih pitao hoce oni da posalju ili da odem do neke njihove radnje, nazvali me posle 2 sata i dogovorim se da za LG odnesem prazan garantni list koji je dosao uz monitor i popunili ga u Uscu, sto se tice SSD nisu dobili nista od generalnog uvoznika pa su poslali upit sta da rade, da li ce oni da im posalju garantni list pa da ga popune i proslede meni ili cemo videti kako ce se resiti dodatne 3god. pa cemi javiti od ponedeljka sta ce se uraditi po tom pitanju.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
da iskoristim temu i pitam nesto novo sa cim se susrecem prvi put.

Kupio sam pre 4 meseca kocione diskove i plocice za moj auto, i ugradio ih je moj majstor.
Zadnjih mesec dana diskovi tresu prilokom kocenja, izgleda da su krivi.

Na koji nacin se tu vrsi reklamacija, s obzirom da je meni auto neupotrebljiv kada se skinu diskovi?
Ja sam kontaktirao prodavca, i on rece da moram da mu dam diskove i da serviser popuni reklamacioni list, i da ce on poslati na reklamaciju.

Sve je to super al sta cu ja bez kola kako se to resava?
Druga stvar je sto ni majstor nema volje da mi cuva auto kod njega dok se reklamacija ne resi niti ja pristajem da budem bez auta.
 
Poslednja izmena:
Kupi nove diskove. Posle rešavaj reklamaciju.
 
Nazad
Vrh Dno