Šta je novo?

Veš mašine

Nisam izveo neki zaključak čitajući temu, potrebna mi je preporuka za ove jeftine do 30k din. Beko, Gorenje, Vox...?
Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine?
 
Pripazite se ešerihije, to zlo je izdržljivo uprkos EU standardima. Pakao može da napravi u urinarnom i još gore gastrointestinalnom traktu. Ako već perete na MAX 60 stepeni, gledajte da češće pustite mašinu praznu da radi na 95 sa sirćetom, izbeljivačem ili čime god za dezinfekciju.

Ne, već postavi temelj za razvoj zapaljenskih bolesti creva a među njima prvenstveno Morbus Crohn.

Ali nisu svemogući. Tih 60°C je minimum i to sa posebnim detergentima. Ako nemaš nešto sa varikinom u sebi, nije ti dosta ni 70.

Ajd' bre ljudi, man'te se te paranoje. Eno puna infektivna odeljenja populacije koja pere garderobu na <90°C...

Moderne mašine sa modernijom hemijom peru odlično. Na 40°C većinu stvari, ponešto na 60°C. 90 vrlo retko treba (mi samo kuhinjske krpe peremo na tom max programu).

Ne mora sve sa čime smo u kontaktu da bude sterilisano da bi smo bili zdravi.
Kome to nije dovoljno i ne veruje u nove mašine, neka nabavi neku starijih generacija pa neka uradi totalni remont.
A kome ni to nije dovoljno, evo već sam linkovao ovo... :p

... ... ...

Inače, da u pravu ste, za svak(akv)o mišljenje i informaciju se za 15-ak sec izgugla potvrda.
 
Što firmware? Svaka mašina greje do 90C.
Đavola greje. Naravno da ne greje.
Ajd' bre ljudi, man'te se te paranoje. Eno puna infektivna odeljenja populacije koja pere garderobu na <90°C...

Moderne mašine sa modernijom hemijom peru odlično. Na 40°C većinu stvari, ponešto na 60°C. 90 vrlo retko treba (mi samo kuhinjske krpe peremo na tom max programu).

Ne mora sve sa čime smo u kontaktu da bude sterilisano da bi smo bili zdravi.
Kome to nije dovoljno i ne veruje u nove mašine, neka nabavi neku starijih generacija pa neka uradi totalni remont.

Nemoj da racionalizuješ. Ako piše 95 °C, treba da bude 95 °C, a ne da proizvođač računa da ćeš ti koristiti industrijski detergent, koji postiže iste rezultate na 70 °C, pa da ti spusti temperaturu za 25 °C bez tvog znanja.

Zamisli kad bi proizvođač automobila računao da ćeš ti kupiti mnogo manje gume, pa ti prepodesio brzinometar da piše 70 km/h, onda kada voziš 95 km/h .

Samo to je već dovoljno bezobrazna obmana, što te lažu da pereš na 95 °C, a ustvari je 65 °C. Kad se na to doda fakat da je nemoguće postići teperaturu potrebnu za dezinfekciju odeće, onda ispada da nisu samo prevaranti, nego i da prodaju đubre od proizvoda. Da dopišemo još i da su trovači, jer je ugljen dioksid koji je glavni nusproizvod generisanja el. energije, hrana za drveće, dok je teška hemija, kojom pokušavaju da opravdaju nedostatak potrebne visoke temperature, otrovna za živi svet.
 
Poslednja izmena:
Nemoj da racionalizuješ. Ako piše 95 °C, treba da bude 95 °C, a ne da proizvođač računa da ćeš ti koristiti industrijski detergent, koji postiže iste rezultate na 70 °C, pa da ti spusti temperaturu za 25 °C bez tvog znanja.

Sa ovim se u potpunosti slažem. Specifikacije treba da su tačne i da piše da mašina radi ono što zaista radi. Ostalo je obmana i protiv toga se treba boriti.
...ali ne pričom o zdravstvenim problemima pranja na <90°C. Gubi se kompetentnost i prelazi u brbljaonicu.

Dok neko nezavisan ne isprati tačan flowchart rada savremene mašine, dok ne izmeri neposrednom metodom tačnu temperaturu vode, bzvz. je nametati merenje rukom na staklu kao tačan dokaz rada mašine. A onda kao nastavak pričati o crevnoj flori i urinarnim infekcijama...


Što firmware? Svaka mašina greje do 90C.

Vrti se priča da proizvođači lažu sa tim podatkom, i da na određenim programima mašina zapravo greju na mnogo manje temperature od podešene da bi imale bolji energy rating.
Mada, ja još nisam našao neko nezavisno i pouzdano merenje koje bi potkrepilo tu priču.

Ok je to istražiti i pričati o tome. Ali bzvz. da u to umešamo priče o crevnoj flori.
 
Poslednja izmena:
Sa ovim se u potpunosti slažem. Specifikacije treba da su tačne i da piše da mašina radi ono što zaista radi. Ostalo je obmana i protiv toga se treba boriti.
...ali ne pričom o zdravstvenim problemima pranja na <90°C. Gubi se kompetentnost i prelazi u brbljaonicu.

Dok neko nezavisan ne isprati tačan flowchart rada savremene mašine, dok ne izmeri neposrednom metodom tačnu temperaturu vode, bzvz. je nametati merenje rukom na staklu kao tačan dokaz rada mašine. A onda kao nastavak pričati o crevnoj flori i urinarnim infekcijama...




Vrti se priča da proizvođači lažu sa tim podatkom, i da na određenim programima mašina zapravo greju na mnogo manje temperature od podešene da bi imale bolji energy rating.
Mada, ja još nisam našao neko nezavisno i pouzdano merenje koje bi potkrepilo tu priču.

Ok je to istražiti i pričati o tome. Ali bzvz. da u to umešamo priče o crevnoj flori.
I meni je ta priča malo čudna. Besmisleno je da na uređaju piše da je podešen na recimo 40 stepeni a on da zagreva na 30. Ne shvatam svrhu takve prevare. Voleo bih da vidim neko nezavisno i nepristrasno merenje kod različitih proizvođača. Baš me zanima o čemu se stvarno radi.
 
Mi peremo na 40c standardne stvari, ves, posteljine, carape i peskire na 60c i bele bademantile/peskire na 90c. Ovo poslednje peremo na 90C i zbog masine, mislim da nije lose da povremeno odradi pranje na 90c, pa bolje tako nego praznu da je pustam.
 
I meni je ta priča malo čudna. Besmisleno je da na uređaju piše da je podešen na recimo 40 stepeni a on da zagreva na 30. Ne shvatam svrhu takve prevare. Voleo bih da vidim neko nezavisno i nepristrasno merenje kod različitih proizvođača. Baš me zanima o čemu se stvarno radi.

To i mene zanima, ali nisam video iole valjano nezavisno merenje. Mašine se ispituju u nezavisnim institucijama za atestiranje u ozbiljnim zemljama (zanemarimo sada naše "institucije"), i sigurno bi se pročulo da postoje neke veće i sistemske obmane potrošača.

Priče sa neta, "ja pipao staklo, meni se jeste/nije ugrejalo kupatilo" nisu adekvatne metode provere rada.

Npr, nove mašine imaju plastične kazane, a jedan razbucani što sam video (nemam pojma od koje mašine) je čak bio presvučen poliuretanskom penom koja je odličan toplotni izolator.
Samim tim, ne može se ukupno zagrevanje spoljašnosti mašine i kupatila uzeti kao neki utisak o temperaturi rada kod mašine sa plehanim kazanom, i sa plastičnim. Pa još izolovanim.

Mašine danas odlično peru. A nije primećen ni povećani broj slučajeva na infektivnom klinikama od kada kupujemo nove mašine.
Tako da, bzvz. je da li nam je higijena dovoljno dobra.
Ali nije bzvz. priča da li mašine rade kako piše da rade. Ako peru na 32, 48 il' 70 umesto 40, 60 i 90, neka to tako napišu.
 
To je i moje mišljenje. Nek bude i na 30 stepeni pranje ali neka napišu. Dozvoljena je i tolerancija +- 1 stepen i kraj.
 
@NShappy
O kakvim to paranojama pišeš? Gde je navedeno da ako se pere ispod 90 da se automatski navlače infektivne bolesti? Ešerihija je temelj za nastanak raznih opakih bolesti ali to je samo temelj, moraju i drugi uslovi da se ispune da bi do toga zaista došlo. O tome ne bih razglabao ovde, nije ni mesto za to slažem se samo me ponela reakcija kolege... Ali bez brige, ne može sa veša dospeti u creva i napraviti dar-mar. Veća opasnost od infekcije postoji za dame ali ni tu nije izvesno da će do toga zaista i doći.
Ako sam napisao da bi donji veš trebalo prati na visokoj temperaturi zaista tako i mislim. Te priče da moderne mašine peru odlično sa današnjom hemijom na 30... I ko te je demantovao? Pa i ja operem i bolje ručno u hladnoj vodi sa običnim sapunom trljajući. Posle ne treba ni da se pegla jer je veš čist a nije zgužvan?
Ako si ti jak i zdrav kao konj, kapa dole s moje strane. Ali nemoj sve nas vući kroz taj šablon. Ima nas dovoljno imunokompromitovanih da i mala količina bakterija pravi kurcšlus kakav ne sanjaš. Ono što sam pisao prvenstveno se na njih i odnosilo, mada može i drugima. Teoretske šanse postoje i ko je voljan da ignoriše to neka ne kuka ako bude upravo taj 1 od 1000.
A što se te hemije koja odlično pere tiče, zbog slabijeg ispiranja usred štednje vode deterdžent ostaje na tkaninama nedovoljno ispran pa izaziva i alergijske reakcije osobama podložnim tome. Zato se stavlja čak i manja količina deterdženta u mašinu od preporučene, da bi se smanjio rizik za reakciju.
Ono što sam pisao odnosilo se na osobe kojima je otkuvavanje važno. Vi ostali kako hoćete a mi "paranoični" kojima su neželjene reakcije daleko češće nego vama ćemo se snalaziti kako znamo i kako nam doktori savetuju a ne proizvođači deterdženata i veš mašina.
 
Hteo ja to da probam, ali može da se upetlja dok se vrti bubanj. Pogotovo što senzor mora biti dole u vodi da ima nekog smisla. Curkaće i voda pored kabela jer guma neće lepo leći na staklo vrata.
 
dame neka manje nose tange i nece da bude eserihije, kakvi ves kakva masina.

sta si zapo toliko za eserihiju koja iako pravi picvajz gde joj nije mesto, nije ni mala maca u poredjenju sa kojekakvim drugim monstrumima. hocu da kazem kao argument za to iskuvavanje uzmi neku drugu gamad, a ne eserihiju...
 
To i mene zanima, ali nisam video iole valjano nezavisno merenje. Mašine se ispituju u nezavisnim institucijama za atestiranje u ozbiljnim zemljama (zanemarimo sada naše "institucije"), i sigurno bi se pročulo da postoje neke veće i sistemske obmane potrošača.

Priče sa neta, "ja pipao staklo, meni se jeste/nije ugrejalo kupatilo" nisu adekvatne metode provere rada.

Nije adekvatna, ali ljudi nisu pali sa Marsa. Ako koristiš bušilicu godinama i znaš šta je 3000 obrtaja, ne može neko da te farba i da ti prodaje 2000 o/min za 3000 i onda da te ubedjuje da ti treba neki profesionalni optički merač brzine burgije, kada je razlika 1/3.
Ako sumnjate, kupite žičani senzor i ubacite u bubanj, žicu vani i belezite dal je 90 ili 70C.

Ne treba ti to. Samo pauziraš program, i nakreneš veš mašinu napred da voda lepo pređe nivo staklenih vrata i onda izmeriš temperaturu stakla.
 
Poslednja izmena:
@Skankhunt42
To se na mene odnosi? Ako je tako...
Aman bre... Pišem o potrebi da se beli veš pere na višim temperaturama i o čišćenju mašine da se patogeni ne namnože previše. Zašto sam je pomenuo? Ne znam tačno, znam kakve probleme imaju ljudi kod kojih se zapati invazivna sorta. Da li može neka gora da se nađe u mašini? Nemam pojma i ne interesuje me toliko. Naveo sam je kao primer nečeg lošeg, nemam nameru da ih nabrajam ovde, nisam mikrobiolog. A nisu ni bakterije jedino što se može naći u kazanu mašine.
Siguran sam da većina stanovništva svoje mašine jako retko "čisti". Struja nije jeftina da bi se često mašina vrtila prazna a kome pada na pamet da tu istu mašinu otvara radi temeljnog čišćenja? S te strane podržavam promenu mašine nakon 3-5 godina onima koji mogu to da si priušte ako neće da se zamaraju sa čišćenjem i "čišćenjem".
Nemam nameru više da pišem o mikroorganizmima, zažalio sam što sam to i pomenuo u startu.
Ko želi može slobodno zube prati vodom iz veš mašine. S druge strane, ko se boji svih tih bakterija neka nakljuka mašinu antibioticima. Šta god ko preferira.
 
Moderne mašine su potpuno elektronske i nemaju mehanički prekidač za struju, da li im po vašem mišljenju šteti stalno ukuljučenje i isključenje sa napojne mreže 220 V ? Da li je bolje mašinu ostaviti stalno uključenu u struju?
 
Mnogo smo skrenuli sa teme. Ako neko ima problem sa patogenima u veš mašini neka uključi povremeno na 90 stepeni i rešeno. Neko je pomenuo Varikinu. Ona zaista dobro radi. Može da koristi i Asepsol. Sve su to jeftina sredstva a završavaju posao oko mikroorganizama.
Moderne mašine su potpuno elektronske i nemaju mehanički prekidač za struju, da li im po vašem mišljenju šteti stalno ukuljučenje i isključenje sa napojne mreže 220 V ? Da li je bolje mašinu ostaviti stalno uključenu u struju?
Ukoliko je napon stabilan i bez skokova onda nema problema što je stalno uključena. Ako je električna mreža nadzemna ja bih isključivao tokom grmljavine. I dobro je isključiti iz napajanja kad majstori iz distribucije prave prekide jer može da se desi da uključe samo faze bez nule i onda crkavaju elektronski uređaji. Ja sam za sve elektronske uređaje kupio produžne sa ugrađenom prenaponskom zaštitom. To mi je tokom jedne grmljavine spasilo televizor.
 
Poslednja izmena:
Najbolje izvući utikač po završetku da ne bude posle... Može da se prekine dovod i kip prekidačem.
Komšija naučio lekciju na teži način.
 
Siguran sam da većina stanovništva svoje mašine jako retko "čisti". Struja nije jeftina da bi se često mašina vrtila prazna a kome pada na pamet da tu istu mašinu otvara radi temeljnog čišćenja? S te strane podržavam promenu mašine nakon 3-5 godina onima koji mogu to da si priušte ako neće da se zamaraju sa čišćenjem i "čišćenjem".
Za program održavanje potroši se oko 1kWh struje, dakle oko 10din. Za 12 meseci 120din (1eur). Još toliko za deterdžent.
 
Ne kupiti masinu koja nema program od 90c?
 
Preskočio si izgleda glavno pitanje - kako uključiti program na 90°C, ako ne postoji na mašini za veš?
Ako nema 90 onda uključiti 60 plus neko sredstvo za dezinfekciju od gore pomenutih. Ima ih u svakoj samousluzi.
I što reče Ivanbass1 - ne kupovati mašine koje nemaju pranje na 90.
Sami biramo mašinu - niko nam nije kriv ako smo izabrali neadekvatnu.
 
Poslednja izmena:
Jeli može primer nekih modela koji nemaju opciju za 90C ?
Čisto da se zna.
 
Poslednja izmena:
koliko sam shvatio problem je u tome sto ne znamo koje masine imaju a koje nemaju 90, jer postoje neke kojima zadas 90 a ona te iskulira i greje vodu na 60.

Der Schnitter, stvarno se slazem sa svim sto kazes, samo sam pitao za ovo sa E. coli, jer svaki dan radim sa njima.
 
Uglavnom imaju, pise iskuvavanje 90C ali retko na kojoj predje 70C...
Vec sam pisao, pokusavaju da se uglave u one silne AA++++ oznake a tu postoji vise problema.
Nacin testiranja je jedan od glavnih, ne daje se potrosnja po ciklusu pranja vec po satu i to je glavni razlog sto se smanjuje temperatura i sto sve nove masine drasticno duze peru nego stare.
Zato se prica da ce po novom nacinu testiranja koji tek treba da se usvoji da se daje potrosnja po cuklusu pa se nadam da ce to dovesti bar malo stvari u red.
 
tad ce da greju jos manje, da bi se uklopili da ukupna potrosnja bude sto niza :D
 
Verovatno ali ce bar da skrate vreme pranja koje je sada nepodnosljivo veliko.
 
A te vaše mašine nemaju brze programe?
Kod mene recimo pamuk obojeno 40°C u redovnom programu traje 3:12 a u brzom 1:39.
Na stranu što mašina uglavnom radi noću, pa retko kad koristim brzi program.
 
Nazad
Vrh Dno