vix
Slavan
- Učlanjen(a)
- 22.05.2011
- Poruke
- 329
- Poena
- 345
Definitivno se smanjuju performanse ili se makar smanjuju maksimalne performanse koje CPU može da postigne. Razlog se krije u tome što za relativno mali TDP, CPU može da postigne vrlo dobre performanse - neka to bude 80% maksimalnih performansi za primer. Da bi postigao maksimalne performanse, potrebno je da se podigne takt a često i napon radi stabilnosti (to CPU-ovi danas rade automatski). Na žalost, sa porastom takta i napona, vrlo naglo raste potrošnja. Nije linearna zavisnost. Tako da za ovih 20% do maksimuma performansi, 100% više toplote generišu a ne 20% više kako bi to bilo da je linearna zavisnost. Proizvođači CPU-ova se utrkuju na tržištu za maksimalne performanse, ne za malu potrošnju. Jedino je u mobile i serverskom segmentu energetska efikasnost od važnosti.Vidim po komentarima da se potrošnja može smanjiti podešavanjem u BIOS-u, ali nije mi sasvim jasno — ako se performanse pritom ne smanjuju, zašto to jednostavno nije postavljeno tvornički?
AXP90-X47 Full Copper
Mislim da tu Full Copper pravi najveću razliku 🙂. Svojevremeno kada sam jurio kuler za moj setup, nisam mogao da nađem bakarnu varijantu a obična varijanta ima dosta lošije performanse. Gledao sam i AXP90-X53 Full Copper. Ni njega nije bilo.
Poslednja izmena:

