Šta je novo?

Fujitsu klima uređaji

Luca je do 30 m2..
Dede sa duznim postovanjem klima se ne uzima prema kvadraturi nego prema toplotnim gubitcima/dobitcima.
Ista klima moze grijat i 100 kvadrata dobro izoliranog prostora a i patit se u 25 kvadrata neizoliranog.. tako da je to jako individualno..

Baci oko na skandinavske forume uz pomoc google translatea, hladno ljudi npr Mitsubishi FH25(9ku) za 100 kvadrata uzimaju. Al onda procitas opis prostora, 40 centi vune zidovi, 40 plafon, rekuperacija itd..
 
Pa procitaj upite ljudi sa opisima evo na ovom forumu. Naci ces od toga da neki nemaju izolaciju do nekih koji stave 15-20 cm. Jako sareno tako da taj podatak o predvidjenoj kvadraturi apsolutno nije mjerodavan.
Naravno da ce onome sa 3 cm izolacije trebati duplo jaca klima nego nekome sa 15 cm stiropora i dobrom stolarijom u istoj kvadraturi. Skandinavski forum sam naveo kao extrem tacno.
 
Pa ovde polazimo od toga da njemu Luca nije mogla da da vise od 20c ove jako slabasne zime i da je ta 18ica na vecim minusima svega 30ak posto jaca od te 12 Luca.
Kako treba da radi ta 18ica da bi bilo ok u tom prostoru, da duva kao uragan?
Mislim da do sada nijednom nisam preporucio 24ku, ali ako pogledas tabele, meni je logicnije od te 18ice, a razlika u ceni je 20k sada.
Ako se i jednom pokaze kao neprijatna, posle je to ozbiljna cifra.
 
Sad imam luca12, kupljena pre godinu dana i ove zime kad su bili hladniji dani nije mogla da prebaci 20,5 stepeni tako da ona ide u sobu, a u dnevnoj moram nesto jače nego se razmišljam da li će mi 18 biti dovoljno ili ipak da idem na 24 s obzirom da sam pročitao ovde komentare da kmta ne može da povuče više kad zatreba kao Luca.
Da bi klima radila punim kapacitetom treba isključiti ECO mod ili Outdoor Unit Low Noise.Filtere čistiti na primer svakih 10 ili 15 dana i samu klimu bar jednom godišnje.Zaprljana unutrašnja jedinica može značajno da umanji protok vazduha kroz klimu i na kraju kapacitet uređaja koji slabije greje ili hladi.Klima se više zaprlja leti zato što se kondenzat sliva niz lamele unutrašnje jedinice na te vlažne lamele lepi se prašina.Zato posle gašenja klime leti ostavi pola sata klimu na Fan samo ili podigni temperaturu na 30 stepeni da ugasi kompresor ostavi da radi i osuši UJ.
 
Dede sa duznim postovanjem klima se ne uzima prema kvadraturi nego prema toplotnim gubitcima/dobitcima.
Ista klima moze grijat i 100 kvadrata dobro izoliranog prostora a i patit se u 25 kvadrata neizoliranog.. tako da je to jako individualno..

Baci oko na skandinavske forume uz pomoc google translatea, hladno ljudi npr Mitsubishi FH25(9ku) za 100 kvadrata uzimaju. Al onda procitas opis prostora, 40 centi vune zidovi, 40 plafon, rekuperacija itd..
Ondak nije klima loša kako Heroj kaze nego je njegov prostor od 55m2 lose izolovan za tu klimu. Mislim uvek imas neke reference kako bi to trebalo da greje hladi i u kom prostoru. Nazalost nemamo te klime iz vana što je šteta večih razmera zbog kvaliteta i ugođaja grejanja na velikim minusima bez po muke.
 
Strasno je kada covek jednom kupi nesto i onda ima toliku potrebu da to svoje brani, da krene da fantazira da je neko rekao da je to njegovo lose 😂
 
Na -15c, Luca koja nije mogla ni blizu da se izbori sa tim prostorom tokom ove smesno tople zime, daje 3.1kW, a 18KMTA samo 1.2kW vise.
Tu pricamo o max vrednostima.
Ko da malo vise truda osim 10s za trolovanje, moze da zamisli kako ta 18ica treba da radi u tom prostoru da bi bilo kako treba.
Izborice se ona, ali je bitnije na koji nacin.
Amber 12 je jaca klima od 18kmta, pa su je ljudi uzimali za manje prostore od ovog.

Ja sam više za to da označavanje kapaciteta klima u BTU ode u istoriju.
 
Jos gore je kada pise za koliko m2 je pogodno za hladjenje i grejanje :) U jednih 40m2 treba prosecna 18ica, a u drugih je i 9ka overkill :)
 
Prostor +prostor+prostor+bruka izolacija jednako vox najgrđi za 55m2.
 
Jos gore je kada pise za koliko m2 je pogodno za hladjenje i grejanje :) U jednih 40m2 treba prosecna 18ica, a u drugih je i 9ka overkill :)
Tačno tako. Neko je išao u školu pa postao majstor, pa je majstor otišao vani a njegov radnik koji je za njim nosao stepenice sad otvorio firmu i kaže da je majstor i još se hvali kako za jedan da ako ne postavi 4 ili pet klima to nije majstor.
 
Pozdrav.Lfca18.Odlicno odradila posao u toku zime.Krenuo bi sa hladjenjem,do pre koji dan nisam imao potrebe..Kako da je koristim i gasim da ne bi doslo do budjanja i neprijatnih misrisa.Hvala
 
Pogledaj uputstvo kako da podesiš turbinu da radi stalno.Ako ne možeš da se snađeš objasniću ti.Kad rešiš da ugasiš klimu podigni temperaturu na 30 stepeni ili uključi fan samo na pola sata da isuši izmenjivač unutrašnje jedinice.
 
Pogledaj uputstvo kako da podesiš turbinu da radi stalno.Ako ne možeš da se snađeš objasniću ti.Kad rešiš da ugasiš klimu podigni temperaturu na 30 stepeni ili uključi fan samo na pola sata da isuši izmenjivač unutrašnje jedinice.
Koliko dugo da radi na 30c?Hvala puno proleter.Mnogo si mi pomogao oko saveta za kupovinu klime i uopste 👍
 
Ja ostavim pola sata da radi sa isključenim kompresorom da isuši izmenjivač možeš i duže da je ostaviš da radi uglavnom je to dovoljno vremena za sušenje.
 
Je l' zna neko kako da skinem resetku ispred turbine da bih mogao lepo da operem turbinu na Lmce? Resetka ima dva srafa ali koji se nalaze sa unutrasnje strane pa im je nemoguce prici.
 
Inace danas smo ugradili Kmce u stanu i primetio sam da je daljinski malo modernizovan, sad ima u pola stepena da se podesava temperatura, dodato je i neko test dugme a na unutrasnjoj jedinici je dodat wifi simbol i lampica. Doduse ne znam da li se ovakav daljinski ranije dobijao na skupljim modelima (Luca, Kgta, itd) ali na Kmta/Kmcc definitivno nije bilo ovoga ranije
 
KG ima podešavanje u pola stepena i pomeranje vertikalnih usmerivača vazduha daljinskim.Koja je oznaka daljinskog upravljača za KMCE.KMTA daljinski ima oznaku AR-REB1E.
 
KG ima podešavanje u pola stepena i pomeranje vertikalnih usmerivača vazduha daljinskim.Koja je oznaka daljinskog upravljača za KMCE.KMTA daljinski ima oznaku AR-REB1E.
AR-REM5E i AR-REMIU bi trebalo da imaju horizontalno pomeranje krilaca(na KG i ne znam kojim jos klimama) kao i dugme za senzor prisutnosti. AR-REB1E bi trebalo da ima samo klasicno vertikalno i da je prakticno isti kao moj na LUCA, AR-REA2E i to su valjda ti sto idu na te KMTA i ostale modele koji nemaju vertikalno usmeravanje.
 
Ipak ima unapređenja na KM modelima podešavanje u pola stepena na KMCE modelu je odlična stvar.Ponekad je baš pola stepena bitno za dobru tempetaturu u prostoriji.
 
Pola stepena je gimmick cisti. Npr grijes neku prostoriju od 20 kvadrata na 24.5 c.
Poredaj po sobi na nekolilo razlicitih mjesta i visina termometre pa da vidim sto ce bit svuda u pola stepena ista.
Ako bude ja ti kupim jos jednu takvu klimu
 
Cekaj da vidis sada kada krene marketinska kampanja da tre jeftinije Fujitsu treba kupovati zbog 0.5c podesavanja, a wi-fi, vertikalno usmeravanje i slicne stvari i dalje nebitne :)
 
Još nisam stigao da postavim termometre na više mesta u sobi imam ih na po jednom mestu u sobama.Pola stepena može da bude važno možda ne tebi ali nekome da i još treba klima koja može tačno da održava zadatu temperaturu.
Cekaj da vidis sada kada krene marketinska kampanja da tre jeftinije Fujitsu treba kupovati zbog 0.5c podesavanja, a wi-fi, vertikalno usmeravanje i slicne stvari i dalje nebitne :)
Konkretno ovi modeli KM su domaći zadatak za Kineze kako klima treba da modulira isto se odnosi i na kulturu rada koja je odlična.
 
Poslednja izmena:
Ko je spominjao Kineze ne mijenjaj diskurs.
Pricamo o KMT modelu i tih pola steoena podesavanju(koje vec odavno postoji kod nekih i japanaca i kineza) koje su ti neko otkrice.
Teoretski i kad bi mogla odrzavati, totalno je bespotrebno.
Pola stepena nema sanse da ces osjetiti razliku u prostoriji. Tako da je to cista budalastina.

P.S domaci zadatak je dala i u cestim defrostima. Mala klima, mali kompresor od LG. Ne vidim tu nista specijalno.
KGT, LFC, LVC, Nocria su vec izvrsne Fujitsu klime.
Evo ti isjecak komentara o super preciznom odrzavanju temoerature te KMT sa drugog foruma. Nez smijem li stavit link sa drugog foruma, koga zanima nek jednostavno kopira ovaj dio teksta i izbacice mu na googlu.

Ono što sam zaista volio na Vox-u je "I FEEL" funkcija koja je omogućavala klimi da joj daljinski upravljač šalje informaciju o temperaturi u prostoriji, tj u daljinskom se nalazio senzor temperature. Moram da budem iskren da sam se malo razočarao kad sam vidio da ni jedan Fujitsu model nema takvu funkciju, postoju opcija daljinskog termostata ali termostat za Fujitsu košta koliko i ta VOX klima. Ja imam 3 klime tako da mi se ne bacaju pare na to. Moram da podesim temperaturu na 27-28 da bih imao 24 u kući, ako podesim na daljinskom 24 klima veoma brzo postigne tu temperaturu i modulira faktički ništa i ne grije jer se senzor temperature nalazi u njoj. Kako se ostali forumaši nose sa ovim problemom
 
Poslednja izmena:
I feel se pokazao kao slabo koristan imaju ga Kinezi na svojim klimama zato što su im termo senzori na klimama slabo kad tačni.Na taj način su želeli da kompenzuju taj nedostatak ali nije ispalo baš kako su želeli.Ti ne vidiš ništa specijalno u toj klimi kako kažeš mali kompresor ali i odličan softver i kad sve to spojiš u jednu celinu dobiješ dobar klima uređaj.Ako misliš da je budalaština što su na KMCE dodali to podešavanje za pola stepena ti im pošalji E-mail i objasni zašto tako misliš.
 
Kome se to pokazao slabo koristan i-feel? 😂

A zasto onda Fujitsu nudi opciju daljinskog senzora za paprene novce kada im klima u svakom prostoru savrseno odrzava jednaku temp? Kao i opciju wi-fi adaptera?
Kada je Gree obe opcije nudio besplatno, Fujitsu je 3rd party sistem wi-fi kontrole jer nisu znali sami da naprave, naplacivao 200-300e.

Sto se rada klime tice, tvoje bogato iskustvo sa radom jedne klime ti govori da jedne ne rade lepo, a druge rade...da, bas tebe treba slusati, cak i ako nisi placen da reklamiras Fujitsu.

Nisu senzori nista slabiji na kinezima nego na japancima, dzabe se trudis da to tako predstavis.
Imas video dolaz gde Luca pregreva 4-5c prostor i i dalje duva toplo.
Drugo, sama pomisao da prostor od recimo 25m2 moze imati istu temperaturu ispod izduva klime i skroz nasuprot njoj je vec zabrinjavajuca.

Evo, ja legnem na krevet, kod glave mi je ok, a noge mi se smrznu od hladnog vazduha...ja mislim da mi ni ne treba termostat da dodjem do zakljucka, ali ti tvrdis da je to ista temperatura.
 
Moje iskustvo a povremeno i čitam na forumu šta pišu članovi foruma i imam dosta jasnu sliku o tome šta i kako radi.Jalova je ta priča Xepoj već se na forumu iskristalisalo šta radi dobro a šta ne.Možemo ja i ti da pišemo šta poželimo ali kad korisnici klima opišu kako rade njihovi inverteri to nekoga demantuje a nečije stavove potvdi bar što se tiče naših pogleda na problematiku oko izbora klime.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno