Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

To se vazda dešava sa stvarima koje su EOL (end of life)...opada potražnja jer ljudi traže nešto novo (u ovom sučaju M.2 NVMe), pošto je manja potražnja manje se i pravi, manje primeraka u opticaju - veća cena. A i M.2 nije baš od juče, u opticaju je već godinama.
Da ne pominjemo što prodavci u Srbiji nisu čuli za rasprodaje pa će radije da drže nešto u magacinu nekoliko godina nego da ga se otarase po nižoj ceni od nabavne...

Ok, 2.5" SATA SSD-ovi još nisu baš iskorenjeni, i dalje imaju mušterije, ali su definitivno na zalasku karijere. Ostalo je jako malo ljudi sa pločama koje nemaju makar jedan M.2 slot...
 
Pretpostavljam da je NM620, 3.0 x4. NM710 je ~2k skuplji.
 
Ispao sam iz ove teme, a potreban mi je što pre jedan SSD za stalni backup. Čim se neki fajl u mapiranim folderima promeni, ode na taj disk.
Trenutno taj posao radi 2.5" HDD od 320GB u eksternom kućištu, pa bih zadržao kućište, samo zamenio disk, pošto je prijavio neke bad sektore.
480-500GB je OK.

Brzina nije prioritet, samo da ne bude neki model kome puca kontroler ili ima prijavljenih gubljenja podataka na bilo koji način.
Vidim ove Kingstone A400 ili nešto slično?

Update: sad vidim Samsung 870 EVO 500GB košta 4.000 dinara. To je skroz prihvatljivo. Jel ima neka bolja preporuka?
Лично бих купио било шта друго само не Samsung evo.
Покушај са другим произвођачима (Transcend, Kingston SKC 600). Немој никако А400 ни бесплатно да узмеш.
МX500 такође бих избегао. Стога Transcend или KC 600 Kingston.
Ima prica oko tog ssd-a da su u tisini uradili downgrade kontrolera. Platis jedan, dobijes drugi... U sustini, ne utice na gaming koliko sam procitao :D
To само Самсунг није почео да ради, тако да немој се оптерећивати око тога. Масовна појава код већине произвођача.
 
Zašto ne 860EVO? To mi je u notebooku storage drive, slabo ga koristim, zauzeto možda 100 od 500gb, manje više statičnih podataka, sve izmene su u nekim sitnim megabajtima. Jel drive ima neki problem ili...?

Ako ima neki problem, da njega prebacim u ovaj rack, a da u notebook stavim nešto provereno.
 
imate ponovo Lexar 2TB m.2 kod nas, ispod 9k dinara...
Dakle valja li ovo šta? Na njega bih sve osim sistema? Šta je best buy za moje potrebe? Bilo bi još bolje ako bi to bio klasičan ssd jer imam samo jedan m2 slot a tu bih sistem...
 
Nemam nikakve zamerke za moj Lexar SSD NM610PRO 2TB

1689609353177.png
 
Dakle valja li ovo šta? Na njega bih sve osim sistema? Šta je best buy za moje potrebe? Bilo bi još bolje ako bi to bio klasičan ssd jer imam samo jedan m2 slot a tu bih sistem...
meni odgovara, u laptopu imam dva m2 slota, prvi je kraći, 2242, za sistem 256gb. U drugom je bio neki Kindgston od 1tb, napunjen. Sad je tu ovaj od 2tb, dok Kingston ide u enclosure, ovi novi veliki usb fleševi me iznervirali sa ovim padovima brzina kad se snimaju veliki fajlovi... pa nek traje, što duže :)
 
Sad sam uzeo Samsung 980 500gb za b450 plocu na ananasu za 3590 dinara (mastercard sa vaucerom od 1000 dinara). KC3000 ce verovatno u PS5 kada ga uzmemo, nadam se uskoro. 😃
 
Tako da sto se tice SSD-ova, Samsung is the way.
Osim u proteklih 3 godine do ~9 meseci do danas 😅 Toliko su the way, da je Puget System prodao/bacio sve 990 PRO disk-ove i presao na Sabrent

970 EVO tiho menjanje komponenti unutar njega (na kraju lazna uzbuna, i nije uticalo ni na sta previse), Zatim Ceo batch, cela proizvodnja 870 EVO iz 2021 = zavrsili u kantama [masovna otkazivanja posle par meseci] (link ka ranijoj poruci u ovoj temi ispod).

Pa zatim firmware problemi sa 990 PRO (samo-unistava se do smrti bez firmware update-a) i 980 PRO (zakljuca se i ne moze upis bez firmware update-a). Za 990 PRO i 980 PRO ispravljeno sad, ali problemi u nedekvatnim performansama sa obicnim 980 nisu, niti ce ikada biti sredjeni izgleda (performanse slabije od DRAM-less konkurencije sa mnogo manjih oficijalnim brojkama)

+ Da ne zaboravimo problematican 840 EVO, koji su jedva polovicno zakrpili firmware-om


Skraceno, Samsung se dokrpio sad, i sve sto je dostupno novo u prodavnicama je bez problema, osim obican 980 (ali sad je barem dovoljno jeftin da opravda svoje realne performanse i ponasanje naspram diznilend zvanicnih).
 
Poslednja izmena:
840evo imam bukvalno od kad se pojavio u prodaji. To mu dođe cela decenija već. Upisa koliko hoćeš, ni štucnuo nije. Brzina i dalje max deklarisana.
 
840evo imam bukvalno od kad se pojavio u prodaji. To mu dođe cela decenija već. Upisa koliko hoćeš, ni štucnuo nije. Brzina i dalje max deklarisana.
I ja sam imao 840 Evo koji je radio bez problema (imam ga još uvek) ali ja i ti smo kap u moru SSD-ova...to što su naši ok, ne znači da i drugi nisu.

Nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi imaju "kod mene radi lepo, ovi što kažu da je problematično mlate gluposti" stav...niko ne kaže da je kompletna proizvodnja nečega falična, 100% primeraka, ali i 5-10% je za uzbunu, broj failova koji je projektovan i prihvatljiv za proizvođače je daleko manji i od toga. Plus, niko ne želi da se kocka sa svojim parama i živcima...ili možda i žele.

Ne kažem da je to tvoje gledište, samo si naveo tvoj primer, ali ima mnogo ljudi koji su u tom fazonu. Kad smo kod Samsunga, kad sam saznao za probleme sa 980 Pro prestao sam da ga preporučujem ljudima i govorio im da ga zaobiđu iako je Samsung najavio zakrpu jer je postojala mogučnost da zakrpa neće rešiti problem (što se dešavalo na drugim stranama sa raznim proizvodima) i onda zbog mene neko baci pare na SSD koji zeza. Odmah su me spopale kolege sa foruma da ne pričam gluposti jer će biti ispravljeno, "kod mene radi bez problema" itd. Ispalo je da jeste ispravljeno ali ja nisam želeo da rizikujem, pogotovo što su postojale jednako dobre alternative (KC3000 i još neki). Ako neko drugi misli da je paranoja neopravdana, ok.

Slično je sa Adata S70 Blade. Odjednom mu je dosta pala cena kod nas i Mađara, najjeftiniji SSD sa tim karakteristikama, jeftiniji i od KC3000, zamalo da uzmem jedan. Onda sam se zainteresovao otkud odjednom takav pad cen, malo sam istražio i video dosta žalbi da ga ljudima sistem ne registruje, ili odmah ili posle nekog vremena. Adata je izbacila zakrpu ali sam video komentare i nakon toga koji tvrde da se i dalje dešava pa sam odustao od S70 Blade i kupio KC3000, i ne želim da ga preporučujem iako je i dalje veoma jeftin. Znam da su ga neki kupili i verovatno neće imati problema, ali ko zna? Ne želim da rizikujem.

Iiyama GB2770QSU, gaming monitor koji se pokazao dobro na testovima, ima ga kod nas po dobroj ceni...preporučivao sam ga judima, čak sam ga razmatrao i za mene, dok nisam naleteo na žalbe da se pojavljuje burn-in posle nekog vremena. Sad sam odustao od toga...da li sam paranoičan na osnovu tuceta komentara sa neta? Možda. Ne želim da rizikujem, ko hoće slobodno...

Misim da sam ilustrovao poentu...
 
Upisa koliko hoćeš, ni štucnuo nije. Brzina i dalje max deklarisana.
Moj je neupotrebljiv, spao sam na full refresh bio na svakih 2-3 meseca samo da ne koci sve i izgubi 95% performansi (odavno ni refresh ne pomaze), takodje proizvodio WHEA error-re celo vreme i cinio stabilan overclock memorije nemogucim.

jos jedno 10-tak ljudi sa Discorda i foruma imalo slicne probleme.
 
@jurodivi
"Nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi imaju "kod mene radi lepo, ovi što kažu da je problematično mlate gluposti" stav..."

Gde sam ja izrazio ovakav stav? Šta je sa tobom?
Moje lično iskustvo sa konkretnim modelom. Nisam ja od te ekipe što pravda svaku kupovinu.
 
Poslednja izmena:
Rekoh gore da ne kažem da je to specifično tvoje gledište...govorio sam uopšteno.
 
Btw. sto se tice KC3000.
Ja skoro uzeo Crucial P5 plus za PS5 i nedelju kasnije pazarih i Kingston Fury 2tb za 100e. Heatspreader opcija ali sam mu nabacio bequiet mc1 heatsink, isto kao i na P5+.

Sudeci po brojnim recenzijama Fury Renegade je KC3000 samo sa dodatno tjunovanim fw-om, hw je isti. Ima DRAM (kao i kc3000, 1gb/1tb, 2gb/2tb), koristi deo storage prostora kao SLC (nesto malo vise od KC3000, cini mi se oko 500-600GB vs recimo oko 200ak GB kod P5+) a pritom ima i nesto vise alocirano za overprovisioning (od KC3000) samim tim i nesto "manje" prostora za skladistenje, zbog toga je i TBW nesto veci od KC3000. TBW je za obicnog konzumenta irelevantan, sumnjam da moze da se "probije" i vrednost od 1.2PB koja je "industrijski standard" (tj 1.6PB kod KC3000) za 5 godina, sem ako neko bas ne radi heavy duty video obradu.

Pustio ga kroz par sintetickih testova, nije prelazio 65 (oko 62) sto je ok, u idle je bio oko 35-42 stepena.... Crucial P5+ (takodje sa mc1 heatsinkom) je isao i do 70/72, 45 u idle...
Nesto nize temperature su svakako bolje, cak sta vise mozda je najbolja verzija sa fabrickim heatsinkom. Tako da je on otisao u konzolu.
Kingston ima istorijat da periodicno odradi "tihe revizije" tj downgrade komponenti posle nekog vremena (isto kao i ADATA/Patriot itd), tako da treba obratiti paznju...
Ali ovako kako je KC3000 mislim da je skroz ok kupovina i da nije vredno doplate od 20-30e za Fury Renegade model.

Btw

U desku imam 2x1tb 970 evo ("obicne" ne "plus" modele) i za sada sam skroz zadovoljan, sljakaju bez problema iako su mozda nesto topliji...
Razmisljao sam da uzmem 980pro 2tb za PS5 ali posle ovog fw debakla sam ih zaobisao...
Inace pre toga koristio Crucial u laptopovima (m2 2240 i mx500 ssd) i bez problema mi i sada sljakaju 7+ godina... Doduse health je na jednom 86%
Crucial bih svakako opet kupio, mozda nisu top of the line u sintetici ali meni su se makar pokazali kao pouzdani.
 
Poslednja izmena:
Zato sam ja uzeo hynix P41, citao sam dosta i nisam nasao na neki veliki broj zalbi. Lomio sam se izmedju sn850x i P41 razlija je bila u par €. Sto se tice Samsunga imam 840 Evo sigruno 8, 9 god radi isto kao prvog dana i Evo 970 plus koji je poceo da brlja sa vecim fajlovima.
 
Trenutno je na Iponu blago snizenje za KC3000 2TB (50.500 forinti), tako da se na KP moze naci vec od 117-118e.
Ja porucio jedan, jeste da cu da ga stavim u sekundardni M.2 slot koji je ogranicen sa pcie 3.0 ali pre sam se odlucio za tu varijantu nego da uzmem neki pcie 3.0 disk (Lexar, Adata itd.) za 25e manje.
Ovako sam miran i ako predjem na neku moderniju plocu kasnije, a i mislim da vredi te razlike u novcu za kvalitet.
 
Zato sam ja uzeo hynix P41, citao sam dosta i nisam nasao na neki veliki broj zalbi. Lomio sam se izmedju sn850x i P41 razlija je bila u par €. Sto se tice Samsunga imam 840 Evo sigruno 8, 9 god radi isto kao prvog dana i Evo 970 plus koji je poceo da brlja sa vecim fajlovima.
Dobri su, ali Hynix i Solidigm (koji je "Micronov Crucial" jelte) bih samo uzimao kod/preko prodavaca koji mogu da ostvare garanciju. Ovi ostali imaju svoje predstavnistvo u EU.
Generalno odlicni SSD-ovi (svabe po forumu hvale Solidigm p44 pro), ali poput Cruciala i WD-a znaju da budu malo vise "vruciji" od konkurencije.

Obrni-okreni nama je bitna dugotrajnost, sto mozemo da vidimo tek posle nekoliko godina.
Eto i toliko nasiroko hvaljeni Samsungov 980pro us*a*e sa fw-om, ako je uopste do fw-a jer su i oni sarali sa mestima proizvodnje bas sa tim serijama koje su pogodjene...

Interesantno je recimo da je p5+ proizveden u Maleziji, dok za ovaj Kingston stoji Tajvan... A oba koriste Micronove 176 layer cipove ali razlicite kontrolere.
Zivo me interesuje gde je sklopljen Seagate 530, jer je identican sa Fury Renegade/KC3000 osim (ako se ne varam) DRAM-a koji "potpisuje" Nanya.
 
Video sam i to da znaju da se malo prze pa sam narucio u kompletu sto je kolega preporucio ovde dobar hladnjak za M2 uredjaje. Ja porucujem preko Amazon.de i stize u Nemacku tako da imam tu garanciju ako bude nekih problema. Msm da je ovo bio najbolji izbor za 68e.
 

Prilozi

  • A7CB598B-08A9-44BB-B2CF-BD3214A14E81.jpeg
    A7CB598B-08A9-44BB-B2CF-BD3214A14E81.jpeg
    204.6 KB · Pregleda: 29
Izgleda da neće biti Samsung 870 EVO za 4.000 dinara.
Da li neko ima iskustva sa Silicon Power A55 512GB?

Samo da ponovim, SSD mi je potreban za rack, kao USB memorija. Brzina nije preterano bitna. Samo da ne bde neki model koji otkazuje.
 
Prošle godine sam imao 2, ne više od 3 otkaza SP A55. Ne sećam se koji su modeli. Od tada ga ne preporučujem, ali i ne kupujem, pa ne znam jesu li se popravili.
 
Na šta misliš "ne više od 3 otkaza?
Kako su otkazali?
 
Nazad
Vrh Dno