Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pitanje za one koji koriste Parallels sa M procesorima / Windows za ARM, ako znaju, kakva je situacija sa državnim softverima / servisima kojima ne može da se pristupi pomoću ConsentID?

Konkretno, da li može da se pristupi portalima e-Porezi i CROSO (centralni registar socijalnog osiguranja), da li preko Parallels-a rade softveri za čitanje ličnih karata, zdravstvenih knjižica, saobraćajnih dozvola i slično i da li se mogu instalirati sertifikati sa naših ličnih karata i prateći softveri?
 
Ako ti je ključan deo za eUpravu, jedini sertifikat koji se plaća i može da se koristi sa programom za macOS je poštin i ubacuje se na USB koliko znam.
 
Thx, to znam (čak sam i imao njihov sertifikat pre više godina), ali me zanima konkretno rad preko Parallels-a za stvari koje nisu u euprava sistemu (euprava se lako koristi pomoću consentid-a, pa mi ona nije problem).

To su npr. ePorezi portal i CROSO, ali mi trebaju i čitači lične, saobraćajne i zdravstvene. Koliko znam, oni ne mogu nikako native na MacOS-u (nekad je mogla da se očita lična inpostojao je workaround za ePoreze, ali mislim da ne rade više), ali su na Intel mašinama radili preko Parallels-a. Ono što ne znam je da li rade preko Parallels-a na "M" Mekovima.
 
Meni isto ne funkcioniše od prvog dana. Ja prođem log in deo, ali posle ne može ništa da sinhronizuje, samo vrti kružić pored Apple ID u podešavanjima.
 
Dva sata sam proveo sa beskorisnim Apple Supportom, cak i reinstalirao operativni sistem(!) po njihovoj preporuci, da bi mi na kraju rekli da je ovo posao za advanced support i da ih zovem. Jedan forumas je ranije predlozio promenu regiona naloga na UK(moj je SRB), ali trazi UK platnu karticu. Nemoguce da iMessage na meku ne radi na srpskim nalozima?
@mikenziyu Da li vi mozda znate nesto vise o ovome?
 
Meni iMessage radi sa US nalogom, ali mi on nije glavni, na srpskom nalogu mrka kapa....
 
macOS Ventura 13.4.1
mac mini M2 pro
iOS 16.5.1
iPhone 14 Pro
Apple CRO nalog, srpska VISA kartica
Radi besprekorno, sve što vidim kao poruke na telefonu, vidim i na meku, i obrnuto, gde god da kucam i odakle god da pošaljem, vidi se na drugom uređaju.
 
Hvala, uspeo sam da promenim region na Hrvatsku i proradilo je. Neverovatno da ne radi sa nasim nalozima.
 
macOS Ventura 13.4.1
mac mini M2 pro
iOS 16.5.1
iPhone 14 Pro
Apple CRO nalog, srpska VISA kartica
Radi besprekorno, sve što vidim kao poruke na telefonu, vidim i na meku, i obrnuto, gde god da kucam i odakle god da pošaljem, vidi se na drugom uređaju.
Kako služi M2 Pro? Jesi li primetio neku razliku u svakodnevnom radu u odnosu na originalni M1? Na stranu multi-core performanse i workflow specifični benefiti. :)
 
Odlično radi.
Razlika postoji, ali nije ništa specijalno...ko ima mac mini M1 16GB/512GB slobodno može da sačeka neku noviju iteraciju za upgrade.
 
macOS Ventura 13.4.1
mac mini M2 pro
iOS 16.5.1
iPhone 14 Pro
Apple CRO nalog, srpska VISA kartica
Radi besprekorno, sve što vidim kao poruke na telefonu, vidim i na meku, i obrnuto, gde god da kucam i odakle god da pošaljem, vidi se na drugom uređaju.
Kakva je situacija sa našim "lokalnim" aplikacijama na hrvatskom app storu, tipa Erste banking, HBO, Sky showtime i slično?
 
Erste radi, koristim ga, radi i Intesa.
Ove dve ne koristim
 
I te dve postoje.
 
Proradilo samo od sebe posle par meseci, ne znam ni kako ni zasto ali i dalje radi
 
Pozdrav ekipa, planirao sam uskoro da kupim Mac Air M1 base model 8/256. Koristio bi ga najviše za foto i i video obradu kao i neko osrednje programiranje. Najvise Lr gdje bi prosječno radio import i export od 150 do 350 fotki. A za video tek planiram da učim i radim u Premieru ili FinalCut. Što znači da bi to neki laganiji FullHd ili 4k materijal bio u pitanju. Što se tiče programiranja tu bi uključivalo Visual Studio, Intellij idea, te možda nešto malo Anroid Studio.
Znam da je prošlo dosta kako je izašao ovaj model, te su sada iskustva i najrelevantnija. Da li ovaj konfig moeže da ispuni gore navedene zahtjeve, cilj je nekih godinu ipo do 2e da se koristi, pa da onda idem na neku jaču verziju(pro). Trenutno mi nije u budžetu. Msm da za ove novce do 800e(polovan - vrlo malo koristen) najbolja kupovina.
 
Pozdrav ekipa, planirao sam uskoro da kupim Mac Air M1 base model 8/256. Koristio bi ga najviše za foto i i video obradu kao i neko osrednje programiranje. Najvise Lr gdje bi prosječno radio import i export od 150 do 350 fotki. A za video tek planiram da učim i radim u Premieru ili FinalCut. Što znači da bi to neki laganiji FullHd ili 4k materijal bio u pitanju. Što se tiče programiranja tu bi uključivalo Visual Studio, Intellij idea, te možda nešto malo Anroid Studio.
Znam da je prošlo dosta kako je izašao ovaj model, te su sada iskustva i najrelevantnija. Da li ovaj konfig moeže da ispuni gore navedene zahtjeve, cilj je nekih godinu ipo do 2e da se koristi, pa da onda idem na neku jaču verziju(pro). Trenutno mi nije u budžetu. Msm da za ove novce do 800e(polovan - vrlo malo koristen) najbolja kupovina.
Ukoliko bi koristio eksterni monitor, moj predlog je da proveriš kako ti izgleda na non-retina monitorima. Po meni je to veća prepreka od performansi. Ja sam na poslu pre par meseci dobio verziju sa 16GB - radi super, ali ganjam zamenu za neki Win baš zbog ovog problema.
 
Ukoliko bi koristio eksterni monitor, moj predlog je da proveriš kako ti izgleda na non-retina monitorima. Po meni je to veća prepreka od performansi. Ja sam na poslu pre par meseci dobio verziju sa 16GB - radi super, ali ganjam zamenu za neki Win baš zbog ovog problema.
Trenutno koristim neki Dell latitude laptop poslednje 2 godine sa 2k touch ekranom. A nedavno sam uzeo Dell u2417h monitor 1080, baš zbog veličine i obrade fotki(dobre/solidne boje). Pa mi tu vec oštrina i pikseli malo smetaju, al polako se navikavam(dok ne skupim keš za bolji monitor). Zna li neko kako se Mac ponaša na ovom ili sličnom monitru? Tako da kad sam kući koristio bi m1 uz monitor. Al' pokretno mi treba jača mašina, a u win svijetu, bez eksterne grafike slabo šta pronalazim,a da je iole premium. Xps 15 je skuplji od Air-a bar kod mene.
 
Trenutno koristim neki Dell latitude laptop poslednje 2 godine sa 2k touch ekranom. A nedavno sam uzeo Dell u2417h monitor 1080, baš zbog veličine i obrade fotki(dobre/solidne boje). Pa mi tu vec oštrina i pikseli malo smetaju, al polako se navikavam(dok ne skupim keš za bolji monitor). Zna li neko kako se Mac ponaša na ovom ili sličnom monitru? Tako da kad sam kući koristio bi m1 uz monitor. Al' pokretno mi treba jača mašina, a u win svijetu, bez eksterne grafike slabo šta pronalazim,a da je iole premium. Xps 15 je skuplji od Air-a bar kod mene.
Fullhd imam na poslu, Dell neki slabiji 24". Ali ne verujem da je do kvaliteta već do piksela po inču problem. Tekst izgleda kriminalno loše po meni. Kući imam 2K monitor, tu je prihvatljivije ali ipak nije to to. Najbolje bi bilo kada bi imao nekoga sa Mekom da proveriš.
 
Fullhd imam na poslu, Dell neki slabiji 24". Ali ne verujem da je do kvaliteta već do piksela po inču problem. Tekst izgleda kriminalno loše po meni. Kući imam 2K monitor, tu je prihvatljivije ali ipak nije to to. Najbolje bi bilo kada bi imao nekoga sa Mekom da proveriš.
Moraću vidjeti sa kolegom da spojim njegov 14" m2 pro. Pa da vidim kako će izgledati. A što se tiče performansi, misliš da će za ovaj moj rad u narednih godinu i kusur biti dovoljno 8/256?
 
Stigao mi je pre par dana M2 Air 15", dajte još neke preporuke za korisne programe. Instalirao sam osnovne poput Rectangle, AppCleaner, LinearMouse i SensibleSideButtons.
 
Moraću vidjeti sa kolegom da spojim njegov 14" m2 pro. Pa da vidim kako će izgledati. A što se tiče performansi, misliš da će za ovaj moj rad u narednih godinu i kusur biti dovoljno 8/256?
Ja nemam iskustva sa 8GB, koristim M1 sa 16GB.
 
Koji hub sa HDMI, USB-A i citacem SD kartica preporucujete - a da nije skuplji od 100e?
 
Svi su loši osim onih koji koštaju baš puno (čitaj Caldigit).
 
@MaliAbner za $99 postoji Parallels koji bi omogucio windows aplikacije na meku i to lepo stopljene u svom prozoru medju OSX aplikacijama, skoro da se ne primeti nikakva razlika. Nije neka prevelika suma.
Istrazio sam ovo sto si napisao i situacija je sledeca:
Ja u svakodnevnom radu koristim uglavnom AutoDESK i Bentley SW... i ovo mi dosta suzava manevarski prostor...
Citasjuci po forumima i gledajuci razne video klipove vezane za paralele i dijagonale ustanovih da je za projektovanje i inzenjeriju je M1/M2 poprilicno patak daca...
Osim kada se koristi AutoCAD koji je jedini izvorno pisan za MacOS...
Sve u svemu prica o paralelama je u prilicnoj meri macka u dzaku, vecina onoga sto meni treba prosto ne radi mada ponesto i radi...
E sad najgore od svega je da ono sto radi recimo radi na cudan nacin odnosno performanse su na nivou sredine prethodne decenije sto prilicno sputava u radu...

Sve ovo naravno ne umanjuje moju odusevljenost samim M1/M2 proizvodima ALI sam svestan da oni prosto nisu za svakoga i svaku vrstu posla.
 
Nazad
Vrh Dno