Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Sta uopste igrate na EA play? Ako je lista na ps sajtu tacna, imaju ukupno 56 igara.
Od toga nemoguce da su ljudima zanimljive i star wars, sims i sportske u isto vreme.
 
Sto nemoguce, ja sam hteo da uplatim jer su mi bile zanimljive sportske, SW i par couch coop igara, plus bih i nesto od voznji isprobao sigurno.

Nije bas ogroman izbor, ali realno ima svasta da se odigra.
 
Od toga nemoguce da su ljudima zanimljive i star wars, sims i sportske u isto vreme.
Za moje cerke dusu dao EA Play :)

Inace, upravo sam sada probao sve moguce kombinacije da kupim EA Play (USA) i ne uspevam.

1. Preko iOS "PS App" aplikacije - Something went wrong
2. Preko browser-a u private modu + placeni proxy sa lokacijom u USA - Something went wrong
3. Direktno na konzoli ne prolazi jer trazi da se doda kartica.
4. Nema ni na Amazonu (a ni cd, ali, kingu.. itd itd) cak da se kupe EA play pretplate za USA za PS. (PC i Xbox regularno ima).
 
Jel si to probao preko sajta, aplikacije ili konzole (kako reče forumaš iznad da mu je uspelo). Probaj sve tri varijante, možda neka prođe.

Ako je preko sajta idi preko čistog browsera (safe mod ili private tab) kako bi isključio mogućnost interferencije nekog od pluginova. Možeš probati i preko internet browsera koji obično ne koristiš.
Probao sam sve tri varijante. Na konzoli na UK nalogu mi traži da dodam neku od tri varijante plaćanja (kartica, paypal ili mobile). Jedino na paypal mogu da nastavim (imam paypal) ali mi i tu izbacuje grešku. Mislim da mora da se poklapa paypal da bude UK nalog isto kao i kod kartice za plaćanje.
 
Ljudi, kako da podesim coop u Fifi 23 tj. da ja i drug igramo na mojoj konzoli protiv neke druge dvojice, tj. da nas spoji sa 2 random lika? Ubih se to da provalim evo dva sata...
 
Nikako, ili skoro nikako :)
Zvanican 2v2 mod o kom pricas ne postoji godinama, jer krastavac.. Mozete sa 2 konzole da igrate co op seasons, ali ne i sa jedne..

Ono sto mozete, je da igrate obicne sezone i da pre nego posto pocne mec ti drugog usera dodas kao guesta na mec na trougao a da u matchmaking opcijama stavis da za broj igraca matchuje sta imas ti.. E sad, ovo cesto baguje i gosta i ne doda u igru iako tamo pise da je uspesno dodat
 
Evo neće isto kao i na US nalogu. Stalno mi izbacuje ovu grešku:

Da nemaš možda neku UK (Visa/Mastercard) platnu karticu vezanu za nalog?
Izvinjavam se, ipak sam EA Play uplatio na US nalogu, ali je definitivno plaćeno kroz wallet:
Screenshot 2023-03-13 181347.jpg
Ovo je bilo 30. Septembra, možda su nešto menjali u međuvremenu.
 
Jedino moze da bude da samo pretplata za 1 mesec moze tako da prodje iz nekog razloga
 
Glavna vest u ovom clanku mi je da PS6 nece pre 2028. Znaci miran sam jos najmanje 5 godina.
 
Smejurija, nemaju current-gen only igara da se prebroje na prste jedne ruke, a već pripremaju Pro verziju. Ono što već sad znam (i to ne kažem iz nekog revolta) je da će mi PS5 biti poslednja konzola koju sam kupio (barem kad su PS i Xbox u pitanju) i da dalje nastavljam sa PC-om kao gaming platformom. Iovako je ceo taj koncept konzola otišao u tri lepe još u prethodnoj generaciji u kojoj su konzole dobile custom PC hardver, kasnije i upgrade istog kroz PS4 Pro/One X modele, da bi se po svemu sudeći taj trend nastavilo i u ovoj generaciji. Pritom konzolne ekskluzive po svemu sudeći prestaju da postoje, (gotovo) sve igre dolaze i na PC, tako da ne vidim poentu u daljoj kupovini konzola. Jedino što je Nintendo ostao veran svojoj ideji i pravcu i to kod njih oduvek cenim i poštujem. Sve konzole koje sad imam ostavljam, ali ako situacija u buduće ostane ovakva kakva je trenutno (a verujem da hoće), nove neću kupovati.
 
Sve to što si rekao bi to imalo smisla da za 700e možeš da da kupiš komp na kome ćeš igrati igre koje danas možeš (i moći ćeš u narednih 4-5 godina) na PS5 ili Series X. A pošto jedva možeš i za tri puta toliko para, pre bih rekao da je PC gaming otišao u tri lepe već odavno.
 
Čak i razlike u ceni između PC-PS5/XBSX da zanemarimo i da sve igre sa konzola dođu na PC, jednostavno ne vidim sebe da ću zameniti ovaj način igranja, zavaljen ispred velikog ekrana. Ionako sam celog dana ispred monitora, još mi fali da i kod kuće sednem ispred njega.

Inače, taj patent i vest o njemu je star godinu dana i likovi su bez srama objavili i napravili clickbate naslov. Sledeća vest je verovatno za dupli GPU patent iz 2020-e.
 
pre bih rekao da je PC gaming otišao u tri lepe već odavno.
O da, pc gaming uveliko postaje egzotična zabava za bogate.

S obzirom na cenu i hardver PS5 i Series X su fantastična ponuda za mase. Još upareni sa OLED 120hz VRR tv-om i puna kapa!
 
Sve to što si rekao bi to imalo smisla da za 700e možeš da da kupiš komp na kome ćeš igrati igre koje danas možeš (i moći ćeš u narednih 4-5 godina) na PS5 ili Series X. A pošto jedva možeš i za tri puta toliko para, pre bih rekao da je PC gaming otišao u tri lepe već odavno.
Pa i nije, jer na PC-u pored gaming-a mozes da radis i nesto produktivno sto moze i da otplati novac ulozen u isti. Dok kod konzola stalno moras da ulazes dodatni novac u nesto. Jos od prethodne generacije vise nije dovoljno da kupis neku igru, vec treba da platis i PS Plus/Xbox Live ukoliko zelis da je igras u multiplayer-u (ako ga igra ima). Doduse Game Pass pruza odlican odnos ulozen-dobijeno, ali on postoji i za PC. O konzolama ne pricam napamet, imam PS5 (platio sam ga novog 620€ u avgustu prosle godine) kao i sve ostale PS konzole (lazem, PS4 sam prodao :giggle:) i jos mnoge druge i to valjda dovoljno govori da nemam apsolutno nista protiv njih. Ali iz razloga koje sam naveo u prethodnom post-u sve manje se pronalazim kao njihov kupac u buducnosti. A sto se cene PC-a za gejming tice, moze se sad sastaviti dobar komp za oko 1000 evra ili cak i malo ispod te cifre. Evo ja sam ovih dana sastavio konfiguraciju iz "My Gear" za 940€, sve potpuno nove komponente osim GPU-a. Jeste skuplje od current-gen konzola, ali pruza i daljeko vise mogucnosti pored gejminga.
Čak i razlike u ceni između PC-PS5/XBSX da zanemarimo i da sve igre sa konzola dođu na PC, jednostavno ne vidim sebe da ću zameniti ovaj način igranja, zavaljen ispred velikog ekrana. Ionako sam celog dana ispred monitora, još mi fali da i kod kuće sednem ispred njega.

Inače, taj patent i vest o njemu je star godinu dana i likovi su bez srama objavili i napravili clickbate naslov. Sledeća vest je verovatno za dupli GPU patent iz 2020-e.
A PC ne moze da se poveze sa TV-om, zavalis se u kauc i sa gamepad-om (radi i DualSense) igas kao na konzoli?
 
Pa mislim da se podrazumeva da svako od nas ima barem po jedan-dva računara kod kuće, ali računar za posao/sve ostalo i računar za gaming nikako nisu isto niti bi trebalo isti računar za se koirsti za igre i posao. I ako negde treba ulagati stalno novac, to je baš PC gaming, bukvalno rupa bez dna.

A oko tog povezivanja sa TV-om se pisalo pre neki dan da li ovde ili u nekoj drugoj temi... U teoriji lepo zvuči, ali u praksi je gotovo neizvodljivo osim ako nisi klinac koji ima svoju sobu sa kompom i TV-om ili opet neki baš buržuj koji ima svoju zasebnu gaming sobu.

Edit:
Btw, evo pogledao baš u My Gear šta ti stoji, grafička ti samo košta kao cela konzola.

Mislim ne ubeđujem te ništa, samo komentarišem, meni je PC gaming i skuplji i nepraktičniji ali jasno mi je da nekom više odgovara i to je ok
 
Ma naravno, niko nikog ne ubedjuje ni u sta, zato forum i sluzi da razmenjujemo misljenja, predloge, savete, itd. Slazem se da i komp moze biti rupa bez dna ukoliko neko zeli da stalno ima najnovije komponente. Nove generacije procesora izlaze svake godine, kao i chipseti, ali ukoliko nisi entuzijasta burzuj koji to moze da isprati (a retko ko moze), gaming konfiguracija koja je u startu sastavljena od dobrih komponenti moze da izgura jednu generaciju konzola (koja uglavnom traje 7-8 godina) i zagazi u sledecu, ali naravno sa redukovanim grafickim podesavanjima.

Sto se povezivanja PC-a sa TV-om tice, imam tu srecu da imam TV koji sluzi samo za gaming, na njega i AVR su povezane konzole i PC i kad hocu da igram nesto na kompu, a ne sedi mi se za monitorom samo prebacim sliku na TV i pretvroim PC u konzolu. :giggle:
 
Komp je rupa bez dna, sto neko rece za cenu konzole jedva moze samo graficka da se pazari. Ja sam citav zivot na kompu a prosle godine sam kupio prvu konzolu, PS5 i za ono sta pruza je 10 puta isplativiji, nema drkanja oko podesavanja grafike, smanjivanja detalja, pada fps i slicno, upalis zavalis se u fotelju i igras k'o covek.
 
Pa mislim da se podrazumeva da svako od nas ima barem po jedan-dva računara kod kuće, ali računar za posao/sve ostalo i računar za gaming nikako nisu isto niti bi trebalo isti računar za se koirsti za igre i posao. I ako negde treba ulagati stalno novac, to je baš PC gaming, bukvalno rupa bez dna.
...
Bukvalno nije tako, i sami smo svedoci da usled sporijeg razvoja industrije igara u vizuelnom smislu, PC HW nikad nije bio dugovečniji za casual gaming.
Naravno "ako imaš svrab" i želiš da ti su ti sve postavke na ULTRA-SEGA-MEGA, 4k rezoluciji i 250FPS tu bolest moraš i da platiš konstantnim ulaganjem u HW.

Sa druge strane ako si takav freak onda konzola ne zadovoljava tvoj potrebe jer HW konzole nije ništa jači od prosečnog gaming računara, jedino je optimizacija igara bolja.

EDIT: @verdict
Ovo oko smanjivanja detalja na konzolama devovi rade umesto tebe. Nemoj da se lažemo da je konzola igračka platforma bez kompromisa, jer ima bukvalno milion kompromisa u konzolaškom gamingu, baš kao i na PC...
 
A PC ne moze da se poveze sa TV-om, zavalis se u kauc i sa gamepad-om (radi i DualSense) igas kao na konzoli?

Nekada sam i to radio, ali realno gledano baš i nije praktično da uz TV vitrinu u dnevnom boravku pravim mesta još i za gaming kućište. A i da tako nešto uradim, koja je to onda prednost u odnosu na konzolu kada opet koristim gamepad?

Šta znam, nekako kako sam sve stariji volim lakoću igranja u tih par sati slobodnog vremena. Nema BSoD-a, loše optimizacije, jurnjave sa podešavanjima, drajverima, pucanja servera i tako dalje. Pa makar bilo i par puta, ovde o tome ne mislim.
 
Nekada sam i to radio, ali realno gledano baš i nije praktično da uz TV vitrinu u dnevnom boravku pravim mesta još i za gaming kućište. A i da tako nešto uradim, koja je to onda prednost u odnosu na konzolu kada opet koristim gamepad?

Šta znam, nekako kako sam sve stariji volim lakoću igranja u tih par sati slobodnog vremena. Nema BSoD-a, loše optimizacije, jurnjave sa podešavanjima, drajverima, pucanja servera i tako dalje. Pa makar bilo i par puta, ovde o tome ne mislim.
PC gaming zahteva mnogo vise vremena u svakom smislu od konzole, no ova diskusija ce postati absolete, buducnost gaminga je cloud gaming, konzole i pc ce za gaming postati nerelevantni, bice ti potreban dobar kontroler, monitor, kao i internet konekcija. Hardver nece biti faktor.
 
buducnost gaminga je cloud gaming,
Da, puno pozdrava od Google Stadia-e!
A i ona Amazonova Luna vegetira, jednom nogom u grobu...

Cloud gaming je tehnologija, nije i ne može da zameni biznis model-traženje rešenja za problem koji, u suštini, ne postoji.Što reče nedavno CEO Take Two-a o propasti Stadije: ljudi koji imaju pare da plate 60/70$ igru-imaju pare i da kupe konzolu.
 
PC gaming zahteva mnogo vise vremena u svakom smislu od konzole, no ova diskusija ce postati absolete, buducnost gaminga je cloud gaming, konzole i pc ce za gaming postati nerelevantni, bice ti potreban dobar kontroler, monitor, kao i internet konekcija. Hardver nece biti faktor.
Amin, doci ce trenutak kad ce glavni igraci imati gaming aplikacije na play store. A ostalo po sistemu pretplate...prakticno sve isto samo ne peko konzole nego preko app a pc useri preko browsera. Mozda jos jedna generacija konzola i bye bye

P.S. mozda zato i malimekani kupuju sve vise studija, bice glavni content owner...
 
A lepo vam kaze covek zasto nece nestati konzole, ozbiljan biznis model. To sto oni kukaju da su na konzolama u minusu su samo price za malu decu, niko od njih bukvalno nista ne radi ako je u minusu.
 
da li moze negde da se kupi...digitalna verzija Sony 5...trazim ali ne mogu naci...
 
Ako se dobro sećam tržište video igara je 4 puta već od vrednosti tržišta konzola i 50% tržišta drži tržište mobilnih igara koje su masu jeftinije od ostalih igara. Što kaže da je tržište mobilnih igara duplo veće vrednosti od tržišta konzola.

Poenta mog posta nije o vrednosti tržišta mobilnih igara nego vrednosti samog tržišta video igara. Verovatno zato microsoft i cepa u tom smeru.

Edit ne mogu da nadjem precizan chart o ucescu konzola. Oko 50 bil je celo trziste.
 

Prilozi

  • Newzoo_Global-Games-Market-per-Segment_Nov-2022.png
    Newzoo_Global-Games-Market-per-Segment_Nov-2022.png
    924.4 KB · Pregleda: 17
  • Screenshot_2023-03-15-12-28-09-828-edit_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_2023-03-15-12-28-09-828-edit_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    236.5 KB · Pregleda: 15
Poslednja izmena:
Nikada se nije mogao porediti PC sa konzolama kada se radi o isplativosti jer je PC multifunkcionalni alat. Obzirom da se u modernom dobu sve radi preko racunara, PC kao gaming platforma, za dosta korisnika kosta 0$. Igrao ili ne igre, opet bi imao taj PC (u mom slucaju iste specifikacije). Ako dodamo tome isplativost igara (legalnim putem) gdje nekada PC igre kostaju 3x jeftinije, onda preostaje sta je benifit konzole; ekskluzive. Cak bih dodao da je PC gaming jeftinij radi refundiranja dok to kod Sonya ne postoji. Ako spomenem pirate neko ce reci "nije fer" dok, budimo iskreni, nema osobe na forumu da legalno placa PSN i ne fata krivine preko tirske i gift kartice preko sumnjivih sajtova. A gdje je periferija koja na PC-u kosta smijesne pare dok nam Sony prodaje gamepad koji kosta ko pola konzole.

Kao vlasnik PS5, da propagiram kako je PC gaming god given cini paradoks. Obzirom da sam sretnik pa imam mogucnost igranja na nesto jacem PC-u i na konzoli, prica da je jedno od to dvoje; must have, je cisti bull$hit.

Neko gore spominje da se sa konzolom zaborave problemi oko perfiormansi je cista neistina. Više me oko konzolaškoh igara zaboli glava citajuci stanje o performansama i kako rade nego sto je to na PC-u jer su, budimo realni, trenutne konzole hibridi a ne pravi nasljednik PS4/One generacije. I onda vrtimo igre tehnički zaostale u 2013-toj dok jaci hardver u konzoli gleda gdje se vedri.

Diskusija je stara koliko PS1. Nece imati nikad logike. A ono protiv cega se treba boriti je: Fanboisam.
 
Nazad
Vrh Dno