Šta je novo?

Yettel Hipernet

Pa izgleda da si ti logovan kao neki admin, nemam ja te opcije kod njega.... Logovan sam sa yettel yettel.
Kako se logujes kao admin ?
 
admin sifra mora se izvuci iz backup-a config fajla, cak ni yettel ti je ne moze reci jer je ne cuvaju u bazi (svaki put posle factory reseta ZTE rutera ACS je postavlja na nasumicnu vrednost)
pogledaj poslednju sekciju "Izvlacenje trenutnih vrednosti iz config fajla" ovde da bi video kako izvuci sifre iz config fajla

napomena da ako otvoris port nekog servisa na ruteru da mu moze pristupiti ceo internet sigurno ce krenuti na tu IP adresu bruteforce napadi (ne mozes da racunas da "niko ne zna tvoju ip adresu", jer naci ce je brzo skenerima), a i ako se neki exploit nadje za webserver rutera moze i mnogo gore (malware instaliran na ruteru da ga napravi na DDOS bot-a ili na http proxy koji krade username/passworde)
 
Poslednja izmena:
Ja sam vec izvlacio CFG, tako da nije to probem. Evo i sada drug odradio sa Pythonom sve i podaci su tu. Svakako sad ovaj ZTE ide u kutiju, a onda dolazi mocni MikroTIK, tako da sve sto si napisao, nece da im vredi, jer MikroTIK se podesi tako da ne moze da mu pridje niko i nista. To bar znamo extra.
Svakao, hvala ti jos jednom.
 
Uspeo sam. Pri tom, na sva 3 rule-a koja sam otvorio, stavio sam samo jednu IP od spolja, sa koje se prilazi, tako da ni u njemu ne moze niko po tom portu nista.
Ali kazem ti, svakako je sve nevazno, jer ZTE ide vani, RB koji tu dodje, vec unapred pripremljen kako treba za svaku mogucu sitnicu. ZTE i ove igracke ne volim ni da vidim.... totalno nebitno sta on moze/ne moze.
 
Za mesec i kusur mi istice MTS opticki internet, i razmisljam se da predjem u Yettel. Pa da pitam nesto, jer je neko u ovoj temi reko da je Yettelov ruter zakljucan nesto.

U hodniku imam kutiju gde mi sad stoji MTSov ruter. U tu kutiju su ukljucena 3 ethernet kabla, i svaki izlazi u jedu sobu u stanu (ethernet prikljucak na zidu).

U jednu od soba imam jedan mali splitter koji je prikljucen ethernet kablom u prikljucak u zid, a u splitter 3 kompa povezana ethernet kablom. Svi kompovi imaju internet super radi sve.

Jel ce to moci da radi sa Yettelovim optickim internetom na istu foru?


Razlog sto pitam, na primer, sa MTSovim ruterom sam morao nesto da cackam u opcije rutera da bi otkljucao portove. Jer po defoltu su samo 2 ethernet porta otkljucana. Ali na primer ako Yettelov ruter isto po defoltu ima 2 ethernet porta otkljucana, a ruter im je zakljucan i ne mozes da otkljucas dodatne portove, onda ne mogu da namestim sve to. A ni ne znam kakvi su im ruteri, da li uopste imaju 4 ili 5 ethernet porta na njima?

Hvala
 
Имаш 4 порта, пети је WAN. Сви су откључани по дифолту.

Super, hvala.

Mislim da Yettel ima najpovoljniju ponudu trenutno, pa bih zato preso kod njih.

Kazi mi, jel si imao neke probleme sa njihovim internetom? Iskreno, meni MTS opticki sljaka bez problema 24/7/365. Nema da baguje, nema da pada pa da ne radi satima, pa da moram da restartujem ruter, itd.
 
Знаш како, ја имам уведен Yettel тек нешто мање од месец дана, али све за сада ради супер, боље него очекивано.
 
Super, hvala.

Mislim da Yettel ima najpovoljniju ponudu trenutno, pa bih zato preso kod njih.

Kazi mi, jel si imao neke probleme sa njihovim internetom? Iskreno, meni MTS opticki sljaka bez problema 24/7/365. Nema da baguje, nema da pada pa da ne radi satima, pa da moram da restartujem ruter, itd.
2 meseca koristim Yettel net bez ikakvih problema.
Obrati samo pažnju da u odnosu na MTS kod koga dobijaš javnu IP adresu, Yettel koristi CGNAT i ukoliko ti je potrebna javna adresa, mora dodatno da se plati (oko 480din mesečno).
 
2 meseca koristim Yettel net bez ikakvih problema.
Obrati samo pažnju da u odnosu na MTS kod koga dobijaš javnu IP adresu, Yettel koristi CGNAT i ukoliko ti je potrebna javna adresa, mora dodatno da se plati (oko 480din mesečno).

Hvala na odgovoru.

U sustini, sve mi izgleda super za Yettel, ali taj CGNAT me koci samo. Ne znam sta je, ne znam kako ce da utice na moje koriscenje interneta.

Ja sam ceo zivot imao dinamicnu IP adresu (MTS, Beotel, ADSL, Opticki). To je ok super, i preferiram dinamicnu nego staticnu.

E sad, ovaj CGNAT nemam pojma sta je. Citam neki kazu torrenti koce da se skinu, neki kazu neki sajtovi im se ne otvaraju ili mnogo koce. Ovo ti sto kazes za javnu adresu ni ne razumem.

Odes ovde i pogledas javnu adresu - https://whatsmyip.com/

Sta, sa Yettel nemas javnu adresu? Mora da imas, kako moze da nemas. Nije mi jasno...

Tako da samo me CGNAT koci, jer ne razumem kako moze da utice na koriscenje interneta :confused:
 
Odes ovde i pogledas javnu adresu - https://whatsmyip.com/
Sta, sa Yettel nemas javnu adresu? Mora da imas, kako moze da nemas. Nije mi jasno...
Tako da samo me CGNAT koci, jer ne razumem kako moze da utice na koriscenje interneta :confused:
Imas, ali nije samo tvoja, nego deljena sa jos puno (desetine? stotinak? zavisi?) korisnika, kao sto tvoj ruter u kuci deli internet na 4 LAN porta i jos 32 wifi klijenta, kada je CGNAT znaci da i ISP ima tako jedan ruter koji deli jednu javnu IP adresu na puno kuca/klijenata
Zato ne radi port forwarding/UPNP, i ne moze niko da se direktno konektuje na tebe preko tog IP (jer nije samo tvoj), pa P2P stvari kao sto su torenti, igre bez dedicated servera ne mogu raditi kao kada imas svoj IP (ti se i dalje mozes kaciti na druge korisnike koji imaju svoj IP, ali oni koji nemaju port forwarding se ne mogu kaciti na tebe pa sa njima ne mozes komunicirati uopste)
takodje, neki sajtovi rade onu proveru da li si robot ako puno ima zahteva sa jedne IP adrese, pa ti se to moze desavati mnogo cesce nego kada imas svoj IP
 
Imas, ali nije samo tvoja, nego deljena sa jos puno (desetine? stotinak? zavisi?) korisnika, kao sto tvoj ruter deli internet na 4 LAN porta i jos 32 wifi klijenta, kada je CGNAT znaci da i ISP ima tako jedan ruter koji deli jednu IP adresu na puno kuca/klijenata

Ok, jasnije.

Kako to utice onda na brzinu?

Na primer, to je kao kad kupis shared proxy, i taj shared proxy deli 3 ljudi na primer. Ako jedan od njih uzme da radi nesto sto jako puno trosi bandwidth (skida torrente, gleda 50 youtube videa u isto vreme, sta ja znam), onda ova druga 2 korisnika ce da ispastaju jer ce svima da uspore brzine.

Jel ima to veze, moze tako nesto da se desi, ili lupam?
 
Nema veze sa brzinom (jer brzina nije odredjena po IP adresi, nego za svakog korisnika posebno), samo sa konektivnoscu sa drugim kompjuterima na internetu
Bilo sta sto se kaci na dedicated server imace punu brzinu
I torenti koji su puni seedboxeva koji imaju otvorene portove isto ce imati punu brzinu
Bice gore samo za torente koji nisu popularni i gde mozda pola peerova nemaju otvorene portove pa ce ti brzina biti umanjena jer ti ne mogu slati podatke
Takodje, peer2peer online igre ce se buniti da imas losh "NAT type" i da neces moci da se konektujes sa svim ostalim igracima (Sony to zove NAT Type 3)

https://forum.benchmark.rs/threads/cgnat-kako-živeti-sa-istim-ili-kako-ga-se-rešiti.484359/ ima ovde thread o CGNAT-u
 
Poslednja izmena:
Skoro 6 meseci koristimo Yettel optiku i sem jedne situacija gde sam ulovio nagli pad saobracaja na nekih 4-5 minuta nikakav drugi problem sa netom nije bio.

Ali zato je TV usluga jos u prohodavanju pa ako ti ne smeta da istrpis dok ne skapiraju kako i sta da dotegnu uzimaj bez razmisljanja :)
 
Nema veze sa brzinom (jer brzina nije odredjena po IP adresi, nego za svakog korisnika posebno), samo sa konektivnoscu sa drugim kompjuterima na internetu
Bilo sta sto se kaci na dedicated server imace punu brzinu
I torenti koji su puni seedboxeva koji imaju otvorene portove isto ce imati punu brzinu
Bice gore samo za torente koji nisu popularni i gde mozda pola peerova nemaju otvorene portove pa ce ti brzina biti umanjena jer ti ne mogu slati podatke
Takodje, peer2peer online igre ce se buniti da imas losh "NAT type" i da neces moci da se konektujes sa svim ostalim igracima (Sony to zove NAT Type 3)

https://forum.benchmark.rs/threads/cgnat-kako-živeti-sa-istim-ili-kako-ga-se-rešiti.484359/ ima ovde thread o CGNAT-u

Hvala za thread, procitacu sad.

Igrice mi nisu problem, ne igram igrice (osim tu i tamo neke preistorijske, fora Heroes of Might and Magic III ili Rome Total War). krastavac ostareo sam, al se ne dam :D

Ali to nisu online igrice, tako da nebitno.

Cak i torenti nisu dealbreaker, ako u vecini slucajeva rade. Ako neki bas nece, ce nadjemo alternativni nacin da ga skinemo.

Ajde jos jedno da pitam, kad vec znas. Jel stvara problem u koriscenju anydeska? Povezem se na kevin komp iz inostranstva da joj sredim nesto, ili sta god. Ako ne znas sta je Anydesk, to je kao Teamviewer, ako znas sta je to :p

I jos nesto. Jel postoji mogucnost da neke sajtove ne mogu da otvorim zbog CGNAT? Ruske, americke, hostovane na mars, nebitno kakvi su i odakle su? Jbt, jel mogu da pristupim dark netu preko Tor? (nisam jedno 7 godina bio na dark net, ali volim da znam da mogu da odem ako mi se ide haha). Jel ima tu neka briga, vezano za pristupanje bilo kakvih websajtova?
 
Teamviewer ide preko njihovih proksija ako se direktna komunikacija ne moze uspostaviti pa ce i dalje raditi,
Anydesk nisam koristio ali verovatno je isto (inace ne bi radio kako treba gomili korisnika pa bi se oni bunili, bilo bi ocigledno)
TOR mozes da koristis kao klijent za surfovanje (koji se kaci na nodove/servere), ne mozes da budes node
Sajtovi mozda banuju IP adresu na kojoj si (ili traze onu captcha verifikaciju) zbog previse zahteva, ali restartovanjem rutera trebalo bi da ti se promeni i CGNAT i javna IP adresa tako da mozes tako pristupiti ponovo
 
Poslednja izmena:
teamviewer ide preko njihovih proksija ako se direktna komunikacija ne moze uspostaviti pa ce i dalje raditi, anydesk nisam koristio ali verovatno je isto (inace ne bi radio kako treba ljudima koji su na CGNAT pa bi ga ti korisnici pljuvali)
TOR mozes da koristis kao klijent za surfovanje (koji se kaci na nodove/servere), ne mozes da budes node
sajtovi mozda banuju IP adresu na kojoj si (ili traze onu captcha verifikaciju) zbog previse zahteva, ali restartovanjem rutera trebalo bi da ti se promeni privatna i javna IP adresa tako da mozes tako pristupiti ponovo

Aha, znaci restartom rutera mi promeni i privatna i javna IP adresa. Ne znam zasto sam mislio da mi ta privatna ostaje ista na CGNAT, a javna se promeni. Ok, to nije tako lose, I guess.

Evo ti jos jedno, poslednje pitanje obecavam. Imam 10 shared proksija sto koristim, pa, da bi imao 10 racuna na jednom sajtu xD

Proxies su mi user:pass (ne IP authentication), i geo je USA. Jel nece CGNAT nesto da me sjebe da ih koristim?
 
Proxy i VPN serveri rade isto kao i kada nemas CGNAT jer opet to je iniciranje konekcije od tebe do nekog servera, sto funkcionishe bez problema
 
Proxy i VPN serveri rade isto kao i kada nemas CGNAT jer opet to je iniciranje konekcije od tebe do njihovih servera

Hm, ok. Yettel bi trebao da ti plati za odgovore.

Pitao bi ja njih direktno, al nema od toga leba, cisto sumnjam :p

Ok, svakako, tripujem se jer mi je internet keva, tako da cu verovatno da vidim ako mogu da uzmem internet na mesec dana u Yettel, da ga silujem onako dobro svasta da mu radim sto mi treba, pa ako se dobro pokaze onda da sklopim ugovor na 2 godine.

Ono, bolje tako nego da sklopim na 2 godine i onda da shvatim da mi pravi problem za nesto sto mi je bitno. Onda mogu samo da se slikam.
 
Ono, bolje tako nego da sklopim na 2 godine i onda da shvatim da mi pravi problem za nesto sto mi je bitno. Onda mogu samo da se slikam.
nista nije strasno sto ne moze da se sredi ili placanjem statickog IP-a (ako ti treba javna dostupnost) ili kupovinom svog rutera i vracanje ZTE-a u kutiju (ako je problem wifi kompatibilnost sa nekim od tvojih uredjaja ili sl.)
jedini problem kod statickog IP-a je sto moze neko da te DDOS-uje ako ga sazna, a ne mozes lako/brzo da ga promenis, ali to nije verovatno da ce se desiti, + gubis neku malu anonimnost sto si imao sa dinamickim IP
 
nista nije strasno sto ne moze da se sredi ili placanjem statickog IP-a (ako ti treba javna dostupnost) ili kupovinom svog rutera i vracanje ZTE-a u kutiju (ako je problem wifi kompatibilnost sa nekim od tvojih uredjaja ili sl.)
jedini problem kod statickog IP-a je sto moze neko da te DDOS-uje ako ga sazna, a ne mozes lako/brzo da ga promenis

Nema sanse, mrzim staticku IP adresu. Registrujem se negde, napravim neko sranje benuju me, i sad ne mogu da promenim IP adresu (restart ruter) i da napravim novi racun. Bweeh :poop:
🤢🤮:D

Ok, u sustini ne koristim ja internet za neke komplikovane stvari. Ali ga koristim puno, i mora da radi sve sto mi treba. U MTS znam da je sve na mestu, ali krastavac nece daju 12 meseci 1 dinar il tako nesto seksi. Tako da cu predjem u Yettel na mesec dana da ga istestiram lepo, pa ako bude bio dobar, sklapam na 2 godine ugovor i to je to.
 
Tako da cu predjem u Yettel na mesec dana da ga istestiram lepo, pa ako bude bio dobar, sklapam na 2 godine ugovor i to je to.
si se ti ovo dogovorio sa Yettelom da mozes da uzmes uslugu na probu bez ugovorne obaveze ? Pazi da ti ne traze 10k prikljucnu taksu ako se odlucis da ne ostanes na 2 godine
 
si se ti ovo dogovorio sa Yettelom da mozes da uzmes uslugu na probu bez ugovorne obaveze ? Pazi da ti ne traze 10k prikljucnu taksu ako se odlucis da ne ostanes na 2 godine

Nisam se dogovorio, al pitacu da li moze bes ugovorne obaveze da se uvede, ili sa ugovornom obavezom iz mesec u mesec, koju onda mogu da otkazem kad prodje prvi mesec i da sklopim na 2 godine.

Da video sam negde na forumu da cak i ako sklopis ugovor na godinu dve, ali onda odustanes od toga (imas valjda po zakonu 7 ili 14 dana foru), onda uzmu pa ti naplate povezivanje tako neku nenormalnu sumu 7k/10k.

Raspitacu se kod njih.

krastavac ne znam nikog sto ima Yettel optiku. Da znam, otiso bih kod njih na par sati sa lap topom i isprobao sve sto me zanima.
 
Nisam se dogovorio, al pitacu da li moze bes ugovorne obaveze da se uvede, ili sa ugovornom obavezom iz mesec u mesec, koju onda mogu da otkazem kad prodje prvi mesec i da sklopim na 2 godine.

Yettel daje 15 dana probe, testiraj sve 15 dana, ako ti ne odgovara ne moraš da sklopiš ugovor. Ako hoćeš izbegneš CGNAT onda još 480 din. mesečno ali i sa ti 480 din mesečno, opet je jeftinije od ostalih.


 
Yettel daje 15 dana probe, testiraj sve 15 dana, ako ti ne odgovara ne moraš da sklopiš ugovor.



E to bi bilo super.

Samo sam video negde, a i spomenuo je gore @rajkosto da mozda kad odustanes ti naplate malo vecu sumu za povezivanje.

Ne znam dal je pametno probati na 15 dana, i ako odustanem da puknem 10k :confused:

Moracu do njih da pitam sta i kako...
 
E to bi bilo super.

Samo sam video negde, a i spomenuo je gore @rajkosto da mozda kad odustanes ti naplate malo vecu sumu za povezivanje.

Ne znam dal je pametno probati na 15 dana, i ako odustanem da puknem 10k :confused:

Moracu do njih da pitam sta i kako...


Pa ti se pripremi i potrudi da sve istestiraš za tih 15 dana... ako nešto ne radi, odmah zovi reci da ne radi i da raskidaš... ako već nećeš da plaćaš još 480 din. mesečno plus zbog CGNAT-a
 
Pa ti se pripremi i potrudi da sve istestiraš za tih 15 dana... ako nešto ne radi, omah zovi reci da ne radi i da raskidaš...

Ma istestiracu ja za 3 dana :D

Nego ako oni naplacuju 10k za to sto su dosli i namestili/ukljucili internet (u slucaju da odustanes), nece biti bitno koliko dana meni treba. Mogu za 6 sati da pozovem i da odustanem, i opet ce mi naplate povezivanje.

Svakako, ovo cu morati da proverim sa njima. Ne znam da li je stvarno tako.
 
Ma istestiracu ja za 3 dana :D

Nego ako oni naplacuju 10k za to sto su dosli i namestili/ukljucili internet (u slucaju da odustanes), nece biti bitno koliko dana meni treba. Mogu za 6 sati da pozovem i da odustanem, i opet ce mi naplate povezivanje.

Svakako, ovo cu morati da proverim sa njima. Ne znam da li je stvarno tako.

Nazovi njihov call centar odmah i reši nedoumicu :) Pa nam javi šta su ti rekli.

Ukoliko i dalje imaš pitanje ili ti je potrebna pomoć oko naših usluga možeš da nas kontaktiraš i putem Facebook-a ili Twitter-a ili pozivom na 063 9000.

 
Nazad
Vrh Dno