Šta je novo?

iPhone 14

Da, u svakom slucaju ces manje izgubiti ako odlucis da prodas 14 pro nego obrnuto da radis. Tj da uzmes samsung pa pozelis na iPhone.
Mozda glupo da se izrazim ali ja, koji cesto putuje onako iz dosade, posjecuje mjesta koja su mi zanimljiva, vise vjerujem u iPhone nego Samsung. Sto zbog baterije, sto kamere.
Tako da uzmi 14 pro, probaj.
 
Moj suprug ima S21 plus, ja 14 pro max.,meni je ekran na Iphone bolji, svetliji, sa lepsim bojama,ali valjda sam ja tako navikla.
Sto se tice kamere, pre ovoga sam imala 12 pro max, detaljino sam uporedjivala kamere ta dva modela jer smo ih muz i ja uzeli u slicnom periodu. Sto se naseg uporedjivanja tice, nekad je jedan model bio bolji, nekad drugi, ali razlike su bile minimalne. Vise nam se dopadao 12 pro max, pa smo njega vise koristili za slikanje.
Meni je doduse kamera na 14 pro max mnogo bolja nego na 12PM, tako da verujem da ces biti zadovoljan.
 
Ja sam presao sa s21 obicnog na ip 13 pro. Iako sam ocekivao dosta veliku promenu, nisam bas video neki wow efekat. Ekran na ip je fluidniji jer sam na s21 drzao ekran na 60hz zbog baterije, ali su meni bolje na samsungu lepse; baterija na ip jeste bolja ali ne toliko wow kao sto se pricalo. Jednako mi se brzo trosila na putovanjima kada sam bio na 4g i na google mapama, na wifi i ovde po beogradu jeste bolja. Kamere su po meni dosta slicne za neku svakodnevnu upotrebu barem meni koji nisam neki ekspert za slikanje. Video je bolji na ip, ali ne znam da li imam 20 videa u telefonu otkad imam smart telefone… Ali zato neka ogranicenja ios operativnog sistema su evidentne. Pre svega notifikiacije koje su totalni haos, cesto propistam neke poruke i slicno… takodje viber mi baguje svako malo. Ponovo se lomim da li da se vratim na android, iako nisam sasvim nezadovoljan sa ip…. Ali opet kazem, notifikacije me urnisu.
 
Ja sam presao sa s21 obicnog na ip 13 pro. Iako sam ocekivao dosta veliku promenu, nisam bas video neki wow efekat. Ekran na ip je fluidniji jer sam na s21 drzao ekran na 60hz zbog baterije, ali su meni bolje na samsungu lepse; baterija na ip jeste bolja ali ne toliko wow kao sto se pricalo. Jednako mi se brzo trosila na putovanjima kada sam bio na 4g i na google mapama, na wifi i ovde po beogradu jeste bolja. Kamere su po meni dosta slicne za neku svakodnevnu upotrebu barem meni koji nisam neki ekspert za slikanje. Video je bolji na ip, ali ne znam da li imam 20 videa u telefonu otkad imam smart telefone… Ali zato neka ogranicenja ios operativnog sistema su evidentne. Pre svega notifikiacije koje su totalni haos, cesto propistam neke poruke i slicno… takodje viber mi baguje svako malo. Ponovo se lomim da li da se vratim na android, iako nisam sasvim nezadovoljan sa ip…. Ali opet kazem, notifikacije me urnisu.
Ja sam zbog navedenog oglasio moj IP14 i vraćam se na android. IOS me ubi. Hardverski gledano jabuka je prva liga ali je zato softver u raspadu. Primera radi, koristim dual sim za posao i privatno i call menadžment je katastrofa, nikad ne znam sa kog broja zovem i primam pozive kao i sms poruke….
 
Poslednja izmena:
@mrmilos razumem da neko ne može da prihvati ogranicen ja na iosu, ili se naviknes i ne obracas paznju (kao ja, i apsolutno mi ne smeta) ili sizis. 😁 (kao sto mislim da bi moj muz cinio da poseduje iphone).
Ali zelim da dodam da viber uzasno, ako ne i vise baguje i na Androidu, kazem licno iz iskustva, jer koristim istovremeno dva uređaja.
 
Da ne idemo u off znam da je viber losa app i da baguje ali je bolje optimizovan za android. Na ios svaki put kada otvorim notifikaciju sa viber na par sekundi se zaledi… sve uspevam da ignorisem i podesio sam da mi bude ok, osim cinjenice da propustam poruke jer ostanu zatrpane i zaboravljene u Notification centru….
 
Od 3G do 6S+ sam bio u IOS taboru, onda sam krenuo da testiram Android modele, nevezano za proizvođača, promijenio sam ih tonu, trenutno koristim S22+ i poručio sam S23+. Dao mi drug juče da testiram 13 Pro par dana jer sam razmišljao da uzmem 14 Pro pa da vidim da li je to za mene uopšte s obzirom da sam se navikao na android.

Zaključak - sunce ti žarko koliko ovo bolje radi od bilo kojeg Samsunga/Xiaomija/OnePlus-a koje sam imao do sada, koliko aplikacije bolje, tečnije rade. Kuckanje teksta je tek spektakl, cijelo jutro nisam jednu grešku napravio dok sam kuckao poruke/mailove, na S22+ konstantno griješim čim krenem da brže malo kuckam, da li je to do responsivnijeg ekrana ili šta li već ne znam ali feeling je mnogo bolji. IOS sam "ucvikao" poslije pola sata tako da sam S23+ otkazao sa merakom i trenutno sam u razmišljanju samo da li 14 Pro ili PM :D
 
iPhone 14 Pro is the way. :)
 
Od 3G do 6S+ sam bio u IOS taboru, onda sam krenuo da testiram Android modele, nevezano za proizvođača, promijenio sam ih tonu, trenutno koristim S22+ i poručio sam S23+. Dao mi drug juče da testiram 13 Pro par dana jer sam razmišljao da uzmem 14 Pro pa da vidim da li je to za mene uopšte s obzirom da sam se navikao na android.

Zaključak - sunce ti žarko koliko ovo bolje radi od bilo kojeg Samsunga/Xiaomija/OnePlus-a koje sam imao do sada, koliko aplikacije bolje, tečnije rade. Kuckanje teksta je tek spektakl, cijelo jutro nisam jednu grešku napravio dok sam kuckao poruke/mailove, na S22+ konstantno griješim čim krenem da brže malo kuckam, da li je to do responsivnijeg ekrana ili šta li već ne znam ali feeling je mnogo bolji. IOS sam "ucvikao" poslije pola sata tako da sam S23+ otkazao sa merakom i trenutno sam u razmišljanju samo da li 14 Pro ili PM :D
Tako je bili i samnom, koristio sam oba tabora i onda ostao nekih 6 godina na androidu i na predlog @Proday kojeg sam poslušao prešao sam na 13pm. Iskreno teško bi me vratili na android nazad. Imam svaki dan priliku da vidim S22U pored sebe i kad pogledam i uzmem ga u ruke nekako mi secka u animacijama.
 
Takodje, supruga ima Samsung S21, a ja 13 mini, ali neda se da je vrbujem na 🍎. :D
Bio Apple, pa Samsung, sad opet Apple i tu smo za sad.
 
Ekspresno ga se dočepah :) 14 Pro Lavander
 

Prilozi

  • 942EB75F-ED6F-41CF-A416-3AED834DF4D4.jpeg
    942EB75F-ED6F-41CF-A416-3AED834DF4D4.jpeg
    133.2 KB · Pregleda: 106
Koliko je normalno SoT-a ocekivati sa iPhone 14 Pro serijom?

Imao sam 14 Pro, skinem sa punjaca u 7.30 ujutru i negde oko 16h budem na 30%.
Sada sam uzeo 14 Pro Max, isto vreme skidanje sa punjaca i u 16h sam na 43%.
Nema teorije da izguram dan (ni blizu)

Ne kapiram sta mi jede bateriju tj. jedino sto moze biti je ukljucen Siri zbog Apple CarPlay-a (koji takodje ubija bateriju). Mada i taj Siri mozda utice 5% na bateriju maksimum.
 

Prilozi

  • IMG_0067.PNG
    IMG_0067.PNG
    348.1 KB · Pregleda: 88
  • IMG_0066.PNG
    IMG_0066.PNG
    341.9 KB · Pregleda: 49
  • IMG_0065.PNG
    IMG_0065.PNG
    333.3 KB · Pregleda: 80
Neko pomenu poređenje samsung i iphone amoled ekrana.
Ja imam iphone 11, a devojka kupila 12 sa amoled. Sad mi to raspakujemo i ja očekujem da boje vrište jer sam koristio samsung pa znam kakvi su im ekrani. Upalimo mi 12 kad ono ništa. Stavim ga pored 11, razlika vrlo mala. Onda ja razmišljam gde je problem i na kraju shvatim. Apple sve svoje ekrane da prikazuju boje realno, onakve kakve jesu u prirodi, bio to ips i amoled. Zato kod epla nema velike razlike između ips i amoled ekrana. Tj ima ali ni blizu nije velika kao kod samaunga. Na prvu sam se razočarao, ali posle mi se svidelo jer time pokazuju da su ozbiljna firma i da neće jeftinim forama
da se dodvoravaju kupcima nego se drže kvaliteta po cenu manjeg wow efekta.


Neko je takođe napisao da se AOD gasi posle nekog vremena. Jel to istina ili sam pogrešno razumeo?
 
izvini ali niti je Samsung neozbiljna firma, niti se dodvorava “jeftinim” forama. Prosto neko voli jace boje, nekome je ok suprotan utisak… imao sam samsung sada imam iphone, ne mogu da kazem da je bilo koji ekran los. Prosto sve je u utisku i u navici na kraju…
 
Na samsungu postoje "vivid" i "natural" opcije pod display i screen mode, moguca je promena na natural.
 
Ekspresno ga se dočepah :) 14 Pro Lavander
Uzivaj i javljaj utiske.

@omnik nisaž nikad obracala paznju koliki mi je Sot (evo prosek za ovu nedelju je nesto iznad 5h), ali obicno izgura dan i po ili dva. Ja ga skinem sa punjaca pre 7 ujutro (mada ga ne punim svaki dan), ako ga normalno koristim uvece imam izmedju 60 i 70 procenata. Ako ga bas maltretiram onda obicno bude oko 50.
Mada moram da napomenem da mi je baterija bila bolja na 16.2 nego na 16.3
 
izvini ali niti je Samsung neozbiljna firma, niti se dodvorava “jeftinim” forama. Prosto neko voli jace boje, nekome je ok suprotan utisak… imao sam samsung sada imam iphone, ne mogu da kazem da je bilo koji ekran los. Prosto sve je u utisku i u navici na kraju…
Daleko od toga da su loši. Niti mislim da je samsung neozbiljan, ali koriste neke forice karakteristične za kineze da na prvu privuku kupca. Na primer taj vrišteći ekran, koji je i meni lep, al nije realan, ovo napucavanje megapiksela koje je tu samo fore radi i to je to. Svi znaju da kamera od 20 mpx može da bude bolja od one od 200.
Imao sam i ja samsunge i vrh su ekrani. Samo najpoštenije i najprofesionalnije je ono što apple radi, imaš realan prikaz i to je to.
 
Koliko je normalno SoT-a ocekivati sa iPhone 14 Pro serijom?

Imao sam 14 Pro, skinem sa punjaca u 7.30 ujutru i negde oko 16h budem na 30%.
Sada sam uzeo 14 Pro Max, isto vreme skidanje sa punjaca i u 16h sam na 43%.
Nema teorije da izguram dan (ni blizu)

Ne kapiram sta mi jede bateriju tj. jedino sto moze biti je ukljucen Siri zbog Apple CarPlay-a (koji takodje ubija bateriju). Mada i taj Siri mozda utice 5% na bateriju maksimum.

14PM nikada manje od dva dana kod mene. Ne znam koliko si zahtevan korisnik, osim surfovanja, razgovori, viber.... . Recimo u nedelju sam skinuo u 6 po podne telefon sa punjaca i u sredu uvece sam u 6 po podne imao jos 20% baterije. To mi je maksimum do sada, puna 3 dana bez punjenja. Nesto ti prazni bateriju definitivno.
 

Prilozi

  • IMG-2504.PNG
    IMG-2504.PNG
    336.9 KB · Pregleda: 46
  • IMG-2505.PNG
    IMG-2505.PNG
    343.3 KB · Pregleda: 61
Koliko je normalno SoT-a ocekivati sa iPhone 14 Pro serijom?

Imao sam 14 Pro, skinem sa punjaca u 7.30 ujutru i negde oko 16h budem na 30%.
Sada sam uzeo 14 Pro Max, isto vreme skidanje sa punjaca i u 16h sam na 43%.
Nema teorije da izguram dan (ni blizu)

Ne kapiram sta mi jede bateriju tj. jedino sto moze biti je ukljucen Siri zbog Apple CarPlay-a (koji takodje ubija bateriju). Mada i taj Siri mozda utice 5% na bateriju maksimum.
Ako ti je većinu vremena uključen 4G, a ne Wi-Fi i ako ti je uključen hotspot, moguće da to uzrokuje drastičnije trošenje baterije?
 
Zanimljivo. Ne znam gde da postavim, pa ću ovde.

 
Je l bio neki popust za preorder ip 14 pro kod oepratera? Je l kod njih ista cena na izlasku i posle 3,4,5 meseci prodaje?
 
Bile su nize cene kad je bio preorder (tada sam porucila svoj model), za nekih desetak eura mesecno. Sto znaci da je bio za nekih 240 eura jeftiniji ceo uređaj. Mada je i tada bio preskup. Ove sad cifre su nerealne. Pricam o Mts-u, ali mislim da je i Yettel podigao cene isto dobrano ako se dobro secam. A1 nisam ispratila, ali su verovatno isto uradili i oni, mada je kod njih bio najpovoljniji uvek (po pisanjima na forumu).

Meni je bre najveci hit sto je 14 plus skuplji od novog S23 ultra (kod operatera) ... O cemu bre vise da razgovaramo.
 
Kako da ugasim vibraciju prilikom notifikacija, Viber recimo? U settingu Vibera sam ugasio inapp vibrate dok sam u settingu iphone svaku stavku u sounds & haptics patterns stavio na none i dalje vibrira kad stižu poruke. Onda Teams, isto vibrira pri svakoj poruci koja nije inapp...
 
Koliko je normalno SoT-a ocekivati sa iPhone 14 Pro serijom?

Imao sam 14 Pro, skinem sa punjaca u 7.30 ujutru i negde oko 16h budem na 30%.
Sada sam uzeo 14 Pro Max, isto vreme skidanje sa punjaca i u 16h sam na 43%.
Nema teorije da izguram dan (ni blizu)

Ne kapiram sta mi jede bateriju tj. jedino sto moze biti je ukljucen Siri zbog Apple CarPlay-a (koji takodje ubija bateriju). Mada i taj Siri mozda utice 5% na bateriju maksimum.
2 sim kartice + los signal.
 
Ja jutros skinuo sa punjača (8h) moj IP14, imam mts+globaltel kartice i evo me sad na 70%. Šta ćeš bolje …
 
Kako da ugasim vibraciju prilikom notifikacija, Viber recimo? U settingu Vibera sam ugasio inapp vibrate dok sam u settingu iphone svaku stavku u sounds & haptics patterns stavio na none i dalje vibrira kad stižu poruke. Onda Teams, isto vibrira pri svakoj poruci koja nije inapp...
Čisto ako nekom treba, napravih ga iz očaja, u sudiskoj nadoknadi što se kaže, već sam razmišljao koliko para da ga stavim na oglase :D

Settings/Sound & Haptics/Play Haptics in ring mode OFF

Bukvalno nisam obratio pažnju na to jer ja taj pojam vezujem za vibraciju pri kucanju, što u suštini i jeste definicija. Kod Appla je to fensi naziv za vibraciju generalno, oči mi ispadoše od juče da podesim to


Inače, što se tiče prvih impresija, baterija je solidna samo mada u njegovu odbranu nisam se odvajao od telefona danas, cio dan sam bio kući. Anyway, u 7.30 ga skinuo sa punjača, u 17h je bio na 20%, oko 6h SOT-a. Vjerujem da je za dan maltretiranja sposoban samo PM.

Druga stvar koja bode oči je slabašan WiFi range. U sobama jedva da baca jednu crtu, stalno ga vraće na 4G i primijetio sam da se u toj "borbi" telefon fino ugrije pa mora da je i to uticalo na potrošnju. U istim uslovima je S22+ imao nešto bolji range dok je Nord 2 apsolutni šampion, pun signal gotovo u cijelom stanu.

Od pozitivnih stvari sem rečenog za software i ekran, impresivan video, za koplje bolje od bilo čega drugog, audio takođe, odličan mikrofon. (Nije ni čudo da Sonos kalibraciju svojih soundbarova dozvoljava isključivo na iphoneu)
 
Sto se tice tog vracam ja na 4g mislim da jer to do zadnjih verzija IOS-a i nadam se da ce to uskoro srediti, jer sam i ja isto primetila, a ranije se nije desavalo. (niti mi se desavalo sa prethodnim ajfonom).
 
mozda ima veze sa ip14, jer se to meni na 12 ne desava
 
Nazad
Vrh Dno