Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Da sedim pored njega u kancelariji, upucao bih ga posle pola sata zbog glasnoce tastature... :)
Btw zamenuh Gateron Red za Brown, sada moze komotnije da se kuca tekst. Red su odlicni za igru, dok kucanje zbog osetljivosti zna biti patnja.
 
mislis kada krene da kuca na koreanskom :D

linear je gaming switch :) mada ja sam sada vec navikao na linearne, realno mi ne smeta ni ako treba nesto duze da se kuca
 
Ono sto primecujem je da im je opao kvalitet Gateronu, makar na mom uzorku kada poredim Red i Brown.
Kod Red pri sklapanju nisam nasao ni jedan falicni switch, dok kod Brown 3 koja imaju iritirajuc zvuk skripanja te ih menjao, par komada sa pokrivljenim pinovima gde sam pri ispravljanju osetio da su pinovi vec krenuli da se lome, kao da i osecaj taktilnosti nije isti na svim switchevima.
U pitanju su mikro razlike, jedva primetne ali opet se da osetiti, srecom ne iritira niti se oseti pri brzem kucanju.
Sve u svemu oko 6-7 komada je zavrsilo u smecu dok kod Red ni jedan, osim par koje sam mojom krivicom pokrivio pinove.
Ah da, vadjenje Red iz GMMK je bila avantura za sebe, morao sam koristiti jaci srafciger za vadjenje, bilo je nemoguce sa standarnim alatom. Koristio sam nenormalnu silu za vadjenje prekidaca, hteo da palim kameru da snimim i posaljem GMMK i da im se nacestitam nove godine. To je sve rezultiralo do mikro ostecenja kucista koje se srecom ne vide kada se postave kapice.
Da proverim da nisam ja nesto zeznuo pri prvom postavljanju, vratim tesko izvadjeni switch i pri ponovnom pokusaju vadjenja identican problem.
Ili su switchevi "deblji" ili su rupe mikron manje, no svakako ne stima i velika je patnja bila zamenuti svih 105 prekidaca.
 
jedinstvena tast, jedno pitanje, da li koristis oba spacebara pri kucanju teksta?
ja konkretno jedan (levi) koristim kao spacebar a drugi (desni) kao bakcspace, i posle nekog vremena kad se navikneš shvatiš koliko je to genijalna stvar.
Ja realno dosta koristim backspace, i mnogo mi je praktičnije da mi je na palucu nego da ga jurim desnim mailm prstom.

Ono sto primecujem je da im je opao kvalitet Gateronu, makar na mom uzorku kada poredim Red i Brown.
Neki modeli su kvalitetniji neki i nisu. Znam da Gateron ima dosta nekih modela KS-3, KS-8, G pro... izgledaju slično ili isto, ali se dosta razlikuju.
Možda si uporedio dva različita modela.
 
Nop, identicna serija
 
ja konkretno jedan (levi) koristim kao spacebar a drugi (desni) kao bakcspace, i posle nekog vremena kad se navikneš shvatiš koliko je to genijalna stvar.
Ja realno dosta koristim backspace, i mnogo mi je praktičnije da mi je na palucu nego da ga jurim desnim mailm prstom.
znam koristim i sam tako spacebar, samo sto ga bacam na sekundarni function, meni je cak po difoltu onda spacebar + ctrl jos genijalnija stvar u remapiranju. Nego mene konkretno zanima zbog stila kucanja, po nekom pravilu bi sa oba palca trebalo koristiti space bar, sto je malo sumanuto iskreno, jer znatno smanjuje WPM...Verujem da vezbom moze sve samo, da li ima svrhe u tom pristupu...
 
znam koristim i sam tako spacebar, samo sto ga bacam na sekundarni function, meni je cak po difoltu onda spacebar + ctrl jos genijalnija stvar u remapiranju. Nego mene konkretno zanima zbog stila kucanja, po nekom pravilu bi sa oba palca trebalo koristiti space bar, sto je malo sumanuto iskreno, jer znatno smanjuje WPM...Verujem da vezbom moze sve samo, da li ima svrhe u tom pristupu...
Trebalo bi ali ja ne vidim nikakvu prednost dva spacebar-a.
Čak i dva "B" na alice formatu mi je i dalje tesko da se naviknem. Kao i za desni shift, trudim se da ga koristim ali ne ide.
Ali svakako to je sve vežba i loše navike koje treba iskoreniti :)
 
@DukeLander
Koji su gateroni u pitanju? Gledam ove keychron tastature sa Gateron G Pro Brown pa si me sad bacio u dilemu.

Je l zna neko da li postoji neka razlika između keychron k8 i v3 tastature osim u switchevima?
Kakvi su keychron k pro brown?
 
Trebalo bi ali ja ne vidim nikakvu prednost dva spacebar-a.
Čak i dva "B" na alice formatu mi je i dalje tesko da se naviknem. Kao i za desni shift, trudim se da ga koristim ali ne ide.
Ali svakako to je sve vežba i loše navike koje treba iskoreniti :)
v3 je QMK kompatibilan, moze da se remapira preko VIA-e
 
neko voli taj osecaj savijanja dok kuca, totalno personalno :)
prvo je bilo moguce samo na pcb gde se leme switchevi, sada vec moze i na hotswap, sve je u tome kako napravis flex cuts. a to plus gasket mount pcb deluje kao da tasteri plutaju u kucistu prilikom kucanja. neko to voli, neko voli da je sve stiff
 
mozda na vecim brzinama, kao sto ovaj batica sa videa ispaljuje sigurno preko 120 wpm, amortizacija ti malo skida "load" sa prstiju, jer su udarci obicno, kazem obicno jaci, kako bi se registrovao unos... Inace ne vidim neku drugaciju funkciju tog flexa.
 
Ili spasavu tastaturu od zustrih fps gejmera :)
 
Da li valja MX Mechanical ako je neko uopšte probao istu.. hteo bih da malo declutterujem sto u office-u, iako nisam bas ljubutelj wireless mehanickih tastaturi pogotovo ovih skracenih tkl varijanti
 
Koja je tacna prednost ovog flexa? Ja sam nenamerno dobio flex kad sam postavio onaj podmetac ispod koji je presavijen na pola (poslednje sto sam kacio).
Iskreno po meni to je nešto najbolje sto su "izmislili" u poslednje vreme. Ali nije fora kao gasket da se ceo PCB ugliba, već svaki swithc ili bar svaki red posebno da radi. Takodje je bitno da i plate bude felex cut-ovan i da po mogućnosti bude od nekog mekšeg materijala kao sto je polikarbonat ili POM.
U početku ti deluje jako čudno ali kasnije tokom korišćenja shvatiš da je uzitak u kucanju mnogo bolji.

Ja sam npr. probao felx cat po redovima sa POM plate-om (prilično mekan) i Holy Panda switch-evima... savršeno 🙌

Pogledajte prilog VID-20220826-WA0008.mp4
 
Da li valja MX Mechanical ako je neko uopšte probao istu.. hteo bih da malo declutterujem sto u office-u, iako nisam bas ljubutelj wireless mehanickih tastaturi pogotovo ovih skracenih tkl varijanti
ok je, ali nije nista posebno, zavisi za sta ti treba... ono na sta kod logija mozes uvek da racunas je da ce konektibilnost i autonomija b. biti odlicni; Keycapsi imaju takozvani rattle (ako se tako kaze), imam jednu sa brown switchevima, i nekako uvek vise koristim keychron istog formata low profile. Tisa je znatno u odnosu na logi, tacnije te sve logi tatature uopste nisu tihe i po meni nisu za office najbolji izbor. Pokusao sam cak da mx-u malo podmazem stabove, ali to na kraju nije ispalo zadovoljavajuce; Zaobisao bih ovu prvu seriju i uzeo keychron k3. Mozda kasnije izbace nesto bolje.
 
Stigao K3 Pro, ali je blago ulubljen metalni ram u donjem desnom uglu, dok je blaga izbocina u izrezu za switch, pa isti ne moze da se gurne do kraja, tako da desna strelica ne radi (verovatno zato sto nema dovoljan kontakt sa plocom). Kutija je u redu, tako da deluje da je do ostecena doslo prilikom proizvodnje ili sklapanja (ne verujem da je prilikom transporta). Pisao sam im, pa cu videti sta ce odgovoriti (ne rade do 28. zbog praznika). Rekao bih da mi ne gine turpijanje. :LOL:
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    167.5 KB · Pregleda: 83
  • 02.jpg
    02.jpg
    149 KB · Pregleda: 64
  • 03.jpg
    03.jpg
    260.9 KB · Pregleda: 67
  • 04.jpg
    04.jpg
    237.4 KB · Pregleda: 71
  • 05.jpg
    05.jpg
    254.3 KB · Pregleda: 81
Deluuje kao ostecenje u transportu. Ne moras imati tragove na spoljnoj kutiji (iz iskustva).
Ne moras nista turpijati. Odnesi u neku krsteniju bravarsku radionicu i ispravice ti taj deo mikro celicnim stegama.
 
id bre, tek sam sada konstatovao da je to domaci proizvod... svaka cast za ideju!
 
Pazario sam MS C720 Elite mehanicku tastauru.

Za te pare (oko 6k) nisam nasao nista sto mi se vise dopalo. Outemu brown switchevi, full layout, solidno pozadinsko osvetljenje (nisu ona rainbow cuda). Poprilicno je teska (po deklaraciji oko 1.1 kg). Nikakvi drajveri se ne instaliraju, sve se podesava preko same tastature. Ja sam za sada sasvim zadovoljan osecajem kucanja i samom tastaturom.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    244.7 KB · Pregleda: 62
  • 2.jpg
    2.jpg
    163.1 KB · Pregleda: 61
Hvala :)
Mada od ideje do realizacije dugačak je put
svakako, svakako, originalna je stvar sto je kuciste od drveta, VIA veliki plus ! Ne kontam se u mogucnosti i koje su sve prepreke u proizvodnji tako necega, ali cini mi se da ce trziste u buducnosti da preplave low profile tast. onakav layout sa low profile bi recimo za mene bio pod must have :)
 
cini mi se da ce trziste u buducnosti da preplave low profile tast. onakav layout sa low profile bi recimo za mene bio pod must have :)
Hvala još jednom i hvala na savetu, ali to se neće desiti dok ne naprave low profile switch koji mi se svidja :) do tada samo standardni MX profil (naravno podržavam topre ili alps kome se svidja)
 
Svaka cast i nadam se da ce vam posao uspeti :) Sad malo naknadne pameti, mozda bi bilo lepse i da na gornjem delu kuciste prati konturu tastera, kao sto je dole :) A mozda i ima razloga sto je tako..
 
da li ste planirali neki teg da ubacite u kuciste, barem se lako moze izrezbariti drvo da dobije i na tezini i na zvuku :) pa jos ako se ponude razliciti materijali tega... :)

ili mislis da nema potrebe?
 
Nazad
Vrh Dno