Šta je novo?

Kurirske službe

Jel moze neko molim vas da mi objasni sve ove razlicite nacine slanja preko poste. Npr preporuceno pismo, prvo da naglasim da sam sad kucao u postinom kalkulatoru 2000 vrednost posiljke i gramaza do 500gr i cena samo 190 dinara. Da pojednostavim, koja je tacno razlika izmedju preporucenog pisma i PE posiljke, jedino u roku isporuke i gabaritima posiljke? Sad sam kucao i otkupnu pismonosnu posiljku 220 dinara sa otkupom 2000 dinara. Pitanje za one koji su koristili ovu uslugu kako to mora biti upakovano u praksi jel moze npr dve teniske loptice samo u pismo da se stave, da li se moze na salteru kupiti pismo, da li je dovoljno samo da se obmota belim papirom sadržaj, da li radnica popunjava podatke pa lepi nalepnicu ili mi moramo to da napisemo? Da li ima jos neki trosak koji se nakalemi tipa popunjavanje adresnice itd... Neobicno mi je da je razlika izmedju PE i PP duplo a razlika je jedino u roku dostave (i gabaritima...). Jel postexpres idu na vrh a ove na dno kamiona :D.
 
Preporučeno pismo je pismo sa brojem za pracenje. Imas jos i pošiljku tiskovine i koliko ja znam jedan ugao pošiljke ostaje otvoren da se može videti sadržina. Ukratko, osim ako imaš vezu u Pošti, ne bi trebalo da možeš poslati PP bilo šta osim tiskovine, pa ni teniske loptice.
 
Preporuceno pismo i tiskovina nisu isto cuo sam za tiskovinu da treba kao ivica jedna da bude otvorena sto kazes ovi sto salju knjige znaju. Ali valjda moze sve kao sto i pise u preporuceno pismo samo da ulazi u granice gabarita. Da li ima neke veze ako ima ili nema otkupa sto se tice PP i sadrzaja? Negde sam po internetu procitao cini mi se da oni sto prodaju krpice salju kao pisma i kao obaviju samo u pek papir komad odece sad ne znam od kad su bili ti postovi. Ne bi ja slao loptice to je samo primer nesto jos manje a i zanima me i kad nesto narucujem da znam.
 
Препоручена пошиљка (RE) не може да има откупнину.
Откупнину може да има вредносна пошиљка (VV), за њу је поштарина нешто скупља
него за ''обичну'' препоручену пошиљку. Вредносна пошиљка се исто пакује као и препоручена.
И за препоручену и за вредносну пошиљку поштарину плаћа искључиво пошиљалац.

Ја шаљем често и као једну и као другу, само је потребно да се убаци у коверту
(или се направи коверта као што ја радим).
Што се садржаја тиче, слао сам у RE и VV пошиљкама буквално све што може да стане
а уклапа се у тежину и димензије. Од алата, CD/DVD дискова, компјутерске опреме итд.

Што се тиче тисковине, ту се може слати само штампа (књиге. часописи итд.).

Иначе, једна занимљива ствар.
Обзиром да су за ''ЦЦ'' пакете увели правило да пакет иде из поште тек наредног дана,
у неким случајевима се може послати вредносна пошиљка (VV) за исти или мањи износ,
а отпремају је истог дана и углавном сутра дан стигне на адресу

Пример:
ЦЦ пакет до 3кг је 200 дин ~ пакет стоји у пошти до следећег радног дана и тек она га отпремају.

Вредносна пошиљка (VV), вредност најмања ~ 100 дин
~ VV пошиљке се отпремају ИСТОГ дана, заједно са осталим пошиљкама које су предате пре отпреме.
до 50 грама ~ 121 дин
од 51 до 100 грама ~ 130 дин
од 101 до 250 грама ~ 145 дин
од 251 до 500 грама ~ 190 дин.

Значи, ако шаљете нешто до ове тежине, а уклапа се у димензије,
платите мање него ЦЦ пакет, а стигне вам углавном брже него ЦЦ.

Чак и ако има преко 500 грама (од 501 до 1000 грама),
када се пошаље као VV пошиљка, поштарина је 205 динара.
(5 динара скупље од ЦЦ пакета, а пакет вам не стоји без везе до сутра дан у пошти,
већ га отпремају истог дана са осталим пошиљкама, ако је предат пре отпреме.)

*Препоручене (RE) пошиљке нисам рачунао јер углавном стигну тек за неколико дана.
*Вредносне пошиљке (VV) имају ПУНО праћење, за разлику од препоручених пошиљака (RE)
 
RE posiljke imaju PUNO pracenje isto kao i VV.
 
Ја до сада нисам видео комплетно праћење RE пошиљака.
Углавном се на статусима види само ''пријем'' и ''уручење''.
По некад се појави на статусу и отпрема из неког од ГПЦ-а или регионалних поштанских центара.

Ево и пар примера:

RE пошиљке:

oNir3Ox.png


wxegIhl.png


Drfi95n.png




VV пошиљке:
(Овде се јасно види на статусу сваки корак, из сваког појединачног
локалног или главног поштанског центра, и увек је тако)

MLrb41u.png


KgF5j9Z.png


xxmvnRj.png


49We3Qm.png


nUFOn6G.png
 
To samo znaci da neko ne radi svoj posao ili ne moze da ga radi zbog "vrhunske" organizacije. Nema dovoljno ljudi i ne stizu da skeniraju RE posiljke. Samo zbog toga se ne vidi status izmedju prijema i urucenja. U GPC Beograd skoro pa nemoguca misija.
Ne opravdavam, samo kazem kakvo je stanje.
 
@anticv
Hvala ti puno na ovako lepom objasnjenju.
Sta je taj CC.
Što se tiče VV:
-Koliko se jos nakalemi na osnovu otkupa tipa 100rsd minimum ili 1 posto od otkupa..?
-Bez obzira da li ima ili nema otkupa posiljalac placa postarinu?
-Da li na pismu mora da se napise sve to lepo tj adresira ili se diktira radnici pise da je adresovanje 10 dinara a popunjavanne nekog formulara 5 dinara u pdf fajlu sto sam skinuo sa postinog sajta.
Kako pravis to pismo ili gde da se kupi ima li u knjizarama to svakim ili u samoj posti ne bi se je zezao mnogo ako nije vise od 20 dinara.
Ako se zagubi ili osteti posiljka ako nema otkupa tj ako je stavljena vrednost npr 100 dinara onda dobijem 100 dinara i pojeo vuk magarca? Pretpostavljam da su gubici i slicno u nivou statisticke greske ali sta je tvoj savet sto se tice te problematike.
Takođe nedoumica, u onom fajlu sto sam spomenuo u odeljku USLUGE PO ZAHTEVU PRIMAOCA, piše da je dostava na adresu dodatnih 30 dinara tj ako sam shvatio za VV nema licnog urucenja po difoltu?
Ja se stvarno izvinjavam ako sam dosadan i postavljam 20% glupih pitanja ali pokusavao sam i sam da skontam ali bezuspesno a jako mi znaci da resim ove nedoumice i pocnem da koristim ovakav vid isporuke. Imao sam priliku dva puta da pitam i u posti ali ili nisam ni razmisljao o tome ili nisam imao vremena a naravno ima i guzve pa izbegavam generalno da smaram ljude.
Ja sam cuo i ranije za CC paket ali npr kad kucas u gugl CC paket nema nista na postinom sajtu i kako covek sad da zna sta je to. To CC je kao valjda paket sa duzim rokom urucenja i to je jedina razlika u odnosu na PX(PE, postekspres)?
Takođe da li se dobije potvrda o prijemu za VV a i ove ostale sto smo naveli?
 
Poslednja izmena:
Danas mi ćovek kaže da mu je AKS kurir rekao da kod jnih može da se plati ČEKOVIMA, a da uskoro uvode naplatu karticama. Ovo za kartice im piše i na sajtu, a za čekove prvi put čujem (i zvuči mi nemoguće).

Koje kurirske službe su do sada uvele plaćanje karticama?
 
Dekspres sam koristio pred NG.

A ovo za čekove, ne vidim zašto ne bi moglo, jedino što će kuriri gubiti vreme dok se ček popuni i dok ga provere.
 
Ako daješ čekove sa dospećem odmah, još i da ima smisla, ali kod nas su ljudi navikli čekove da koriste kao kreditni element.

Ovaj tip pominje 5 čekova i kurir mu nije rekao 5 rata, već 5 čekova, ali on odmah podrazumeva da je to 5 rata.
Fizičko lice pošalje paket, AKS primi 5 čekova, pa ih ili pošalje tom fizičkom licu ili ih odnese u banku, čeka rok dospeća, a fizičkom licu odnese keš. Teško.
 
Ja nisam ni pomislio na odloženo plaćanje, osim ako prodavac to ne nudi kao opciju, pa da se prodavcu dostave čekovi umesto novca. Da neko umesto kešom plati paket čekom sa dospećem odmah, to mi je OK, ček je regularno platežno sredstvo. Samo što je to dodatna komplikacija za kurire koji su već preopterećeni. Plaćanje karticom je sjajna stvar, to bi trebalo svi što pre da uvedu.
 
Kupovali smo cekovima (na rate) preko bc group ne secam se kojom sluzbom oni salju, mozda d expres?
 
Kupovali smo cekovima (na rate) preko bc group ne secam se kojom sluzbom oni salju, mozda d expres?
To je varijanta sa povratnicom, gde kurir spakuje čekove, kao da je preuzeo novi paket i već ima spremne podatke za novu adresnicu da ih vrati pošiljaocu paketa.
 
Poslednja izmena:
Da, čekaće da ljudi popune čekove i još će pride nositi sa sobom kalendar da im diktira datume... :ROFLMAO:
Ja propustim poziv kurira, vidim da me zvao pre 60 sekundi, okrenem "e, imaš paket za mene, zvao si me malopre!"
kurir: "uh, ja sam već daleko od tebe, i ne mogu da se vratim! Sutra?" i šta da mu kažem, pazi kako voziš avion čim si uspeo 10 km da odeš za minut!!!
Dok ljudi ispišu 3-4 čeka on bi otišao do Leskovca i bio na pola puta nazad... :ROFLMAO:
 
Čekovi se popune u dogovoru sa prodavcem oko datuma pre nego što stigne kurir. Ima se vremena dan/dva da se to uradi ako hoćeš naravno.

Čak ih i ne proveravaju, nudim lk kartu i karticu, ma jok kaže. Sve ok.

Tako da završi se brže nego što se misli.
 
Da, čekaće da ljudi popune čekove i još će pride nositi sa sobom kalendar da im diktira datume... :ROFLMAO:
Ja propustim poziv kurira, vidim da me zvao pre 60 sekundi, okrenem "e, imaš paket za mene, zvao si me malopre!"
kurir: "uh, ja sam već daleko od tebe, i ne mogu da se vratim! Sutra?" i šta da mu kažem, pazi kako voziš avion čim si uspeo 10 km da odeš za minut!!!
Dok ljudi ispišu 3-4 čeka on bi otišao do Leskovca i bio na pola puta nazad... :ROFLMAO:
A možda je za tvoj deo gde živiš imao samo tvoj paket, pozvao da vidi da li si kući i da li uopšte tamo da dolazi, nisi se javio i on nastavio dalje. Kuriri od bakšiša i zaradjuju tako da ako je prošao pored tvoje kuće, i ti ga zvao za minut vratiće se. Ali možda je ovo prvo što sam napisao, ali verovatnije je da vozi avion ;)
 
Svašta je moguće.
Ono što je najmanje verovatno je da je pozvao da proveri. U zadnje dve godine (pre toga se ne sećam) kuriri se javljaju ili sa "evo me ispred, čekam te" ili "evo ma za minut, izađi".
Kada bi pozvali i rekli "biću ti za 5-10 minuta" imao bi vremena i prase na ražanj da bacim da ih častim a za bakšiš, žao mi je, da nisu sami uzimali isti kako im se prohte i vraćali otkupninu u evrima po nepostojećem kursu gde bi uvek zakinuli po 50-100 dinara ja bi bio motivisan da im dajem bakšiš, ovako dobiju tačno koliko piše a tek kad krenu svi da koriste pos terminale za plaćanje karticom kusur će da presuši.
 
Kada bi pozvali i rekli "biću ti za 5-10 minuta" imao bi vremena
Ovako i treba da rade (a kod mene "moji" kuriri tako i rade), dok su kod mene na lokaciji zovu sledećeg i pretpostavljam tako nastavljaju i dalje. Ne sećam se da mi se desilo da mi je rekao da je "već daleko" ako sam ga posle propuštenog poziva pozvao u roku od 1-2 min...?
 
Po mom mišljenu neki kuriri toliko nemaju pojma kako da dostavljaju pakete, pre godinu dve sam par paketa po svom gradu ja raznosio jer je hitno trebalo, jedna samo ljubazna reč i apsolutno je svako dao bar 50, a neki i 250 dinara bakšiš, prosto i taj posao treba znati

Kada bude plaćanje karticom biće veliki problem, ne samo za kurire već i za nas koji koristimo te usluge, nema bakšiša, traže povećanje plata ili neće da rade (ionako ih jedva nalaze), a kao i sve do sada, kada kurirskoj službi nešto poskupi, pogodite na koga to posle ide, sigurno oni ne prime taj trošak na sebe već udri po ceni dostave, a kada dignu cenu dostave kupac razmisli još jednom da li mu se isplati da naručuje proizvod
Videćemo kako će sve to izgledati nadam se da grešim
A i moram reći da nisu svi kuriri nesposobni da komuniciraju, ima izuzetaka stvarno profesionalno i dobro rade, a neki i nisu krivi jer su natovareni sa paketima do vrha pa i ne stižu
 
Kod mene je nekad bilo OK a u zadnje dve godine je kao što sam opisao, danas bex doneo paket sa otkupom, "evo me stižem", ja brzo navlačim jaknu, izlazim napolje, trebalo mi je 20 sekundi, firma je u pitanju pa sam tu malene kod vrata i staje kombi, da sam bio u toaletu možda bi i čekao jer je paket sa otkupom, da nije verovatno bi otišao.
Najpozitivnije iskustvo imam sa lokalnom poštarkom koja mi donosi pakete iz kine, ona pozove i kaže "ne mogu da vam ubacim paket u sanduče, velik je, šta da radim?" tako je bilo par puta pa smo se sporazumeli da ih uopšte ni ne nosi već da mi javi i ja ću doći na poštu tako da mi sad svaki put javi da me paket čeka u pošti, u 2022 god. sve naručeno sa alija stiglo :)
Moram i da pohvalim ove kurire što saobraćaju u mom reonu, baš davno nisam video da je neki bio nadrndan i ljut, obično su čill :)
 
Na šta konkretno misliš?
Ja šaljem pakete kao fizičko lice i retko kada šaljem više od 3 paketa istovremeno, nisu mi do sad tražili da platim.
Kolega takođe šalje, isto možda 3 najviše.
E sad, u zadnje vreme se to dosta usporilo, i većinom mi odgovara da lično odnesem u poštu tako da ne znam dal bi došli po jedan paket!

Na sta ti mislis na paket kao paket ili na PE, dosta ljudi to cesto mesaju, dve su razlicite stvari.
PE mozes da zakazes kurira a mozes i u Postu da nosis.
Paket do prosle NG, znaci 2022 nije mogao nikako da se zakaze kurir nego si morao u Postu da nosis i to je to.
Od 22 kada su uveli obican paket itd.. onda su uveli da moze i paket da se preuzme na adresi od strane kurira ali minimalno 5 komada.

''Пријем пакета врши се на шалтерима свих пошта у Републици Србији, док је уручење, такође, на целој територији Републике Србије.
По избору пошиљаоца, поштарину за пренос пакета може платити прималац пакета.
Искористите могућност нове услуге „Преузимање на адреси 5 и више пакета“, у одређеним поштама, уз приступачну цену по преузимању.
Списак пошта одређених за преузимање 5 и више пакета на адреси можете погледати овде. Ова услуга се заказује позивом броја 011 3607 607 или 0800 100 808.''

Mada su i oni iz Poste poceli da se gube junacki.. Ja kada sam zvao njhov korisnicki centar da pitam za GLOMAZNI paket da li to mogu da salju obicna fizicka lica bez ikakvog ugovora, rekli su mi da mora pravno lice i ugovor, pa sam ovde pisao na forumu i jedan clan mi je rekao da to nije tacno, da mogu i fizicka lica, onda sam pitao u Posti i isto su mi rekli da je glomazni paket za pravna lica sa ugovorom pa sam pisao mail korisnickom centru i posle nekih 7 dana dobio odgovor :

''Поштовани,
Сагласно информацијама достављеним од запослених надлежне организационе целине Предузећа, обавештавамо Вас да гломазни пакет могу послати физичка и правна лица. Више информација овим поводом можете пронаћи на корпоративном сајту Предузећа, линк: https://www.posta.rs/cir/stanovnist...paketske-usluge-srbija/slanje-paketa-u-srbiji.
С поштовањем,Пошта Србије''

A konkretno na sajtu ne stoji nista, samo stoji da ima taj glomazni paket ne stoji ko moze da ga salje i sta treba.. tako da i oni dele informacije kako se kome prohte, sta je zapravo tacno nemam pojma, ali ako budem imao nekad prilike bas cu da isprobam.
 
Post Express pošiljke imaju to ograničenje u dimenzijama i potreban je ugovor, pa aneks ugovora za dimenzije. I naknadu trasnporta obavezno plaća pošiljalac.
Paket verovatno nema ograničenje ko šalje, pa iz tog razloga dobijaš različite odgovore.
 
Da, sada kad malo bolje razmislim, mozda nisu razumeli sta ih pitam.. Ja sam pitao za glomazni paket kao takav kakav je sa zvanicnim nazivom sa njihovom sajtu, a oni su mozda razumeli kao PE posiljku van gabarita pa su mi to rekli, i ako ne bi ni smeli ni trebali da mesaju ta dva pojma.
 
Nazad
Vrh Dno