Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Зашто мислиш да морају људи да верују у крипто да би продавали нешто?
Као што је пре била вест, куповина тесле бтц-ом нпр. У том тренутку куповине се формира цена, веома лако се пошаље, тесла у истом моменту сав добијени крипто претвара у доларе (све јако упрошћено). Осим пореза при подизању кеша, где овде може настати проблем конкретно за теслу, што се опет може средити мало већом ценом за куповину бтц-ом. На страну што је то одличан маркетинг и што би добили нове купце који би били ослобођени било каквог претварања у кеш.
И кад смо код тога, који су кораци које би морао ти да направиш да златом купиш ауто?

Jel ti misliš da je su ljudi počeli da koriste zlato kao novac zato što je bilo pogodno da se koristi kao novac? Ne čoveče, oni su ga koristili kao novac zato što ga ljudi žele zbog njegove upotrebe kao ukras/nakit, kasnije su stigle i druge primene. Što bih ja želeo kripto? Za šta ću to da ga primenim? Kad god sam ga kupio, to je bilo u očekivanju da ću ga prodati skuplje većoj budali kasnije. Kao uostalom i svi ostali.

Igrali smo se kriptom dok je bilo vreme za igranje. Sada imamo inflaciju, a cena bakra nam nepogrešivo najavljuje da ćemo imati i tešku recesiju. Dakle inflatorna recesija, popularno zvana stagflacija, kao sedamdesetih i ranih osamdesetih. Koji je bio najbolji asset onda? Zlato ubedljivo, čak ni nafta nije mogla da mu priđe.
 
Poenta je prilično jasna, tih baza podataka ima beskonačno mnogo. I onda svi galame o svojoj bazi kako je ona drugačija od drugih i to joj kao daje neku vrednost.

Zlato je jedno i jedinstveno. Ako ti meni hoćeš da platiš kriptom, ja moram da verujem da taj kripto nešto vredi, u protivnom to su obični brojevi. Ali ako hoćeš da mi platiš zlatom, potpuno je nebitno da li ja verujem u zlato ili ne. Ljudi svih kultura i iz svih krajeva sveta su u celoj istoriji želeli to sranjce, tako da uvek možeš mirne glave da znaš da ako imaš zlato, ti imaš novac. U dobrim vremenima mi možemo da mirno živimo koristeći samo fiat novac, ali ne u vremenima ozbiljnih problema.
Znaci ja ako dignem sad svoj blockchain to ce nesto da vredi? Naravno da nece... Vredece samo ukoliko stavim neku vrednost ili obecam neku vrednost iza toga.
S obzirom da kripto postoji samo 10tak godina, ja sam skroz zadovoljan koliko ljudi veruje da tu postoji vrednost (ti svakako ne verujes ali to je tvoje pravo). A ti ga u tom smislu poredis sa zlatom koje postoji koliko dugo...
 
Takvi thread-ovi postoje za svaku bitnu / ozbiljnu stvar na ovom svetu. To što se neko nalupetao, nalagao i u najbolju ruku izneo gomilu poluistina na nekom forumu ne čini ta lupetanja tačnim.

Štaviše, postoje uverljiviji dokazi da je svet simulacija od toga što je navedeno na tom linku. 😁

Ako neko protraći više od 10 sekundi da preleti ovaj wall-of-text šit, pod hitno da traži to vreme nazad od nadležne institucije.

Nadam se da će ova divna gospoda "anti-BTC" biti ovde kad opet predje ATH što je bilo 69k, da ne bude da niste platili internet pa ne možete da pristupite forumu u to vreme.
Niko da napise nesto konkretno. Standardna "have fun staying poor" retorika.
 
Jel ti misliš da je su ljudi počeli da koriste zlato kao novac zato što je bilo pogodno da se koristi kao novac? Ne čoveče, oni su ga koristili kao novac zato što ga ljudi žele zbog njegove upotrebe kao ukras/nakit, kasnije su stigle i druge primene. Što bih ja želeo kripto? Za šta ću to da ga primenim? Kad god sam ga kupio, to je bilo u očekivanju da ću ga prodati skuplje većoj budali kasnije. Kao uostalom i svi ostali.

Igrali smo se kriptom dok je bilo vreme za igranje. Sada imamo inflaciju, a cena bakra nam nepogrešivo najavljuje da ćemo imati i tešku recesiju. Dakle inflatorna recesija, popularno zvana stagflacija, kao sedamdesetih i ranih osamdesetih. Koji je bio najbolji asset onda? Zlato ubedljivo, čak ni nafta nije mogla da mu priđe.
Разумем шта хоћеш да кажеш за злато, али ми се чини да си ти директно упоредио куповину бтц-ом и златом. Не видим како је плаћање златом једноставније, ефикасније или како год.
Ako ti meni hoćeš da platiš kriptom
Ali ako hoćeš da mi platiš zlatom

А то за продају већој будали стварно не капирам. Па и ти си био та будала, кад год си купио неко ти је продао са профитом јер је воз ухватио раније.
А када ћеш уновчити злато и како? Јел су и тада веће будале које купује скупље? Или сам рецимо ја будала који купујем златну огрлицу, или овај који ми продаје а пре тога купио јефтиније? Почињем слабо да те капирам искрено.
 
Znaci ja ako dignem sad svoj blockchain to ce nesto da vredi? Naravno da nece... Vredece samo ukoliko stavim neku vrednost ili obecam neku vrednost iza toga.
S obzirom da kripto postoji samo 10tak godina, ja sam skroz zadovoljan koliko ljudi veruje da tu postoji vrednost (ti svakako ne verujes ali to je tvoje pravo). A ti ga u tom smislu poredis sa zlatom koje postoji koliko dugo...

Ok, ali na osnovu čega se vrednuje blockchain token? Na osnovu tehničkih mogućnosti mreže, korisnosti primene, brzini razvoja, partnerima sa kojima projekat sarađuje? Iskustvo nas uči da se kriptovaluta ceni prvenstveno na osnovu hajpa oko nje. I onda su se svi trudili da podignu što god može veću prašinu, svakakvi pie-in-the-sky projekti su se pojavljivali i nestajali, a ljudi su bili presrećni da ulažu u njih, jer je tu bila najveća zarada. O kakvoj vrednosti pričamo kad očigledno sami ulagači posmatraju kripto kao Ponzi.
 
Sve u svemu, metar dana se vrtimo u kanalu 19-22K (sa par privremenih ispadanja). Logično bi bilo da nastavimo tako do kraja meseca, pa onda očekivan pad u vreme obavljivanja novih kamatnih stopa. Nadam se da pozatvaram longove koje imam u tom opsegu do tada, i otvorim jedan short sa oko 15% portfolia uz 6-7x marginu.
Nakon toga, možda energetska kriza uzme danak, ali opet danak koji bi mogao da potera i na gore i na dole. Onda hodl.
 
Eh, skapirati njega je težak zadatak.
Opsednutost kriptovalutama i ubedjivanjem drugih na dnevnom nivou da je to propast a da je nešto drugo što se njemu svidja prosto savršeno, je fascinantna.

Otprilike kao da recimo ima tema na ovom forumu o rijalitiju, i ljudi pričaju o tome, drže se te teme, i onda ja dolazim svaki dan i pričam im kako je to sranje, pritom ne propustim da naponenem kako na jednoj drugoj TV ima emisija o životinjama koja je prelepa i jedina vredna bilo kakvog gledanja .... naravno, postoji i tema o toj emisiji sa životinjama, ali nema mnogo interesovanja za nju, pa dolazim na drugu temu da pričam o tome jer je tamo velika posećenost, a meni treba pažnja.
 
Разумем шта хоћеш да кажеш за злато, али ми се чини да си ти директно упоредио куповину бтц-ом и златом. Не видим како је плаћање златом једноставније, ефикасније или како год.

Ne znam da li Tesla prodaje automobile za BTC, ali ovde nećeš moći da kupiš auto za BTC. Bilo da imaš zlato ili BTC, prodaš ih, pa kupiš šta hoćeš. Ne znam šta je više bila poenta ove priče.

А то за продају већој будали стварно не капирам. Па и ти си био та будала, кад год си купио неко ти је продао са профитом јер је воз ухватио раније.
А када ћеш уновчити злато и како? Јел су и тада веће будале које купује скупље? Или сам рецимо ја будала који купујем златну огрлицу, или овај који ми продаје а пре тога купио јефтиније? Почињем слабо да те капирам искрено.

Tačno, nisam na vreme ukapirao špekulativni poncijal kriptovaluta. Pročitao sam šta i kako to radi i otpisao celu stvar kao Ponzi. To jeste bilo tačno, ali kripto je vrlo sofisticiran Ponzi kakav ranije nije postojao, tako da je bila velika greška brzopleto ga otpisati. Svejedno, svaki Ponzi propada kada više nema novog novca da se sliva u njega, a centralne banke zavrću slavine lakog novca.

Drugo, nemoj da primenjuješ kripto logiku na zlato. Tu nikad neće biti moon, niti će zlato ikad moći da pukne kao LUNA. Zlato je stabilnost, ne špekulacija.
 
Nadam se da će ova divna gospoda "anti-BTC" biti ovde kad opet predje ATH što je bilo 69k, da ne bude da niste platili internet pa ne možete da pristupite forumu u to vreme.
neće sigurno 😀
uvek se pojave kad procitaju na b92 da je kripto propao 🥳
 
Posto se vec nista ne desava, da li ste raspolozeni za malo razonode? Hajde da svako napise ovde na kom nivou i kada predvidja dno za BTC u ovom ciklusu pa onda da mozemo da se na to vratimo za godinu-dve i pogledamo ko je bio najblizi? Ai nije lose da vidimo kakva su ocekivanja ljudi u ovom trenutku...

Evo ja cu prvi: 14.100, 15.10.2022.
Dno je ili vec bilo ili ce biti na 16k
 
U srednjem veku nije zlato vodilo bas glavnu ulogu. Najmocniji ljudi u Evropi su tada bili oni koji su drzali rudnike srebra , kao na pr Novo Brdo i jedan od najmocnijih ljudi onoga vremena , nasi slavni preci od Kralja Milutina pa do Djuradja Brankovica,
I pre 2000 godina takodje su srebrnjaci drmali i Hrista su izdali za srebrnjake a ne za zlato.
Hemijski znak Ag .. francuzi novac zovu i dalje argent , tj srebrnjak.

Masovno platezno sretstvo je bilo u obliku srebnih novcica i bila je velika potraznja za njima.

Auuuu al pazi mesicima spremam jednu takvu repliku al krastavac brzo izvetri ili s enije imalo vremena . Ovoga puta sam opalio.

zlato dolazi masovnije na sceni u evropi kada su spanci zarili i pljackali po Juznoj Americi i dovlacili robove i zlato.

I da se razumem nemam ja nista protiv Au , Ag , Cu . Mogli bi i dijamanti u flasi vode...

Naravno Napoleon je placao suvim zlatom negotinsko crno vido tamo 1812. godine kada je krenuo sa armadom na Rusiju 1 bure vina za 1 kazan zlata :).
Egipcanima za vreme faraona je mnogo bilo bitnije pivo. Svaki radnik je bivao "isplacen" odredjenom dnevnom kolicinom piva .. :)

izvinite za of topik , al neka ostane ovo su cinjenice.
 
Jao vise muka mi je da citam o zlatu, ponziju, mega katastrofa, kraj sveta. Bacite pogled na video, mozda smo vec pronasli dno ili bice u narednih dana:
 
Ok, ali na osnovu čega se vrednuje blockchain token? Na osnovu tehničkih mogućnosti mreže, korisnosti primene, brzini razvoja, partnerima sa kojima projekat sarađuje? Iskustvo nas uči da se kriptovaluta ceni prvenstveno na osnovu hajpa oko nje. I onda su se svi trudili da podignu što god može veću prašinu, svakakvi pie-in-the-sky projekti su se pojavljivali i nestajali, a ljudi su bili presrećni da ulažu u njih, jer je tu bila najveća zarada. O kakvoj vrednosti pričamo kad očigledno sami ulagači posmatraju kripto kao Ponzi.
Ako je neki online servis npr. pruzao nekakvu uslugu za 10$ a potom omogucio i placanje X tokenom istu tu uslugu po ceni od 10 tokena, onda je jasno da X vredi 1$. Tako bi bar trebalo da bude. To sto se pojavila gomila prevaranata koji su iskoristili kripto ekosistem za svoje prevare i prodaju magle je potpuno druga stvar. I naravno privukli su kockare i ne edukovanu masu. Onaj ko nije odradio sopstveno istrazivanje i misli da postoji investicija od 500% APY i treba da bude osisan. Tako i ceo sistem sazreva i opstaju samo najjaci.

Sto se cene tice, ja bih bio oprezan sa proglasavanjem dna. Lokalnog mozda, ali ide recesija, i jos uvek nismo videli ozbiljnu krv na ulicama...
 
Kad vidim ovakvu najavu ili ti pocetnu sliku na youtube nekog "strucnjaka", ne da nemam zelju da otvorim, nego se jos i iznerviram.
Koji šarlatan lik, grifter običan.
Cela svrha je da proda neki "kurs" koji košta više hiljada dolara :ROFLMAO:

EDIT:
Sad odgledao ovaj video, lik je završio sa bankama, koristi samo btc za sve što mu treba :D
Možda ne zna za poluge !? Nema ko da mu kaže, kad ne prati ovu temu krastavac.

 
Poslednja izmena:
Mislim da je taj ozbiljan prevarant. Neću da klikćem da mi ne iskače posle, ali ovako po liku, 99% da je on. Napravio je svoju ponzi valutu i ojadio baš dosta ljudi.
 
Mislim da je taj ozbiljan prevarant. Neću da klikćem da mi ne iskače posle, ali ovako po liku, 99% da je on. Napravio je svoju ponzi valutu i ojadio baš dosta ljudi.
Mogu da potvrdim. Nije mene ojadio, ali lik je žešći muljator. Bio i pre kripto prevare.

Elem, as for crypto, posto sam naravno bio alav i sad sam down 80% od top-a koji sam imao, plan je da se iskoristi releif rally i da makar dodjem do 40% od vrha koji sam imao. Tad cu da prodam i da čekam razrešenje situacije u svetu. Kad FED krene da snižava kamate, to je to. Ako se ne desi dovoljno visok releif rally, tough luck, promena je samo sto cu ulagati malo vise kad krene oporavak.

E sad releif, da li je poceo sad ili ce biti jači tamo septembar lad su izbori u SAD, to jos ne znam.
 
da prodao sam 1 eth po ceni od 0.0605 i 1 pre toga po 0.05885 a pre toga 2 eth po 0,05775... sinoc ;) i eto ...
 
Mogu da potvrdim. Nije mene ojadio, ali lik je žešći muljator. Bio i pre kripto prevare.

Svi su oni muljatori, vaćaroši i šileri. Al moram da mu priznam da je prvi koji je prepoznao da je žurka gotova, ja sam u tom momentu bio siguran da imamo još jedan leg up, al on je rekao jok, bear. Bilo bi još malo proje da sam tad izašao.
 
???

ја сам јутрос прочитао да је украински теретни авион пао у грку са 13 тона муниције који је лете за Јордан (тамо да изврши претовар), синоћ око 22 х п нашем ,тј у 23 по вашем ,у Кавали да је синоћ био прави ватромет од секундарних експлозија терета и да је при том страдало неколико кућа ..

Копа се све што се може немилице користи се све што се може користити за копање , јер ако се сада не искористи , после ће бити све скупље. а ископани новчићи , како кажу наши , не траже леба , не траже воду нека стоје , леже у новчанику док с ене појави прилика. :)

Тамо на јесен и зиму када прораде димњаци по Србији погледај поново карту ...и обрни ону стару плочу о ... :) Свака кућа која има парно грејање припрема минимум по 30 м3 дрва.
 
Poslednja izmena:
Lik smatra da je u Srbiji zagađen vazduh zbog ljudi koji rudare ETH. 😁 (I onda će neko da uvaži/posluša njegov investicioni savet). 😁
laughing GIF
 
Lik smatra da je u Srbiji zagađen vazduh zbog ljudi koji rudare ETH. 😁 (I onda će neko da uvaži/posluša njegov investicioni savet). 😁

To je očigledno bila pošalica. Stalo rudarenje, daj da vidim kakav je vazduh. 🥴

Popravio se zbog pada idustrijske proizvodnje. Narednih par godina možda neće biti leba, al će se bar lakše disati.
 
neće sigurno 😀
uvek se pojave kad procitaju na b92 da je kripto propao 🥳
Koliko jemene samo ljudi pitali "koliko si para puko na kriptu" sa podsmehom..

Uvek im kazem iskreno, a uvek precutim profit koji sam povukao ( nije veliki ali nije ni za "bacit" )

Samo DCA u slkadu sa mogucnostima :) pa nek se vrti ovde jos godinu dana slobodno ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno