Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Plniram da krenem trilogiju Prvi Zakon od Aberkrombija, ali me zanima da li je neko ovde čitao na srpskom i da li je prevod dobar? Čitao sam Pesmu leda i vatre na srpskom i na engleskom, i razlika je ogromna, zbog čega imam dvoumice trenutno oko Prvog Zakona, dal' da naručujem sa BookDepo i čekam mesec dva, ili odma na srpskom preko Delfi knjižare.
Citao ja, dobar je prevod.
 
Pocinjem danas, javljam utiske za 2, 3 dana.
Ako nisi, nemoj. Najgore prevedena knjiga ikada (uz četvrtu i petu knjigu Mračne kule)...

Edit: Aberkrombi je na srpskom super preveden. Meni lično jedna od najdražih fantasy trilogija ikada...
 
Pročitah Blade Itself.
Šta znam, očekivao sam više koliko su mi ljudi nahvalili knjigu i ceo serijal.
Nije loša, daleko od toga ali najviše mi je utisak ubilo ono
oko Jezalovog mačevanja i kmečanje oko Westove sestre koju bi da kresne a ne sme
mislim koga zabole za to 🙄, bukvalno sam te delove samo ovlaš prelazio i koliki vidim i nisam ništa propustio jer i nije imalo neku utisak na ostatak radnje.
 
Ipak te stvari iz "smaranja" imaju udela u priči kasnije.
 
Pročitah Blade Itself.
Šta znam, očekivao sam više koliko su mi ljudi nahvalili knjigu i ceo serijal.
Nije loša, daleko od toga ali najviše mi je utisak ubilo ono
oko Jezalovog mačevanja i kmečanje oko Westove sestre koju bi da kresne a ne sme
mislim koga zabole za to 🙄, bukvalno sam te delove samo ovlaš prelazio i koliki vidim i nisam ništa propustio jer i nije imalo neku utisak na ostatak radnje.
Druže pa ti "sprd" i iskarikirani delovi su ustvari najbolji u čitavom njegovom opusu.

Zato je Aberkrombi kad se pojavio u fantazi svetu odjeknuo kao Pračet svojevremeno.

Ako si očekivao neku "ozbiljnu" fantastiku, gde niko nit smrdi nit miriše, ovo nije za tebe jer je svaki junak, počev od Devetke do Glokte parodija heroja ili anti-heroja... Sve se to dodatno produbljuje u nezavisnim knjigama koje piše o "sporednim" likovima iz glavnog serijala (Osveta, Krvava zemlja i Junaci). Npr. knjiga Junaci je po meni najverniji prikaz rata opisan u bilo kojoj fantazi knjizi ikada (bez lovorika, punih stomaka i devica koje čekaju oslobodioce da im se "zahvale"), koja je ustvari i u suštini jedna velika antipropaganda rata.

Ja od sveg njegovog opusa nisam čitao samo ovaj najnoviji serijal Doba ludosti, ali i to planiram da sabijem, uz napomenu da mu je pretposlednji serijal Skrhano more (tri knjige) ipak osetno lošiji nego knjige iz serijala Prvi zakon i prateće nezavisne knjige.
 
Ako si očekivao neku "ozbiljnu" fantastiku, gde niko nit smrdi nit miriše, ovo nije za tebe jer je svaki junak, počev od Devetke do Glokte parodija heroja ili anti-heroja...
Očekivao sam da fokus bude na ratu i borbama kao npr pri kraju kada se Ferro i Logen bore protiv Goylovih Practicala.
Dogman, Thunderhead, Black Dow story arc sa Bethodom mi je takođe dobar.

To sam očekivao a ovako čitam te delove, progutam ih u trenu koliko su dobro napisani i onda krene da smara sa mačevanjem ili sa Ardee
 
Poslednja izmena:
To su piratska izdanja u Čudnoj knjižari, buraz.
Da se razumemo, skidam filmove preko pirata i Yiffy torenta ali mislim da ne bih mogao da imam makar jednu piratsku knjigu u biblioteci.
Bio sam spreman da ove godine dam finu lovu za sve 4 knjige na Kupindu za Lagunina izdanja Den Simonsa sa Hiperionom i Endimionom.
Poručiću i ja možda i danas. Mislim da će me oduvati Hiperion.
 
To su piratska izdanja u Čudnoj knjižari, buraz.
Da se razumemo, skidam filmove preko pirata i Yiffy torenta ali mislim da ne bih mogao da imam makar jednu piratsku knjigu u biblioteci.
Bio sam spreman da ove godine dam finu lovu za sve 4 knjige na Kupindu za Lagunina izdanja Den Simonsa sa Hiperionom i Endimionom.
Poručiću i ja možda i danas. Mislim da će me oduvati Hiperion.
Hiperion je remek delo SFa, ostale tri knjige opadaju linearno po kvalitetu ali nisu lose, samo je vise akcije :)
 
Očekujem da mi se svidi, nadam se da hoće.
Naravno, Hiperion i Dina su stubovi SF.
 
Svrbi me da kupim ovo da mi se slaže sa publikovim lotr kompletom 😁
Kakvo je to njihovo izdanje? Ovako na oko baš lepo izgleda, а još dolazi i sa kutijom.
Nisam uzimao ništa od njih, a posle lošeg iskustva sa kontrast izdavaštvom skeptičan sam da uzimam nešto od nekog meni nepoznatog izdavača.
 
Daleko je Publik Praktikum od nepoznatog.
Kvalitet je u svetskom rangu jer reč "vrhunsko" ne opisuje dovoljno kvalitet LOTR.
 
Kakvo je to njihovo izdanje? Ovako na oko baš lepo izgleda, а još dolazi i sa kutijom.
Nisam uzimao ništa od njih, a posle lošeg iskustva sa kontrast izdavaštvom skeptičan sam da uzimam nešto od nekog meni nepoznatog izdavača.
Korice i kutija su čvrste i kavalitetne, papir je punomasni i velike gustine. Nisu štedeli kad su pravili knjige. Vredi svaki dinar. Isto kao kad su Solaris i Narodna knjiga pravili inicijalno izdanje sa ilustracijama. Korice, omot, masan papir.
 

Prilozi

  • PXL_20220525_095156562.jpg
    PXL_20220525_095156562.jpg
    256.2 KB · Pregleda: 50
  • PXL_20220525_095146207.jpg
    PXL_20220525_095146207.jpg
    233.8 KB · Pregleda: 59
Odlican je Hiperion (i Endimion), sto bi se reklo obavezno stivo.
Ja imam meka izdanja od pre 15ak godina, ponadao sam se da su ovo tvrdokoricena izdanja tako da su za preskociti.

@Gorth
Gde si nabavio izdanja LoTR-a ako nije tajna?
Znam da je kod nas pre 15ak godina postojalo slicno oversized all-in-one izdanje (Hobit+Gospodar trilogija), isto sa ilustracijama ali je brzo nestalo iz slobodne prodaje i prakticno postalo kolekcionarski primerak.
 
Odlican je Hiperion (i Endimion), sto bi se reklo obavezno stivo.
Ja imam meka izdanja od pre 15ak godina, ponadao sam se da su ovo tvrdokoricena izdanja tako da su za preskociti.

@Gorth
Gde si nabavio izdanja LoTR-a ako nije tajna?
Znam da je kod nas pre 15ak godina postojalo slicno oversized all-in-one izdanje (Hobit+Gospodar trilogija), isto sa ilustracijama ali je brzo nestalo iz slobodne prodaje i prakticno postalo kolekcionarski primerak.
Sada mozes iskljucivo ovo tvrdokoriceno sa ilustracijama da kupis u PublikPraktikumu
Izdanje od narodne knjige (to oversized) mozes da kupis samo ako neko iz ocaja mora da je proda i pre 5-10 godina sam video samo jednu za nekih 20000. Hobita od Solarisa u istom dizajnu kao ta narodna knjiga ne moze da se kupi sem na oglasima.
Tako da ti je moja preporuka da uzmes i hobita i gospodare u publik praktikumu jer oni sada imaju licencu za tolkinova izdanja
 
Poslednja izmena:
Korice i kutija su čvrste i kavalitetne, papir je punomasni i velike gustine. Nisu štedeli kad su pravili knjige. Vredi svaki dinar. Isto kao kad su Solaris i Narodna knjiga pravili inicijalno izdanje sa ilustracijama. Korice, omot, masan papir.
Masan ili masTan pitanje je sad?
Jer masa je mama :)
 
Nazad
Vrh Dno