Šta je novo?

NAS početnik

Synology ima tu opciju,ali koliko znam ne možeš da ga šeruješ dalje. Probaću pa javim.


usb.jpg
 
sta je ovo, Qnap TS 251+ cpu na 100% kada uradim downgrade na neki stari firmware... kreće se izmedju 40 i 70% sada je non stop na 100% i nece u mnoge aplikacije da mi udje, niti da ih azurira.... trenutno prebacujem sa njega sve na neki hdd od 10TB pa cu mu cepiti factory reset...sve mu yebem.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220330-225245_Gallery.jpg
    Screenshot_20220330-225245_Gallery.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 48
Kratak upit:

Vredi li:

Western Digital 2x4TB My Cloud Ex2 Ultra Network Storage​

Cena mu je 270 evra sa 2x4TB WD RED diskovima?

Imam Synology ds116, ali izgleda da je umro. Isti koristim kao čist backup slika i video materijala, kao i kućni media station (2 tv-a povezana, reprodukcija filmova). Nisam pri lovi, a ova ponuda mi baš deluje primamljivo....samo sam skeptičan kada je u pitanju nešto što nije Synology ili QNAP...
 
Po meni iskreno ne.
Da kupujes prvi put pa i ajde, ali posto hoces da predjes sa DS116 rekao bih da ides sa konja na magarca..
Ako ti je vec umro nas, mozes da uzmes ds120j za ~100e
 
Po meni iskreno ne.
Da kupujes prvi put pa i ajde, ali posto hoces da predjes sa DS116 rekao bih da ides sa konja na magarca..
Ako ti je vec umro nas, mozes da uzmes ds120j za ~100e

Hvala na odgovoru. Gledao sam review-e i videh da je striming 4k videa izuzetno problematičan.

Zagrizao sam udicu i poručio DS220+

E sad, imam još jedno m0r0n-friendly pitanje:
Kako da sačuvam podatke sa HDD-a koji mi je u DS116? Verujem da je, za nekoga ko se iole razume, ovo glupo pitanje, ali - ako skinem HDD i zabodem ga u računar, hoće li to da radi posao? (mislio sam da ga zabodem u računar i odatle kopiram na novi NAS tj. disk)
 
Mislim da nece raditi jer je formatiran u onaj specifican format (da me ubijes koji).
Zasto ne ubodes samo disk u novi Nas i nastavis da ga koristis?
 
Mislim da nece raditi jer je formatiran u onaj specifican format (da me ubijes koji).
Zasto ne ubodes samo disk u novi Nas i nastavis da ga koristis?

Pa jel može tako? Zar neće NAS da ga automatski formatira?

Drugo, ne pije mi vodu 100% jer sam mislio da kupim 2 diska većeg kapaciteta i da ih stavim da rade u RAID režimu...
 
Pa formatirao bi ga da na njemu nije Synology OS vec, ovako bi trebalo da radi plug & play.
Doduse, da se ogradim, ja sam u moj jednom samo ubacio nov disk i nikad nisam probao ovo :D

Ako ga nece zgaziti, ubacis ga, prebacis sta si hteo i onda ubacis dva druga diska.
 
Pa formatirao bi ga da na njemu nije Synology OS vec, ovako bi trebalo da radi plug & play.
Doduse, da se ogradim, ja sam u moj jednom samo ubacio nov disk i nikad nisam probao ovo :D

Ako ga nece zgaziti, ubacis ga, prebacis sta si hteo i onda ubacis dva druga diska.

Da, to je to. Samo da budem siguran da ga neće zgaziti. Žena bi me spalila živog 🔥 Već sam jednom izgubio gomilu porodičnih fotki i videa.

Pisaću direktno Synology supportu. Prilično su korektni i odgovaraju na upite.
 
Taman prenesi sta su rekli 😊
 
Poslao sam upit.
U međuvremenu, uspeo sam da pokrenem Memory Test putem Synology Assistent-a. Test radi već dobrih sat vremena. Ono što mi nije jasno, zašto se IP adresa tokom testa menja?
Čas je 192.168.1.103 (na ovom IP-u je NAS vidljiv, kad je vidljiv, na setup-u rutera), a čas je na 169.254.64.44

Ima li neko ideju zašto?

memory_test_111.jpg

edit: sad OVDE vidim da test dugo traje i da je to normalno....
 
Pozdrav, da mogu bilo koji diskovi za NAS, ili mora kako je stavljeno na "compatibility" listi proizvođača? Konkretno u pitanju je Qnap TS-133. Hvala
 
U principu mogu bilo koji ali ce imati mnogo kraci vek trajanja. Diskovi koji su radjeni bas sa NAS su predvidjeni da rade neprekidno kao na primer WD Red
 
Ako nemas para za NAS,a imas neke diskove koji ti stoje iskoristi ih. Naravno da su dosta stabilniji barem iz nekog iskustva,tj manje crkavaju NAS diskovi. Ali crkavaju.
 
Konkretno na listi nema 2tb diskova. 1tb pa onda 3tb. Da li zna neko koji je razlog preskakanja 2tb diskova
 
Ko zna zašto su ih preskočili. Generalno svi ti diskovi se povezuju i napajaju preko standardizovanih konektora/interfejsa, tako da nećeš imati problema sa korišćenjem diskova koji nisu navedeni na tom spisku.
 
Konkretno na listi nema 2tb diskova. 1tb pa onda 3tb. Da li zna neko koji je razlog preskakanja 2tb diskova
Kompatibilnost se više gleda kada se prave RAID nizovi i to komplikovaniji, tu se dešava da neće baš svaki model da se uklopi, već dolazi do iskakanja i tada je poželjno pre planirane kupovine provereti listu podržanih modela.
Kod tebe je u pitanju NAS sa jednim slotom i tu šta god da turiš ima da radi.
 
Taman prenesi sta su rekli 😊

Migracija HDD-a je moguća, ali postoji nekoliko "preduslova". Lik iz Synology-a (Technical Support Engineer) mi je odgovorio sa sledećom tabelom (source/destination kompatibilnost):

1653377324312.png

Međutim, pored ovoga, ima i ograničenje u modelima koji jednostavno ne mogu da budu "source" (kada je migracija u pitanju). Šaljem link koji mi je ovaj lik ostavio, da ne spamujem...pa ako nekoga zanima...

How do I choose the right method for migrating data between Synology NAS (for DSM 6.0 and later)?
 
Nazalost ima smisla, previse se razlikuju hardverski serije
 
Koliko znam, kada je različit firmware za dva uređaja, npr. hoćeš migraciju sa ARM NAS-a na Intel NAS, to neće da može. Sa AMD na Intel može.
 
Jel koristi možda Qnap ts-233 ili sličan iz serije? Da li može da se pristupa podacima sa online (druge države) sa računara, telefona?
 
Može, i sa računara i sa telefona.
 
Jel mora da se ima fixna ip adresa?
 
Ne mora.
Ono što moraš da uradiš je da najpre otvoriš nalog na myqnapcloud.com, a onda da u okviru aplikacije Network & Virtual Switch proveriš pod DDNS, da li ti je uključen i da li radi kako treba. Ako je sve okay, možeš da pristupaš svojim fajlovima remote sa bilo koje tačke na kugli zemaljskoj.
Za telefon ti je potrebno da instaliraš odgovarajuću Android/iOS aplikaciju za management ili file browsing i radiće bez problema.
Ja sam na ovaj način u Irskoj iz hotela na tabletu gledao film koji je bio na NAS-u.
 
Znaci ne mora preko vpn servera, negde sam pročitao da preko cloud-a sporo vuče velike fajlove.
 
Brzina zavisi od mnogo faktora, ali ja sam uspeo da gledam 720p iz hotela u Belfastu, bez seckanja.
 
Ne znam da li sam trebao da otvaram novu temu, ali mislim da je bolje da napišem ovde pošto vidim da je dosta različitih ljudi sa različitim iskustvima odgovaralo.

Želim da pazarim NAS iz 3 razloga - svi su vezani za posao:
  1. Bekap radnih fajlova za posao u slučaju crkavanja hard diska/SSD-a
  2. Čuvanje arhive radnih fajlova za posao od 2014-e na ovamo
  3. Stavka 3 mi je možda i najbitnija trenutno, pa za nju molim za odgovore i savete šta mi je najbolje činiti/raditi, i da li je uopšte NAS rešenje mojih problema ili ne?
    Posedujem desktop i laptop mašinu za posao. Na desktopu radim 90% vremena, 10% završavam sa laptopa. Ovu procentažu želim da drastično povećam u korist laptopa, sem kada su neki mega zahtevni 3D projekti i renderi u pitanju, i laptop to ne može da sažvaće.
Moje pitanje je sledeće: Koji je najbolji način za pristup istim fajlovima od strane desktopa i laptopa bez stvaranja verzija/revizija istih koje mogu napraviti grešku i uneti pometnju.
Da dam plastičan primer: Radio sam neki projekat na svom desktop računaru. Projekat je priveden kraju, ali je klijent posle 20 dana tražio još neke dodatne izmene. Ja sam u međuvremenu otišao na odmor/putovanje i tu korekciju želim da uradim sa svog laptopa. Ne želim još jednu veriziju istog fajla kod sebe na laptopu, nego da bukvalno radim na poslednjoj verziji fajla gde sam stao na desktopu. Šta su vaši predlozi i da li ovde postoji neko pametno rešenje kroz neki NAS da grešku smanjim na mimimum.

Hvala svima!
 
Nazad
Vrh Dno