Šta je novo?

Monitori - šta valja i šta ga čini dobrim

Prvo, pricamo o razlici 60Hz i 144Hz. Ostalo nisam pominjao. Drugo, nauci se bar nekoj kulturi konverzacije.
Kultura konverzacije, a Alex sto naziva ljude neandertalcima je fin jel 🤣
 
Interesantna tema, hercaza je definitivno bitna, najlakse je shvatiti zasto kad spustis sa 120/144hz na 60hz. Bukvalno postane mucno za gledanje.

A ko je navikao na 60hz moze do kraja zivota da ostane na 60hz, nece mu nista faliti.

Ovde je klasicna situacija, once you go black….


Inace porucio sam LG 27GP850-B, javljam utiske cim stigne, bas sam uzbudjen 😎
 
Inace porucio sam LG 27GP850-B, javljam utiske cim stigne, bas sam uzbudjen 😎
Drugar je uzeo isti. Ja primećujem izrazito prenaglašenu crvenu boju. Ostale boje su super i slika je fenomenalna. Ajde molim te, kad ti stigne, proveri kakva je crvena boja.
 
Meni je jedino krivo što u 2022 godini ne postoje monitori bez kompromisa.

IPS - Backlight bleeding, loša crna.
VA - Kratkotrajnost, spor odziv, ghosting, black smearing.
TN - Loši uglovi gledanja, loše boje, loša crna.
OLED - Burn-in, cena, dostupnost.
Tacno, ako gledas iskljucivo 100%, iskljucivo bez kompromisa. Ako popustis, ima par opcija koje imaju poprilicno sredjene falinke u okviru tipova panela. Kod nas za kupovinu dostupno samo VA, i to sa velikim ali, jer QA nije najbolji (mada je sve bolji od kako je izasao monitor, ali opet kockanje). Uz veliko ali, malo ali je da nije dobar za obradu slike/videa.

Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSRXEN





Samsung je prvi pokrenuo trend da se ispeglaju glavne falinke panela sa VA. za OLED isto Samsung je prvi sa QD-OLED. A za IPS su sve naznake da ce LG biti prvi krajem ove godine/pocetkom sledece.
 
Ово је баш толико прешло у непријатну расправу да не желим ни да коментаришем, само ћу рећи
да ускоро излази лаптоп(мислим самсунгов) са OLED 240hz, што ће вероватно пратити монитор догодине,
и то ће осим потенцијалног "burn in-а" и цене задовољити свачије прохтеве...
 
Nikako ne možeš reći "osim burn-in-a". Burn in nije nešto što se može zanemariti kao uglovi gledanja recimo. Ako se u obzir uzme cena, ovo je ozbiljan problem koji se mora rešiti.
 
Pa logicno da Samsung pegla VA, a LG IPS, to su im glavne tehnologije duze vreme.
VA matrica je "duboka", a IPS "plitka", odnosno kristali su poredjani tako. Kod VA "uspravno" ako se gleda sendvic od povrsine ekrana ka backlight, a kod IPS popreko. Zato VA ima bolju crnu i nema izrazen glow, jer bolje blokira backlight; a losije uglove jer sto je backlight dalje od matrice to vise kristal nenamerno blokira backlight svojim visinom u uglovima koji nisu pod 90 stepeni u odnosu na backlight. Zato je miniLED jaka stvar, na istom fizickom mestu se generise backlight i odmah filtrira pa su uglovi bolji, a nuspojava da ima ima dimming za svaki pixel ili malu grupicu piksela, pa mu dodje win-win.
Samo ce proci dosta vode ispod mosta dok postane pristupacno...
 
Nikako ne možeš reći "osim burn-in-a". Burn in nije nešto što se može zanemariti kao uglovi gledanja recimo. Ako se u obzir uzme cena, ovo je ozbiljan problem koji se mora rešiti.
Можда због тога што делујеш изнервирано претходним порукама ниси пажљиво моју прочитао, поента оног "осим" је да остаје као једини од наведених проблема,
а не да је небитан.
Иначе ако имају политику замене као ЛГ (читати за џ - често и по истеку гаранције и ако иоле ваља као на ЛГ новим телевизорима Ц9 на даље(видети у вези обе ствари тему ОЛЕД брн ин), онда и није тако велики проблем, јер гаранција на нешто што ће бити скупо ће сигурно бити 5 година на већини места.

ПС
Невезано за ово само да кажем да је идеално освежавање које покрива све видео итд FPS ове како треба 600, сајтови који се баве лагом у играма говоре 1000, мени лично је за оба довољно стабилних 120(за олед).
Многи про играчи такође преферирају да имају константан исти, а мањи фрејм рејт, али то зависи од особе до особе.
Иначе максимално што људи могу да оком виде(разликују) је око 100, али као што је напоменуто на друге начине се осећа већи FPS.
 
Poslednja izmena:
 
Sad mi na stolu stoje Dell U2412M (60hz),Philips 325E1 (75hz) i Philips 272E1 (165hz) i laptop HP Omen 17.3 (120hz)....i svi koji tvrdite da su ta osvezavanja bas NEBO I ZEMLJA,stvarno no comnent...

Mislim,vidi se (stvarno minorna) razlika,narocito na onom najstarijem DELL-u koji ima 60hz u poredjenju sa ovim Filipsom od 165hz,tj kad se bas zagleda,mis nekako tecnije klizi po ekranu,prozori se nesto lepse pomeraju,text lepse klizi u brovzeru kad se skroluje,ali to sve bas kad se detaljno obraca paznja na takve detalje,u svakodnevnom radu to gotovo da ne bih ni primetio.....igre (bar koje sam probao) stvarno maaalo lepse klize na svim monitorima osim na tom DELL-u od 60hz,tako da ja zaista ne primecujem razliku izmedju 75,120 i 165 hz
 
Samsung je prvi pokrenuo trend da se ispeglaju glavne falinke panela sa VA. za OLED isto Samsung je prvi sa QD-OLED. A za IPS su sve naznake da ce LG biti prvi krajem ove godine/pocetkom sledece.

Po mom iskustvu sa Filips VA monitorima,u novijim VA Filips monitorima vec su ispeglane najvece falinke (e sad,ciji su paneli u njihovom monitorima,ne znam)....tj monitori imaju dosta brz odziv,nema ghostinga,nema black smearinga (ili je prilicno minimalan),boje odlicne i zivopisne......jedino su jos slabiji sa uglovima gledanja
 
Stize i nova TN tehnologija, E-TN, specificno dizajnirani i nazvani (Esports-TN paneli). Za novi 500Hz monitor. Yay konacno, sad svaki panel tehnologija ima, ili ce imati uskoro novu naprednu generaciju.

 
Sad mi na stolu stoje Dell U2412M (60hz),Philips 325E1 (75hz) i Philips 272E1 (165hz) i laptop HP Omen 17.3 (120hz)....i svi koji tvrdite da su ta osvezavanja bas NEBO I ZEMLJA,stvarno no comnent...

Mislim,vidi se (stvarno minorna) razlika,narocito na onom najstarijem DELL-u koji ima 60hz u poredjenju sa ovim Filipsom od 165hz,tj kad se bas zagleda,mis nekako tecnije klizi po ekranu,prozori se nesto lepse pomeraju,text lepse klizi u brovzeru kad se skroluje,ali to sve bas kad se detaljno obraca paznja na takve detalje,u svakodnevnom radu to gotovo da ne bih ni primetio.....igre (bar koje sam probao) stvarno maaalo lepse klize na svim monitorima osim na tom DELL-u od 60hz,tako da ja zaista ne primecujem razliku izmedju 75,120 i 165 hz
Glupo pitanje ali da li si podesio 165hz na tom philipsu? Svakako oci su odmornije sto je veci refresh rate ako se duze gleda u monitor bez pauza.
 
To je imalo veze kod CRT sa fosfornim premazom, pa sto veci refresh rate to se fosfor vise drzi u pobudjenom stanju, to manje treperi/zamara slika.
Kod LCD ako nema pwm backlight (tj monitor je flicker free) isto ti je sto se zamora tice ako gledas 75 ili 165 dok nisu u pitanju izuzetno brzi pokreti na ekranu, vecinu vremena. Necemo sad o bluru, mada i to moze biti zamor za nekoga.

edit:
da, postojali su i perzistentni fosfori, ali to je vise za specificnu primenu tipa osciloskop, radar i sl. Za ekrane monitora i TVa su isli brzi fosfori.
 
Veliki pozdrav svim učesnicima ovog poštovanog foruma, izvinjavam se ako sam izvukao temu iz naftalina. Elem, do čitanja ove teme sam planirao za kancelariju uzmem monitor od 32 inča, gledao sam da bude 4K, a sada vidim da je osvežavanje na istom 60hz.
Ali, sada poučen ovime što sam ovde pročitao, odlučio sam se da odustanem od 4k, i uzmem Lg 32GN650 koji ima 144hz osveženje.
Napominjem da monitor koristim u kancelariji u dobroj meri za office poslove (ugovori, tabele itd), a u ostatku vremena služi kao tv na kom ide N1 ili neki muzički sadržaj. Retko kada se pogleda nešto na Netflixu. Koristio bih ga uz Mac mini sa M1 čipom.

E sada, svaki post sam detaljno iščitao, i dalje postoji doza sumnje da li sam pogrešio, i da li je meni ipak za moje potrebe potpuno svejedno koje je osveženje i da li je razlika između 2K i 4K za moje potrebe adekvatna.....
Savet potreban, ako neko ima nešto da predloži, zahvaljujem.
 
prvo pitanje jeste kolika osveženja i koje standarde podržava Mac Mini M1. za Mac Mini M2 piše ovde. za striming servise realno ne treba ni 60Hz 🤓

što se veličine ekrana tiče, moje mišljenje jeste da za 32" monitor odgovara 4K rezolucija. no, za rad sa dokumentima i tabelama bolji je ultrawide nego 16:9.

kako ne bismo otišli u off-topic, skrenuo bih pažnju da za preporuke modela postoji ovaj deo foruma
 
Poslednja izmena:
prvo pitanje jeste kolika osveženja i koje standarde podržava Mac Mini M1. za Mac Mini M2 piše ovde. za striming servise realno ne treba ni 60Hz 🤓

što se veličine ekrana tiče, moje mišljenje jeste da za 32" monitor odgovara 4K rezolucija. no, za rad sa dokumentima i tabelama bolji je ultrawide nego 16:9.

kako ne bismo otišli u off-topic, skrenuo bih pažnju da za preporuke modela postoji ovaj deo foruma
Potpuno ste u pravu, i hvala na savetu. U principu sam i dobio odgovor koji mi je bio potreban. Lg 32GN650 će sasvim solidno obavljati kancelarijski posao, a ima i osveženje ekrana od 144hz. Trebalo bi da Mac mini M1 iz 2020 da podržava to osveženje.
Zahvaljujem na odgovoru.
 
to je gejmerski monitor, sa VA tipom panela. VA, uopšteno gledano, nije preporučljiv za rad sa tekstom
 
Uopsteno gledano, zbog cega? Ok, kod nekih sa BGR rasporedom znam zasto, ali moze da se dotera; a ovaj model ima RGB raspored.
 
Malo je 32 inča za 4K na Windowsu, sitno je. Oko 38 inča je optimalno.
Sve preko 115 ppi napreže oči ako skaliranje nije dobro izvedeno, a na Windowsu je skaliranje grozno.
Osim ako niste od onih što se nabiju na 20 cm od monitora...
92 ppi tj. 1080p na 24 inča je nekako najbolje, nije sitno a nije ni krupno.

Mac druga priča, OSX vrhunski skalira.
 
@Ostoja

Kada skrolujes tekst na VA panelu "mrljavi" tj. postaje necitljiv i nije bas prijatno za oci, nema veze sa rasporedom boja piksela vec brzine da taj piksel prebaci iz crne u belu ili obrnuto. Mada to mozda nekome ne smeta.
 
Malo je 32 inča za 4K na Windowsu, sitno je. Oko 38 inča je optimalno.
Sve preko 115 ppi napreže oči ako skaliranje nije dobro izvedeno, a na Windowsu je skaliranje grozno.
Osim ako niste od onih što se nabiju na 20 cm od monitora...
92 ppi tj. 1080p na 24 inča je nekako najbolje, nije sitno a nije ni krupno.

Mac druga priča, OSX vrhunski skalira.
LOL, da nemam sve sto si naveo pa bih i poverovao... Imam macbook pro iz 2022 14'' a imam i windows/linux dual boot pc sa 27'' 1440p monitorom kod kuce. Na poslu 38'' 4k.

MAC skaliranje je katastrofalno osim ako imas njihov monitor sa njihovim "zvanicnim" retina rezolucijama. Klasicna rezolucija kao sto je 1440p uopste nije podrzana. Ovo je samo jedan od postova koji objasnjava problem i nudi potencijalno resenje https://appletoolbox.com/how-to-enable-1440p-scaling-on-external-monitors-on-m1-and-m2-macs/
reddit i ostali forumi su prepuni ljudi koji se muce sa ovim, ja sam probao 5 razlicitih programa da dobijem prihvatljiv scaling na mac-u, morao da prodjem kroz 3940 razlicitih sistemskih podesavanja i odobravanja, da bi na kraju jednostavno odustao jer sam shvatio da je apple vrlo striktan po tome da 1440p nije podrzana rezolucija jer to nije njihova rezolucija. Nije da mi je veliko iznenadjenje, apple ko apple.

A ovo za windows i skaliranje... Odakle ti to da je lose? Windows i odredjeni Linuxi podrzavaju sve rezolucije, fractal scaling i problem moze da postoji samo sa pojedenim aplikacijama koje nisu prilagodjenje. Na primer, Asus Suite 3 je sada vec x godina stara aplikacija koja ne podrzava bilo kakav scaling. To je izuzetak, 99% aplikacija, pogotovu one koje su azuzirane zadnjih par godina, imaju odlican scaling na windows-u.

I za kraj, "92 ppi tj. 1080p na 24'' je najbolje"... Brate moj, pa to je bilo dobro u 2015. mozda. Necu ulaziti u raspravu da li je 144hz potrebno jer je to vec donekle subjektivno, ali 1080p naspram 1440p ili 4k je nebo i zemlja objektivno gledano. Ako neko ne vidi veliku razliku izmedju 1080p i vecih rezolucija, to su lose vesti za njegov vid nazalost, potrebne su naocare za blizinu. Ako neko ne vidi razliku izmedju 60 i 144hz, to su dobre vesti za njegov novcanik.
 
Muljava je slika kada windows skalira... drugi monitor je 4k lcd zivim u skaliranom desktopu 50% vremena...
Sto se win32 aplikacija tice, ima fora:

Ja nosim tegle vec, 120+ ppi sitno bas.
A te fore to je bilo hit 2015. itd. Coravim za kompom od 1996. i nagleda sam se trendova, znam da mislim svojm glavom ;)
 

Prilozi

  • 2023-05-04.png
    2023-05-04.png
    837 KB · Pregleda: 37
Muljava je slika kada windows skalira... drugi monitor je 4k lcd zivim u skaliranom desktopu 50% vremena...
Sto se win32 aplikacija tice, ima fora:

Ja nosim tegle vec, 120+ ppi sitno bas.
A te fore to je bilo hit 2015. itd. Coravim za kompom od 1996. i nagleda sam se trendova, znam da mislim svojm glavom ;)
Ja iskreno ne primecujem da je mutno kad windows skalira, kako vidis to?

Dobar izbor igrica inace :) solidna kolekcija

Pa ako ti je 120+ ppi sitno, uvecaj :) Ja sedim za 27'' monitorom trenutno i pogledaj koliko mi je krupan sadrzaj:

1683222152206.png

Ako bench ne radi neki resizing, trebalo bi da je ova slika 1440p, ja ne vidim nesto mutno

EDIT: Bench ipak radi resizing, preveo je u 1080p, ali opet mozes videti koliko je sve uvecano :D
 
I za kraj, "92 ppi tj. 1080p na 24'' je najbolje"... Brate moj, pa to je bilo dobro u 2015. mozda. Necu ulaziti u raspravu da li je 144hz potrebno jer je to vec donekle subjektivno, ali 1080p naspram 1440p ili 4k je nebo i zemlja objektivno gledano. Ako neko ne vidi veliku razliku izmedju 1080p i vecih rezolucija, to su lose vesti za njegov vid nazalost, potrebne su naocare za blizinu. Ako neko ne vidi razliku izmedju 60 i 144hz, to su dobre vesti za njegov novcanik.

Čekaj,2015 je bilo cool 1080p na 24" ,tj bila je oštra slika a sada u 2023 1080p 24" izgleda mutnjikavo ili kako već?

Ja bih rekao da ako je slika na monitoru oštra ona će uvek biti oštra nevezano za godine...tj da npr ljudi iz 1389 godine vide 1080p 24" trebalo bi da im je slika oštra isto kao i ljudima iz 2015 ili 2023...😄

Btw ja sam od skoro prešao na 32" i 2160p i meni je to extra...:)
 
Čekaj,2015 je bilo cool 1080p na 24" ,tj bila je oštra slika a sada u 2023 1080p 24" izgleda mutnjikavo ili kako već?

Ja bih rekao da ako je slika na monitoru oštra ona će uvek biti oštra nevezano za godine...tj da npr ljudi iz 1389 godine vide 1080p 24" trebalo bi da im je slika oštra isto kao i ljudima iz 2015 ili 2023...😄

Btw ja sam od skoro prešao na 32" i 2160p i meni je to extra...:)
Naravno, lose sam se izrazio. 1080p je losa danas koliko je bila i pre 8 godina sto se ostrine slike tice. Ljudski vid je ogranicen, i moze se izracunati za svaku rezoluciju i velicinu ekrana, sa koje distance je nemoguce videti razliku. Za 32'' koji ti imas, ako sedis na 1 metar od monitora, ne mozes da uocis razliku izmedju 1440p i 4k rezolucije, moras da pridjes blize da bi to primetio. A ako pridjes blize, onda se vec dosta oslanjas na periferni vid koji je jako mutan, pa zato se navodi i ova minimalna distance od 0.51m. Vise informacija ovde: https://stari.co/tv-monitor-viewing-distance-calculator#note-107-3

Moja poenta je bila da je 1080p lose, 1440p idealno za vecinu slucajeva, a 4k ima smisla samo ako sedis blize monitoru nego sto je to uobicajeno, ili imas nadprosecan vid (sto nije toliko retko).


Screenshot 2023-05-04 at 23.11.17.png

Kad sam vec krenuo sa brojkama, da objasnim i HZ posto vidim da se vodila velika debata :D
https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/6578214 Ova studija iz 2014. godine ima najbolje podatke sto se tice toga koliko "brzo" ljudsko oko moze da vidi.
Rezultat je da covek moze videti sliku koja se pojavi na svega 13 milisekundi. Ako pogledate ovu sliku ispod, shvaticete da proizvodjaci monitora nisu slucajno odredili taj magican broj 75, pa se mnogi monitori u danasnje vreme prave bas na 75Hz. 60Hz vrlo jasno "secka", i razlika izmedju 75Hz i 60Hz je veca nego razlika sa 75Hz na 144Hz.

Sto se gaming-a tice, zbog input lag-a, motion blur-a i nacina na koji mozak obradjuje sliku (moze na kratko da se fokusira na slike koje se brzo pomeraju), razlika izmedju 75Hz i 144Hz postoji i 144Hz je opravdano resenje za gejming, pa su zato i 99% monitora sa 144hz ili vise, namenjeni za gaming. Onima kojima to nije bitno i koriste PC za youtube, citanje, office i ostalo, 75Hz je idealna cifra i nema potrebe davati pare za vise. Youtube i ostali streaming servisi jos uvek ne podrzavaju bilo sta preko 60 fps.

Da sumiram:
1080p i 60 fps - Objektivno lose, svako moze da vidi razliku.
1440p i 75fps - dovoljno dobro za 95% stanovnistva
4k i 144fps (ili vise) - za gejmere ili one koji sede blize monitoru (nista lose u vezi toga, dokle god nije preblizu)

Screenshot 2023-05-04 at 23.21.57.png
 
Nema to veze koja je godina, koliko ima inča, koja je dijagonala monitora, da li je u pitanju mobilni, tablet, monitor, tv ili projektor, gleda se gustina piksela po inču.

Promenio sam nekoliko monitora i laptop računara i sada imam retinu 15,4-inch (2880 × 1800) i slova nisu krzava, prvi put da je ekran prijatan za višečasovni rad i kada se vratim na manje ppi to mi smeta, odmah primetim krzava slova. Full hd na 24 inča sam imao do prošle godine na LG monitoru i slova su bila krzava jer je imao oko 100 ppi. Uzmite kalkulator na netu i izračunajte koliko vaš monitor ima ppi.
 
Nema to veze koja je godina, koliko ima inča, koja je dijagonala monitora, da li je u pitanju mobilni, tablet, monitor, tv ili projektor, gleda se gustina piksela po inču.

Promenio sam nekoliko monitora i laptop računara i sada imam retinu 15,4-inch (2880 × 1800) i slova nisu krzava, prvi put da je ekran prijatan za višečasovni rad i kada se vratim na manje ppi to mi smeta, odmah primetim krzava slova. Full hd na 24 inča sam imao do prošle godine na LG monitoru i slova su bila krzava jer je imao oko 100 ppi. Uzmite kalkulator na netu i izračunajte koliko vaš monitor ima ppi.
Ne mozes da gledas samo PPI, jer zavisi sa koje udaljenosti gledas. 4K TV od 50'' ima svega 84PPI, ali izgleda ostro ako sedis na 3 metra od njega. Laptop od 15'' o kome pricas verovatno da gledas jako blizu, pa je potreban veliki PPI. Pogledaj taj tvoj laptop sa 3 metra udaljenosti kao TV, neces videti ni pojedinacna slova, a tek da li su krzava ili nisu.. PPI je nacin da ujedinis rezoluciju i velicinu ekrana u jednu brojku i to je super, ali mora se uzeti u obzir u udaljenost od ekrana.
 
Pretpostavljam da većina nas gleda sa slične udaljenosti monitor kao i laptop pa to ne uzimam kao ozbiljnu stavku.

Za tv je već druga priča, neko gleda sa metar i po, neko sa tri metra udaljenosti.
 
Nazad
Vrh Dno