Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Od jeftinih vox definitivno, nazalost i ona je poskupela. bila je 32k, pa 35k, sada vidim vec 40k
KETA je samo siva plastika, meni u kalkulaciji ispala preskupa nazalost. Video sam da ima za 77k.
 
Treba mi nešto pouzdano za hlađenje do 40m2 ,..zna li neko o ovoj climi Mitsubishi inverter MSZ HJ35VA MUZ HJ35V
nešto ,sad je na akciji 59999
ovaj ili fujitsu ASYG12LLCE?
 
LLCE ima veću snagu hlađenja 3.4kw Mica 3.15.Prema podacima koje sam našao maksimalni kapacitet izduva Mitsubishi na hlađenju je 580m3 dok je kod LLCE 720m3.To nije mala razlika.Kapacitet odvlaživanja LLCE 1.8l/h za Micu nemam podatke ili nisam našao.Tebi možda nije bitno ali je Mitsubishi predviđen za grejanje do -10 LLCE je do -15.Piše da Mica ima 3 brzine evo nivo buke unutrašnje jedinice (hlađenje) (d*B) 37/42/47.LLCE je tiši ne računajući quiet 43/38/33.Na Ruskom sajtu piše ovaj kapacitet izduva 228-654 м3/ч ono 580m3 baš malo.
 
Poslednja izmena:
Treba da kupim dve inverter klime za kucu,budzet mi je oko 120000 dinara.Trenutno u stanu imam dve Gree Viole 12 i zadovoljan sam kako rade,samo sto nemogu da ih povezem na WiFi.
Koje klime mi preporucujete kao zamenu za Violu da im WiFi radi stabilno, klime ce se koristiti uglavnom za hladjenje i za prelazni period kao grejanje.
Gledao sam Haier Thundra Plus, Midea AG-12NXD1.WIK,.

 
koliko rastojanje izmedju nosaca klime treba da bude,hocu da ih postavim na zid kuce a preko lepim 15cm striropora. Naso sam inox nosace od 65cm duzine tako da bi iz fasade virili oko 50cm nosaca da li je to dovoljno za klimu 12ku?
 
koliko rastojanje izmedju nosaca klime treba da bude,hocu da ih postavim na zid kuce a preko lepim 15cm striropora. Naso sam inox nosace od 65cm duzine tako da bi iz fasade virili oko 50cm nosaca da li je to dovoljno za klimu 12ku?
Sve zavisi koja klima se postavlja, svaka ima drugacije dimenzije spoljasnje jedinice.
 
50cm je više nego dovoljno. Amber 12ica koja je "mrcina" ima raspon rupa oko 38cm koliko se sećam
 
Treba uzeti u obzir i koliko treba da bude odstojanje od zidova sa svih strana kako bi bilo optimalno strujanje vazduha.
 
  • Like
Reagovanja: fix
Da li bi mogao da stavim nosac za klimu od 72cm pa preko njega izolacija stiropor 15cm,cini mi se da pi prekrio rupu na nosacu.Koja duzina nosaca je potrebna za klimu 12ku?Screenshot_20220403-185455_Gallery.jpg
 
AJde da probam sa još jednim pitanjem. Trebalo bi da uzmem FUjitsu 07 LMCE za sobu od 10 m2 i verovatno i 07Luca za drugu sličnu sobu. Međutim gledam dimenzije unutrašnje jedinice od 87 cm dužine i nešto se mislim da mi je to mnogo. Imam u stanu 12LECA i ona je čini mi se 78 cm. Koje bi najmanje 07-ice prepuručili u smislu gabarita unutrašnje jedinice a da su kvalitetne?
 
Zašto smeta ta širina da li nema dovoljno mesta za montažu ili ti estetski ne odgovara.
 
Zašto smeta ta širina da li nema dovoljno mesta za montažu ili ti estetski ne odgovara.
U načelu može da se izveda ali nešto sam premeravao, sobe su jako male pa deluje da će biti glomazno za tako male sobe. Mesta za montažu ima. Jednostavno u takvim sobama prostor je jako važan, svaki santimetar je bitan. Recimo ćerki sam uzeo neki Ikein kritter dečiji krevet koji je 160x70 i ako sam mogao da ubacim i regularan 90x200 krevet, mnogo znači ta razlika, ostao joj je prostor za igranje. Viseće komode umesto ormara i td. Jedna soba je 210x300 a druga je malo veća 190x360 (nemaju ni po 10 m2). Jako su male ali opet, svako ima svoju sobu u kojoj će moći da spava i da ima svoj radni prostor.
 
Da javim epilog svoje potrage za klimom (iskljucivo za hladjenje). Na kraju sam uzeo Midea Breezeless 12-icu.
Inicijalni izbor je bio izmedju LMCE 12 i Midea Wik Extreme 12. Odlucio sam se bio za LMCE i dobio po preporuci od prijatelja dva kontakta za montera/majstora.
Prvo sam pozvao jednog i covek me savetovao da ne uzimam Fujitsu zbog problematicnog uvoznika i problema sa nedostatkom delova ako se desi kvar. Pozovem drugog i covek mi isprica manje vise identicnu pricu. I tu se smorim i batalim Fujitsu. Nisam hteo da rizikujem, iako verovatno ne bi ni bilo nikakvih problema.
Na kraju sam citao malo ovde po forumu iskustva sa raznim klimama i odlucio se za Midea Breezeless 12.
 
midea brezeless nece da greje kad je -30.... ili mozda hoce?
 
na -30 nista ne greje od nabrojanog u temi. Za to postoje nordic klime koje nisu dostupne kod nas.
 
Pozdrav ljudi,
Jedno brzopotezno pitanje. :)

Da li je neko igde na netu uspeo da nadje kako zaista radi “follow me” funkcija na Midea inverter klimama (npr Mission ili Xtreme)?
Da li daljinski mora/treba da bude pravolinijski uperen u klimu, bez i jedne prepreke?

Ili to nije bitno, radice i ako stoji iza npr ugaone /troseda?

Osnova svega je zapravo na kojoj transportnoj tehnologiji je bazirano. Ako je infrared kao i svaka druga komanda, onda znam da mora da stoji uperen daljinski u klimu. Ali ako je neki vid bluetooth tehnologije, onda zapravo to nije bitno.

Dosta puta sam pokusavao da nadjem zvanicni odgovor na to pitanje, ali samo sam nailazio na info da je max 8 metara udaljenost unutrasnje jedinice i daljinskog da bi to kao radilo. Nigde ne pise eksplicitno da mora da je “in line of sight” sa klimom.

Takodje, postoji li neki info/notifikacija kada se ta funkcija prekine zbog neke npr barijere? Kako znamo da zapravo ne radi?

Hvala u napred
Gidra
 
Pozdrav ljudi,
Jedno brzopotezno pitanje. :)

Da li je neko igde na netu uspeo da nadje kako zaista radi “follow me” funkcija na Midea inverter klimama (npr Mission ili Xtreme)?
Da li daljinski mora/treba da bude pravolinijski uperen u klimu, bez i jedne prepreke?

Ili to nije bitno, radice i ako stoji iza npr ugaone /troseda?

Osnova svega je zapravo na kojoj transportnoj tehnologiji je bazirano. Ako je infrared kao i svaka druga komanda, onda znam da mora da stoji uperen daljinski u klimu. Ali ako je neki vid bluetooth tehnologije, onda zapravo to nije bitno.

Dosta puta sam pokusavao da nadjem zvanicni odgovor na to pitanje, ali samo sam nailazio na info da je max 8 metara udaljenost unutrasnje jedinice i daljinskog da bi to kao radilo. Nigde ne pise eksplicitno da mora da je “in line of sight” sa klimom.

Takodje, postoji li neki info/notifikacija kada se ta funkcija prekine zbog neke npr barijere? Kako znamo da zapravo ne radi?

Hvala u napred
Gidra
Komunikacija je putem.infrareda. dakle mora biti vidljivost. Senzor u daljincu cita temp na par minuta i salje klimi. Ako dodje do.prekida komunikacije posle.odredjenog vremena klima prebacuje na svoj senzor. To je ukratko.
 
na -30 nista ne greje od nabrojanog u temi. Za to postoje nordic klime koje nisu dostupne kod nas.
Netacno. Amber Premium 09 recimo ima 2.3 kw sa copom 1.4 na -30. Nez kako je u Srbiji sa ponudom, kod nas u BiH se mogu narucit i nordic modeli mitsua samo su osjetno skuplji. Vjerujem da je i kod vas slicno.

Mada su to ekstremne temperature koje ja ne bih uzimao kao neku referentnu tacku.
 
Mora da bude uperen u klimu bez prepreke,nakon nestanka struje se mora ponovo aktivirati.

Komunikacija je putem.infrareda. dakle mora biti vidljivost. Senzor u daljincu cita temp na par minuta i salje klimi. Ako dodje do.prekida komunikacije posle.odredjenog vremena klima prebacuje na svoj senzor. To je ukratko.

Hvala na brzom odgovoru!

Znaci treba nadji zgodno mesto, da bude tamo gde se boravi (da vrsi svoju funkciju), a da pri tom x y z osa bude zadovoljena, tj da bude uperen u samu klimu…
A takodje da daljinski ne bude previsoko da ne hvata nerealnu temp… itd.

Najbolje bi bilo na club stocicu (ispred tv-a), u dnevnoj, a to znaci treba napraviti neku “rampicu” (od neke knjige, kutijice..) kako bi se napravio ugao da daljinski gadja na ukoso na gore klimu.

Realno su trebali nekako ozbiljnije to da rese, neki comms protokol da ne ide preko infrared-a.
 
Najbolje bi bilo na club stocicu (ispred tv-a), u dnevnoj, a to znaci treba napraviti neku “rampicu” (od neke knjige, kutijice..) kako bi se napravio ugao da daljinski gadja na ukoso na gore klimu.
Ne mora da gleda direktno u klimu, bitno je da tu gdje ga postavis klima reaguje na njegove komande, tako provjeravas ima li domet.
 
Da li bi mogao da stavim nosac za klimu od 72cm pa preko njega izolacija stiropor 15cm,cini mi se da pi prekrio rupu na nosacu.Koja duzina nosaca je potrebna za klimu 12ku?Pogledajte prilog 340044

Taj od 725mm bi ti bio knap da bude sve po propisu ( bar 30cm iza spoljne jedinice do zida). Ovo sam racunao za neku sirinu spoljne jedinice od 32cm ( Gree Lomo 12K).

Morace svakako da se buse nove rupe na nosacu. Jesi li razmisljao mozda o nekom custom resenju? Da ti naprave nosac od celicnih varenih profila pa da tako montiras?
 
Ne mora da gleda direktno u klimu, bitno je da tu gdje ga postavis klima reaguje na njegove komande, tako provjeravas ima li domet.
Upravo tako. najbolje drzati daljinac na jedno pola metra od poda, i probati da li klima reaguje na dugmice kad se postavi daljinac, i to je to. Kod mene na midea xtreme, klima nastavi da radi sa follow me cak i ako nestane struja, sto je super.
 
Komunikacija je putem.infrareda. dakle mora biti vidljivost. Senzor u daljincu cita temp na par minuta i salje klimi. Ako dodje do.prekida komunikacije posle.odredjenog vremena klima prebacuje na svoj senzor. To je ukratko.
Da li mora biti vidljivost non stop? Odnosno smeta li hodanje - presijecanje kontakta između klime i daljinskog?
Da li si možda upratio nakon koliko vremena se veza prekida ako nema kontakta? Minut, dva, pet...
 
Da li mora biti vidljivost non stop? Odnosno smeta li hodanje - presijecanje kontakta između klime i daljinskog?
Da li si možda upratio nakon koliko vremena se veza prekida ako nema kontakta? Minut, dva, pet...
Ne smeta prolazak, jer on periodicno salje signal. Ja sam to koristio samo par dana jer meni gree lomo i bergen r32 i ovako dobro odrzavaju temperaturu. Ali ako logicki razmisljas sam daljinac salje povremeno podatke unutrasnjoj jedinici, tako i da propusti se neki interval kad bude vidljivo daljinac opet posalje podatke. Daljinac je glup i on ne dobija obavestenja od unutrasnje jedinice, nego dok je god na njemu ukljucen i feel on meri i salje. Za ununutrasnju je logika da koristi podatke od daljinca dok ih ima kad nema koristi svoj senzor dok ne dobije opet, ekvivalent da si sam ukljucio i opet iskljucio opciju i feel...
 
Upravo tako. najbolje drzati daljinac na jedno pola metra od poda, i probati da li klima reaguje na dugmice kad se postavi daljinac, i to je to. Kod mene na midea xtreme, klima nastavi da radi sa follow me cak i ako nestane struja, sto je super.
Izgleda da su to resili na novijim modelima,moje su iz 2017-te i posle nestanka struje ponovo se mora aktivirati follow me.
 
Eto, bilo je unapređenja na novijim modelima. Mozda će nekome biti koristan taj info.
 
Nazad
Vrh Dno