Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Kod mene je neko ugradio kablove od 4mm preseka za kupatilo, jedva sam vratio indikator nazad.

Sad kad razmislim, možda je bolje pitanje da li postoje kod nas plitki prekidači koji idu u doznu tj. da nisu nadzidni, pa ako je dozna plitka, da probam sa njim.
 
Hteo bi da zamenim prekidace za svetla u stanu sa Aling Expirience programom, zanima me da li moze sklopka da se poveze da kada je svetlo uaseno indikacija svetli crveno a kada je upaljeno da svetli zeleno.
a1.JPG
a2.JPG

Jedino sto sam pronasao slicno ovome je oblo pametna sklopka, ali joj je cena 😱
image_2022-01-24_122224.png
 
Tebi druze ne treba sklopka, tebi treba semafor :ROFLMAO:

Salu na stranu, nesto custom mora i da kosta, ipak trazis specificne boje. Oni stancaju na hiljade u "standardnim" bojama. Meni svetli plavi led kada je ugaseno a crveni kada je upaljeno.
 
Tebi druze ne treba sklopka, tebi treba semafor :ROFLMAO:

Salu na stranu, nesto custom mora i da kosta, ipak trazis specificne boje. Oni stancaju na hiljade u "standardnim" bojama. Meni svetli plavi led kada je ugaseno a crveni kada je upaljeno.
Netrazim ja specificne boje,nego da ima indikaciju kada je upaljeno i kada je ugaseno.Koje ti prekidace imas posto ove sa slike koje sam postavio moze samo da daju indikaciju kad su ugaseni ili kada su upaljeni,nemogu da vidim koji daju obe indikacije?
 
Netrazim ja specificne boje,nego da ima indikaciju kada je upaljeno i kada je ugaseno.Koje ti prekidace imas posto ove sa slike koje sam postavio moze samo da daju indikaciju kad su ugaseni ili kada su upaljeni,nemogu da vidim koji daju obe indikacije?
A za sta ce ti led indikacija kada je svetlo ukljuceno?
 
U medjuvremenu sam u svrhu edukacije i istrazivanja kupio daljinski sa temperaturom i senzor z avrata
jos treba da stigne prekidac, wifi rele i jos neke sitnice...

Zakacio sam na kucni wifi, mada vidim da ima podrsku i za zegbee hub
Ono sto primecujem u ovom slucaju je da to sve ide preko mobilnog telefona, tj aplikacija na mobilnom glumi server za sve senzore, sto je prilicno nepouzdano i moze da ima veliki lag.
Ne svidja mi se bas kako radi...

Mislio sam da se sve to kaci na neki spoljnji server na netu i da aplikacija sluzi samo da se registruju i podese uredjaji, ali izgleda da nije tako.



najinteresantniji od svega za sada je ovaj daljinski ali sam kasno video da ima i sa RF koji opet nema podrsku sa promenjivi kod.
izgleda da cu na kraju morati kupiti i zegbee hub, ili tu moze i neki drugi?

Koristi li jos neko ove spravice i na koji nacin?
 
Pa zavisi sta kupujes. Nesto radi u lokalu, nesto na cloudu. Jesi to random narucivao ili? :D Posto ako narucis 10 uredjaja od razlicitih proizvodjaca, koji pritom koriste razlciite protokole, neces imati nikakvu interoperabilnost. Plus ti treba zigbee hub za zigbee uredjaje, a opet jedan hub nece da radi za sve zigbee uredjaje(npr na xiaomi hub ne mozes da dodas uredjaje koji nisu iz xiaomi/aqara ekosistema).
Iz tih razloga ljudi koriste home assistant gde mozes da objedinis sve.
 
Jeste sve je random, vise da probam sta bi mi bilo interesantno i da li vredi u opste cemu, pa onda da kupim tacno sta mi treba.

uglavnom sam gledao da podrzava wifi, zigbee, i tuya tako da mislim da sam koliko toliko koliko vodio racuna o kompatibilnosti.

Iz tih razloga ljudi koriste home assistant gde mozes da objedinis sve.
Sta mu tacno dodje "home assistent"?
pretpostavljam da je isto neki hub, i kako se on razlikuje od zigbee hub-a

btw ne znam ni kakav je zigbee hub...:rolleyes:

kako ja shvatam "hub" bi trebalo da bude neka vrsta bezzicnog rutera koji ce da dezura umesto aplikacije na mobilnom telefonu.

. Nesto radi u lokalu, nesto na cloudu.
Daj mi neki primer sta bi radilo iz clouda?
 
Home Assistant je uslovno rečeno server gde objedinjuješ različite brendove i tehnologije koji inače međusobno ne bi mogli komunicirati, a povrh toga otvara ti se milion mogućnosti u vidu npr. automatizacija (konkretan primer iz mog slučaja, Zigbee senzor pokreta pali svetla koja su na Shelly relejima). Bez HomeAssistant između ove dve tehnologije, ova uređaja ne bi mogli da komuniciraju međusobno. Pri tom je open source, ima jako puno korisnika a za kuću ti najčešće ne treba ništa više od RaspberryPi koji košta par desetina eura.

Zigbee hub možeš uzeti Sonoff Zigbee Bridge ili ako se upustiš u Home Assistant priču, možeš koristiti i Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle.
 
Zigbee hub je bridge između Zigbee uređaja i clouda. Po meni je to još jedna (nepotrebna) karika u lancu. Zato ja koristim isključivo wifi uređaje.

Kao što reče @Falcon Home assistant objedinjuje različite ekosisteme. Kod mene to odrađuje Alexa (aplikacija na telefonu i DOT3 hardver, ali ne mora oboje) i to tako da mogu da kontrolišem MI i Sonoff uređaje glasom.
 
Može da bude, a ne mora da znači. Moj zigbee hub npr povezuje zigbee uređaje sa HA, tj sa RPi, nema veze sa cloudom.
Good luck sa korišćenjem battery operated wifi uređaja ;)
 
Da li neko koristi Tuya based uredjaje u kombinaciji sa HA?
Dok je radilo preko HACS-a sve je radilo idealno, sada od kako je Tuya i zvanična integracija za HA, užas...
Delay katastrofa, ne osvežava status uredjaja, ne reaguje na komande. Svaki mogući tutorial za fix sam probao koji sam našao na netu ne finkcioniše.
Da ne pominjem da mi sva svetla i grejanje u kući rade preko Tuya uredjaja. Ima li neko iskustva sa ovim problemom?
 
Zigbee hub je bridge između Zigbee uređaja i clouda. Po meni je to još jedna (nepotrebna) karika u lancu. Zato ja koristim isključivo wifi uređaje.
Ja sam se odlucio za Zigbee/homekit jer trosi mnooogo manje struje od WiFi adaptera, pa uredjaji na baterije rade mnogo duze... takodje ako imas hub, sve ce ti biti u funkciji i ukoliko ne radi wifi. naravno to uvek iziskuje dodatne troskove posto ti je potreban "bridge"...
 
U drugoj temi sam pomenuo senzore za detekciju vlage, pa sam shvatio da to neće raditi uz moj prastari gateway. Da ništa kod Xiaomi ne može da bude jednostavno vidim da se na Aliju Hub v3 prodaje kao Global i Chinese verzija. Interesuje me da li je neko već uzimao neku od ove dve, da li ima razlike. Trenutno mi je Mi Home podešen na Mainland China region zbog uređaja koji su povezani, i to bi verovatno zadržao tako. Da idem onda na CN verziju Huba?

Screenshot_20220129-095928_AliExpress.jpg

Ovo su senzori koje sam mislio da koristim. Rekoše u drugoj temi da uzmem Zigbee.

Screenshot_20220129-095920_AliExpress.jpg
 
ne bi ja uzeo nista od xiaomija da je kineska verziaj jer to uvek bude nesto osakaceno
Apsolutno ne znam ni jednu njihovu spravicu koja ne potvrdjuje ovo pravilo.
 
Treba mi pomoc sa google assitentom...

Sve umem da ukljucim pomocu hey google komande, osim mog denon risivera.

ne znam vise sta da mu kazem da ukljuci njega a ne glupavi Youtube ili neku od aplikacija na mobilnom.

Postoji li u opste neki rezim ucenja da ga naucim sta i kako da radi?
 
Treba mi pomoc sa google assitentom...

Sve umem da ukljucim pomocu hey google komande, osim mog denon risivera.

ne znam vise sta da mu kazem da ukljuci njega a ne glupavi Youtube ili neku od aplikacija na mobilnom.

Postoji li u opste neki rezim ucenja da ga naucim sta i kako da radi?

Probaj da promeniš naziv koji je dodeljen Denon risiveru u Google Home aplikaciji (u nešto tipa, Denon, AV Receiver, Receiver ili nešto što što će lako moći da prepozna iz komande). Kod mene je radilo poslednji put kad sam koristio tu komandu, doduše pre par meseci (Moj naziv uredjaja je Denon, pa je komanda išla "Hey google: Turn on Denon"). U poslednje vreme google non stop nešto menja u svom engine-u, pa se često desi da ono što je prihvatao kao komandu juče, danas ne radi.
 
Nikako shelly da da neku akciju, prvenstveno mislim na shelly plug S.
Interesuje me da li neko poseduje smart uticnice sa monitoringom,na aliju sto se prodaju po dosta dobrim cenama (5-8$, verzije 16A/20A)? Kakvi su utisci?
I da li se lako integrisu i kontrolisu u HA, kao shelly-eve...?
 
Poslednja izmena:
Ja sam se odlucio za Zigbee/homekit jer trosi mnooogo manje struje od WiFi adaptera, pa uredjaji na baterije rade mnogo duze... takodje ako imas hub, sve ce ti biti u funkciji i ukoliko ne radi wifi. naravno to uvek iziskuje dodatne troskove posto ti je potreban "bridge"...
Takođe, Zigbee je mesh sistem, tj svaki uređaj (koji ne radi na baterije) ti širi domet mreže.
 
Mislio sam da se sve to kaci na neki spoljnji server na netu i da aplikacija sluzi samo da se registruju i podese uredjaji, ali izgleda da nije tako.



najinteresantniji od svega za sada je ovaj daljinski ali sam kasno video da ima i sa RF koji opet nema podrsku sa promenjivi kod.
izgleda da cu na kraju morati kupiti i zegbee hub, ili tu moze i neki drugi?
Ipak moram da se ispravim senzori rade preko nekog servera koji je na netu bez uticaja mobilnog telefona kada su zakaceni samo na wifi.

na mobilnom kreiras pravilo i onda sve moze da radi preko neta.
U principu na wifi je delay prilicno veliki od minimum 3 sek pa do 10-30 sek

Trajnost baterije na wifi senzoru za 3 nedelje je spala sa 100% na 70% i tu sada stalno stoji, mada verovatno zavisi i od koriscenja.
Mislim da senzor nije ni zakacen na mrezu, vec po aktivaciji on se budi zakaci na wifi i posalje svoj status i ponovo ode na spavanje zato mu je delay prevelik.

Zigbee hub je kao mali ruter za ove senzore, na njemu bi baterija trebalo mnogo duze da radi i kasnjenja prakticno ne bi trebalo da ima.

Nikako da mi stignu ostale stvarcice za isprobavanje.
 
Hocu u stanu da namestim da mogu da vrata otkljucavam telefonom, kodom i otiskom, i da ima kameru. Video sam da imaju neke brave sto imaju sve to u sebi ali ne mogu da menjam bravu. Pa sam mislio da ugradim neku elektromagnetnu bravu i da kupim neki smart uredjaj sto ima ovo sve u sebi, da stavim tamo gde mi je zvono sad. E sad pitam koji mi preporucujete? I nije mi potreban onaj unutrasnji monitor, valjda mogu neki da rade i bez toga
 
Ja sam gledao te brave i sve su sranje, cak i neke high end
Razlog je prost, sve imaju mehanicki backup plan ulaza koji je slaba tacka. Uglavnom su te mehanicke bravice bzv eventualno neke prosecne...
 
nema sanse da neko zeli da otkljucava vrata uz pomoc glupavog mobilnog telefona.
To je toliko mnogo besmisleno...eventualno ima smisla za hotelske sobe i slicno.
 
Radi na BLE obično, kad se približiš on otključa. Ne vidim zašto je to besmisleno?
Da ne govorim o tome koliko može biti korisno da otključaš nekome remotely npr.
 
Mi smo vezivali interfonske brave na Shelly 1.

Vlasnik izdaje apartmane tipa stan na dan, i kljucevi su u stanu kad stignes na adresu. Na zapadu poenkad budu u hodniku u nekom malom sefu ili sl.

Ali te pametne brave, nisam vidjao nigde... sam sebi bi mozda kapiju uradio na one magnetne drzace, pa neki ups za svaki slucaj ali opet je to overkill.
 
Pa ja i kazem da ima smisla samo za hotelske sobe i slicno
 
Pa trenutno i izdajem stan zato i pitam, jer ce mi mnogo olaksati posao. Gledao sam neke interfone sa monitorom ali moram da busim zidove i da bravu posebno uzimam pa i vrata da busim. Bacio sam pogled na ovaj nuki i ne deluje lose plus nema nikakvog mucenja oko postavljanja. A i bice korisna kad se preselim u stan sa ovim blutut otkljucavanjem
 
Nazad
Vrh Dno