Šta je novo?

Grejanje na gas

Ajde kad prebrisete skorpije i osusite fenom kamlie :) ako bi neko predlozio neki kotao za gas oko 100k din mozda i malo vise, grejanje za oko 180m2, izolacija 10ka pvc stolarija, ususkana kuca.
Uzmi obavezno kondezacioni kotao, bosch je neko vreme na akciji ako nije zavrsena cene otisle u djavola,vidi da li tvoja opstina podrzava subvencije za gasne kotlove mozes da ustedis 50%.
 
Da li neko zna koliko bi (po sadasnjim cenama) bili mesecni troskovi grejanja na gas kuce od nekih 270 kvadrata (tri sprata,svaki po 90 kvadrata),i to onako da bude fino toplo,oko 23-24 stepena preko dana?

Kuca se nalazi u nizu drugih kuca("prilepljena" uz druge kuce),ali nema nikakvu posebnu izolaciju,samo fasadnu ciglu

Hvala
 
Niko ne moze precizno da ti kaze jer ne zna toplotne gubitke. Ali ja mogu da ti kazem ovo, u zeninom stanu od 50tak kvadrata smo prosle zime trosili preko 100 evra mesecno za gas a nije da je bilo bas toplo, palili smo i gasili... Onda sam ja resio da iskoristim to sto smo u zelenoj zoni za struju pa kao uzeo inverter za dogrevanje i ove zime potrosimo 3000din vise za struju, gas je upola manji a nikad nije bilo toplije.
Za mene licno, gas je skup za grejanje i ja bih ga kombinovao sa inverter klimom, tako se dobije najbolje od dva sveta, po meni. Mada sada kada bi ovo bio moj stan od pocetka, resio bih to u startu sa toplotnom pumpom, jer ipak ima troska oko uvodjenja gasa.
Pitaj komsije koliki im je racun, pa ces najpribliznije znati.
 
Niko ne moze precizno da ti kaze jer ne zna toplotne gubitke. Ali ja mogu da ti kazem ovo, u zeninom stanu od 50tak kvadrata smo prosle zime trosili preko 100 evra mesecno za gas a nije da je bilo bas toplo, palili smo i gasili... Onda sam ja resio da iskoristim to sto smo u zelenoj zoni za struju pa kao uzeo inverter za dogrevanje i ove zime potrosimo 3000din vise za struju, gas je upola manji a nikad nije bilo toplije.
Za mene licno, gas je skup za grejanje i ja bih ga kombinovao sa inverter klimom, tako se dobije najbolje od dva sveta, po meni. Mada sada kada bi ovo bio moj stan od pocetka, resio bih to u startu sa toplotnom pumpom, jer ipak ima troska oko uvodjenja gasa.
Pitaj komsije koliki im je racun, pa ces najpribliznije znati.
I to za stan a tek kuca koliko bi bilo
 
Pitaj komsije koliki im je racun, pa ces najpribliznije znati.

Meni je jedna od najmisterizonijih i najcudnijih tema u zivotu grejanje kuce na gas...

U mom naselju nema mnogo onih koji se greju na gas (mada ih ima sve vise,verovatno zbog subvencija) a kad pokusam da saznam koliko placaju oni koji se greju na gas,odgovori su toliko razliciti,da mi se cini da sam u skrivenoj kameri....jednima je grejanje na gas nesto najbolje i najpovoljnije sto su ikada u zivotu videli,drugima je to uzas (u finansijskom smislu).....pa tako npr sam cuo price da jedni greju na gas kucu od oko 250 kvadrata za oko 700-800 eura po sezoni,a drugi za kucu te velicine placaju po 30-40 hiljada din mesecno

Znaci odgovor je otprilike "cena grejanja na gas kuce od 280 kvadrata je od 90.000 din do 250.000 din po grejnoj sezoni".....(?!)
 
Ko je štedeo pri izgradnji, plaća pri eksploataciji. Odatle i tvoj zaključak, koji je realno ispravan.
 
Mnogo ces različitih iskustava kod grejanja na gas da čuješ od različitih korisnika.
Moj otac, sad greje oko 90ak mkv, sa nekom potrošnjom 200-250 m3,klasican kotao 24kW.
Dok je grejao oko 120mkv, išlo je i do 350 u najhladnijim mesecima.
Kolega grejao davno 250+ mkv, visoki plafoni( i do 3.5m) kotao starije generacije, nije prolazio ispod 1000m3 mesečno, zahtev temperature u kući 25+ stepeni.
Kum greje oko 90ak mkv, prošli mesec račun oko 5000. Kondenzacioni kotao u pitanju, greju na oko 23°.

Mnogo na potrošnju utiču i navike i želje korisnika. Da li je grejanje tipa od npr 06-22h, da li se pali kad neko dođe kući, da li radi i noću, kolika je željena temperatura prostora, da li imaš "pipace radijatora" kojima isti mora uvek biti vruć....
Kod mojih je recimo sobni termostat izbačen iz upotrebe, i kotao radi samo po zadatoj temperatura vode i tako vec vise od 10 godina.
Razlog: zbog histereze sobnog od 2°, javlja se period hladnih radijatora po postizanju temperature, i pojava subjekti nog osećaja da je u kući hladnije nego što jeste, a uz to se potrošnja u takvom načinu korišćenja i smanjila.
 
Kolega grejao davno 250+ mkv, visoki plafoni( i do 3.5m) kotao starije generacije, nije prolazio ispod 1000m3 mesečno, zahtev temperature u kući 25+ stepeni.

Ovo je donekle slican slucaj kao kod mene (stim sto ja nemam bas tako visokih plafona,niti je neophodno da u kuci bude 25 stepeni) i taj kolega bi onda po trenutnim cenama gasa (32 din) placao oko 32.000 din mesecno.....to je onda slicno kao oni likovi iz mog naselja koji spadaju u "gornje extreme".....ispadne 200000 za celu grejnu sezonu....

I to po trenutnim cenama,a totalna nepoznanica je kolika ce biti cena gasa u buducnosti.....opet neka krajnje cudna situacija vezano za taj gas,jer neko smatra da ce cena gasa drasticno skociti (zbog energetske krize po svetu),a drugi odmahuju rukom i smatraju da nece biti nista strasno,jer nas Vucic i Putin cuvaju od visokih cena gasa...
 
Ja sam se isto naslusao raznih prica oko racuna, predao sam za gas i imam u planu da ga koristim u prelaznom periodu kad je ujutru i uvece potrebno da se smlace radijatori da ne bih lozio ugalj a koji planiram da koristim decembar, januar, februar, mart kad je bas hladno. Dvospratna kuca, izolacija 10ka i pvc prozori.
 
Da li se placaju neke takse, ili troskovi po racunu za gas u periodu kada je potrosnja nula?
 
Nekih 120 dinara je neko održavanje, ide uz svaki račun i kad je potrošnja 0.
 
Novembar 2020: 92.34
Decembar 2020: 164.55
Januar 2020: 264.45
Februar 2020: 172.72
Mart 2020: 158.48
April 2020: 110.06
Maj 2020: 43.96
Jun 2020: 40.97

Januar 2021: 206.13
Februar 2021: 200.50
Mart 2021: 220.28
April 2021: 141.96
Trenutna cena m3 je 29.93 RSD
Ovo je potrosnja kolege koji ima kucu od 70ak kvadrata , sa izolacijom i PVC prozorima. Kada se grejao na struju,tj, strujni kotao kada su bili najhladniji meseci, uglavnom januar i februar racuni za struju su bili i preko 20000. On gas koristi van sezone za grejanjne vode u bojleru
 
Da li neko zna koliko bi (po sadasnjim cenama) bili mesecni troskovi grejanja na gas kuce od nekih 270 kvadrata (tri sprata,svaki po 90 kvadrata),i to onako da bude fino toplo,oko 23-24 stepena preko dana?

Kuca se nalazi u nizu drugih kuca("prilepljena" uz druge kuce),ali nema nikakvu posebnu izolaciju,samo fasadnu ciglu

Hvala
~160 kvadrata, kuća na ''nivoe'' - nisu klasični spratovi, dobro izolovana, nova stolarija, puno vrata i prozora (četiri izlaza napolje uklj. garažu + 2 balkonska izlaza), dnevne sobe se greju na 21-22 (21,5 nariktano na termostatima), spavaće sobe na termo glavama nariktano 20 stepeni, ostale po subjektivnom osećaju prekomerne toplote ili hladnoće (radna soba, kupatila). Godišnji ceh izađe oko ~ 80000 dinara za gas, uključujući sanitarnu toplu vodu tokom cele godine. Kotao Bereta, star 13-14 godina, verovatno nije najefikasniji ali šljaka tako da ga nemenjamo do daljnjeg.
Za 250 kvadrata sličnih uslova bih očekivao 100-110k godišnje.
Novembar 2020: 92.34
Decembar 2020: 164.55
Januar 2020: 264.45
Februar 2020: 172.72
Mart 2020: 158.48
April 2020: 110.06
Maj 2020: 43.96
Jun 2020: 40.97

Januar 2021: 206.13
Februar 2021: 200.50
Mart 2021: 220.28
April 2021: 141.96
Trenutna cena m3 je 29.93 RSD
Ovo je potrosnja kolege koji ima kucu od 70ak kvadrata , sa izolacijom i PVC prozorima. Kada se grejao na struju,tj, strujni kotao kada su bili najhladniji meseci, uglavnom januar i februar racuni za struju su bili i preko 20000. On gas koristi van sezone za grejanjne vode u bojleru
Gde je ta cena m3? Kod nas u opštini Temerin je 35 RSD + 10% PDV, takođe na očitanu količinu se dodaje još oko 10% (Da očitana i utrošena količina gasa nije ista, verovali ili ne). + Naknada po mestu isporuke oko 1000 RSD godišnje.
 
Poslednja izmena:
Evo šta ja mogu da kažem, neko moje poređenje gas - struja (klima, toplotna pumpa) i argumenti za kombinovanje:
Gas je fantastičan za šporet i mnogo bolji od struje, postigne odmah visoku temperaturu, nema gubitaka na zagrevanje ringle, brzo se spremi, ko mnogo kuva i sprema kao mi nema bolje stvari

Gas je ok za toplu vodu - u poređenju sa bojlerom koji radi na jeftinoj struji je skuplji ali uvek ima tople vode. Ja sam to rešio tako što mi je i bojler i gasni kotao u pogonu za vodu, uveče po jeftinoj ugrejem bojler a kad nestane preko dana samo zavrnem ventil i pustim toplu vodu iz kotla. Kod nas nije kondenzacioni kotao nego je obični, primetio sam da se dosta toplote rasipa ako se stalno greje izmenjivač i hladi i bojler je definitivno komforniji od kotla za toplu vodu jer je imaš odmah. Kod nas u kući bojler po jeftinoj dok ne potroše, onda gas.


Grejanje na gas je od 2-3x skuplje od grejanja na klime u Beogradu, po uobičajenim godišnjim temperaturama, kilovat za kilovat. Gas, klasični kotao i radijatori su po mom mišljenju loša opcija za dogrevanje, prošle godine za oktobar i novembar računi su nam bili 7-8000din a nije da smo se ugrejali. Sada sa jednom klimom u dnevnoj gasni kotao nismo ni palili do decembra, i to realno ne bismo morali osim na minusu ali starija deca su tinejdžeri pa hoće da zatvore vrata od sobe. Jedan veliki minus za gas je to što nema jeftinog i skupog gasa a ima jeftine struje koja čak i u crvenoj zoni je povoljnija od gasa i za bojler i za grejanje preko klime. Da ne bude da pišem offtopic, jer je tema gas, ako imaš i subvencije, i ako nisi debelo u crvenoj zoni što se tiče struje, možda najefikasnija a i prilično komforna opcija bi bila:
kondenzacioni kotao, kuvanje na gas, topla voda i možda podno grejanje kao efikasan vid grejanja (nisam siguran koliko je ovo izvodljivo sa gasom i nisam razrađivao jer imamo radijatore ali da pravim novu kuću probao bih da izvedem)
1-2 kvalitetne klime po spratu da dogrevaju, da možeš uveče da ugasiš kotao, leti da se ohladiš. Gas ti daje sigurnost u grejanju na niskim temperaturama kada opada efikasnost toplotne pumpe. Mislim da će se klime same otplatiti posle nekoliko godina a plus imaš dodatnu fleksibilnost ako cena gasa skoči itd... Tako sam ja napravio sebi, otprilike, mada sam ja imao zatečeno stanje. Postoje i čak automatski kombinovani sistemi grejanja TP i gasni kotao gde sistem sam menja u zavisnosti od efikasnosti, ali to je skupa opcija jer potrebno je onda imati i fan coil da se ohladiš leti itd. Srpska opcija je ovo što sam ja naveo.
 
Poslednja izmena:
^ Istina. Mi to samo kasnimo za razvijenijim delom sveta pa tek sada bruji priča oko ekologije, ekonomije i gasa.
Gas "zastareva" i treba ga se odricati kao energenta, u granicama razumnog. Naravno ko ima finansijskih mogućnosti.
 
Ne moze klimom da se greje kuca od 150-250m2
Klimom moze da se greje samo manja kvadratura gde sa par klima moze da se pokrije prostor i naravno da je to tako jeftinije.
 
Klima je ustvari toplotna pumpa, a toplotnom pumpom možeš da greješ sve što možeš da greješ bilo čim drugim, s tim što je jedini izuzetak taj što toplotne pumpe rade slabije kako pada temperatura. Kao što može kotao na gas, tako može i toplotna pumpa na radijator i sve isto. Ja sam dao argument za kombinovano grejanje i zašto je ono dobro po meni, jer gas ima neke benefite a i toplotne pumpe imaju neke benefite, kome je izvodljivo nije loša kombinacija.
 
Zavisi od kuće, od rasporeda prostorija i izolacije. Ako je otvoren prostor i solidna izolacija klima lagano pokriva veliki prostor. Ostalo se lako dopuni po potrebi dodatnim grejnim telima. Odlična varijanta pogledu efikasnosti (cene) i ugođaja.
 
Trenutno prosecan racun za gas mi je oko 15.000, x 6 meseci = 90.000 din. za sezonu.
Za dvospratnu kucu od 160 kvadrata, sa 4 spavace sobe i dve dnevne bi mi trebalo 6 klima.

Cisto sumnjam da bih mogao ugrejati tih 160 kvadrata klimama za 7.500 din mesecno, ali recimo da je tako. Plus godishnji servis klima je 4-5000 din. x 6. Oko 25.000 din. Sto bi sve zajedno po sezoni izaslo oko 70.000 din.
 
A kako resavate prasinu od klime? Cerkica mi ima problem sa alergijama jednom nedeljno moram da skinem one resetke sa klime, operem vrelom vodom i popsrkam alkoholom, alkoholom prskam i unutrasnju jedinicu klime. Sa radijatorima jedina muka suv vazduh a to se resava ovlazivacem ili serpom na radijator.
 
Ako imate kucu vila promaja, losu stolariju izolaciju,nemojte pomisljati na gas. Ja sam to ispunio kuca 90m2 za novembar topla voda koliko hoces oko 6500din ukupno.
 
Izolacija je no. 1. Kod tetke su se godinama patili sa grejanjem neizolovane kuće i čim su isplivali malo iz tadašnjih kredita uzeli su dugoročan kredit za grejanje i izolaciju. Preporodili su se, mislim da samo na energentima (pelet trenutno) uštede i za kamate, i za tu izolaciju kad se gleda koliko su trošili pre toga. Komfor da ne pominjem.
 
Ja imm komsiju. Terenac covjek, varioc cesto ide vani. Kucu je podugo pravio, ali je radio po ps. Nije glomazna, 2 sprata, 8×8.
Sjecam se kad je stavljao izolaciju 20 cm smijali mu se po komsiluku, baca pare svi pametni stavljaju 5cm, ona baca pare itd.
Stolarija mu je isto vrhunska, msm da je neka austrijska da je rekao. Takodjer ima uradjenu rekuperaciju.
Pricam nedavno sa njim na temu grijanja, na ta 2 sprata, po sezoni potrosi 1.5 tonu peleta na podnom grijanju.
Sad skuplja za toplotne pumpe, i to se nameracio na Mitsubishi Zubadana, nece jeftine. Ima i 2 klime, neke su Toshiba nisam pitao koje. Kaze mogu grijat bez problema ali mu se ne svidja taj tip grijanja. Silom prilike je jednom skoro citav januar kad je imao problema sa kotlom, kaze 20tak eura potrosio...
Ugl poenta price, izolacija je najbolje ulaganje. Jest skupo, al onda se svake godine vraca.
 
Puno ranije, i za razliku od raznih proizvoda koji se kvare, kvalitetno uradjena izolacija je dugotrajna usteda. I za 30 godina.
Problem je samo pocetna investicija, medjutim kad vidim da ljudi kupuju tv od 2 hiljade eura, auta od 10 hiljada, a kuca bez fasade nikako nmg logiku nac.
 

@EmaXx koliko je taj para dao za razne toshibe, mitzu zgubidane i sl. mogao je zime da provodi na nekim tropskim ostrvima ili zimskim turistickim centrima.​

 
Mogao je da provuče iste pare kroz nozdrve i vene, i skuca ih na qrave ali nije.
Njegova logika i zelja da potroši pare na to što jeste ne mora nikome od nas da bude opravdana osim njemu.
 
Za klime se slazem, za hladjenja ja licno sebi ne bih uzimao nikakve brendove. Samo da ne zvrci puno i tjt. Manje vise svaka hladi. Onaj Breezless bi bio plafon zbog rupica, a nije skupa.
Ali tp, ako ce ga 20 godina sluzit bez problema razumijem i tu logiku. A komocija ful pritisni dugme i uzivaj. Novac ulozen u komfort i kvalitet po meni nije bacen novac.
Ali o tom po tom, svako od nas ima svoju zivotnu filozofiju. I niko bije bas skroz u pravu.
Imm od ove sezone nekih iskustava sa t.p, ja sam isao na relativno jeftinu varijantu(Panasonic Aquarea 5kw)
No to cu postavit u temu o t.p dok se jos malo iskustva rezimiraju. Ima nekih prednosti, ima i mana itd
 
Nazad
Vrh Dno