Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Ima da rade dok ne crknu, a onda ću da ih popravim pa će ponovo da rade 🤣
 
Ja sam pre oko godinu ipo sklopio 2 rig-a sa rx 580 karticama, 13 kartica sam uzeo + sve ostale komponente, mislim da me nije kostalo vise od 3.500 eur. sve ukupno. Pre oko mesec dana uzmem i prodam oba, 1 za 3.500 eur., 2-gi za 3.900 eur. + ovu 13-tu karticu za 550 eur. Vise nego dupla zarada + od kopanja. Te pare sam odmah ulozio u nove RX 6600 XT, kartice sa domacom garancijom, tako i da sutra sve pukne nisam u minusu, a mislim da ce se i ove otplatiti i + zaraditi nesto.
 
Ma ljudi majnuje se dok sve ne pcrka, do zadnje karte, i kad ne bude eth, bice raven itd. Ko ima rigove, super, ko nema, nek se preracuna jel mu se isplati da ulazi sad.
 
Pozdrav za sve u grupi. Imam jednu dilemu pa me zanima misljenje od iskusnih minera.

Imam nesto sitno kriptovaluta raznih, sto sam kupio pre par godina, i sad kad je ovako ATH bitkoin i etherium mogu da ih prodam i da sastavim rig od tri kartice ... RX6800XT.
Zapoceo bi sa tri i onda bih sve sto se iskopa ulagao u nove kartice.

Da li uopste ima smisla posmatrati kopanje sa nekakvim planom od perioda 2 godine, jer sam napravio simulaciju i ako bi ostalo sve ovako, za 2 godine moze da se dodje do 33 kartice tj. 4 riga .... i pristojne mesecne zarade ...

eto pitanje je sta biste vi uradili na mom mestu?
 
@novakovic

Zaboravio si vise ulaznih faktora:

- ETH 2.0 - proof of stake je najavljen za sledecu godinu, iako postoji sansa da ga odloze, ako prodje nema vise majnovanja ETH-a, preci ce se na neki drugi token ali je vrlo verovatno da ce zarada biti dosta manja.

- Difficulty bomb je najavljen za jun 2022, to ce dodatno umanjiti ovo trenutno majnovanje.

- Moze da bude bear market pa da padne cena ETH-a i da ne bude nikakve zarade.

Ozbiljno majnovanje je pri kraju svog zivotnog veka, treba se fokusirati na kupovini koina i staking-u, to je ono sto ce na kraju donositi redovan profit.
 
Ne znam kako si napravio tu racunicu i izracunao da za 2 god. mozes da zaradis za 33 kartice. Prvo da bi isplatio te 3 kartice (pod uslovom da ostane ovakva zarada) trebace ti 10-12 meseci.
pa gledao sam te statistike, ako kopa na dan $5.28 treba 95 dana za novu karticu ... taj ciklus od 95 dana se exponencijalno smanjuje kako se ubacuje svaka nova kartica... da bi posle godinu dana dosao do 10 kartica ... a posle 2 god 33 kartice ...

znaci posle godinu dana, ciklus od 95 dana za jednu kariticu bi trajao 29 dana, a posle 2 godine bi imao 33 kartice koje bi za samo 9 dana kopale za novu karticu.

poenta je ne trositi ni dinara 2 godine vec sve ulagati nazad u nove rigove...

Evo ga i grafikon:
x osa su ti dani ...
y je profit ....

uvek ovako izgleda koja god kartica da se ubaci ... u pocetku ide sporo, ali ako vracas sve zaradjeno nazad u nove kartice onda se proces ubrzava. To je princip 'compound interest' .. koji bi ovde moga da se iskoristi. Bitno je samo da postoji profitabilnost na kraju meseca.

kartice-2-god.jpg
 
Poslednja izmena:
Voleo bih da je ta tvoja racunica dobra, ali od toga nema nista, zaboravi... Da je tako ja bih do sada imao 330 kartica, a ne 20-tak.
 
Voleo bih da je ta tvoja racunica dobra, ali od toga nema nista, zaboravi... Da je tako ja bih do sada imao 330 kartica, a ne 20-tak.
zato i pitam, jer ovo je u teoriji tako ... :)

e sad da li si ti svaki $ sacuvao i odma kupovano novu karticu ili si trosio na zivor ili nebitno na sta ...

ovo ti je princip kao da stedis u nekom fondu, i onda ti se na glavnicu dodaju kamate, i na taj zbir nova kamata, kao compound interest.
Ovde ti je start 3 kartice, a rast ti omogucava nova kartica .. jer ti svaka nova dodaje jos $5 na dan .. :D
 
Ne ide to tako druze, rudarenje nije bas masina za stampanje novca. Svakako kupi 3 kom. i verovatno ces izvuci za 10-tak meseci ulozeno. Ne znam sta drugo da ti napisem, ali racunica ti 300% ne valja.
 
Ne ide to tako druze, rudarenje nije bas masina za stampanje novca. Svakako kupi 3 kom. i verovatno ces izvuci za 10-tak meseci ulozeno. Ne znam sta drugo da ti napisem, ali racunica ti 300% ne valja.

ok ne valja, sta ne valja?

evo ti detaljnije

kupis 3 kartice za 3x$1500 = $4500 si ulozio (necu pistati ostalo oko ploce, napajanje, rig itd itd. samo kartice)

1 kartice kopa $5.28 za 1 dan, 3 kopaju = 16$ na dan
1500$ / $16 = 94 dana .. ti treba da zaradis za kupovinu nove kartice ...

sad imas 4 kartice
kopaju = $21 na dan
1500$ / $21 = 71 dan kupujes 5tu karticu ...

itd. itd.
 
A sve je u životu konstanta, ništa se ne menja, i struju plaća preduzeće?
to je uracunata struja da ne ides u crvenu zonu.. 1 rig od 8 kartica na 1 lokaciju ... posle 2 godine ti treba 4 riga / 4 lokacije ..

mislim to mi je plan da probam da uradim ... slobodno ga konstruktivno kritikujte, treba mi sto vise argumenata protiv ...
 
A šta ćeš sa težinom kopanja (duplirao se diff za samo mesec dana)?!

A šta ćeš ako ti crkne nedajbože jedna kartica?! Ili napajanje?!

A šta ćeš ako ti nestane struje u petak popodne, a ti tek u ponedeljak možeš da dođeš na lokaciju?!

A šta ćeš... (dopuni sam i poslušaj ljude šta ti savetuju, mada vidim da si ti već odlučio šta ćeš i tražiš argumente za a ne protiv ;))
 
^
to je uracunata struja da ne ides u crvenu zonu.. 1 rig od 8 kartica na 1 lokaciju ... posle 2 godine ti treba 4 riga / 4 lokacije ..

mislim to mi je plan da probam da uradim ... slobodno ga konstruktivno kritikujte, treba mi sto vise argumenata protiv ...
Ma sve ok druže, puno sreće ti želim...
Samo vodi računa da kod nas cena struje skače u nebo odmah posle izbora...
 
Ne diraj koine još neko vreme (mesec, dva, tri, ...) , prati cene i forum i kada ti ostali kažu da prodaješ, ti onda prodaj.
Videćeš šta iskusni članovi predlažu, pa tako probaj.
 
slazem se da je rizicno ... zato sam odmah na pocetku i pitao da li uopste ima smisla nesto razmisljati 1-2 godine unapred ...

jer to sto sam pre 3 godine ulozio npr. 100eur sad vredi 2000eur .. mogu da pazarim jednu karticu ... samo se o tome radi.
Ispalo bi da sam za 100eur dosao do kartice koja kopa 5$ na dan ..

da li holdovati i dalje, ili prebaciti u rigove .. (sa ovom idejom da naraste za 2 god ..)

Ima li vas tu koji kopate 2 god i da se isplatilo ? to je jedino bitno ...
 
Na tebi je odluka koja se suštinski svodi na to da li za budžet (4,5k) kupiš rigove ili da direktno kupiš coine (jer si se od para "oprostio" za druge namene).
Moje lično mišljenje je da će ti se direktna kupovina coina verovatno brže isplatiti od riga i rudarenja, uz manju sekiraciju, ali naravno, niti ti to predlažem, niti ti išta garantujem, sam odluči.
 
Kad kopas etc na 7$, a prodas ga na 100 i kusur, ne treba ti dve godine, samo sreca ;)
Niko ne zna da ti kaze sta ce i kako biti, sigurno je da ce u nekom trenutku biti i neisplativo ali ce mozda opet posle biti isto kao sto sam napisao gore, ovo ti je trka na duge staze i ne odredjuje se vremenski rok.
Strpljivi zaradjuju.
 
Plus još jedna jako bitna stvar: hardver se kupuje u bearu, ne u bullu.
 
Ne razmisljaj mnogo, nego kupuj kartice i pustaj da kopaju sto pre. Ja sam vise za ulaganje u kartice, nego da kupujem kripto i cuvam. To je samo moje misljenje, ne kazem da sam u pravu, sam odluci.
 
Kupi i kopaj, nisam cuo ni za jednog da je u minusu.
Jedino nekome da je pozar, poplava ili nesto slicno unistilo svu opremu..
 
ok ne valja, sta ne valja?

evo ti detaljnije

kupis 3 kartice za 3x$1500 = $4500 si ulozio (necu pistati ostalo oko ploce, napajanje, rig itd itd. samo kartice)

1 kartice kopa $5.28 za 1 dan, 3 kopaju = 16$ na dan
1500$ / $16 = 94 dana .. ti treba da zaradis za kupovinu nove kartice ...

sad imas 4 kartice
kopaju = $21 na dan
1500$ / $21 = 71 dan kupujes 5tu karticu ...

itd. itd.
I na taj nacin sve brze i brze otplacujes svaku narednu karticu koji si kupio.. To je svima jasno ali druze kad si ti planirao da odplatis onih prvobitnih 4500$? To si kontao onako da ti pokloni tetka , tasta , banka? :)
 
@novakovic
U teoriji, racunica ti je tacna, ali samo kada bi vrijeme sada stalo :).
Par stvari koje se ti vec napisali su:
Diff (tezina kopanja), difficulty bomb (smanjen reward), te Eth 2.0 (prestanak kopanja).
Ako Eth 2.0 bude odlozen (najveca vjerovatnoca da hoce), to opet ne mijenja cinjenicu da poslije bull perioda koji je sada dolazi bear period od 3-4god, u kojima se kopa samo za za struju ili malo preko toga.
Dakle, malo je za reci da racunica nije tacna. Uprkos svemu navedenom, kupi kartice i pocni majnovati. Ako radis pametno, i na period od minimum 4-5god, bices u velikom plusu.
Ja sam krenuo prije ~10 i po godina, i pri bilo kojoj prodaji coina uvijek sam imao minimum x10-20 od ulozenog.
 

stanica se osvežava valjda na svakih 5 minuta

u proseku ROI je oko 200 dana za bilo koji tip kartica i to bez cene struje i bez %
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno