Šta je novo?

TSMC poskupljenje procesa ispod 16nm

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A jel moze da se uzme kredit da se izgradi fabrika cipova. Kol'ko to kosta ~25$ milijardi ili? Gledam ono kada je tolika nestasica ima samo jedna cestita fabrika na svetu ne bi bilo lose da se uleti, biznis plan laganica ne vidim zasto bi banka odbila konkurencije gotovo i da nema.

Ma jok, mnogo je bolje da mi uzmemo kredit od 150.000,00 dinara, da kupimo grafiku, i odplaćujemo kredit tri godine. Bonus bi bio ako bi nam ta kartica crkla posle nešto više od tri godine, tako da opet možemo da kupimo novu (y) .
 
dakle godinama cemo imati nestasicu? pa to mi je bolesno ludo... ispade da je dobra samo tamo gde i kina nesto masovno proizvodi... jer kod njih nema nestacice neke robe vise godina :ROFLMAO:
Absolutno tacno, za sad samo kina moze masovno da proizvodi , konsistetno, da povecava obim po potrebi konsistetno, niko drugi. U Kini sve ide brze, posle dizajn faze, sve fabrike su ti na 5 min hodanja, od fabrike za iglu do fabrike za lokomotivu, i sve su prilagodive momentalno. Svi rudnici su ti na 10 min hodanja. Najveca mreza pruga na svetu. Sta mislis kako je svet dosao u ovu situaciju ? Svi su sve zatvorili svuda osim dizajn-a, i ulozili pare u kinu i kineze da naprave sve da bude djuture blizu da moze brzo da se pravi, da se ne gubi vreme.

Svi su napravili kancelariju u kini za korak izmedju dizajna i proizvodnje. Svi sve proizvode u kini decenijama zarad maksimalnog profita i ubrzanja proizvodnje (Kad imas kompletno vertikalnu integraciju sve se proizvodi nedeljama brze nego drugde u svetu. Maksimalne subvencije i izbegavanje biro-kratije (kontra-intuitivno, al svuda je sporije pravljenje fabrika i lanaca proizvodnje nego u kini)

A zasto je sa chip-ovi frka sad ?, pa koce izvoz ASML masina, koce transfer tehnologija i ljudstva, i najbitnije koce transfer novca i pravljenje pogona. Jer jedino sto je ostalo da kina nije dobila na tacni je najnaprednija proizvodnja chip-ova, to je zadnja stvar, nista vise je ostalo, tu se rucka povukla :)
 
Poslednja izmena:
Absolutno tacno, samo kina moze masovno da proizvodi zad, konsistetno, da povecava obim po potrebi konsistetno, niko drugi. U Kini sve ide brze, posle dizajn faze, sve fabrike su ti na 5 min hodanja, od fabrike za iglu do fabrike za lokomotivu, i sve su prilagodive momentalno.

nisam se ja mnogo zezao u mom postu iako tako zvuci.. Zaista kad kina nesto pravi toga obicno ipak ima dovoljno. Tj i kad nema nestasice nisu na "vise godina"..a ovi chipovi ce biti nestascija izgleda celu deceniju zbog rudaranje i zbog svih ovih potreba od IT, hardvera, automobila , i ko zna cega...

Ali opet kad je jasno da sad i frizider ima chip jasno je da je potreba za chipovima veca sada nego 1995 i da potreba za chipovima nece biti manja ni 2030...pa logika kaze da moras imati mnogo vecu proizvodjnu nego 1995 . Nestasice par meseci mogu da razumem, ali nestasice par godina -to vec ne (jedino tipa da treba neka retka ruda za neki sitan deo i da je prosto nema u celom svetu..ali to ovde nije slucaj)
 
nisam se ja mnogo zezao u mom postu iako tako zvuci.. Zaista kad kina nesto pravi toga obicno ipak ima dovoljno.
Razumeh, nego rekoh da napisem opet, da ima da se procita. Nestasica chip-ova moze da se se preokrene za 5 meseci u svakom trenutku od kad je krenula. Sve sto je potrebno je da sve druge zemlje na svetu zaplene ASML masine i daju ih po slicnim ili manjim cenama kinezima, i/ili zabrane svima osim kinezima da dobijaju ASML masine. Zatim daju novac za pravljenje fabrika kinezima da im kinezi na brzinu sve naprave. I izgube svaku tehnolosku prednost u tom trenutku, svaki leverage xD

I voila jeftino sve za raju za 5-6 meseci xD

Nestasice par meseci mogu da razumem, ali nestasice par godina
Ako se radi van Kine, od kad odlucis da povecas proizvodnju da sprecis nestasicu, potrebne su godine da se to ostvari.
 
Poslednja izmena:
Nestasice par meseci mogu da razumem, ali nestasice par godina -to vec ne (jedino tipa da treba neka retka ruda za neki sitan deo i da je prosto nema u celom svetu..ali to ovde nije slucaj)
Čuo si za politiku? Način na koji se sprovodi ova "nestašica" ukazuje da je sve lepo strateški isplanirao.
 
Kako smo došli u situaciju da ceo IT svet zavisi od TSMC-a?

Evo odgovora:



(Mislim da je u ovom prvom delu...)
Covid je obezvredio novac, nije samo klasicna inflacija u pitanju, sve cene odlaze gore, od hrane i usluga, preko tehnike, do nekretnina.

Nije “Covid obezvredio novac”, Covid je tu samo kao izgovor.

Kao sto je izgovor za sve danas; cak i deca znaju da ga koriste: “Zasto si dobio dvojku iz matematike?!” - “Zbog Korone.”...
 
Ne, vec je covid omogucio kinezima (i japancima) da kupuju kao sumanuti osnovne sirovine, jer je sve stajalo jelte, pa svi prodavali sakom i kapom.
Sada imas situaciju da nema celika u Nemackoj, kao ni drva ( a ako negde ima suma...), ni cementa krstenog, ni kreca niti osnovnih hemijskih sirovina...

Znam da je Kina za Retke zemljane metale uvele kvote na izvoz još 2009. Da su SAD i Evropa pokrenuli međunarodne sporove protiv ove odluke, a evo sad čitam da je Kina u potpunosti obustavila izvoz (selektivno).

FunFact je da Kini svi od reda osporavaju obrazloženje koje je svojevremeno dala za uvođenje ovih kvota: očuvanje životne sredine (nešto zbog čega će nas tek jahati, još više nego na konto korone...).

Za čelik i ostalo ne znam... znam samo da je Kina najveći proizvođač i izvoznik čelika na svetu.

Uzrok su nesposobnjakovići koji vode ekonomiju svake zemlje, a uzrok zašto nesposobnjakoviči vode ekonomiju svake zemlje su obični ljudi. A kupci čipova su obični ljudi. Dakle, mi smo uzrok zašto su cene veće (a plate iste). Crva nije ni bilo ;)

Nisu oni nesposobnjakovići, oni su izuzetno sposobni da obezbede sebe, i svoje:



Evo na lokalnom nivou: bivši predsednik opštine Stara Pazova, koji je dao opštinsku (našu) zemlju za izgradnju "Kuće fudbala", sada je u upravnom odboru te iste Kuće fudbala i prima platu od njih (a mi ne ;) )...
 
Poslednja izmena:
auu, kod brane podacst ...odakle izlaze ovi likovi ?

Nisam siguran na koga mislis kad kazes “ovi likovi”?

Nebojsa Katic pise godinama za politiku:


...gostovao je i na RTSu vise puta. Takodje vodi odlican blog.
 
Pa napisao sam lepo, Brane podacst !!! ... a i Politika odavno nije sto je bila, ne vidim, sta mu daje neki kredibilitet, plus RTS :rolleyes:

zapravo, sad kapiram zasto ti je ok ;) otisao sam na njegov blog direktno, ima knjigu koju mu, gle cuda izdaje Brane youtuber !!!

Nebojša Katić – Iz drugog ugla

Da li ste probali Linux? Vaš bloger je zakleti Linuxovac.​

 
Poslednja izmena:
Kredibilitet u mojim očima mu daje ono što izgovara ili piše. Ne bih dalje širio priču; ko želi, može da posluša, ima moju preporuku. Mislim da daje dobar odgovor na pitanje koje sam i citirao prilikom postavljanja linka.
 
Zamislite kad bi Tajvan pogodio neki ozbiljniji zemljotres ili teroristicki napad koji bi ostetio TSMC pogone...
To bi ozbiljno uzdrmalo celokupnu IT industriju... stoga trenutni skoro monopolski status TSMC jednostavno nije dobar i zbog samog TSMC-a...
 
Ko pravi novu fabriku?
 
Ovo nešto slično kao što naša država daje subvencije za otvaranje fabrika? 😆
 
Ne, tako nesto ne postoji nigde u svetu.
 
Svakako nije isto kao kod nas (ovo što Amerika radi je strateška stvar) ali nije ni jedina: SpaceX anyone...? :D

Inače za detalje: https://www.goodjobsfirst.org/subsidy-tracker

"SUBSIDY TRACKER is the first national search engine for economic development subsidies and other forms of government financial assistance to business."
 
Znači nikad više cene od pre korone, mid segment 300-350, high od 400 do 600?
 
Absolutno tacno, za sad samo kina moze masovno da proizvodi , konsistetno, da povecava obim po potrebi konsistetno, niko drugi. U Kini sve ide brze, posle dizajn faze, sve fabrike su ti na 5 min hodanja, od fabrike za iglu do fabrike za lokomotivu, i sve su prilagodive momentalno. Svi rudnici su ti na 10 min hodanja. Najveca mreza pruga na svetu. Sta mislis kako je svet dosao u ovu situaciju ? Svi su sve zatvorili svuda osim dizajn-a, i ulozili pare u kinu i kineze da naprave sve da bude djuture blizu da moze brzo da se pravi, da se ne gubi vreme.

Svi su napravili kancelariju u kini za korak izmedju dizajna i proizvodnje. Svi sve proizvode u kini decenijama zarad maksimalnog profita i ubrzanja proizvodnje (Kad imas kompletno vertikalnu integraciju sve se proizvodi nedeljama brze nego drugde u svetu. Maksimalne subvencije i izbegavanje biro-kratije (kontra-intuitivno, al svuda je sporije pravljenje fabrika i lanaca proizvodnje nego u kini)

A zasto je sa chip-ovi frka sad ?, pa koce izvoz ASML masina, koce transfer tehnologija i ljudstva, i najbitnije koce transfer novca i pravljenje pogona. Jer jedino sto je ostalo da kina nije dobila na tacni je najnaprednija proizvodnja chip-ova, to je zadnja stvar, nista vise je ostalo, tu se rucka povukla :)
Shenzhen for da win!
 
Ceo svet zavisi od TSMC-a, a TSMC zavisi samo od ASML-a, ...

A nestasica, preterana potraznja, i kasnjenje je exponencijalno vece za ASML situaciju u odnosu na TSMC, nego za TSMC situaciju u donosu na svet.

| TSMC-svet = exponencijalno | TSMC-ASML = exponencijalno | TSMC-nestasica sve drugo osim ASML masina = exponencijalno | ASML-TSMC-svet = exponencijalno | ASML-nestasica sve drugo osim ogranicena proizvodjnja i zakupljena potraznja godinama unapred sto su jedini sto prave = exponencijalno | Proizvodjaci automobila prvo stopirali porudzbine, pa posle ocajnicki traze nazad = exponencijalno | TSMC i ASML ne mogu da povecavaju u mainland Kini zbog politicke situacije | 2x exponencijalno

To je 2 na 7 stepen nivoa exponencijalnog povecanja problema
 
Poslednja izmena:
Najgore od svega je što i postojeći Samsung i GloFo procesi mogu da naprave odlične proizvode. Ali zašto bi AIB partneri danas proizvodili RX 570 4GB, GTX 1060 3GB koje bi prodavali za 150-200€, kada mogu o istom trošku da prave RX 6600XT i RTX 3060 i prodaju ih za 500+ €

O procesorima i da ne pričam. Sreća, pa AMD i dalje stavlja Zen/Zen+ u najjeftinije laptopove
 
Najgore od svega je što i postojeći Samsung i GloFo procesi mogu da naprave odlične proizvode.
Mogu malo sutra, Samsung kasni i sve lose ide, i jos na to (ili pak zbog toga) doneo odluku da sva jaja stavi u jednu korpu i skoci odma na GAA-FET 2/3nm proizvodnju i kompletno odustane da bude konkurentan do 2023-2024. A GloFo kompletno odustao od cele situacije, i svo IBM znanje ide direktno Intel-u da Intel postane konkurentan 2023-2024 umesto GloFo.

I svo ovo odustanje i stavljanje u jednu korpu je bilo odluceno i desilo se pre korone, tako da, ...

Ali zašto bi AIB partneri danas proizvodili RX 570 4GB, GTX 1060 3GB koje bi prodavali za 150-200€, kada mogu o istom trošku da prave RX 6600XT i RTX 3060 i prodaju ih za 500+ €
Rado bi oni i to uradili, ali nema, ne moze, nemoguce, svejedno sta hoces da pravis, kolicina dostupnih proizvodnih procesa je ista, (svi su pre korone sve staro gasili po regularnom tempu, ne mozes sad da vratis ili povecas staru proizvodnju kad ti istekne stari ugovor, nema gde (sve to gde si proizvodio fizicki vise ne postoji u tim fabrikama, ..., morao bi Samsung, TSMC, GloFo da pravi nove fabrike, jer sve stare fabrike gde se ovo radilo su u procesu modernizacije za sezonu 2023-2024 (Samsung), ili prodat prostor deal sa auto-kompanijama (GloFo)

A da TSMC/Samsung naprave novu fabriku, ili zaustave re-tooling stare (sto nema smisla raditi), to traje godinama duze nego sto korona i nestasica traje, i AMD/NVIDIA i indirektno AIB mora da plate sve to unapred. Al onda kad plate ima da stigne kad im ne treba u buducnosti, i sto onda ne bi samo platili za novo ?
 
Poslednja izmena:
Ma mislim na GloFo 14/12nm, Samsung 14nm i 8nm za malo veću klasu, pa i TSMC 12nm. Ne mora sve da ide na 5, 3, 2nm. Sad bih bez problema kupio Vega 56 kartu za 250€, čak i da ide bez HBM-a :d
 
Nema toga, nema kaput, gotovo, Svi ti proizvodni procesi u tim fabrikama, su prepolovljeni ili manje, ili ugaseni kompletno, i radi se remont za nove, tako ide ciklus u Samsung-u i TSMC-u. A GloFo jednostavno samo smanjuje i gasi i prodaje zemljiste, ... To je jedini nacin na koji fabrike mogu da posluju i ne propadnu, a ako se prilagode korona situaciji (koja traje sad), propasce kad zavrse prilagodjavanje (za 1.5-2 godine).
 
Ma znam. Nema razloga ni da se prodavci čipova (Intel, AMD, nVidia...), ni AIB/OEM partneri (Asus, XFX, HP, Gigabyte...) previše cimaju, kada ionako prodaju sve što naprave po ceni većoj nego što su planirali
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno