Šta je novo?

TSMC poskupljenje procesa ispod 16nm

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Samo će poskupeti proizvodnja, neće celokupni proizvod toliko poskupeti. Ali da, idu cene gore.
 
Kako smo došli u situaciju da ceo IT svet zavisi od TSMC-a?
 
Tako što su se ostali zajebavali.
 
TSMC će podići cene za sub-16nm proces, tako da se očekuje skok cena procesora i grafika za 10-20%...mašala.

https://www.tomshardware.com/news/tsmc-ups-chip-production-prices-by-10-to-20-percent
Pa gde ces vise od trenutne situacije. Nego ce na ovo da jos nakarikaju cene, bas lepo.

Vec vidim da cu ko vin dizel iz fast and furious da presrecem kamione po drzavi da kradem kartice.

Kako vidim druzicu se ja sa mojom karticom jos dosta vremena.
 
Naravno, samo ne treba očekivati skok cene finalnog proizvoda onoliko koliko će poskupeti usluga tsmc. Recimo da je u finalnom proizvodu čija je msrp 100e usluga tsmc 50e (što je po meni baš preterano, ali šta ja znam), skok od 10% za tih 50e će uticati na povećanje finalne cene za 5%. Premda iskreno mislim da će to biti dosta manje, samo da to ne pokrene lavinu u lancu snabdevanja, jer može im se.
 
I onda je mrmot zavio...
Docekace sa osmehom, imaju odlican izgovor za nabijanje cena. Naravno da ce iskoristiti svi situaciju.
 
Naravno, samo ne treba očekivati skok cene finalnog proizvoda onoliko koliko će poskupeti usluga tsmc. Recimo da je u finalnom proizvodu čija je msrp 100e usluga tsmc 50e (što je po meni baš preterano, ali šta ja znam), skok od 10% za tih 50e će uticati na povećanje finalne cene za 5%. Premda iskreno mislim da će to biti dosta manje, samo da to ne pokrene lavinu u lancu snabdevanja, jer može im se.
Ne ide to tako baš, na žalost. Finalna msrp cena može da ode i za više od 50%, jer poskupljenje utiče na cene poluproizvoda koji ulaze u finalni proizvod.
 
Covid je obezvredio novac, nije samo klasicna inflacija u pitanju, sve cene odlaze gore, od hrane i usluga, preko tehnike, do nekretnina.
Ne, vec je covid omogucio kinezima (i japancima) da kupuju kao sumanuti osnovne sirovine, jer je sve stajalo jelte, pa svi prodavali sakom i kapom.
Sada imas situaciju da nema celika u Nemackoj, kao ni drva ( a ako negde ima suma...), ni cementa krstenog, ni kreca niti osnovnih hemijskih sirovina...
I sada uvozimo iz Kine i Japana isti taj celik i ostalo sto smo prodali po duploj ceni = vece cene svega.
Maherski potezi sa nenormalnim obrtom novca = citaj sta je Marti pisao pre cirka 2 godine po forumu.
 
NIje bas Covid ....Covid je navodno uzrok. Stamparija radi punom parom.
 
Uzrok su nesposobnjakovići koji vode ekonomiju svake zemlje, a uzrok zašto nesposobnjakoviči vode ekonomiju svake zemlje su obični ljudi. A kupci čipova su obični ljudi. Dakle, mi smo uzrok zašto su cene veće (a plate iste). Crva nije ni bilo ;)
 
A jel moze da se uzme kredit da se izgradi fabrika cipova. Kol'ko to kosta ~25$ milijardi ili? Gledam ono kada je tolika nestasica ima samo jedna cestita fabrika na svetu ne bi bilo lose da se uleti, biznis plan laganica ne vidim zasto bi banka odbila konkurencije gotovo i da nema.
 
Malo više meta:

Čovek je stvarno jedino biće na ovoj planeti koje samo sebi kopa rupu i pošto mu je već preko glave nije ni svestan više šta radi...

On point:
A ja mislio da sam preterao kad sam pukao keš za 3080ti i novi komp...
 
@arcibalde Dzabe ti da napravis novu fabriku, kad samo jedna firma pravi uredjaje za pravljenje chip-ova (ASML iz holandije).

A onda samo jedna firma (TSMC pravi chip-ove, sa uredjajima od te prethodne jedne jedine na svetu firme ASML). Decenijama je neuspesno tekao razvoj EUV tehnologije, samo ASML je uspeo posle 18 godina mukotrpnog maltretiranja, pre nesto manje od godina dana da izbaci masinu koja uspesno i isplativo pravi, niko drugi.

Nije samo jedan nivo uskog grla, nego je na kvadrat, a posle na kub sa shipping-om sto je poskupeo 7.5 puta u zadnjih nekoliko meseci (po kontejneru). I to nije kraj eskalirajucim uzlaznim i lateralnim uskim grlima trenutno.
 
Poslednja izmena:
Pa cekaj, zar ne mozes onda od ASML da uzmes te masine za pravljenje cipova ili oni ne zele nikome drugom da prodaju - ono imaju dogovor sa TSMC?
 
Sve rasprodato i rezervisano unapred minimum 18+ meseci, TSMC i Samsung su dali najvise para i sve zakupili, a za sledecu EUV evoluciju se suska da je Intel sunuo kintu da uzme sve i da niko drugi ne moze da dodje na red godinu dana minimum ~2024-2025
 
dakle godinama cemo imati nestasicu? pa to mi je bolesno ludo... ispade da je dobra samo tamo gde i kina nesto masovno proizvodi... jer kod njih nema nestacice neke robe vise godina :ROFLMAO:
 
Ne znam koliko vas živi u stvarnom svetu ali ljudi sve poskupljuje, baš sve i to velikom brzinom.
Da li ste čuli da neko govori o inflaciji? Niste i to je dobro. Dakle kartelizacija ekonomije u overdrajvu i to je dobro.
Već duže vreme države nisu najvažniji faktor međunarodni odnosa u svakom smislu i to je dobro.
Svetska ekonomija je odavno prestala da funkcioniše po zakonima kapitalizma. Ko veruje u Adam Smitovsku ekonomiju veruje i u Deda Mraza. Superkorporativni, neoliberalni fašizoidni poredak jede svoju supstancu i to je dobro.
Kako je dođavola sve ovo dobro pitaće se neki forumaši!?
Vreme je da za generaciju dve tri sve ode totalno dodjavola pa onda na nekim novim pravilima polako sve iz početka zakotrljamo.
 
I na sve to treba dodati da je ranije jedini čip u najsavremenijem procesu bio onaj u računaru (tj. 2 kom.). A danas nam treba i u "pametnom" telefonu, "pametnom" satu, "pametnim" kolima, "pamentim" patikama, "pametnom" frižideru....
I kada je bukvalno telefonski čip u rangu superkompjutera od pre 25 godina, a mi isti koristimo za debilizime na TikToku, i bloatware programe na PC-u (ili još gore samo za browser, pošto nam je sve u oblacima), možda i treba da platimo više. Kao neki porez na glupost
 
de-der, nemojte tu tešku filozofiju od ranog jutra 😪🥱
 
Koriste ljudi priliku :) Kao sto rece moj majstor za stan "poskupeo" cement, a i njegove ruke su na % pa je i on poskupeo :)
 
Čisto sumnjam da je majstor dovoljno poskupeo da isprati sva poskupljenja materijala i robe koja su se desila u poslednje vreme. Uostalom, videće vrlo brzo po obimu posla koliko ljudi može da plati i poskupljenje cementa, i njegov procenat. Mislim da će proći još dosta vremena dok zarade počnu koliko-toliko da prate trend.
 
ima tu i dosta spinova. jao, neće biti frižidera i laptopova i telefona, ajd brzo da kupimo par komada iako nam ne trebaju...opala je prodaja elektronike u vreme kovida pa se sad spinuju nestašice...ima puno sličnih primera, naročito je jak spin o nestašici automobila, jer ih prosto u ovoj situaciji niko ne kupuje......recimo sad je krenuo i trendi spin da se cene nekretnina u njujorku vraćaju na prethodno, pa čak i dodatno rastu, što je teška nebuloza...vrvi od slobodnog retail prostora i stanova...
 
naročito je jak spin o nestašici automobila, jer ih prosto u ovoj situaciji niko ne kupuje
Kupuju se auti ali ih nema dovoljno. Serijskih ima ali nemas custom zelje, na koje treba da cekas mesecima... Kolega cekao 8 meseci na Rangera, nema dovoljno elektronike kod Forda.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno