Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Trebao bih pomoć. Želim da instaliram Ubuntu pored WIN10 ali pošto već imam 4. particije što je maksimum, obrisao bih D, da mi bude unallocated ali ne znam šta će se desiti sa zdravom particijom ispred D (D03) Hoću li biti u prilici da butujem Windows ako je obrišem? Pretpostavljam da je stvorena pri apgrejdu najnovijeg windowsa. Najbolje bi bilo brisanje svega i jednu da delim, ali me mrzi. Ima puno podataka a i WIN radi dobro.

Pogledajte prilog 316396
Стандардне три партиције за ВИН10, може се и без њих али боље са, да не давим сад зашто.
Брисање Д партиције, као што рече човек изнад никако не утиче на твој систем.

Само прочитај мало више о дуал бутовању када иде све са једног диска, виндовс уме да паметује у вези тога...
Такође кад снимаш линукс пази на имена дискова и партиција, јер их не воде исто виндовс и линукс, бар пре нису, скоро нисам пробао.
 
Samo pažljivo sa tom installacijom Lunux-a na istom disku, napravi backup celog diska. Nije to Win, u zavisnosti od tipa i Distro-a može jako da iskomplikuje situaciju... Potpuno drugačiji file system i boot options.
Najbolje (ako može) neki mali i jeftin SSD ili HDD a ako ne planiraš neki veliki posao sa Linux-om, najbolje napraviti live inix sa Persistance fajlom od 4 GB na USB (8GB+), to je sasvim dovoljno za normalan rad a za storage možeš na HDD.
Ako samo želiš da isprobaš i igraš se sa Linux-om, instaliraj ga ne Virtual Machine.
 
Samo pažljivo sa tom installacijom Lunux-a na istom disku, napravi backup celog diska. Nije to Win, u zavisnosti od tipa i Distro-a može jako da iskomplikuje situaciju... Potpuno drugačiji file system i boot options.
Najbolje (ako može) neki mali i jeftin SSD ili HDD a ako ne planiraš neki veliki posao sa Linux-om, najbolje napraviti live inix sa Persistance fajlom od 4 GB na USB (8GB+), to je sasvim dovoljno za normalan rad a za storage možeš na HDD.
Ako samo želiš da isprobaš i igraš se sa Linux-om, instaliraj ga ne Virtual Machine.
Стандардне три партиције за ВИН10, може се и без њих али боље са, да не давим сад зашто.
Брисање Д партиције, као што рече човек изнад никако не утиче на твој систем.

Само прочитај мало више о дуал бутовању када иде све са једног диска, виндовс уме да паметује у вези тога...
Такође кад снимаш линукс пази на имена дискова и партиција, јер их не воде исто виндовс и линукс, бар пре нису, скоро нисам пробао.
Krenuo, nisam mogao da obršem D03 ispred D particije. Pri instalaciji Ubunta uspeo da napravim butabilnu ali kada krenem dalje, opet problem. Vidi neupotrebljiv prostor umesto free space. Verovatno, ako sam shvatio, traži sveukupno 3 particije za rad uz već 3 pristutne, ne može. Odustao sam. Trebalo bi sve pobrisati i iz početka da delim particije. To kada podatke sve sačuvam. U svakom slučaju završih na apgrejdu WIN11 i i kao drugi but stavih WIN7 koje oboje uspevam da apdejtujem, zaobilaznim putem. Mašina je iz 2013. godine 😂😂😂
 
Krenuo, nisam mogao da obršem D03 ispred D particije. Pri instalaciji Ubunta uspeo da napravim butabilnu ali kada krenem dalje, opet problem. Vidi neupotrebljiv prostor umesto free space. Verovatno, ako sam shvatio, traži sveukupno 3 particije za rad uz već 3 pristutne, ne može. Odustao sam. Trebalo bi sve pobrisati i iz početka da delim particije. To kada podatke sve sačuvam. U svakom slučaju završih na apgrejdu WIN11 i i kao drugi but stavih WIN7 koje oboje uspevam da apdejtujem, zaobilaznim putem. Mašina je iz 2013. godine 😂😂😂
Ах тражи ти партиције за виртуалну меморију и тако то, пошто линукс тражи исту као засебну. Ја нисам хтео да куцам ово што је каунт куцао јер сам проценио да кад питаш за д да си се за то одлучио, али кад њега није мрзело само да потврдим да је то тако. Наравно најбоље увек други диск.
Ако ти је баш битно да снимаш ту тај линукс и нећеш виртуално(или не би радило ок ако је стари комп па немаш довољно меморије да доделиш) имаш следећу опцију:
Као што рекох Виндовс ради и без прве партиције и без те треће, дакле може на једну и онда имаш 3 за тај линукс (пошто је максимум 4). Извинићеш ме сад што ми се не улази у процес како се све то ради, имаш доста упутстава на нету. Генерално губиш енкрипцију ако је користиш(што сумњам, и пар неких других ствари, вин11 нећеш моћи по свим приликама да снимиш ни овако, тако да није битно).
Други начин је да провериш да ли твој комп подржава бар почетни ЕФИ ако не УЕФИ, јер можда можеш да пребациш диск из МБГ у ГПТ мод и онда можеш имати више од 4 партиције.
Мада искрено да ти кажем ако ти није превише битно, са обзиром да подршка за вин10 престаје крајем 2025, увек можеш да снимиш само линукс, мада бих ја изабрао неки други. Старија машина ће "продисати". Или ако баш мораш да имаш вероватно можеш линукс да користиш са диска или усба ако баш мораш.
 
Заборавих пошто нисам скоро снимао линукс, пошто имаш д као четврту примарну партицију, пробај да направиш две логичке који ти убунту тражи, искрено не знам да ли може овако, али ако може то ти је најлакше.
 
Ах тражи ти партиције за виртуалну меморију и тако то, пошто линукс тражи исту као засебну. Ја нисам хтео да куцам ово што је каунт куцао јер сам проценио да кад питаш за д да си се за то одлучио, али кад њега није мрзело само да потврдим да је то тако. Наравно најбоље увек други диск.
Ако ти је баш битно да снимаш ту тај линукс и нећеш виртуално(или не би радило ок ако је стари комп па немаш довољно меморије да доделиш) имаш следећу опцију:
Као што рекох Виндовс ради и без прве партиције и без те треће, дакле може на једну и онда имаш 3 за тај линукс (пошто је максимум 4). Извинићеш ме сад што ми се не улази у процес како се све то ради, имаш доста упутстава на нету. Генерално губиш енкрипцију ако је користиш(што сумњам, и пар неких других ствари, вин11 нећеш моћи по свим приликама да снимиш ни овако, тако да није битно).
Други начин је да провериш да ли твој комп подржава бар почетни ЕФИ ако не УЕФИ, јер можда можеш да пребациш диск из МБГ у ГПТ мод и онда можеш имати више од 4 партиције.
Мада искрено да ти кажем ако ти није превише битно, са обзиром да подршка за вин10 престаје крајем 2025, увек можеш да снимиш само линукс, мада бих ја изабрао неки други. Старија машина ће "продисати". Или ако баш мораш да имаш вероватно можеш линукс да користиш са диска или усба ако баш мораш.

Hvala za info. Ovo ti je za mene SF (proveriću u butu za efi ili uefi) ali sam pronašao neki tutorijal kako "prevariti" pri čistoj instalaciji windows da ne pravi dodatnu sistemsku. U svakom slučaju trebaću to da uradim jer sam toliko puta nadograđivao windows preko update servisa. Za veliko čudo radi dobro a još sam instalirao 11cu preko 10ke juče. Moram ovo da probam sa 1. particijom. Uskoro.

P.S. Ukoliko uradim ovako, 1. particija windows i 3. za Ubuntu, hoću li imati problema prilikom podizanja sistema tj. oko ponude koji OS da prvo koristim?

WINDOWS - 1. particija
 
Poslednja izmena:
Hvala za info. Ovo ti je za mene SF (proveriću u butu za efi ili uefi) ali sam pronašao neki tutorijal kako "prevariti" pri čistoj instalaciji windows da ne pravi dodatnu sistemsku. U svakom slučaju trebaću to da uradim jer sam toliko puta nadograđivao windows preko update servisa. Za veliko čudo radi dobro a još sam instalirao 11cu preko 10ke juče. Moram ovo da probam sa 1. particijom. Uskoro.

P.S. Ukoliko uradim ovako, 1. particija windows i 3. za Ubuntu, hoću li imati problema prilikom podizanja sistema tj. oko ponude koji OS da prvo koristim?

WINDOWS - 1. particija
На ово ми је немогуће да ти одговорим, тј на неки начин већ јесам горе:
"само прочитај мало више о дуал бутовању када иде све са једног диска, виндовс уме да паметује у вези тога..."
Не волим да куцам шта нисам сигуран, ако неко други зна нек ти напише, пошто из твојих постова видим да најбоље опције које смо поменули не можеш.
Свако добро.(не заборави бекап).
 
Buduci da Windows OS pravljen tako da moze biti instaliran na hiljadama razlicitih kombinacija HW-a da li je to ako se uopste moze nazvati hendikepom u odnosu na MacOS buduci da je MacOS optimizovan za cca 10+ kombinacija HW-a?
 
Windows moraju da se ažuriraju stalno pošto se i HW stalno men,a. Apple ima vrlo malih promena u toku jednog OS života. Evo recimo sada, windows 11 update ima poboljšanja za novije Ryzen a Apple bi promenio ceo OS sa većom promenom u HW-u.To ostavlja manje šanse za neki bug.
 
Buduci da Windows OS pravljen tako da moze biti instaliran na hiljadama razlicitih kombinacija HW-a da li je to ako se uopste moze nazvati hendikepom u odnosu na MacOS buduci da je MacOS optimizovan za cca 10+ kombinacija HW-a?

Nije hendikep, čak naprotiv.
 
Jel postoji neka fora ili ekstenzija za Chrome na Windowsu da se spreči ono pauziranje na YouTube kad iskoči onaj klikni da nastaviš popup...?
 
Pa imam Ublock Origin

Na ovo mislim

0*jIObyt-sGSJtpFQA
 
I opet novi update, i opet problemi sa štampačem,
Kyocera štampač,
5005565 je update,
ne može da se štampa preko mreže, samo na serveru.
Nema koliko vidim drugog rešenja osim da se ukloni update, i da se čeka da isprave.
Kako im ovo prođe testiranje a da niko ne primeti nije mi jasno.

Upitno je i da li će ispravljati ovo, https://support.microsoft.com/en-us...21-34481-873642bf-2634-49c5-a23b-6d8e9a302872 , sudeći po ovome neće, meni iskreno nije najjasnije šta treba da se uradi da bi radio deljeni štampač u mreži.
 
Poslednja izmena:
I opet novi update, i opet problemi sa štampačem,
Kyocera štampač,
5005565 je update,
ne može da se štampa preko mreže, samo na serveru.
Nema koliko vidim drugog rešenja osim da se ukloni update, i da se čeka da isprave.
Kako im ovo prođe testiranje a da niko ne primeti nije mi jasno.

Upitno je i da li će ispravljati ovo, https://support.microsoft.com/en-us...21-34481-873642bf-2634-49c5-a23b-6d8e9a302872 , sudeći po ovome neće, meni iskreno nije najjasnije šta treba da se uradi da bi radio deljeni štampač u mreži.
 
Hvala na linku,
doduše to su sve trenutna rešenja,
probao sam sa RpcAuthnLevelPrivacyEnabled da se postavi na 0, i onda radi štampa,
ali nije preporučljivo, kao ni deinstaliranje update-a,
a kako deluje MS je ovo namerno uradio i ne verujem da će vraćati na staro,
ostaje ili opcija sa bezbedonosnim rizikom, ili da neki profi admin da uputstvo za nas koji se ne razumemo toliko.
A mogao je i MS da postavi neko detaljnije uputstvo, ok ne možete više point to print da koristite, evo stavka po stavka kako da delite štampač u mreži, ali nije.
 
Pa imam Ublock Origin

Na ovo mislim

0*jIObyt-sGSJtpFQA
EDGE


CHROME


Ja sam sada ovaj addon instalirao pa cu vidim hoce se ponovo pojavljivati ta glupost. Bas me nervira to, pustim da ide neki mix ili njih par i zaboravim na YT i posle nekog vremena tisina.
 
Proban ovaj dodatak za youtube ali opet posle sat i nesto sviranja muzike pojavi se pause. Tako da trazim dalje alternativu za ovaj problem. Ako neko ima resenje neka javi.
 
Inace samo da javim da ova extenzija za Edge ne radi ali kada sam instalirao extenziju od Chrome u Edge sada muzika ide najnormalnije i nema vise da pravi pauze na odredjeno vreme. Ako neko isto koristi Edge i hoce ovu od Chrome mora prvo u podesavanjima Edge za extenzije da dozvoli da se instaliraju extenzije sa drugih radnji a ta opcija vam se nalazi u donjem levom uglu.
 
Ma imam i ja uBlock Origin i on radi neke druge stvari ok ali za ovo sa pauzom na youtube jok.

Inace meni je Edge ok za koriscenje i na njega sam presao sa Chrome zbog jedno problema preko kojeg nisam mogo da predjem, a to je da je Chrome uveo da kada gledas Facebook i pustis neki klip da ide nebitno sta je, uglavnom ubacuju se reklame koje nisam mogo da blokiram a iskreno jako iritira gledate neki klip ili nesto i ono krece domaca reklama za neku prodavnicu cipela ili za nekog pevaca i to je toliko agresivno da svaki klip koji je tu oko 2-3 min ubaci jednu reklamu ako je duzi ubaci vise puta. I to se manifestuje tako dok ide taj strani klip samo vidite dole kako ide ucitavanje i pise da ce da bude pustena reklama koju ne mozete da prekinete nikako a zvuk u tom slucaju je pojacan na max.
 
Molim moderatora da se ovo stavi u F.A.Q. ili gdje već više odgovora:

Kako u Windows 10/11 ugasiti turbo boost procesora u Power Options na pravi način? Tako što ćete pokrenuti ovu komandu kao administrator:

Kod:
powercfg.exe -attributes sub_processor perfboostmode -attrib_hide

Nakon toga će se u Power options -> Change aadvanced power settings pod CPU pojaviti Processor Performance Boost Mode koj ije na defaultu Aggresive, ali vi ga ako želite možete staviti na Disabled. Ne morate restartovati računar niti pokrenute programe, promjene su istog trenutka primjenjene. Ovo je najkorisnije za laptope koji imaju loše ili bučno hlađenje, ali fino je imati ovo i na desktopu u nekim situacijama.

Više o ponuđenim opcijama možete naći u Microsoft dokumentaciji: https://docs.microsoft.com/en-us/wi...mance-tuning#processor-performance-boost-mode
 
Dodato u II post, gde je FAQ odeljak.
Ako primetite još nešto, slobodno napišite predlog i prijavite ga kako bi ga svi moderatori primetili! ;)
 
Nakon što 6 godina nisu umeli da srede UI u 10, A realno od Viste nisu modernizovali sve što je trebalo. Sada opet izbacuju nedovršen 11, počev od kontekst menija, do glupljeg starta (opet). I sad, ja sam imao dosta dobre volje oko 10, prvih par godina, tipa sabraće se i srediti. Međitim dobre volje nema, a i ne vidim kad će da srede stvari, kad do sada nisu. Iz jednog nedoklepanog UI u drugi idu. Nemaju pare da plate ljude da urade, šta? Kad je preuzeo Panay, reko konačno će da srede, jok.
 
@SomiKnight
Већ сам помињао у овој или некој другој теми, 4 пута су покушали до сада да поправе, јако велики безбедносни пропуст који је од ко зна кад постојао, а тек скоро објављен и од тада нити једном нису успели да среде како треба, тј. сваки пут су нешто покварили у вези штампања или слично. Ствари су такве како си у једном тренутку закључио и сам - тренутно имаш избор озбиљног ризика или укљученог штампања(тј spooler дела) и то ти је то ,-) Иначе ово погађа и оне који немају штампач, а укључен је сервис...
Дакле чекај пети по реду покушај да среде пропуст без да упропасте нешто, па ако им успе... иначе један су чак сами повлачили, оно избацили апдејт, сутра повукли јер је зезнуо гомилу ствари гомили људи/компанија.
Због оваквих ствари ја већ годинама главну машину користим неповезану на нет... али не може то увек и у сваком случају(приватно/компанијски или како год).
ПС
Не знам како стојиш са линуксом или епл рачунарима, мислим да немају овај пропуст, па ако ти одговара да у међувремену користиш то...
 
Linux i Apple imaju svoje propuste.
 
Ја мислим да то нису баш пропусти него је код тако писан да би се остварила нека функција свесно заустављајући даљи развој због сањења трошкова. Па кад неко то провали и злоупотреби онда то крпе. Тако штеде јер пишу кодове зсштите само за оно што је неко злоупотребио, а не за цео виндовс. Цео виндовс је од почетка тако прављен. Ко зна колико је ту људи учествовало и градило каријеру на неком сегменту виндовса. Сигуран сам да је Гејтс то тако пустио јер му је тако једноставније а и јефтиније.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno