Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Pozdrav,

da li je neko narucivao sa Drop com-a i koliko nas izadje shipping i carina? Uzeo bih planck sa gateron silent switchevima (153$). Hvala
 
valja li Philips g405 za tih nekih 3800 dinara? nisam nikad probao mehanicku,mozda mi se i nece svideti. pa da budem u problemu opet,jer sam previse gluposti kupio i sad to ne znam gde cu prodati.
 
Taj model izgleda da prodaju samo neke sumnjive online prodavnice mob. telefona i opreme :D
Najverovatnije se radi o niskobudžetnim tastaturama iz Kine, koje izgleda brendira ko hoće (''Philips'', Aula itd.) s tim što Philips nudi veći izbor prekidača.

Philips SPK8614
98b6fb0c3a3e7108651dc4e6228658c4


AULA F2058 RGB
27682-aula-f2058-mehanicka-tastatura-cena-prodaja.jpg

Deluje da je ta Philips g405 ista kao Philips SPK8614, samo bez wrist rest-a.

Evo šta može da se očekuje od takvih tastatura: https://www.pcmag.com/reviews/philips-spk8614
 
Jel mozete da mi preporucite neku belu tastaturu? nebitno jel mehanika ili membrana,meni treba za kucanje teksta,ali u isto vreme odigram i po koju partiju Dote. ne znam sta uzeti,nije mi jasno...al da bude bela imam zelju. jer mi beo razer mis.
 
nervira me sto klikce svaki put. gledam neka uputstva gde lik otvori switch i umetne okruglu gumicu unutra. na taj nacin se klik skroz gubi,nestaje. medjutim pise da ova tastatura ne podrzava zamenu switcheva.
 
nervira me sto klikce svaki put. gledam neka uputstva gde lik otvori switch i umetne okruglu gumicu unutra. na taj nacin se klik skroz gubi,nestaje. medjutim pise da ova tastatura ne podrzava zamenu switcheva.
Gumice koje stavlja služe da ublaže kontakt kaycap-a (kapice) i switch-a (taster-a). Ti jednostavno imaš plave switch-eve i oni moraju da "kliknu" dva puta (kad pritisneš i pustiš switch) zato se i zovu "clicky". Mislim da tu nema pomoći.
 
Gumice koje stavlja služe da ublaže kontakt kaycap-a (kapice) i switch-a (taster-a). Ti jednostavno imaš plave switch-eve i oni moraju da "kliknu" dva puta (kad pritisneš i pustiš switch) zato se i zovu "clicky". Mislim da tu nema pomoći.
no no. vrlo slicne gumice se stavljaju unutar samog prekidaca i tako se gubi klik. jedino sto ne smem na ovoj tastaturi cackati,jer pise na sajtu da prekidaci nisu swappable.

 
no no. vrlo slicne gumice se stavljaju unutar samog prekidaca i tako se gubi klik. jedino sto ne smem na ovoj tastaturi cackati,jer pise na sajtu da prekidaci nisu swappable.


Zanimljivo, prvi put vidim. Samo ne vidim puno poentu u ovome, što ne bi odmah kupio i zamenio sa taktalnim ili linearnim switch-evima
 
Zanimljivo, prvi put vidim. Samo ne vidim puno poentu u ovome, što ne bi odmah kupio i zamenio sa taktalnim ili linearnim switch-evima
pa eto,ako se neko zezne kao ja na primer. :cool: mnogo mi ovo bucno,nisam do sad imao mehanicku. cekam da se javi ovde jos neko,da vidim smem li otvarati i pokusati da odradim ovo sa gumicama.
 
zameni tastaturu ako ti se ne svidja. clicky tastatura je bas to - clicky. u tome je cela poenta.
 
podmazao sam switcheve i daleko je bolje. nemate pojma koliko je bolje. :)
 
Evo i mog novog projekta. U pitanju je slična varijanta kao i prethodna tastatura (ako je neko pratio prethodne postove) samo što ovog puta nije u pitanju hand wire već sam poručio da mi se napravi PCB po mom dizajnu.
  • U pitanju je ergonomski položaj kao Alice sa nekim mojim modifikacijama
  • Za kontroler sam koristio tennsy 2.0, flešovanje preko QMK firmware-a
  • PCB sam dizajnirao u KiCad-u i štampao kod jlcpcb.com
  • Ubacio sam Hot swappable sokete
  • Imam jedan encoder za jačinu zvuka (odnosno za led brightness ako se stisne "FN" dugme)
  • Imaće RGB trake, 4x20 dioda
  • LED displej od 0.91 inča
  • Kućište puno drvo (verovatno orah)
  • Plate će biti aluminijum 1.5mm
  • Switch-evi za sada lubovani i sa filmom Gateron RED, mada ću verovatno kasnije zameniti sa nekim smooth linear switch-evima
  • Keycap-ovi XDA PBT
  • Stabilizatori 2U, staviću šta nadjem

Za one koje interesuje:
U KiCad-u sam nacrtao šemu, sa footprint-ovima za hot swappable sokete, tennsy i diode.


Poslao kinezima šemu na jlcpcb.com i carevi su uspeli za 10 dana sve to da naprave (5 komada) i pošalju na kućnu adresu


Zalemio diode, sokete i tennsy. programirao tennsy i radi :)


Sledeći korak je da majstor koji mi je radio prethodnu tastaturu da osposobi CNC i da krenemo u sečenje plate-a i kućišta.
 
podmazao sam switcheve i daleko je bolje. nemate pojma koliko je bolje. :)
Čime/kako si ih podmazao? Pretpostavljam da si prskao nešto bez otvaranja.

@kizanbg123
Zanimljivo. Da mi je ova pamet bila pre par meseci ja bih Lily sastavljao na ovaj način a ne naručivao kit. Ponajviše jer mislim da nema potrebe za dva kontrolera i da bih mogao da postavim enkoder gde mi najviše odgovara.
Možeš li da spomeneš koliko otprilike košta izrada plate-a od aluminijuma. Ono što sam prevideo je da je plate od pleksiglasa predebeo da se mx switch lepo "zabravi" i to me solidno živcira...
 
Možeš li da spomeneš koliko otprilike košta izrada plate-a od aluminijuma.
Aluminijuma 1.5mm debljine, veličine 200x1000 mm (mora min 1m širine da bude) - 550rsd
CNC (ali bolje ako nadješ water jet zbog unutrašnjih radiusa) - 15e
Plastifikacija - 10e

Verujem da može i manje ali u tom trenutku kada sam to radio nisam imao vremena da tražim povoljnije.
 
^ pa to je odlično obzirom da stranci deru kožu. Sve što je od aluminijuma ili čelika je papreno, pa dodaj na to čekanje, pdv-ove, carine....
 
Čime/kako si ih podmazao? Pretpostavljam da si prskao nešto bez otvaranja.

@kizanbg123
Zanimljivo. Da mi je ova pamet bila pre par meseci ja bih Lily sastavljao na ovaj način a ne naručivao kit. Ponajviše jer mislim da nema potrebe za dva kontrolera i da bih mogao da postavim enkoder gde mi najviše odgovara.
Možeš li da spomeneš koliko otprilike košta izrada plate-a od aluminijuma. Ono što sam prevideo je da je plate od pleksiglasa predebeo da se mx switch lepo "zabravi" i to me solidno živcira...
skines kapice, pritisnes prekidac. uzmes cackalicu i ubacis 2-3 sitne kapi cistog motornog ulja. dok je prekidac pritisnut, ali moras u svim pravcima po malo ubaciti. znaci u sva 4 pravca,da se oni zidovi napiju ulja. evo sve sam odradio danas, spejs se jedino i dalje cuje,njemu nema leka. a svi ostali daleko bolje rade. klikovi skoro da su izgubili svoj zvuk. :)
 
To je zato što si natopio prekidače sa uljem. Pa sada tečnost unutra "upija" klik.
Moje mišljenje je da bi bilo bolje da si stavio neku litijumsku mast umesto ulja. Ulje bi moglo da procuri nekako, mast (koja je "lepljiva") gotovo nikako.

"Just my 2 cents"
 
To je zato što si natopio prekidače sa uljem. Pa sada tečnost unutra "upija" klik.
Moje mišljenje je da bi bilo bolje da si stavio neku litijumsku mast umesto ulja. Ulje bi moglo da procuri nekako, mast (koja je "lepljiva") gotovo nikako.

"Just my 2 cents"

kupicu tu mast. resio sam ovu tastaturu na dva nacina. prvo,podmazivanje. drugo,na dnu svake kapice mozete zalepiti sitne komade gume. najbolje ono za tegle,sitne kratke komade,po dva komada na obe strane. kada stisnete taster do kraja,cuje se lupanje,verovatno negde u dnu samog prekidaca. ovim postupkom nestaje taj zvuk,jer gumice udaraju u plasticnu tablu tastature i ogranicavaju hod tastera,znaci taster nece ici dole do samog kraja. kako sam je uradio,bas bih voleo da vam snimim jer nisam jos uvek sve tastere zavrsio. bas sam zadovoljan...
 
Svestan si da postoje plastike/gume koje motorno ulje nagriza, neke brze, neke sporije?
Takodje motorna ulja mogu da provode struju, zavisno od aditiva u njima?
 
to sa gumicom za tegle se inace radi silikonskim o ringovima. a za podmazivanje postoji specijalna mast. takodje klik blue switch-eva obicno ne nestaje podmazivanjem, sta si mu ti radio ne znam ali znam da si diy king :D
 
Skamer, najveća greška ti je što nisi snimio youtube klip ove akcije. Kakvi Krajtoksi kakve gluposti, samo Castrol i cepaj :D

Bilo bi dobro da se vidi. Snimaj makar izradu nove tastature.
 
stavio sam litijumsku mast u svaki taster, mozda je malo bolje nego ulje. ali bez ovih gumica nista...prezadovoljan sam. :)

 
Nije lakse kupiti kb sa tisim tasterima?
 
Uzeo sam Asus Falchion. Ja odusevljen. Koga zanimaju detalji nek pita. Naravno u Gigatronu nisam mogao da probam switcheve, sreca pa su mi super legli posle crnih cherry mx.
 
Nazad
Vrh Dno