Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Isplati li se ovo? Sta mislite?

Nemam iskustva, a uzeo bih prvi aparat da je FF, pa svaki savet je dobrodosai :)
674676532b85a732e2ee291d30e93283.jpg


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Ima ostecenje kod stopice za blic.
Cena je jedno 50-70e preko realne.
Dobra sprava, vrlo dobra i za danasnje standarde.
Covek koji je prodaje je diler polovne opreme, sacekaj neki oglas pa kupi od direktnog korisnika.
Strpljenje pomaze! :)
 
Ima ostecenje kod stopice za blic.
Cena je jedno 50-70e preko realne.
Dobra sprava, vrlo dobra i za danasnje standarde.
Covek koji je prodaje je diler polovne opreme, sacekaj neki oglas pa kupi od direktnog korisnika.
Strpljenje pomaze! :)
Hvala Marti :)

Možda neki predlog za druge modele u tom cenovnom rangu?
Budžet za telo i neki entry all round lens je tako oko 600e.
Prventstveno za fotkanje po gradu i prirodi, portreti.

Ne video, ne tezge, ne studio i unutrasnja fotografija.



Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
5d2 nista ne fali, samo nadji neki koji nije ostecen i koji je bar 50e jeftiniji. Uzmes 50mm stm uz to i pesma...
 
Питање за власнике Canon апарата. Наиме имам G7 x mark ii и хоћу да ажурирам firmware. У упутству стоји да се то ради преко меморијске картице односно да се инсталација пребаци преко читача картица на саму картицу и касније се она врати у апарат и настави даље са процесом. Пошто имам лаптоп у који не може да стане картица из апарата, а немам ни читач картица, да ли може некако да са се ово ажурирање одради тако што ћу апарат повезати са лаптопом преко кабла и онда пребацити инсталациони фајл?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa probaj.
Aparat neće krenuti u instalacju FW ako nije pravilno postavljen na karticu.
 
Evo da podelim iskustvo, možda nekom znači, uzeo sam (prošle godine) polovan nikon d3200 sa 3000 okidanja, bukvalno nov u torbici bio, 240e, sa 18 105 obj, uz njega i torbica lowepro, kao i veliki stativ. Namenski je uzet kao entry u dSLR svet, ali sam gledao da nešto bude što manje habano, jer finansije su bilo do 250e.

Takođe sam koristio canon 600d od brata ali mi je nikon mnogo bolje legao, i jako sam zadovoljan dok uz muziku negde šetam slikam i odmaram.

Jeste da je, sad neki aprat možda bio bolji ili kvalitetniji, ali sam gledao sve opšte moguće. I kako meni paše, ovo je bio dobar izbor, koliko zaista dobar možda ću videti ili ne kupovinom nekad negde drugog dslr.
 
Dinar da udjes, 2 din da izadjes iz kola.. welcome to dslr groblje :)
A dobro uzeto radi sebe, i zato sam gledao da je entry i na duže staze da može tu i tamo štošta uraditi sa njim ako se iskustvo lepo proširi. A opet nije da su male pare, ali mislim da nije strašno. Hvala za dobrodošlicu.
 
Pozdrav.

Ja sam neko ko ne posvecuje paznju fotografiji, verovatno zbog toga sto mi ni do cega nije toliko bilo stalo da sam zelio da memorisem taj momenat. Medjutim, vreme prolazi, stavri se menjaju, pa tako i moji ukusi. Pre dve godine sam dobio cerku, i sve slike sam pravio preko telefona, za te dve godine nikad mi nije palo napamet da pogledam slike na kompjuteru, uvek na telefonu, pa tako mala slika na malom displaju izgleda super. Pre oko 3-4 dana sam prebacio te slike na kompjuter i sve video koje sam imao, i pustio na mojoj gejmerskoj masini snimke i slike.

Covek sam koji ima ostro oko za fps, boju itd. Kad sam video te slike razocarao sam se i prvo pomislio koja sam ja sirotinja kad slika svoje dete ovim smecem od telefona. Znam da telefon nikad ne moze imati sliku ili video kao dobar aparat.

Posle toga sam uzeo od brata telefon samsun galaxy S7 prebacio video u full hd na 60 slika, snimio sam video. Mnogo je bolje bilo sa tim telefonom, ali dok sam snimao dete i pratio ga kako se krece slika se mutila pa se izostravala kao da objektiv nije bio sposoban da prati dete dok hoda a da drzi istu ostrinu slike. Posle toga sam taj video prebacio na monitor full hd IPS 144 FPS 24 incha i uverio se u istu pojavu. Jednom recju nisam zadovoljan ni sa tim snimcima. A taj telefon S7 galaxy kao bio je nekad skup. Posle toga sam dobio savet od nekih noobva fotografa da kupim u MTELU skup telefon i pravim slike. Pitao sam ih koliko kosta takav telefon, rekli su mi oko 700 evra.

Posle malo duzeg razmisljanja dosao sam na ideju ako hocu da pravim slike ne treba mi telefon od 700 evra da snimam i pravim slike, jer on to ne moze nikad praviti tako dobro kao fotoaparat od 700 evra. I tu je nastala kofuzija kad sam postavio pitanje: Da li si siguran da telefon ne moze praviti slike i video kao aparat od 700 evra ? Posto sam uveren da ne moze resio sam da kupim fotoaparat koji moze da snima i da pravi slike.

Poslednjih 5 dana sjednim na youtube i gledam recenzije aparata, medjutim malo toga mi je jasno.

Znam da zelim minum sledece za oko 500-700 evra:
Full Hd sa 60 slika video + ako moze 144 slike i vise bilo bi super :)
Full Hd format slika jer zelimd a ih gledam na monitoru full Hd, i bilo bi super da mogu da pravim super slike 2k i 4k ako aparat moze za taj novac
Kada snimam dete u Full Hd 60 Fps kad hoda ne zelim da se snimak gubi ostrinu, ako bas mora neka gubi malo, vise volim prebaciti u 720P 60 slika ali da video ne gubi ostrinu. Izrazito volim fluidnost videa koji moze da pruzi samo veliki broj slika u sekundi

Canon EOS M50 mi je zapao za oko prilikom gledanja recenzija raznih aparata, ako kupim njega a kosta oko 600 evra na Kupujem prodajem hocu li moci odmah da slikam ?Dali ce mi mozda trebati objektivi ili nesto drugo od pratece opreme i koliko to kosta

Hvala svima koji izdvoje svoje vreme da mi pokusaju objasniti sta mi treba :)
 
@Totalna nepismenost pozdrav i tebi i dobro došao u začarani krug. To što hoćeš je mirrorless aprat, nije dslr, ali kako se IT razvija i sve uz to, jasno je da nikako ne zaostaje, i sve više ljudi se okreće ka mirrorless lakši, manji, itd, ali battery life i još neke sitnice nisu jača strana. Koliko vidim za tvoje potrebe tj snimke, ovo je dobar izbor, e sad ako neko ima isti novčani rang da posavetuje samo napred. A kako bi lakše pomogao nama i sebi, okači link sa KP gde si našao i šta, negde daju kit, negde ne, sve zavisi od prodavca.
 
Veruj mi sve je zacarini krug. Da li trazio graficku, procesor, auto kameru itd :)
Sta mislis o ovome sto sam nasao, da li je ok cena ?
Post automatically merged:

I imam slicno u Gigatronu

 
Zaboravi na DSLR i af video focus i jurnjavu za detetom, to se neće desiti.
Mirorrless aparat pa polako. Preporucujem Sony A6400/6500 ili neki Fuji...
 
Čisto informativno d3500 je dobra mašina, ali ako si odlučio za m50, nek je sa srećom da ga dugo koristiš i u što više lepih trenutaka. Javi kakav je utisak i kako si zadovoljan.
 
Pozdrav.

Stigao mi je Canon M50 sa objektivom.

Napravio sam par slika i sad hocu da ih prebacim na kompjuter. Medjutim dok pravim slike pise mi: No card in camera.

E sad da li je moguce da dam 600 evra i da uredjaj nije sposoban da napravi neku sliku ?

Je li moram sad da kupim karticu ? Znaci opet narucivanje i sve po redu.

A fino sam rekao im, ne znam nista oko aparata kad bude dosao kod mene hocu li moci slikati ako kupim ovaj aparat, kazu mozes. I upravu subili mogu slikati ali slike ne mogu videti :D, trebao sam odseltiti na vreme negde dalje kad sam imao 25 godina....ni sad nije kasnno.

Da li je moguce da aparat nemam nikakvu memoriju u sebi ?

Hvala :)
 
Pozdrav.

Stigao mi je Canon M50 sa objektivom.

Napravio sam par slika i sad hocu da ih prebacim na kompjuter. Medjutim dok pravim slike pise mi: No card in camera.

E sad da li je moguce da dam 600 evra i da uredjaj nije sposoban da napravi neku sliku ?

Je li moram sad da kupim karticu ? Znaci opet narucivanje i sve po redu.

A fino sam rekao im, ne znam nista oko aparata kad bude dosao kod mene hocu li moci slikati ako kupim ovaj aparat, kazu mozes. I upravu subili mogu slikati ali slike ne mogu videti :D, trebao sam odseltiti na vreme negde dalje kad sam imao 25 godina....ni sad nije kasnno.

Da li je moguce da aparat nemam nikakvu memoriju u sebi ?

Hvala :)
Moram da primetim da nisi slucajno izabrao Username :)
 
Moram da primetim da nisi slucajno izabrao Username :)
Nekad davno udjem u meni od televizora i ne izlazim dok sve opcije ne istrazim primenim i uzmem najbolju.
Trenutno sad, da mi das, tesla auto i kazes evo ti dzaba. Ja bih te samo pitao, ako moze samo reci gde je gas i kocnica i caoo.
Vremenom se pogube zivci, dodje do prezasicenja, jednostavno ne zanima te.

Evo prvi utisci moji neko me pitao pre 2 dana :

1. Aparat je mali, meni to ne smeta, neko sa vecom sakom mozda da mu smeta.
2. Opciju za Full Hd, Hd snimanje sam nasao do 50 slika u sekundi. Opcije za 2k ne postoji na njemu ( Verovatno cu morati da nesto instaliram na njega, wind 10 itd) znaci opet gubljenje vremena da do tih opcija dodjem.
3. Snimao sam full hd sa 50 slika, i taj snimak sam gledao na kompjuterskom monitoru 24 Inca Ips i izgleda super, ali 2k je verovatno jos bolje, jasniije, ostrije. iznenadio sam se zumom, jer priblizi dosta ( za 600 evra i treba )
4. Slikao sam slike u rezoluciji 6000x3368 format 16:9 da gledam to lepo na monitoru. Slike su jasne i dobre ali nista preterano ( za 600 evra je trebalo bolje ) Istu sliku sam prebacio preko maila na telefon da ne izgubi na kvalitetu i na telefonu je slika fenomenalna ( za cekivati jer je telefon koji ima display povrsine kutije sibica(One velike :) ))
5. Izgled mu je ok, kvalitet kucista verovatno dobar, ali se vidi da ima dosta plastike na njemu, nista specijalno.
6 Po meni aparat vredi 400-500 dolara maximalno, a to sto sam ga platio 600 evra to smatram cistom kradjom (Ali sta cu, nemam opcije moram kupiti, ne mogu ici u Ameriku da ga kupim)
7. Moj savet za svakoga ko zeli da kupi ovako nesto jeste da odseli odavde kad ja nisam na vreme :)
 
Hahahaha...nije svuda trava toliko zelena koliko svi misle ovde, jer nisu nigde drugde isli i ziveli :D
 
zelenija je nego ovde ako se tamo rodis ili odes rano / "na vreme".
a i kad odes posle faxa ne ocekuj da ides zbog sebe nego zbog dece. Jer ce tek oni da vide benefite tvojih teskoca i sa poslom, papirima, adaptacijom na nov nacin zivota i sl.
elem i u srbiji je lepo samo sto mi imamo talenat da od nase zemlje koja moze da bude lepsa od bilo koje na zapadu pravimo pakao za zivot. I tu pricam o svakodnevnim stvarima kao sto je npr ova kamera... uzasno kakav izbor imamo u srbiji i po kojim cenama. I tacno je da se ispalti ici na shopping u EU (i bez tog svercerskog povracaja pdv-a) + budes malo i turista.
 
Ajde sad od aparata do beganja iz Srbije, kako god drago mi je da si delimično zadovoljan, da, lakši je i manji nego neki DSLR, ali za dobar zoom DSLR bi trebao i dobar objektiv, pa neki filter ako nisi namestio picture control (nikon) itd, svašta ima različito ali ima i sličnosti. Na manjim ekranima slika je sve bolja i bolja, na žalost da treba kartica jer nemaju memorije, ali imaju opciju da možeš slikati, razlog je tome sa se aprat može proveriti radi li, i da li sve funkcioniše.
 
zelenija je nego ovde ako se tamo rodis ili odes rano / "na vreme".
a i kad odes posle faxa ne ocekuj da ides zbog sebe nego zbog dece. Jer ce tek oni da vide benefite tvojih teskoca i sa poslom, papirima, adaptacijom na nov nacin zivota i sl.
elem i u srbiji je lepo samo sto mi imamo talenat da od nase zemlje koja moze da bude lepsa od bilo koje na zapadu pravimo pakao za zivot. I tu pricam o svakodnevnim stvarima kao sto je npr ova kamera... uzasno kakav izbor imamo u srbiji i po kojim cenama. I tacno je da se ispalti ici na shopping u EU (i bez tog svercerskog povracaja pdv-a) + budes malo i turista.
Ja nekome da pravim benefit tako sto cu sebi da pravim pakao od zivota, nemam nameru. Drugi su slobodni to da rade. Nema potrebe da ulazimo u te rasprave. 👍
 
Nije dovoljno samo kupiti aparat i očekivati da ćeš odmah biti pro. Treba malo savladati opcije pa i edit, nije samo škljoc. A video opcije koje tražiš i kvalitet koji tražiš se dobiju u aparatu od 2000+ eur
 
4. Slikao sam slike u rezoluciji 6000x3368 format 16:9 da gledam to lepo na monitoru. Slike su jasne i dobre ali nista preterano ( za 600 evra je trebalo bolje ) Istu sliku sam prebacio preko maila na telefon da ne izgubi na kvalitetu i na telefonu je slika fenomenalna ( za cekivati jer je telefon koji ima display povrsine kutije sibica(One velike :) ))
Pa cini mi se da moras da savladas neke stvari. Pre svega da ne fotkas u jpg formatu, da naucis da radis sa raw fajlovima i da kupis neki pristojan obobjektiv. Tehnika fotografisanja je jednako bitna, to mozes da naucis jednostavno lako i onda samo praksa. Senzor je dovoljno dobar za sve sto ti treba, kao i sam aparat.
 
Da, tek sad vidim koliko je ovo tesko. Od 10 slika ispadnu mi 2 jasne. Naprimer izrazito mi tesko slikati djete jer nece mirno da stoji, uvek sre krece. Pa tako slika 20-ak puta da dobijem dobre i jasne 2 slike.
Primetio sam i da kad slikam nepokretne predmete slika mi ne bude uvek jasna, kao da se ruka zatrese malo i dobijem blago zamucenje. Ukljucio sam autofokus, i ja sam kliknem da display sta da aparat fokusira. Sad trazim opcije kako da dobijem jos jasnije slike.

Sto se tice video 4k sa 25 fps snimanje je neupotrebljivo, nema stabilizaciju slike, svako treskanje se primeti, mozda je dobro ako je aparat fiksiran nepomicno i snima te naprimer za youtube itd. Full hd sa 50 slika je stvarno dobar i ton koji snimi aparat je fenomenalan za mene, sve se cuje jasno i glasno na snimku i ima amortizaciju, to sam primetio, moze i ruka da ti se zatrese, ali on amortizuje te udarce, da se izrazim. Full hd sa 25 slika mi se ne svidja, primeti se da nedostaju slike, , dok na full hd 50 slika snimak je dosta tecniji.

Koristio sam blic u mracnim prostorijama nocu, slike su prelepe, blic je mocan, a ocekivao sam dosta losiji kvalitet. Blic je cista 10-ka.

Napravio sam oko 10-ak slika izuzetne ostrine i prelepih boja.

Imam dosta da ucim, otvorio sam vrata nepoznatom svetu

Kad udjem u opcije podesavanja formata slike imam tri opcije: RAW, CRAW i crtica. Ne razumem zasto je sve ovo. Na crtici kad stavim nekako mi izgleda bolje.....

Sve slike sam pravio u sve tri formata, i neznam njihovu svrhu, preko Hdmi kabla prebacujem na kompjuter, zaprepastio sam se kako je sporo, verovatno sam previse navikao na SSD disk. Mozda je sporo jer sam karticu platio u marketu 6 evra :)

Baterija ne moze puno da drzi.

Mislim da uspomene nemaju cjenu, svi to znamo, a tako ih se lako odricemo....
 
Da, tek sad vidim koliko je ovo tesko. Od 10 slika ispadnu mi 2 jasne. Naprimer izrazito mi tesko slikati djete jer nece mirno da stoji, uvek sre krece. Pa tako slika 20-ak puta da dobijem dobre i jasne 2 slike.
Primetio sam i da kad slikam nepokretne predmete slika mi ne bude uvek jasna, kao da se ruka zatrese malo i dobijem blago zamucenje. Ukljucio sam autofokus, i ja sam kliknem da display sta da aparat fokusira. Sad trazim opcije kako da dobijem jos jasnije slike.
Verovatno ti se ovo desi u zatvorenom pa nema dovoljno svetla, obrati pažnju na shuter speed to ti je ono 1/... Neka sigurica ti je za taj objektiv 1/100 i veće. Mada taj objektiv ima IS (stabilizaciju) pa bi trebalo da može i manje tipa 1/50 , 1/25.

Kad udjem u opcije podesavanja formata slike imam tri opcije: RAW, CRAW i crtica. Ne razumem zasto je sve ovo. Na crtici kad stavim nekako mi izgleda bolje.....
RAW i CRAW su ti predviđeni da se edituju i oni ti imaju mnogo više detalja, možeš izvući više iz njih ali mora edit. Crtica je JPEG koji izađe iz aparata ˝editovan˝ pa ti zato izgleda bolje.

Sve slike sam pravio u sve tri formata, i neznam njihovu svrhu, preko Hdmi kabla prebacujem na kompjuter, zaprepastio sam se kako je sporo, verovatno sam previse navikao na SSD disk. Mozda je sporo jer sam karticu platio u marketu 6 evra :)
Možda je brže ako ubodeš karticu u komp (ako imaš čitač kartica) pa tako prebacuješ.

U svakom slučaju nađi neke tutorijale na YT i vežbaj, za par meseci ćeš savladati sve osnove i smejaćeš se samom sebi :) Samo pazi, skup je ovo sport :D
 
Nazad
Vrh Dno