Šta je novo?

Amiga 500

iwcham

Slavan
Učlanjen(a)
29.04.2005
Poruke
1,426
Poena
360
Pozdrav drugari, koliko sada ponuditi para za Amigu 500. Ima dve, tri na KP, ne znam kako se krecu cene, da ne lupim nesto bez veze?
 
Oglas koji si naveo je od tipa koji je donji plastični poklopac kućišta za A500 prodavao za nekih 3-4 hiljade dinara... Predložio bih da pogledaš SOLD teme na Amibay-u za A500 i vidiš za koliko su stvarno prodate mašine u poslednje vreme:
 
Cene su svim Amigama skočile poslednjih par godina od 50 do 200e u proseku u zavisnosti od modela. A500 osnovni model (512kb proširenje, miš, napajanje, nekoliko disketa) ako je ok očuvan i ispravan skoro pa da ne ide ispod 150e. Kod nas po starom dobrom običaju većina lupeta cene kako stigne a posebno taj lik koga si naveo. Generalno rast cena je bio očekivan i narednih godina će još više rasti
 
Oglas koji si naveo je od tipa koji je donji plastični poklopac kućišta za A500 prodavao za nekih 3-4 hiljade dinara... Predložio bih da pogledaš SOLD teme na Amibay-u za A500 i vidiš za koliko su stvarno prodate mašine u poslednje vreme:

Sajt koji si mu predlozio jeste jedan od najboljih sajtova za Amigu,ali to nije domaci sajt i u velikoj vecini slucajeva na njemu prodaju ljudi koji su iz EU ili nekog drugog mesta na svetu....i sad npr da neko i prodaje dobro ocuvanu Amigu 500 za 100 eura,trebalo bi mu i jedno 50-100 eura za shipping do Srbije (ako uopste hoce da posalje ovamo),plus kad bi je ocarinili,opet bi izasla na nekih 250 eura koliko i ovde kod nas traze....

A i ne znam sta ima od toga sto vidi za koliko se prodaju amige po svetu,da li mozda da onom liku sa KP kaze "e,ja sam video da se amiga 500 na amibay-u prodaje za 100 eura,pa i ti meni trebas za toliko da prodas" ovaj bi ga oterao u 3pm ili bi mu rekao "pa ti kupi tamo u svetu po toj ceni"....
 
Treba redovno pratiti oglase kod nas svaki dan, po nekoliko puta proveravati u toku dana pa će ti se eventualno posrećiti u nekom trenutku da zabodeš A500 i za 100e. Ko neće da čeka a ima pare najbolje mesto su po meni što se tiče ponuda Amiga facebook kolekcionarske grupe, platiš sve preko Paypal-a, imaš buyer protection i vozi.
A inače lično mrzim kada likovi u Srbiji u prodajnu cenu uračunaju i to koliko bi neko platio nešto sa sve shipping-om, pdv-om i carinom, to mi je extra džiberski i jadno ali ima i takvih nažalost jer ne daj bože da neko izgubi nešto novca na prodaji.
 
Hvala, znaci najbolje strani oglasi na FB i placanje preko Paypal-a? A ovog sam pitao za koliko prpdaje? Kaze kad saznas koliko treba da ponudis, javi se. Kakav debil...
 
Treba redovno pratiti oglase kod nas svaki dan, po nekoliko puta proveravati u toku dana pa će ti se eventualno posrećiti u nekom trenutku da zabodeš A500 i za 100e. Ko neće da čeka a ima pare najbolje mesto su po meni što se tiče ponuda Amiga facebook kolekcionarske grupe, platiš sve preko Paypal-a, imaš buyer protection i vozi.
A inače lično mrzim kada likovi u Srbiji u prodajnu cenu uračunaju i to koliko bi neko platio nešto sa sve shipping-om, pdv-om i carinom, to mi je extra džiberski i jadno ali ima i takvih nažalost jer ne daj bože da neko izgubi nešto novca na prodaji.
Ali ako gleda bilo koje strane oglase,ne gine mu shipping tj postarina i verovatno carina...

Suludo je praviti se da to ne postoji,i nadati se da ce ti neko iz npr Nemacke poslati amigu 500 besplatno...
Post automatically merged:

Hvala, znaci najbolje strani oglasi na FB i placanje preko Paypal-a? A ovog sam pitao za koliko prpdaje? Kaze kad saznas koliko treba da ponudis, javi se. Kakav debil...
Pa ponudi mu 100-150 eura,pa ces videti sta ce ti odgovriti....
 
Sve to stoji al ne možeš u oglas u Srbiji uračunavati u cenu sve to jer koja je poenta realno ? Pa pre ću onda da poručim sve iz inostranstva gde imam i buyer protection i gde su veće šanse da ću za iste pare dobiti i još koju stvar dodatno u paketu. To jedino da je neka raritetna stvar u pitanju koja se teško nalazi i koja je generalno skuplja pa da progutaš cenu.
 
Hvala, znaci najbolje strani oglasi na FB i placanje preko Paypal-a? A ovog sam pitao za koliko prpdaje? Kaze kad saznas koliko treba da ponudis, javi se. Kakav debil...
Ako si strpljiv i redovno pratiš FB postove nekada iskrsne i neki baš dobar deal jer ima ljudi koji hoće brzo da se reše nečega i kojima treba kinta pa se tako recimo može desiti i da zabodeš A600 recimo full očuvanu za 200e sa sve full opremom i brdo disketa recimo. Ovako im cena sada inače skoro da ne ide ispod 250 za base model.
A taj lik je inače poznat kao extremni mentol svakome ko se bavi kolekcionarstvom ovde kod nas, treba ga maximalno ignorisati. Prodao bi ti tu A500 verovatno za 300e, sa sve monitorom okruglo 500
 
Poslednja izmena:
Sve to stoji al ne možeš u oglas u Srbiji uračunavati u cenu sve to jer koja je poenta realno ? Pa pre ću onda da poručim sve iz inostranstva gde imam i buyer protection i gde su veće šanse da ću za iste pare dobiti i još koju stvar dodatno u paketu. To jedino da je neka raritetna stvar u pitanju koja se teško nalazi i koja je generalno skuplja pa da progutaš cenu.

Pa izgleda da je to poskupljenje retro amige u skladu sa poskupljenjem skoro svog drugog hardwera u zadnjih godinu dve dana,ili jednostavno alavost prodavaca i zelja da sto vise zarade...koja je npr poenta da neko trazi 500,600,700 eura za neki polovan gejmerski laptop star 5-6 godina,a eno KP pun takvih oglasa...

Nego,gde i na kojim oglasima mislis da ce imati buyer protection?......na FB grupama ljubitelja amige,sigurno nece.....imace takvu zastitu na ebay recimo,ali ni tamo koliko vidim nisu bas neke bagatelne cene dobro ocuvanih amiga...

Evo dve bas ocuvane,jedna ima i kutiju,za oko 300 eura (plus postarina,carina)




To su dva oglasa kojima je fixna cena,vidim da ima dosta i aukcija,ne znam kakva ce biti krajnja cena,ali sumnjam da ce biti ispod 100-200 eura....i naravno,opet tu ide shiping i glupa caraina..


Evo recimo ovde iz Nemacke ima amiga 500 i monitor....trenutna cena aukcije je 189 eura,bas me zanima za koliko ce se sve to prodati kada se zavrsi aukcija...
 
Ponudio sam mu 150e, zahvalio mi se covek, kaze imao je mnogo vece ponude... Mozda mu ponudim 200e i to je to...
 
Ili da idem na ovo odmah:
😍
 
Ponudio sam mu 150e, zahvalio mi se covek, kaze imao je mnogo vece ponude... Mozda mu ponudim 200e i to je to...

Imao mnogo vece ponude......mozda mu je neko nudio po 300 eura,a on se dvoumio da li da prihvati,pa na kraju ipak odustao....

Eto vidite sta se desava kad zivimo u zlatnom dobu...ljudi ne znaju sta ce sa parama
 
Ima li nekih domacih fb grupa i sl. gde treba pratiti situaciju?
 
@Ulrich

Ne radi se o alavosti već potražnja koja raste svake godine diktira rast cena a i same mašine kako godine prolaze dobijaju sve više na ceni jer su starije i raritetnije. Ovi linkovi koje si naveo nisu validni jer likovi na eBay lupaju cene kao i ovde, uvek se gleda "sold listings" za koliko se nešto prodalo pa se izvlači neka prosečna cena i na taj način se može imati uvid u vrednost nekog predmeta na tržištu. To će ti reći svako ko je iole ozbiljni kolekcionar a i kao što rekoh mnogo bolje tržiste jesu Amiga FB grupe. Što se tiče buyer protection-a njega imaš na Paypal-u kao kupac, ako ti neko ne dostavi predmet koji si platio u ispravnom stanju ili ga ne pošalje uopšte možeš da pokreneš tzv. dispute i u velikoj većini slučajeva dobijaš novac nazad iste sekunde nakon presude u tvoju korist. Naravno gleda se uvek da se plati i PP fee odnosno provizija od 4.5% (to obično uvek bude po 10-15$ odozgo) kako bi imao taj buyer protection, postoji i opcija plaćanja PP Friends & Family koju neki forsiraju al to samo ako su neozbiljni prodavci i takve bih u startu zaobišao,, sa tom opcijom nisu u mogućnosti da pokrećeš dispute. Mnoge FB grupe i savetuju da se ne koristi ovaj način plaćanja već da se plati regularno PP fee.

@iwcham

Kao što rekoh taj ti lik neće prodati A500 ispod 300e a ko mu da toliko je teška budala i ko što kažu ovce i jesu za šišanje. Budi strpljiv i čekaj da se pojavi neka A500 na KP, skoro svakog meseca se pojavi po jedna minimum a nekada i po dve, tri. Ako si spreman već da se iskeširaš 200e za A500 onda cimaj lika Nikolu iz BG-a koji uvek ima po par komada na stanju, ima ga na KP
 
Ja sam moju Amigu 500 sa proširenjem pre godinu ipo dana prodao za 140 evra, nekoliko dana posle stavljanja na KP. Nije baš da su se lomili za nju, bila je jedna ponuda od 120 evra i par poruka i to je to.
Doduše, pre 10-13 godina sam je platio 10 maraka, tako da me nije baš tangiralo po kojoj će ceni da ode.
 
Poslednja izmena:
Ne radi se o alavosti već potražnja koja raste svake godine diktira rast cena a i same mašine kako godine prolaze dobijaju sve više na ceni jer su starije i raritetnije. Ovi linkovi koje si naveo nisu validni jer likovi na eBay lupaju cene kao i ovde, uvek se gleda "sold listings" za koliko se nešto prodalo pa se izvlači neka prosečna cena i na taj način se može imati uvid u vrednost nekog predmeta na tržištu. To će ti reći svako ko je iole ozbiljni kolekcionar a i kao što rekoh mnogo bolje tržiste jesu Amiga FB grupe

Znaci tamo negde 2011 kada su amige 500 bile stare oko 20-25 godina vredele su 20-30 eura,a sada 2021 kada su amige 500 stare po 30-35 godiona vrede po 200-300 eura?

Nisam kolekcionar,pa ne razumem zasto neka tako kultna stvar kao amiga 500 ne vredi skoro nista sa 25 godina starosti,a sa 35 godina starosti jos cena skoci bukvalno 10 puta....:)

Takodje,sumnjam da su se te 2011 godine ocuvane amige 500 prodavale na svakom cosku,vec su bile retke kao i danas...

Btw,stavio sam nekoliko aukcija sa ocuvanim amigama 500 na pracenje na ebay,pa cu videti za koliko ce se na kraju prodati.....ali nesto sumnjam da ce to biti ispod nekih 150-200 eura
 
Sa početkom popularnosti retro gaming-a 2008/2009 i pojedinih youtube kanala cena hardware-a, igara i svega je krenula blago da raste da bi svoj prvi vrhunac sve dostiglo neke 2015 god. a sledeći se desio baš prošle 2020 za vreme lockdown-a. Danas je retro gaming ogroman trend i biznis koji donosi veliku zaradu, potražnja je ogromna, masa ljudi ima svoje YT kanale, hype je i dalje veliki iako su svemu predvidjali krah. Shodno svemu tome nešto što je vredelo tipa 5$ nekada i što si mogao da nadješ na buvljaku i kojekuda danas vredi recimo 1000$ i imaš ljude koji će se pobiti to da kupe. Čak šta više sve je mladjih ljudi koji su retro gameri i postaju kolekcionari iako nisu bili deo tog vremena jer su bili mali ili se nisu čak ni rodili, to ti dovoljno govori koliko se sve otelo kontroli. Retro gaming je fenomen sam za sebe koji je iznedrio recimo čak i radjanje odredjenih muzičkih pravaca poput Synthwave/Outrun-a, generalno vratio nostalgiju prema 80-tim, otuda serije poput Stranger Things itd. btw. kod nas je sve po običaju stiglo koju godinu kasnije jer kasnimo za svetom uvek.
 
P.S Kada pričamo konkretno o Amigi, ceo retro trend je iznedrio i 2 dokumentarca isključivo posvećena njima, pa ko nije gledao eto topla preporuka.

From Bedrooms To Billions - The Amiga Years (2016)
Viva Amiga - The Story Of A Beautiful Machine (2017)

A priča o Amigama kao i generalno o Commodore kompaniji se može ispratiti i u ovim filmovima:

8-Bit Generation - The Commodore Wars (2016)
The Commodore Story (2018)

inače samo prošle godine su izašla 4 nova dokumentarca u profi produkciji posvećena retro gamingu
 
Uzecu Amigu 500. Covek maltene moj komsija, poznanik. Ne radi reset i caps, pa me zanima da li to moze lako da se popravi?
 
Uzecu Amigu 500. Covek maltene moj komsija, poznanik. Ne radi reset i caps, pa me zanima da li to moze lako da se popravi?

Ne ide popravka baš tako lako, verovatno su trase na foliji od tastature propale od vlage pa mora da se odradi rebuild istih, jako pipav posao i šanse za uspeh su ti 50/50. To niko ovde ne radi tako da si prepušten sam sebi. Nova folija za tastaturu te košta oko 30e
 
Ok, znaci nova folija resava problem za sve tastere 100% To je folija koja polriva celu tastaturu? Onda mi je to i dobra varijanta ako je 30e Ja Amigu imam za 120e Flopi joj ke pokvaren ali ima onu usb foru...
 
Imate neku preporuku gde se moze kupiti to, i neki servis koji bi mogao da zameni i pregleda je? Mozda ne bi bilo lose da se zamene kondenzatori i sl....?
 
Au bre mnogo si nestrpljiv jer da nisi ne bi bacao pare na Amigu kojoj em ne radi tastatura kako treba em joj ne radi ni floppy drive. Ajd da je u pitanju neki bolji i raritetniji model pa i da razumem ali A500 koje ima na svakom ćošku nije mi jasno. Ta Amiga ne vredi tih 120e već 80 u vrh glave i taj koji ti je prodaje treba da bude srećan da dobije i te pare.
Na A500 nema potrebe menjati kondenzatore sem ako je ploča u lošijem stanju, ako se odlučiš da menjaš treba ti nov kit kondezatora i neko ko će to da ti zameni, jedini koga ja znam da radi takve stvari je Marko Šolajić iz Novog Sada, ima ga ovde na forumu pa ga cimni i vidi sa njim mada u principu svako ko barata elektronikom u bilo kom kompjuterskom servisu bi trebalo to da ti odradi. Foliju od tastature zameni sam, bukvalno imaš jedan konektor da spojiš.
Kada kupuješ foliju/membranu biraš onu za A500 univerzalnu, takodje pre nego što uzmeš kondenzatore vidi koju verziju ploče imaš na Amigi.

Folija/membrana, najbolja i najjeftinija:

https://amigastore.eu/en/682-keyboard-membrane-amiga-500-600-1200.html

Na istom sajtu imaš i kit kondenzatora i koješta:

https://amigastore.eu/en/443-capacitor-pack-for-a500.html
 
Da bi u potpunosti bio siguran da ne valja folija, pokreni neki dijagnostički program koji prikazuje pritisnute tastere, tipa AAA.
Možda reset kolo na tastaturi ne funkcioniše ili mikrokontroler na njoj. (hladan lem i sl.)
Ako odvojeno ctrl, leftAmiga i rightAmiga rade, onda je to...
 
Au bre mnogo si nestrpljiv jer da nisi ne bi bacao pare na Amigu kojoj em ne radi tastatura kako treba em joj ne radi ni floppy drive. Ajd da je u pitanju neki bolji i raritetniji model pa i da razumem ali A500 koje ima na svakom ćošku nije mi jasno.

Znaci,ipak amige 500 ima na svakom cosku? :)

Ne bih bas rekao da je tako...narocito u Srbiji gde nicega sto vredi,sto je kultno nema bas na svakom cosku..
 
Hvala na odgovoru, ljudi... Uzeo bih tu 500 mozda, ali ipak ne bih sa takvim tasterima... Neka on to popravi, a ja cu da mu dam 30e vise :) Ako ispadne neka 1200, ili znate nekoga ko prodaje 2000, 3000, 4000, pm plz :)
 
@Ulrich

Juče se u oglasima na KP pojavila jedna A500, kao što rekoh svakog meseca se pojavi barem jedna a nekada i po više komada. Kao što i sam kažeš nisi kolekcionar pa očigledno ne pratiš stanje stvari na tržištu. U poslednje vreme kako se koja pojavi odmah se proda što ranije nije bio slučaj. Verujem da će i ovaj krš da ode za koji lik traži 120e

https://www.kupujemprodajem.com/kom...iga-a500/oglas/115150606?filter_id=1100405707

@iwcham

Ne znam da li si svestan koja je cena modela za Amige koje si nabrojao i koliko se teško nalaze ? Jedino ako ti novac nije problem onda da i razumem ovako drži se ti bolje te A500 :cool:
 
Nisam kolekcionar,ali pratim stanje u oglasima sa tim polovnim amigam u zadnje vreme i definitivno se moze zakljuciti da vise nema 500tki bas "na svakom cosku",a i kada se pojavi neka koja je u ok stanju,tesko da moze da se kupi za manje od 200-300 eura...

Slicno je i na ebay-u...
 
Kada sam rekao da ih ima na svakom ćošku mislio sam generalno na svetsko tržište (eBay, Amibay, FB) gde se u svakom trenutku može pazariti ali kao što rekoh i kod nas ih ima dosta često, malopre sam ti naveo primer. Te cene od 200+ lupaju bolesnici i alavi preprodavci kod nas ali bude ljudi koji stave i ok razumne cene, kao što rekoh treba stalno pratiti oglase od 0-24h

EDIT: btw. jedina A500 koja vredi 200e je "rev 5" ploča sa crvenom power led lampicom i "long enter" tasterom
 
Nazad
Vrh Dno