Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Nmz sa iole ozbiljnijim OC da izdrzi Prime 95 zbog temperatura,cime god ga hladio.....
Cek bre, pa nije valjda da ne mozes da isteras sat vremena Prajma? Pominjao si 85 stepeni u nekom prethodnom postu, eto neka bude i toliko... moze li makar sat vremena sa tom temperaturom?
Svi znamo da to nije aplikacija koja se svakodnevno koristi i da samim tim nije toliko relevantna, nikada igra nece biti toliko zahtevna kao sto Prime jeste niti ce se vrteti 12h (kao nekad sto smo radili), ali ima nesto u onom sto zajebani pominje u svom postu...
 
Cek bre, pa nije valjda da ne mozes da isteras sat vremena Prajma? Pominjao si 85 stepeni u nekom prethodnom postu, eto neka bude i toliko... moze li makar sat vremena sa tom temperaturom?
Svi znamo da to nije aplikacija koja se svakodnevno koristi i da samim tim nije toliko relevantna, nikada igra nece biti toliko zahtevna kao sto Prime jeste niti ce se vrteti 12h (kao nekad sto smo radili), ali ima nesto u onom sto zajebani pominje u svom postu...
85 stepeni nagruva jako brzo,tipa cim krene onaj ozbiljniji krug przenja,posle 10tak min,i temp i dalje raste preko toga,tako da kapiram da nema teorije sat vremena da vrtim Prime95 na 4.7ghz 1.325v....sa CBR23 je vec druga prica,tu se temp stabilizuje oko 75-80 (u zavisnosti od ambijentalne temp) i tako moze satima da vrti,dok je Prime nesto sasvim drugo....elem,probacu na deff da mu pustim Prime,cisto da vidim klok/boost kakav ce biti.
 
Ja sam uporedio sa RDR2, isti settings. Sa 6700k @4,4ghz u Valentinu po danu, 55-59fps, CPU usage ide do 99%. Sa 5600x auto -offset 0.08v, boost u igri do 4650mhz, 75fps zakucano, preko toga mi pada GPU usage, CPU usage do maks 55-60% jedno jezgro, ostala ispod 55%. Temp 58-60C maks. Isto tako je i u onom velikom gradu, jako slicno zauzece CPU-a. OStatak mape, tj mimo gradova i 6700K je radio do 60-70% zauzeca, ali u gradovima ode na 99%.
Da, ali je radilo u skladu sa mogucnostima hardvera, a nesto sasvim drugo je kada igra pocne nenormalno da manifestuje stuttering, micro stuttering, na nacin da je neigriva a FPS oko 60 ??? To se ne desava ako je sa hardverom sve uredu, ali se desava tako agresivno objasnio sam u predhodnoj poruci zasto. Nema overklokavanja bez validnog testa stabilnosti, nema tu dalje sta da se prica.
ali ima nesto u onom sto zajebani pominje u svom postu...
Znaju oni kao i ti, kao i svi mi koji se hardverom bavimo vise od prosecnog korisnika da nema tu nesto, nego je to bas ono sto treba da se odradi... Overklokovana masina treba izmedju ostalog da se pretestira pre svega prime95 da ne bi kasnije bolela glava i da se ne bi menjao cpu bespotrebno zbog nekog nepostojeceg bottleneck-a, lepo se pretestira pa dokle dobaci OC... Daleko bolje nego da se zanose ko muda u kosidbu :LOL: kako je nesto OK a nije, 200mhz gore dole nikoga nece da usreci, a 99% stabilna masina hoce :)

@sinda
Probaj to sto pokaza u prvih 15min nece mnogo da se promeni ni u narednih 1h, a ako vidis da je previse smani napon i OC pa kako bude. 1~2h prime95 testa za svakodnevno koriscenje sasvim je OK, to je najcesce i 99% stabilna masina na duze staze, samo treba ponoviti ako se menja bios, jer cesto se desi da treba vise napona za isti klok, a po nekada i manje.
 
Poslednja izmena:
Dolazimo na pricu fixed OC vs PBO+CO. Ako je fixed - moze udariti u temp. limit i to je to = nestabilnost. Ako se radi sa PBO+CO, kao sto AMD zeli da im CPU-ovi rade, onda ce algoritam obarati klok i napon ne bi li bio stabilan CPU i to je to = stabilnost. Misljenja sam da OC ne treba da se radi na Zen2/3 sa fiksnim naponom, jer to kratkorocno moze istrpeti, ali ove oldschool przenice vrlo lako ne.
 
^
Mozete da ga radite kako zelite, ali bez prime95 testa od 1~2h ili 6h zavisno od potreba, dzabe ste krecili, nema tu sta da se diskutuje sem ako necete sami sebe da lazete.
 
Vecina igrica i dalje radi sa 2.5 jezgra.
On topic, uskoro cu napraviti test 5950X sa raznim ladilima
1. EKWB AIO Phoenix 360, sledece nedelje mi stize AM4 mount
2. Noctua NHD15S (2 ventilatora)
3. IceGiant ProSiphon Elite - cekam da stigne iz Njemacke

Test ce biti koliko koji dobro hladi i koliko tandrce. Posto je bitno i koliko buke sokocala prave. OC me nesto ne interesuje previse posto ne igram prime95, occt i ostale apsolutno beskorisne stvari. Vise volim da koristim racunar za nesto korisnije.
 
Aj na brzinu za vreme pauze na poslu odradih 25 min test.

Prime 95 smallfft all core , curve optimzer -15 -20 zavisno od core-a , default sve sem xmp mem te disabled enchantment za voltaze ...

Ambijentalna temp ~24c Kraken X41. Temperatura na 25min je bila 77c , voltaze u proseku 1.1 na 4.425-4.450 all core clock, te 4850 single boost.

Imam snimljen i "oc" profil gde ide single boost na 5ghz i all core je visi te za nijansu agresivnije voltaze (enchantment ukljucen)+ curve optimizer na 2 core-a manji za 5... Nemam vremena sad da pustim, mozda veceras, ali tada pri slicnoj ambijentalnoj ide temperatura do 83-84c i tu se stabilizuje.

Zanimljivo mi je kada sa istim podesavanjima kao sad sto sam okacio, odradim npr AIDA64 stress test - temperatura bude uvek ~1-2 c veca nego sa PRIME95 , ali takodje i sustained all core clockovi budu ~4600 tipa posle istih 25-30 min.

Znam da nije adekvatan test , ali reko da okacim ista da ne bude da svi kriju rezultate :) Daleko je sve ovo od iole optimizovanog, ali dok ne promenim cpu cooler - ovaj je vec na izdisaju evo 6+godina 24/7 radi - nisam u elementu da isprobavam limite - vise da nadjem 24/7 vrednosti koje nece ici preko 80c ...

1234.png
5ghz_gpu2100_OC.png
CineBenchStock_Single.png1 -5-20_15.png
 
Poslednja izmena:
^
Jasna mi je poenta ovog blic testa, ali samo prime95 Blend test se racuna, cisto da se razumemo :)

@mipko
Naravno, ako te OC ne zanima zasto bi se bavio testiranjem stabilnosti... Mada treba uvek da se izvrti 1h prime95 cisto radi sigurnosti da se ploca, cpu, memorija dobro slazu :)
 
@zajebani - Pa nije bilo neigrivo, daleko od toga. Nego kad nabije na 99% cpu usage, tada i fps naglo padne sa tipa 75 na 55fps, sto se osjeti, ali daleko da je neigrivo.
Ja sam se malo zezao sa 5600x i skontao na kraju da nema razloga NEdrzati ga na auto uz eventualni undervolt (u mom slucaju), kao sto mi je par kolega odavde i reklo, prije nego sam ga i kupio. Preko 4.8ghz ne vjerujem da ce iko izvuci, a razlike izmedju 4,6 i 4,8 nema. PBO je cist marketing, vecu glupost nisam vidio nikada. +30C nizasta, al dobro, moraju nesto da "prodaju". U RDR2 i CP2077 razlika nema. Benchmarke ne radim, niti ih igram, kazem za iskljucivi gameplay.
6700k je imao veliki uticaj na igre ako dignem sa 4 na 4,5 recimo, moguce jer je bio na izmaku snage. Sa 5600x ne vidim razliku tog tipa. Ne znam zbog cega je to tako ali je tako.
 
^
Mozete da ga radite kako zelite, ali bez prime95 testa od 1~2h ili 6h zavisno od potreba, dzabe ste krecili, nema tu sta da se diskutuje sem ako necete sami sebe da lazete.
Ne bih se slozio sa tobom,ako recimo ne mozes da odradis Prime test zbog temp limita na odredjenom kloku sa odredjenim vcore,a sa tim istim klokom ti sve ostalo sljaka 100% stabilno bez greske,igre teku kao podmazane,CB score pokazuje pravu vrednost-ne vidim zasto u tom scenariju neko laze sam sebe. Druga prica bi bila da Prime crashuje zbog nestabilnosti,a ja i dalje takav sistem teram u pogon,e onda da,to bi vec bila druga prica....sve u svemu,testiracu neki max temp limit/freq u Prajmu,cisto da vidim gde je taj neki zid sto se tice temp/vcore,ali stabilnost sistema kroz Prime se meni nije pokazala kao 100% reper,objasnjavao sam vec u drugim temama i zasto (par sati Prime-a bez greske i onda opali BSOD u nekom ekstra zahtevnom MP-u)....ali to su opet samo moja neka iskustva.
 
Probaj to sto pokaza u prvih 15min nece mnogo da se promeni ni u narednih 1h, a ako vidis da je previse smani napon i OC pa kako bude.
Moze i te kako, ako ima slabu provetrenost kucista, doci ce do akumulacije toplote unutar istog i temperaturE (ne samo procesora) ce krenuti da rastu kako vreme prolazi.

@ sinda:
Dobro ako je tako kako kazes. Samo jos jedno pitanje: limit bese na 90 stepeni, jel' tako?
Znaci da mozes da ga teras u tom 85-90 opsegu, zelim da verujem da je dovoljno provetreno kuciste da nece otici vise od 5 stepeni preko tih 85 sto si vec izmerio. Mogao bi da isteras test na makar sat vremena, pretpostavljam.
Sa druge strane, sve i da prebacis... sta je najgore sto moze da se desi: BSOD, restart? Sigurno da nece degradirati zbog jednog testa od sahat vremena, ili pak crknuti, ne daj Boze.
 
Ne bih se slozio sa tobom,ako recimo ne mozes da odradis Prime test zbog temp limita na odredjenom kloku sa odredjenim vcore,a sa tim istim klokom ti sve ostalo sljaka 100% stabilno bez greske,igre teku kao podmazane,CB score pokazuje pravu vrednost-ne vidim zasto u tom scenariju neko laze sam sebe.
Ne moze to tako aman :) Ne mozes na osnovu tih paramtera da znas da li je masina 100% stabilna... Jednostavno taj CPU je nov proizvod, nema softvera koji moze da iskoristi njegove mogucnosti do maksimuma, u potpunosti, sve instrukcij itd. Da ga optereti na adekvatan nacin, to moze samo prime95. To sto par programa rada na oko lepo i deluje da je sve ok ne znaci da u nekom tenutku neko jezgro nece da ispadne zbog nestabilnosti, i to nije tako veliki problem jer ima i vise nego dovoljno jezgara, neces primetiti bez obzira sto to jezgro konstantno trotluje, mozda neki micro stuttering u nekoj igri, a vec sam opisao scenari i kome ces primetiti za koju godinu u nekoj zahtevnoj igri koja koristi sva jezgra i gura ih do maksimum 70~90% zauzeca kako to jedno jezgro koje trotluje sve vreme zajebava i stvara stuttering, micro stuttering, i onda krecu price o bottleneck-u.
Kod mene je CPU na 4.8. 85c tempratura najtoplijeg jezgra, u par navrata sam primetio u igrama kada je neka scena gde je zauzece cpu-a 100% (losa optimizacija a ne realna potreba) temepratura skoci do 78~80c to je svega 7c manje nego toko prime95.

@CAR
Da naravno nego on koristi vodeno i to ne neko znj nego profi, zato sam mu napisao da nece mnogo da ode gore, znam kako je kod mene.
Sigurno da nece degradirati zbog jednog testa od sahat vremena, ili pak crknuti, ne daj Boze.
Intel nece, AMD mozda i oce :ROFLMAO:
 
^
Mozete da ga radite kako zelite, ali bez prime95 testa od 1~2h ili 6h zavisno od potreba, dzabe ste krecili, nema tu sta da se diskutuje sem ako necete sami sebe da lazete.
Ne znam kako ostali , ali meni
^
Jasna mi je poenta ovog blic testa, ali samo prime95 Blend test se racuna, cisto da se razumemo :)

@mipko
Naravno, ako te OC ne zanima zasto bi se bavio testiranjem stabilnosti... Mada treba uvek da se izvrti 1h prime95 cisto radi sigurnosti da se ploca, cpu, memorija dobro slazu :)
Nista, odradicu i blend kad stignem. Nego sam bio u ubedjenju da ljudi ovde shize zbog temperature ne stabilnosti. Po mom iskustvu - doduse na intelu uglavnom prethodnih godina , blend daje nize temperwture od smallffttt... Zato pustih isti. Mozda gresim, videcemo vec.

Ono sto je vec subjektivni utisak je da je platforma (x570+r5xxx) izuzetno lepo ispeglana te stabilna. Sta sam sve isprobavao sto sa memorijom , te klokovima te voltazama ... Bas bas treba covek da se potrudi da izazove nestabilnost. Izuzetno zahvalna platforma za "igranje" ko voli...
 
Poslednja izmena:
takodje i ja koliko znam do sada smallfftt daje vecu potrosnju i temp. od blenda..
 
Ne moze to tako aman :) Ne mozes na osnovu tih paramtera da znas da li je masina 100% stabilna... Jednostavno taj CPU je nov proizvod, nema softvera koji moze da iskoristi njegove mogucnosti do maksimuma, u potpunosti, sve instrukcij itd. Da ga optereti na adekvatan nacin, to moze samo prime95. To sto par programa rada na oko lepo i deluje da je sve ok ne znaci da u nekom tenutku neko jezgro nece da ispadne zbog nestabilnosti, i to nije tako veliki problem jer ima i vise nego dovoljno jezgara, neces primetiti bez obzira sto to jezgro konstantno trotluje, mozda neki micro stuttering u nekoj igri, a vec sam opisao scenari i kome ces primetiti za koju godinu u nekoj zahtevnoj igri koja koristi sva jezgra i gura ih do maksimum 70~90% zauzeca kako to jedno jezgro koje trotluje sve vreme zajebava i stvara stuttering, micro stuttering, i onda krecu price o bottleneck-u.
Kod mene je CPU na 4.8. 85c tempratura najtoplijeg jezgra, u par navrata sam primetio u igrama kada je neka scena gde je zauzece cpu-a 100% (losa optimizacija a ne realna potreba) temepratura skoci do 78~80c to je svega 7c manje nego toko prime95.

@CAR
Da naravno nego on koristi vodeno i to ne neko znj nego profi, zato sam mu napisao da nece mnogo da ode gore, znam kako je kod mene.

Intel nece, AMD mozda i oce :ROFLMAO:
Aman,kod mene moze tako :p A sta cemo sa scenarijom gde zbog temp limita ne mozes da odradis test stabilnosti sa Prime-om na odredjenom kloku/voltazi dok pri tim sve ostalo sljaka tip top? P.s-vrlo dobro znam kako izgleda stutering i microstutering,nisam od juce majku mu :)
 
Nego sam bio u ubedjenju da ljudi ovde shize zbog temperature ne stabilnosti. Po mom iskustvu - doduse na intelu uglavnom prethodnih godina , blend daje nize temperwture od smallffttt...
Blend test prođe kroz sve i vrti u krug pa i famozni small FFT. Ne ograničava se na jednu stvar. Zato je bitan.
 
IMG_20210223_165758.jpgOvako stoje stvari sa hladjenjem,sve na default/auto,posle nekih 40tak minuta Prime blend-a.....samo da dodam,voltaza u dosta momenata u ovoj situaciji ide i do 1.4v....
 
Proveri sa HWinfo da li coretemp dobro ocitava napon i temp
 
@sinda
Budi siguran da ti je CPU bezbedan sa tim takvim temperaturama, i naponom... Proizveden je da radi makar u garantnom roku 24/7 tako kako ga je prime95 opteretio, a auto podesvanja ne bi isla tako visoko sa tempereturom i naponima da to nije normalno. HWinfo je sigurica sto se tice tacnih informacija sto se tice svega, koji je relan klok, napon i ostalo.
Samo sve dobro proveri i neka ti to budu neke smernice za manualni OC pre svega sto se tice maksimalne temperature a posle i sto se tice maksimalnog napona, to je povezano.
Taj cpu pre moze da nacne default klok sa 1.400v u nekim situacijama nego maks manulani OC pretestrian a sve to sa 1.250~1.300v
 
Jok, to je zastarelo.

Ovako se to radi:





Tu je i OCCT, po jezgru da se koristi, itd.

Samo što je potrebno mnogo, mnogo više vremena za sve ovo.

Nisu ovo CPU-ovi iz prošlog veka, pa da se i dalje razmišlja kao da imaju samo jedno jezgro, jedna frekvencija i slično.
 
Poslednja izmena:
^
Ma da, sigruno je tako... To sto je AMD uveo alat za zamlacivanje ne znaci da neko treba sa tim da se zamlacuje... Ovi procesori nista se ne razlikuju od bilo kojih do sada sem sto AMD mrsi muda kako bi dosao na neki nacin do bost kloka od 5ghz jer kao intel moze pa moraju i oni, al to je bespotrebno, imaju cpu koji bez ovih softverskih novotarija za OC sije intel u svakom segmentu, narocito u ozbiljnom multithreading-u.
Neka overklokuje kako ko zeli, kad vidim prime95 - 30.4 b8 znaci sa avx instrukcijama 2h testa mozemo da razgovaramo, ovo po sistemu sve mi radi jedino ako hocete da se lazemo :p
 
@sinda
Budi siguran da ti je CPU bezbedan sa tim takvim temperaturama, i naponom... Proizveden je da radi makar u garantnom roku 24/7 tako kako ga je prime95 opteretio, a auto podesvanja ne bi isla tako visoko sa tempereturom i naponima da to nije normalno. HWinfo je sigurica sto se tice tacnih informacija sto se tice svega, koji je relan klok, napon i ostalo.
Samo sve dobro proveri i neka ti to budu neke smernice za manualni OC pre svega sto se tice maksimalne temperature a posle i sto se tice maksimalnog napona, to je povezano.
Taj cpu pre moze da nacne default klok sa 1.400v u nekim situacijama nego maks manulani OC pretestrian a sve to sa 1.250~1.300v
Upravo izvrteo 1h20min Prime95 ali na 4.5ghz @1.2v,bez greske,maksimalan temp 82'....msm da je ovo neki sweet spot.....
 
^
Ma da, sigruno je tako... To sto je AMD uveo alat za zamlacivanje ne znaci da neko treba sa tim da se zamlacuje... Ovi procesori nista se ne razlikuju od bilo kojih do sada sem sto AMD mrsi muda kako bi dosao na neki nacin do bost kloka od 5ghz jer kao intel moze pa moraju i oni, al to je bespotrebno, imaju cpu koji bez ovih softverskih novotarija za OC sije intel u svakom segmentu, narocito u ozbiljnom multithreading-u.
Neka overklokuje kako ko zeli, kad vidim prime95 - 30.4 b8 znaci sa avx instrukcijama 2h testa mozemo da razgovaramo, ovo po sistemu sve mi radi jedino ako hocete da se lazemo :p
Jesi pogledao video koji je sam633 okacio?
Ne govori se o tome da je Prime95 prevazidjen i da ga ne treba koristiti, vec da je doslo vreme kad se procesor OCuje tako sto se optimizuje kriva zavisnosti napon-frekvencija, sto nekad dovede do situacije da ako hoces vecu frekvenciju mozes i smanjiti napon, tj istovremeni OC i undervolt.
 
@sinda
Tako druze, sta ti znaci sto ces negde u nekom trenutku da vidis 4.8 ili 5ghz bost na par sekundi a napon 1.400v, taj scenari mi se nikako ne dopada... Pritom kao sto si video na defaultu pri ozbiljnom opterecenju 4370mhz a napon divlja temperatura do 87c, nigde 4.8~5ghz u tom zaista zahtevnom scenariju, sta ti to treba...
Vidi mozda moze jos da se izvuce sa tim naponom, ili mozda jos 100mhz sa nesto vecim naponom da ne predje 85c...

@danilo989
Ka sto sam napisao "Neka overklokuje kako ko zeli, kad vidim prime95 - 30.4 b8 znaci sa avx instrukcijama 2h testa mozemo da razgovaramo, ovo po sistemu sve mi radi jedino ako hocete da se lazemo :p "
 
Pustam ja Prime95 30.4 b9, pa za nekih sat okacim rezultat.
5800X + Kraken x63 + B550 Tomahawk.
 
Zajebani, 'mator' si a zadrt. Samo 'baciš kosku' da se rasprede ovde polemika, a na kraju ti nikako da protreseš kroz ruke neki Zen2/3. Ajde čoveče, možda promeniš pristup i batališ 'stuttering, bottlenecking, itd.'. :)
 
Voli Ristomir da doliva ulje na vatru... :ROFLMAO: Ja se sećam kada je neku dečurliju po igraonicama prozivao u Unreal-u što ne povezuju. :LOL: Pa kako da ne proziva ovde narod što ne vrte Prajmove :LOL: Jel on uopšte ima verziju za Windows 10, ili mora u compitability mode za Windows XP da se pušta?
 
Poslednja izmena:
Prime95 30.4 b9.
5800X + Kraken x63 + B550 Tomahawk, ambijentalna temp 24 stepena. Nekih sata vremena blend testa.
 

Prilozi

  • Prime95 30.4 b9 blend test v2.jpg
    Prime95 30.4 b9 blend test v2.jpg
    388 KB · Pregleda: 56
^Pukli su ti threadovi koliko vidim
 
Nazad
Vrh Dno