Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

 
Upravo ovo sto si zakljucio, nema se sta dodati. video sam i ranije neki slican test, isto je bio HU, mislim da bese za neku graficku... ali par razlicitih Intel/AMD procesora, isti zakljucak bese za moju kategoriju: 1440p, max details. Ovo je sad samo za celu novu Ryzen seriju.
Bukvalno sam se zamislio nakon testa. Ako je ikada i imalo smisla uzimati 5900X za masinu koja pre svega sluzi za igranje, na 2560x1440 (potencijalno 4K u nekoj skorijoj buducnosti), sa maksimalnim nivoom detalja - pa, sada ga je definitivno sve manje.
Post automatically merged:

samo mu fali 3080 kartica u testu...
Isto bi bilo kao i sa 3090, nikakve razlike u skaliranju ne bi bilo.
 
Upravo ovo sto si zakljucio, nema se sta dodati. video sam i ranije neki slican test, isto je bio HU, mislim da bese za neku graficku... ali par razlicitih Intel/AMD procesora, isti zakljucak bese za moju kategoriju: 1440p, max details. Ovo je sad samo za celu novu Ryzen seriju.
Bukvalno sam se zamislio nakon testa. Ako je ikada i imalo smisla uzimati 5900X za masinu koja pre svega sluzi za igranje, na 2560x1440 (potencijalno 4K u nekoj skorijoj buducnosti), sa maksimalnim nivoom detalja - pa, sada ga je definitivno sve manje.
Post automatically merged:


Isto bi bilo kao i sa 3090, nikakve razlike u skaliranju ne bi bilo.
Jasno je meni za skaliranje, nego da lepo na jednom mestu vidim uporedne rezultate izmedju kartica.

Bas sam vidjajuci ovakve rezultate odustao od 5800x/5900x jer nije neki dobitak, a cena solidno veca.
 
Pa ovo je bio uporedni test procesora, ne grafickih karti :D

P.S. Sto je najgore, 5900X je - koliko god ovo cudno zvucalo za CPU tog cenovnog ranga - best buy iz cele game kada se uporedi PPC (cena po jezgru).
5800X je najgori po tom pitanju.
 
jeste, ali ako cemo bas da cepidlacimo, zasto su uopste koristili vise od jedne kartice za test, ako je uporedni test procesora? ;)
 
Jer razlicite graficke razlicito skaliraju sa razlicitim procesorima.
 
e pa koji god odgovor da je bio sem "nisu trebali", moj odgovor bi bio "onda fali i 3080" :)
 
P.S. Sto je najgore, 5900X je - koliko god ovo cudno zvucalo za CPU tog cenovnog ranga - best buy iz cele game kada se uporedi PPC (cena po jezgru).
5800X je najgori po tom pitanju.
Tako sam i ja razmisljao i na kraju kupio 5900x... pritom ,sigurno ce biti 'konukrenta' za buduce naslove i bilo koju vrstu load-a, narocito ako se koristi 2k/4k.
 
jeste, ali ako cemo bas da cepidlacimo, zasto su uopste koristili vise od jedne kartice za test, ako je uporedni test procesora? ;)
Ovo sto je danilo989 napisao... da se vidi kako razlicite klase grafickih reaguju na procesore, tj. kako skaliraju sa istim.

Mada kapiram na sta ciljas, validan argument. Realno su preterali sa testiranjem, ti Oziji su bas picajzle... sto cifra od 1700 (?!) izvrsenih testova za ovaj prikaz pokazuje :ROFLMAO:
Post automatically merged:

Tako sam i ja razmisljao i na kraju kupio 5900x... pritom ,sigurno ce biti 'konukrenta' za buduce naslove i bilo koju vrstu load-a, narocito ako se koristi 2k/4k.
U tome i jeste caka, bas za te rezolucije ispade potpuno nepotreban... sve ode na sam GPU.
Mozda za neki buduci naslov. Nekada.

Bas sam iznenadjen.
 
Taman imas i moj odgovor njemu ispod, ali mislim da se u sustini razumemo :)

Mislim 3080 sam spomenuo, tj cudno mi je da je nema u testu, a rekao bih da je najtrazeniji model iz oba tabora.
 
Ma sve jasno, razumemo se.

Ja bih rekao da je 3080 tu sasvim nepotrebna iz prostog razloga jer se vec nalaze 3070 i 3090... ubaci pomenutu izmedju ove dve, priblizi skalu ka 3090 i to je to :D
Mozda bi bilo pametnije/bolje da su ubacili nesto iz serije 2000 umesto 3070, npr., 2060 ili 2070(S)... isto tako iz AMD-ove ergele. Cisto da bude sarenije po pitanju GPU snage. A mozda ne bi ni imalo smisla, verovatno bi isti bio zakljucak.
 
Mislim da si sasvim u pravu što se tiče performansi samo u igrama ali ako treba još nešto da se radi usput (Streaming, Discord, Web etc.) onda više jezgara ugra veću ulogu nego samo IPC.
 
U pravu si, prevideo sam ovo u potpunosti.
Ja sam starog kova, navikao sam da kada se igram, procesorski ciklusi odlaze samo na to :)
 
Interesantan test gaming skaliranja 6-core Ryzena od prve do poslednje generacije, u raznim rezolucijama, sa raznim grafikama:



Praktično, 3600(x) je best buy za sve iznad 1080p. 5600x je neznatno jači u 1440p (a košta poprilično više) a u 4K nema razlike.
Čak i 2600(x) nije loš.

EDIT: da se nadovežem jednom glasinom...navodno, Ryzen 5000 procesori i X570 ploče imaju visok procenat felera: https://www.igorslab.de/en/accordin...000-zen-3-desktop-cpus-and-x570-motherboards/

Doduše, u pitanju je mali uzorak jednog retailera (mada, cifre jesu alarmantne) pa treba uzeti sa zrnom soli, što kažu...problem je što sumnjam da će iko to da istraži na malo većem nivou pa će ostati neutvrđeno.
 
Da sto se tice CPU-a, za x570 ne znam ali nije nemoguce. Za b550 je recimo vrlo cesta pojava coil whine, izgleda da su zakinuli na kvalitetu.

WHEA greske koje se javljaju i sa kojima je AMD upoznat jos od 3000 serije, ali za sada cute (mole se verovatno da ne iskoci kao vest) i relativno brzo odradjuju RMA...
Tako da kome god da se jave bolja je opcija da odmah reklamira, nego da se zeza oko i pita da li je do kombinacije neke komponente, dobice zamenu CPU-a bez problema...
Ocigledno su previse nategli novu generaciju, verovatno ce se stanje popraviti sa kasnijim primercima, kao i kod 3000 serije.
Nemacki hwluux vec ima oko dvocifren broj korisnika, koji su u pocetku mislili da je do Biosa, medjutim kada se posle toga ponovo javilo par njih je reklamiralo i dobilo zamenu (AMD u roku od ~3h odgovarao na mail, trazili su samo da se uslika CPU verovatno zbog serijskog i jer su itekako koji su problematicni)


+edit
Posto vidim da se spominje Koreja gore u clanku - imali su vrlo velik problem sa Super Flower napajanjima koja su masovno ubijala hdd-ove i ssd-ove.
Takodje sada je aktuelno i u Brazilu sa Corsairovim napajanjima iz CX linije koja masovno rikavaju (dok Corsair za sada cuti), doduse izgleda samo odredjena serija iz navedene linije.

Generalno mirise na smanjen QC (ili pozurena proizvodnja) i mozda losije sirovine usled cele ove situacije sa pandemijom. Ali eto takve stvari se zataskaju ukoliko ne iskoci kao veci clanak
 
Poslednja izmena:
Da itekako. Po onome sto sumnjaju je da je do AMD-a, nasvirana arhitektura pritom oboren QC odnosno losije binovani procesori koji tu ne bi trebalo da se nadju kako bi uvecali yield.
Sto se i odrazava sa temperaturama koje drasticno variraju izmedju 5800x i 5900x primeraka razlicitih korisnika, out of the box na defaultu.
Jedina pametna stvar je da se saceka do leta sa novijim primercima koji su bolje binovani (onako kako treba), kao sto je to bio slucaj sa 3600 modelima gde su i ovde na forumu pricali da je isao bolji OC/undervolt kao i nize temperature.

Vidim da se dosta ljudi zali i na Corsair napajanja u poslednje vreme (coil whine, kroz celu rmx/hx ponudu, zatim skori opoziv hx1200) - hteo sam da pitam JG direktno ali je sajt down vec neko vreme. (pritom sumnjam da bi rekao, ali zato zvanican Corsairov forum dovoljno govori)
 


 
znači, neće skoro Ryzen 5 5600, na osnovu ovoga što kažu @jurodivi i @Yojinbo
 
Polako.

Pometnja je obrisan tweet:

EuQ762qXcAIUbI4.png
 
Sad je pitanje da li su obrisali tweet jer su se zeznuli nešto ili su obrisali jer su im se AMD fanboyevi popeli na glavu sa odgovorima tipa "ja ga imam i meni radi lepo, kako se usuđujete!", što ne znači apsolutno ništa jer samo na velikim uzorcima kod retailera može da se vidi koliki je procenat reklamacija (i zbog čega), koliko je DOA ili je crklo naknadno, i slično...komentari tipa" ja sam instalirao 2-3 bez problema" su besmisleni.
 
Da mi neko tvrdi da nema DOA ili Ryzena sa poremećenim funkcijama, sigurno mu nebih poverovao ali to je tačno za sve proizvode. Prosto je nemoguće da tako kopmlikovana stvar kao CPU prođe 100% pa čak i da se ne uhvati baš svaki u QC. Dodaj na to forsiranu proizvodnju i greške su neminiovne. Forsirana proizvdnja zbog velike potražnje i nestašice bar u prvo vreme su idealna podloga da se skrati QC i binovanje.
Koliko sam video, ni sam AMD ne pravi veliko pitanje oko zamene processora kada se reklamira.
 
DOA je barem najmanji problem. Problem je fantomske stvari 'dokazati'. Lično, nemam ni jedan jedini problem tog tipa sa 5900x i Aorus Pro B550. Verujem da ima i do izbora modela ploče, barem WHEA...
 
Ovo cudo (5800x) je prosto nemoguce ohladiti za bilo kakav ozbiljniji test stabilnosti,cak i sa custom EK vodenim hladjenjem sa 240 i 360 radijatorima....4.6hz 1.25V,igre i Cinebench R23 su OK, nekih 70 stepeni max u cinebenchu,u igrama jos manje (sto je extra) ali recimo Prime95 blend test,posle 10tak min (cim krene ono ozbiljnije testiranje) temp ode na 85+....gospode......
 
^
Ista je prica i sa intelovim procesorima... Do 1.30v moze nakako da se ohladi (80~90c) uz igranje sa AVX podesavanjima u biosu, sve to do 10c 20t 4.5~5.2ghz kako koji primerak, peko toga sa vise jezgara pako je veci oc manji :p
 
Nazad
Vrh Dno