Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

da li je neko kupovao ms office 2019 licencu sa zvanicnog sajta?
na popustu je trenutno i home verzija kosta 99e pa bih uzeo.

ono sto me najvise interesuje je hoce li bez problema da radi i kad reinstaliram sistem?

ne videh neko bolje mesto da postavim pitanje...
 
plaća moja devojka svake godine i lovimo isto tako kad su na sniženjima (duga priča šta kako što mora ofišl),nemaš problema nikakvih sem jel' cene.
 
nije problem ni cena toliko jer nije pretplata u pitanju, samo mi je potrebna potvrda da ce raditi i nakon reinstalacije sistema jer imaju milion vrsta licenci i gomilu peripetija pa ne bih da "bacim pare".
 
provereno,menjali smo i računare,vezana je za ms nalog i traje koliko traje.

što se tiče peripetija oko edicija,vrsta i sl slažem se da je ms potpuno uk*kio stvar sa nazivima ali u suštini ti se priča svodi na 365 personal i delji godišnje ako ti trebaju dodatne mogućnosti,u protivnom po meni se ne isplati ako ti treba osnovni paket aplikacija i onda gledaj 2019 ključ ili čak free alternative (znam,užasne su ali završiće posao u 99 posto slučajeva).
 
hvala puno na potvrdi, to mi je trebalo.
isprobao sam gotovo sve alternative i nema sanse da prismrde excelu. svi su nekako i navikli na ms office paket.
ne treba mi nista dodatno jer za posao koristim samo word i excel.
 
moze li mala pomoc oko kupovine kod ovih slepaca.
kada odem na sledeci link:
https://www.microsoft.com/en-US/store/buy/checkout
nemam opciju da biram nasu zemlju.
kada odem na rs domen, prilikom checkouta dobijam poruku "This www.microsoft.com page can’t be found".

moze li nesto kod M$-a da radi?!

plasim se da ako se prijavim na zimbabve da me ne zezaju sa aktivacijom.
 
Poslednja izmena:
neće,mislim da je nama prolazio standardni us region i paypal,a da njen ms poslovni nalog je serbia čak.ali mislim da ne moraš da se patiš sa tim ako ti samo eksel i word trebaju,uzmi ofis 2019 licencu sa bobkeys ili sl da kažem proverenijeg sajta,ako zvekne aktivacija pošalješ im mejl i pošalju ti novu ali platiš nešto više u odnosu na ibej,ali ovi za razliku od prevaranata sa ibeja neće nestanu u vidu čajnih kolutića...
 
videcu, na kraju cu to ili vozim i dalje pirata jer mi se ne isplati da se cimam sa ms raspadima.
hvala jos jednom.
 
Aj da pitam ovde, mada više je za neku drugu temu. Jel postoji neki način da se mali Java programčić pokrene bez instaliranja celokupne Jave? Ne bih sad da instaliram celokupnu Javu na komp.
 
A "cela" java, tj JRE biblioteke teške su cca 80MB
 
Aha, nešto sam ostao ubeđen da je bila ultra teška i da se instalirala masa nekih gluposti uz nju, te da ju je posle bilo teško obrisati kompletno.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Imaš dva tipa instalacije Jave:
- JRE koji sadrži samo ono neoohodno za rad Java aplikacije
- JDK koji sadrži sve što treba i ne treba i još malo dodataka...
Tebi treba ovo prvo...
Pozdrav
 
Pozdrav, guglao sam i treba mi light simulator Windows-a. Najmanji mogući. Samo internet konekcija sve normalno Wifi i ethernet i da je mašina preoznata kao Windows. I da mogu da podesim dva exe programa mala.
Nije bitna verzija, može od 10, a može i XP.
Potrebno je da troši malo RAM-a, jer instaliram je u VMWare-u.
Je l postoji nešto tako - potpuno basic? Ne mora da bude oficijalno.

Ili neka kopija nezvanična od ljudi koji su napravili to i podelili sa zajednicom? Tražio sam i guglovao, Našao sam na Tiny 7, ali je dosta obiman u velični, pa kontam da će više RAM-a trošiti i na neku mini XP verziju koja mi nije radila, nisam mogao da podesim internet, ali je to bilo do VMWare najverovatnije.
 
hvala puno na potvrdi, to mi je trebalo.
isprobao sam gotovo sve alternative i nema sanse da prismrde excelu. svi su nekako i navikli na ms office paket.
ne treba mi nista dodatno jer za posao koristim samo word i excel.

Nije da nema dobre zamene ali long story short, Nema dovoljno dobre zamene, a i navika je navika :)

Long story long:
WPS je odlična zamena za EXCELL, za fizička lica je i cena korektna, tri računara dvadeset i neki USD godišnje. Ranije je ova licenca mogla i za pravna lica, sad više ne može.

Sve je bilo super, dok ne naiđeš na neki bug. Ja radim sa mnogo tabela, sa užasno mnogo vlookup ćelija i jednog trenutka je počeo da mi formule konvertuje u vrednost i ta ćelija ostane vrednost trajno. U nekoliko navrata me je baš sje8ao. Tehnička podrška je brzo odgovarala na poruke, davali savete, tražili primere fajlova, slali mi neke screen grabere... I jednog trenutka prestali da se javljaju. I ja prestao da plaćam licencu. Kupio MS Office za 30ak hiljada. Šta da se radi.

I da, imam neki 3rd software za štampanje deklaracija koji vuče podatke iz XLS fajlova, a u radu se oslanja na neki MS Office modul koji dolazi sa W10, ali od nekog update ove godine, ne može da se koristi ako nemaš instaliran Office. Bez obzira što se nalazi na računaru. Naravno, support za taj 3rd SW je beskorisna, kao i Kinezi. Kupio sam office i za taj računar, šta da radim.
 
probao sam i WPS jer mi je vizuelno bio dopadljiv ali je poprilicno razlicit od excela. radim sa tabelama uz puno funkcija i jednostavno bih zeleo da izbegnem sve moguce nekompatibilnosti i probleme koji mogu da se dese jer se sve to po nekom nepisanom pravilu desi bas kad ne treba u sred nekog posla.
od kupovine ms office-a sam za sada odustao. koristim neku skriptu koja aktivira na 180 dana pa sve tako. pokusao sam da kupim ali ne vredi.
mozda uzmem nekad neku fizicku kopiju home & student ili neki kljuc sa sivih sajtova i nastavim dalje.
ali ms office je mama i to je jedina stvar koju je ms uspeo da napravi da vredi i tesko bude zamenljiva.
 
Ne snalazim se nikako sa ovim W10, nemam ga niti sam ga ikada imao, komsija je kupio novi laptop Dell Vostro 3591.
Instalirao sam mu W10 LTSC, e sada dolazim do dela sa drajverima..
https://www.dell.com/support/home/e...g/0-ckdrV254MGFtUmZIcGNOYTBiTFFjUT090/drivers

Vidim da vecina stvari radi, ima Wi-Fi vec, blutut, zvuk.. Da li da instaliravam te drajvere sa ove liste ili ne ?

Takodje sada vidim gomilu drajvera pod cipset ala su ga zamrsili na maksimalno.

Intel Management Engine Interface DriverTHIS PC
Chipset 17 Nov 2020

Intel Serial IO DriverTHIS PC
Chipset 27 Oct 2020

Intel Dynamic Tuning DriverTHIS PC
Chipset 22 Sep 2020

Intel Chipset Device SoftwarePOPULARTHIS PC
Chipset 14 Jul 2020

Da li sve ovo da instaliram ? Drajveri za cipset su koliko vidim ovo Intel Chipset Device Software, sta je ovo ostalo pojma nemam..
 
U principu Win10 instalira sve sam. Ako radi sve ne diraj ništa.

Sent from my PRA-LA1 using Tapatalk
 
Instaliraj. Potrebno je.
Ako te baš zania šta je sve, guglaj, mene mrzi da kucam :)
 
ali ms office je mama i to je jedina stvar koju je ms uspeo da napravi da vredi i tesko bude zamenljiva.

Ako je za legalan posao, onda nemaš baš mnogo izbora koju licencu da uzmeš, a s obzirom da je mama, zaslužio je valjda bar nekakvu licencu da platiš :)
 
^ naravno, samo jos da uspem da je kupim :)
izgleda da cu na kraju da uzmem licencu na firmu preko nekog retailera i zavrsim pricu. jeste cifra ali to mi je sredstvo za rad.
 
driver indentifier portable,a za intel ME i RSTe winraid forum i fernandovi drajveri.
 
Ovo za drajvere dodato u II post.

Inače, da ne bude "prazan" post:
https://christitus.com/debloat-windows-10-2020/

Primenio skriptu prekjuče kod komšije na W10 koji se do sada sam nadograđivao, sve prošlo kako treba, uspešno je onemogućena dalja nadogradnja.
 
Stari Acer laptop je poceo da posustaje i trebam da predjem na neki bolji.
Posto na trenutnom laptopu/ssd-u imam instalirano i podeseno sve i svasta, da li postoji neki nacin da taj ssd prebacim u novi laptop bez reinstalacije win-a?
 
U pet poteza_
Otvoriš (odšrafiš) lap, izvadiš ssd, otvoriš novi lap, prebaciš u njega ssd, zatvoriš novi lap :D:D:D

Win10?
Tja. Postoje dve mogućnosti.
- Da koristiš alat u winu MIGRATE OS AND DATA, gde naravno moraju oba da budu priključena. Ovo postoji i kao opcija kod samostalnih programa (Easeus, MiniTool, Paragon isl)
- Ne bi trebalo da traži reinstalaciju, možeš da ga bocneš i vidiš hoće li proći boot bez nekih problema, pa posle da izapdejtuje potrebne drajvere. Naravno, tražiće novu aktivaciju. Probaj najpre ovo.
 
Poslednja izmena:
probao sam i WPS jer mi je vizuelno bio dopadljiv ali je poprilicno razlicit od excela. radim sa tabelama uz puno funkcija i jednostavno bih zeleo da izbegnem sve moguce nekompatibilnosti i probleme koji mogu da se dese jer se sve to po nekom nepisanom pravilu desi bas kad ne treba u sred nekog posla.
od kupovine ms office-a sam za sada odustao. koristim neku skriptu koja aktivira na 180 dana pa sve tako. pokusao sam da kupim ali ne vredi.
mozda uzmem nekad neku fizicku kopiju home & student ili neki kljuc sa sivih sajtova i nastavim dalje.
ali ms office je mama i to je jedina stvar koju je ms uspeo da napravi da vredi i tesko bude zamenljiva.

Proguglaj, trazio sam Windows veoma mini verzije, naisao sam na opcije da moze legalno da se dobije MS Office, ne secam se.

Meni se zaustavio, nece da instalira update vise.
KB4592438 nece. Nece ni feauture update. Samo odjednom stalo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno