Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

ko bre danas jede roštilj...
 
Pa jeste, u pravu si, bolje ide pečenje od roštilja na ovu vrućinu.
 
Mnogo ce se propustiti moz mislit... neka firma izbacila procesor i graficku. I bas u nedelju kada smo svi na moru rostiljamo i pecamo.
 
+ koga interesuje taj nista nije propustio gde god da je..

TuturuTu on rmn7
 
Mnogo ce se propustiti moz mislit... neka firma izbacila procesor i graficku. I bas u nedelju kada smo svi na moru rostiljamo i pecamo.

Poenta je da je AMD propustio priliku da se bolje ispromoviše kod prosečnog korisnika, a ne da smo mi nešto propustili.
 
Kako je to propustio!?
 
Poenta je da je AMD propustio priliku da se bolje ispromoviše kod prosečnog korisnika, a ne da smo mi nešto propustili.
Mesecima se pricalo i najavljivalo, jedino ryzen bilboarde nisam video ali reklame i clanke na svakom it sajtu jesam...
Sada recenzije pucaju svuda, sta bi trebalo jos da urade? :)
Zato smo ti i rekli, ko je hteo da zna, znao je...

TuturuTu on rmn7
 
Ryzen hipi part 3 - The Scream of chipset fan :) ...nisam ispratio bas sve, al tako bih nazvao :p
 
Mesecima se pricalo i najavljivalo, jedino ryzen bilboarde nisam video ali reklame i clanke na svakom it sajtu jesam...
Sada recenzije pucaju svuda, sta bi trebalo jos da urade? :)
Zato smo ti i rekli, ko je hteo da zna, znao je...

TuturuTu on rmn7

Za Ryzen je bio veliki prelaunch hype, slažem se, ali su mogli da dobiju dodatni besplatni marketing da su Ryzen 9 i Ryzen 7 lansirali u razmacimo od 7 ili 15 dana. Sa druge strane, lansiranjem istog dana, Navi je ostao zatrpan Ryzen hajpom, plus je njegova rana najava ostavila nVidiji vremena da preokrene utisak sa Super serijom.
 
Posecan korisnik pojma nema sta se desava, on je eventualno cuo/video nesto i oslanja se na poznanike/radnje u koje ima poverenja niti ima predstavu sta kako radi ili sta znace sve te brojke i grafikoni.
Kupice ono sta ga savetuju i kupuje kada pocnu da skripe igre/app koje koristi ili hoce da koristi.
Kolega ima radnju i promovise amd gde stigne iako nema nista od toga jer je odusevljen sa perf/$.
Dok u radnji u komsiluku umesto dobar dan dobijes intel iz d best!
U koga imas vise poverenja, to ces uzeti bez obzira sta, kako i gde je promovisano od strane proizvodjaca.
Mislim da precenjujes prosecnog korisnika :)

TuturuTu on rmn7
 
"Prosečan" korisnik je duduk za hardver.
Šta me sve pitaju poznanici (mene valjda percipiraju kao nekoga ko sve zna, a realno sam daleko od toga), bolje da ne pišem.
Duduk....IT potpuno nepismen....
 
"prosecan" korisnik najcesce pita odakle da skine "ofis" i kako da krekuje windows.
 
Pi bre al se hvatate za jednu reč pa se raspišete ko zle svekrve. Ti "prosečni korisnici" koje opisujete poseduju mobilni, verovatno laptop i konzolu za igrice - nisu ciljna grupa ni Ryzena ni Navi-ja. Ryzen 7 i 9 kao i Navi grafičke će kupiti neko ko makar površno prati hardware scenu, ili ko se igra na PC-ju i pre kupovine se makar malo raspita na internetu ili kod prijatelja šta da kupi.
Ako većina kupaca ne zna ništa, kako onda AMD ne uspeva da uzme veći deo tržišta grafičkih kada za iste pare kao nVidija nudi više memorije, bržu memoriju, veći fillrate, PCI-Express "sa većim brojem" i sl... Kako su AMD procesori bili buli u vreme Buldožera i doživeli preporod kada su se pojavili konkurentni Ryzen procesori.

Uglavnom da se vratim na temu, mislim da je pogrešna bila odluka AMD-a da najavi Navi 26 dana pre lansiranja i da lansira Ryzen 7, Ryzen 9 i Navi kartice istog dana u nedelju.
 
Poslednja izmena:
Pošto je ispamovana Ryzen 3000 tema, možda je ovo bolje mesto za diskusiju o poslovanju AMD-a :) I dalje mi nije jasno otkud toliko teoretičara zavere na IT/tech forumima. I stalne priče kako su AMD i Intel (ili nVidia) "ista" firma

1. Vlasnici nisu isti. Možda je 30% investitora uložilo i u jedne i u druge i u svaku kompaniju koja dobro posluje. To je posao investitora. Da ulaže novac tamo gde ga može izvući sa višestrukim dobitkom. U poslednjih 4-5 godina, svaka velika IT kompanija je zabeležila značajan rast. I svako ko barata milionima na berzi, bio je dovoljno pametan i/ili sposoban da to na vreme prepozna i uloži novac gde treba. To što su akcije Intela porasle 2x, a AMD-a 15x, njima ide samo u korist. Posebno što je Intelova dividenda 20x veća.

2. I da jesu 100% isti vlasnici, od fin. rezultata zavisi poslovanje firme. Ako je profit veći, veće su plate i bonusi. Ni Lisa Su ni Mark Papermaster ni bilo ko iz top menadžmenta nije lud da se odrekne nekoliko miliona dolara godišnje tako što bi namerno osakatio svoj proizvod. I to u trenutku kada konkurencija ima 80% u consumer segmentu i 98% u Server (Intel) i HPC (nVidia) segmentima. Logike bez.

3. Ako ne uzmeš najviše što možeš, konkurencija će te uništiti. AMD je bio pred bankrotom pre 3 godine. Imali su Buldožer i Polaris, a konkurencija Skylake i Pascal. Ako opet dođu u istu situaciju, neće se oporaviti. Intel je napravio grešku jer je mislio da je neprikosnoven i AMD ih je stigao. nVidia se nije baš toliko opustila. Posebno u HPC i profi tržištu. Ako ne ulažeš neprestano u razvoj i ne prepoznaš trendove, propašćeš pre ili kasnije. IBM, GloFo, Nokia, Imagination su neke od kompanija koje su ostale bez proizvoda koji ih je doveo na vrh... Ne bi ni AMD bio izuzetak. Posebno što se i Via vratila u x86, i imaju sasvim solidan proizvod. A biće još bolji.

Evo cene 7nm procesa. Duplo je skuplji za čipove od 250mm^2. Zen2 jeste manji, ali je za proizvodnju svakako skuplji od Zen1 verzije i od trenutnih Intel modela. I opet se prodaje čip za 200$
https://static.seekingalpha.com/uploads/sa_presentations/504/43504/slides/9.jpg?1562768661
Što se tiče "takse" na 3600X i 3800X, odnos cena/performanse nikad nije linearan. Premium proizvod se prodaje po ceni koju je kupac spreman da plati. Ekonomija 101
 
Poslednja izmena:
Ne vredi da ti objašnjavam, jer će trebati dosta da se piše a prošlo 1, a kratka objašnjenja te neće zadovoljiti. Nek se javi Marti on voli da piše podugačko o tim stvarima.

ps: Ceo AMD-a i CEO Envidije su rođaci.
 
Zavera CEO-ova protivU poštenoga proleterijata? [emoji1]
 
Ne vredi da ti objašnjavam, jer će trebati dosta da se piše a prošlo 1, a kratka objašnjenja te neće zadovoljiti. Nek se javi Marti on voli da piše podugačko o tim stvarima.

ps: Ceo AMD-a i CEO Envidije su rođaci.

Osnivači Pume i Adidasa su rođena braća, i šta s tim?
 
Svih top 100 tehnoloskih kompanija u USA su deo vojnoindustrijskog kompleksa od WW2 pa naovamo. Zasto je tako, moracete da saznate uz malo vise truda od citanja Infowars-a ili knjiga Dzima Marsa ili Dejvida Ajka. Nema tu nikakve zavere, to je faktografija, koja se moze do izvesne mere vrlo lako proveriti. Svako ko misli drugacije je ili neobavesten ili naivan ili jednostavno glup, mada mislim da je sve ovo kumulativno!
 
Pošto je ispamovana Ryzen 3000 tema, možda je ovo bolje mesto za diskusiju o poslovanju AMD-a :) I dalje mi nije jasno otkud toliko teoretičara zavere na IT/tech forumima. I stalne priče kako su AMD i Intel (ili nVidia) "ista" firma

1. Vlasnici nisu isti. Možda je 30% investitora uložilo i u jedne i u druge i u svaku kompaniju koja dobro posluje. To je posao investitora. Da ulaže novac tamo gde ga može izvući sa višestrukim dobitkom. U poslednjih 4-5 godina, svaka velika IT kompanija je zabeležila značajan rast. I svako ko barata milionima na berzi, bio je dovoljno pametan i/ili sposoban da to na vreme prepozna i uloži novac gde treba. To što su akcije Intela porasle 2x, a AMD-a 15x, njima ide samo u korist. Posebno što je Intelova dividenda 20x veća.

2. I da jesu 100% isti vlasnici, od fin. rezultata zavisi poslovanje firme. Ako je profit veći, veće su plate i bonusi. Ni Lisa Su ni Mark Papermaster ni bilo ko iz top menadžmenta nije lud da se odrekne nekoliko miliona dolara godišnje tako što bi namerno osakatio svoj proizvod. I to u trenutku kada konkurencija ima 80% u consumer segmentu i 98% u Server (Intel) i HPC (nVidia) segmentima. Logike bez.

3. Ako ne uzmeš najviše što možeš, konkurencija će te uništiti. AMD je bio pred bankrotom pre 3 godine. Imali su Buldožer i Polaris, a konkurencija Skylake i Pascal. Ako opet dođu u istu situaciju, neće se oporaviti. Intel je napravio grešku jer je mislio da je neprikosnoven i AMD ih je stigao. nVidia se nije baš toliko opustila. Posebno u HPC i profi tržištu. Ako ne ulažeš neprestano u razvoj i ne prepoznaš trendove, propašćeš pre ili kasnije. IBM, GloFo, Nokia, Imagination su neke od kompanija koje su ostale bez proizvoda koji ih je doveo na vrh... Ne bi ni AMD bio izuzetak. Posebno što se i Via vratila u x86, i imaju sasvim solidan proizvod. A biće još bolji.

Evo cene 7nm procesa. Duplo je skuplji za čipove od 250mm^2. Zen2 jeste manji, ali je za proizvodnju svakako skuplji od Zen1 verzije i od trenutnih Intel modela. I opet se prodaje čip za 200$
https://static.seekingalpha.com/uploads/sa_presentations/504/43504/slides/9.jpg?1562768661
Što se tiče "takse" na 3600X i 3800X, odnos cena/performanse nikad nije linearan. Premium proizvod se prodaje po ceni koju je kupac spreman da plati. Ekonomija 101

Uporan si bas, verujes u kaubojsku bajku zdrave konkurencije, nema toga tamo, postali su komunisti odavno.
Ako neko od gospodara naredi Lisi da uz Ryzen proda i bubreg , bice tako!!!
 
Eto Dakula i ja smo se, u sustini, konacno slozili. Mali korak za obojicu, veliki za covecanstvo! :d
 
Svih top 100 tehnoloskih kompanija u USA su deo vojnoindustrijskog kompleksa od WW2 pa naovamo. Zasto je tako, moracete da saznate uz malo vise truda od citanja Infowars-a ili knjiga Dzima Marsa ili Dejvida Ajka. Nema tu nikakve zavere, to je faktografija, koja se moze do izvesne mere vrlo lako proveriti. Svako ko misli drugacije je ili neobavesten ili naivan ili jednostavno glup, mada mislim da je sve ovo kumulativno!

Kakve to veze ima sa ciljem jedne kompanije da bude na vrhu? Intel i Microsoft (Wintel) su izbacili najveću tehnološku kompaniju tog toba iz posla (IBM), a pored njih su (uz "pomoć" nVidia-e) u tom biznisu propaili i DEC, Sun, Oracle, Cyrix, Motorola, Transmeta, 3dfx, S3, TI i mnogi drugi. Sve su to USA kompanije. USA je potpuno svejedno koliko ima kompanija koje se bave određenim poslom i ko je od njih bolji, sve dok je neko od njih najbolji na svetu u toj oblasti. A to je u IT-u hardveru danas slučaj više nego ikada ranije - x86 (Intel, AMD), SPARC (Oracle), GPGPU/HPC accelerators (nVidia, AMD, Intel), FPGA (Intel, Xilinx), AI ASIC (Google, nVidia, Intel), ARM (Apple, Cavium, Qualcomm), OpenPOWER (IBM). USA ne bi osetila propast AMD-a, jedino bi Intel morao da nađe način da ne plaća penale kao monopolista. U tom slučaju bi USA mogla da na svoje tržište pusti VIA procesore, koje ionako niko ne bi kupovao
 
Poslednja izmena:
Nista ja tebe nisam razumeo, evo procitah 5x i nije mi jasno sta si hteo da kazes!?
BTW IBM ne da nije propao, nego je jaci nego ikada ali ajde sad da ne cepidlacimo...
 
Ako propala firma kupuje jedan Red Hat za 34 milijarde, kako izgledaju uspešne? [emoji848][emoji38]

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Eto Dakula i ja smo se, u sustini, konacno slozili. Mali korak za obojicu, veliki za covecanstvo! :d

:D
@Space
Druze pitao si zasto sam istripovan da je sve namestaljka, ja sam ti rekao, ako nema zdrave konkurencije kod njih gotovo ni u cemu,zasto ne bi bilo moguce, a imas hiljadu primera da su neki PREVELIKI DA PADNU.
Drugo, kako ja koji, nisam inzinjer i ne projektujem procesore, mogu da predvidim kakve ce performanse imati procesor koji se jos nije pojavio???
Nije moja teorija ja sam samo poverovao u nju, mozda gresim, mozda moj izvor gresi, ali za sada se neke stvari namecu kao tacne.
Ti izgleda verujes u bajke da lik ode u garazu i napravi Facebook i obogati se preko noci??
 
Poslednja izmena:
Nije rekao da je propala, već da je izbačena iz posla na desktop tržištu. Postoji razlika. IBM se danas ne bavi lućnim računarima.
 
Upravo to. I ne samo desktop, već i server, HPC, proizvodnja čipova... Naravno da nisu propali, ali danas bi npr. Google mogao da ih kupi bez problema, da imaju neke koristi od toga

@dakula
Pogledaj spisak iz mog prethodnog posta. Svi su bili veliki i svi su pali. Neki zauvek, neki se još drže (a pitanje je dokle). Zdrave konkurencije naravno da ima. Ima i prvljave (sećaš se da je Intel pre 15 godina platio milijardu dolara Dell-u da ne kupuje AMD procesore). Ima i dogovora (AMD/ATI i nVidia pre 10 godina). Ima i ko o tome brine (redovno se lupaju kazne).
Ni lik koji je napravio FB, ni Google, ni Microsoft, ni Apple... se nije obogatio preko noći. Samo je nama mrsko da pratimo sva dešavanja. Oni se bave prvljavim poslovima nakon prvog miliona, a kod nas se to radi do 1M.
Ne znam ko ti je izvor, ali ništa što si naveo se ne nameće kao tačno. Danas svako nešto tvrdi i misli da je u pravu. Uzmi bilo koju procenu nove CPU ili GPU arhitekture i pogledaj postove na benchu. I uvek je bilo nekoga ko će pogoditi. Što i nije teško, jer ako AMD najavi 10% povećanje IPC-a ili klokova, pola kaže da će biti manje od toga (npr. 5-10%), a pola više (npr. 10-15%), neko mora biti u pravu. Nema tu zavere, samo nas ima previše koji nagađamo.

Priče kako PC tržište (hardvera) stagnira može da proguta samo neko ko je prethodnih 5, 10, 15... godina proveo u hibernaciji.
 
Poslednja izmena:
Moguce je da si u pravu , ali sta mogu kad mi crv sumnje pojede dusu. :mad:
 
Ajde ovako, verovanje da neki proizvod, neka firma, neki menadzment, pobedjuje u ekonomskoj trci one druge na osnovu zakona trzista, u savremenom svetu je na nivou price o Crvenkapi i vuku! Otprilike tu kredibilnost ima.
 
Ali isto tako i potpuno negiranje zakona tržišta dovodi do paranoje, teorija zavere i koječeg. Ljudi vole zastupati crno-bele stavove a stvarnost je mnogo kompleksnija. Ekonomija kao takva je neraskidivo povezana sa politikom i ratom...
Ovakve teme su ponekad zgodne za uživo uz pivo i roštilj, na forumima su gubljenje vremena stoga od mene toliko :)
 
Upravo tako

Ajde ovako, verovanje da neki proizvod, neka firma, neki menadzment, pobedjuje u ekonomskoj trci one druge na osnovu zakona trzista, u savremenom svetu je na nivou price o Crvenkapi i vuku! Otprilike tu kredibilnost ima.
Ja ne sporim da se neki bave prljavim poslovima, neke primere sam i naveo. Ali onaj ko celo svoje poslovanje zasniva na tome, neće dugo dogurati. Osim možda u banana državama. Da nisam sa druge strane i da nisam više puta video kako loš razvoj i poslovanje brzo dovodi firmu u tešku situaciju, a dobar daje proizvod koji svi žele, koji možeš prodavati po većoj ceni nego što si planirao i koji "ubija" konkurenciju, možda bih se i upustio u dalju raspravu. Naravno, govorim o globalnim firmama i tržištu, a ne ovom našem sistemu, šta god da je. Ovako, šta ima da pričam više, kada se uvek nađe neko ko tvrdi da ono što ja radim svakodnevno nije i ne može biti realnost ;)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno