Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
televizori.ba imaju odličnu ponudu i pristojne cene... 55XE7005 je 750 eur
kontaktirao sam ih, daju i povrat PDV-a za strane državljanine... isporuka na teritoriji BiH.
da li je neko pokušao da sprovede tu akciju... kupovinu preko njih sa povratom PDV-a?
koliko se tačno dobije/uštedi, pdv u BiH je čini mi se 18%
da li je važeća garancija i u SRB?

i kako ces da ga preneses u srbiju? ako nemas kombinaciju platices carinu i pdv i na kraju cete izaci skuplje nego koliko si ga platio.
 
Ljudi redovno idu tamo, samo ništa ne prijaviš našim carinicima carinicima... rizik nije mali, ali koliko sam obavješten, mnogi prolaze.
Inače PDV ne može da se iz BiH uzme ako imaš BiH državljanstvo (što jeste moj slučaj, mora da ide na nečije ime sa samo SRB državljanstvom).
Nije malo 18% na 750 € (troškovi dva odlaska u Bijeljinu...2x15 eur)
 
Poslednja izmena:
Ja sam išao u Budimpeštu pre par godina, kada sam kupio sebi Sony kdl55829b, povratio AFU, platio PDV i carinu i opet me izašao povoljnije nego u BGD

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ljudi redovno idu tamo, samo ništa ne prijaviš našim carinicima carinicima... rizik nije mali, ali koliko sam obavješten, mnogi prolaze.
Inače PDV ne može da se iz BiH uzme ako imaš BiH državljanstvo (što jeste moj slučaj, mora da ide na nečije ime sa samo SRB državljanstvom).
Nije malo 18% na 750 € (troškovi dva odlaska u Bijeljinu...2x15 eur)
Ako imaš njihovo državljanstvo možeš vagon da izneseš. Ovo što pričaju važi samo ako unosiš u svoju zemlju.
 
Ljudi redovno idu tamo, samo ništa ne prijaviš našim carinicima carinicima... rizik nije mali, ali koliko sam obavješten, mnogi prolaze.
Inače PDV ne može da se iz BiH uzme ako imaš BiH državljanstvo (što jeste moj slučaj, mora da ide na nečije ime sa samo SRB državljanstvom).
Nije malo 18% na 750 € (troškovi dva odlaska u Bijeljinu...2x15 eur)

nadji nekoga sa samo srb drzavljanstvom i probaj :) samo ne znam kako ces da sakrijes tv od 55 inca. moze da prodje naravno, ali i ne mora... uglavnom dok ne pokusas...
 
E ovako, 80% sam do kupovine Sony 49XE90, a da bi bio 100%, potrebna mi je vasa pomoc za sledeca pitanja:

1. Da li verzija od 49" ima neke nedostatke u odnosu na vece dijagonale?
2. Da li je input lag 32 ms, i jel to ok za PS4 i PS4 Pro?
3. Koliko je ovo ozbiljna mana?
4. Na 99% TV-a je A ili A+ energetska klasa, dok je kod ovog modela B, koliko je to bitno?
5. Sto se tice losijeg ugla gledanja, mene zanima gde je tu granica, odnosno koji je to ugao pod kojim slika postaje losija, horizontalno (pomeranje fotelje) i vertikalno (gledanje iz kreveta)?
6. Otkud to da tako ogromna firma kao sto je Sony direktno reklamira na svom sajtu rthings, to mi je malo cudno?
7. Na KP-u sam nasao KDL49XE9005BAEP, mislim da je E za 2017., 9. serija, kao i 49 broj za dijagonalu, ali ne znam za ostalo:
- KDL (negde je samo KD)
- BAEP (negde je samo B)
- X i 5
8. Prilikom gledanja filmova sa externog hdd-a moj trenutni Samsung (ue40eh5300) je radio ok, samo naziv filma i prevoda mora biti isti, i to je to, medjutim kod ovog Sony-ja izgleda da se desavaju sledeci problemi: zvuk (ne podrzava DTS audio format), titl (lepljenje i menjanje velicine), cirilica/latinica.... Koliko je sve ovo tacno, i ako jeste, postoji li resenje za svaki problem ponaosob?
9. Izgleda da podrzava bluetooth audio, a mene zanima mogu li povezati ove wireless earbuds. Pitam jer ih nisam mogao povezati na ps4, ali pretpostavljam da mogu na ovaj TV?
10. Da li sam dobro razumeo da je ‘pravi’ 4K i HDR TV onaj koji ima 10-bit panel, a XE90 to ima?
11. Da li je Sony-jeva garancija univerzalna?
12. Zasto se svuda govori da Sony ima najgoru smart platformu, sta tu konkretno ne valja?
13. Od cega zavisi brzina prebacivanja kanala, od provajdera (D3i) ili od TV-a?
14. Od 4 hdmi-a izgleda da nisu svi isti, odnosno samo 2 podrzavaju neke napredne funkcije? Da li je to tacno, i koje su napredne funkcije u pitanju?
15. Da li SD i HD kanali bolje izgledaju na FHD ili UHD TV-u? Ako sam dobro razumeo, to zavisi od interpolacije, da li ovaj model Sony-ja to dobro odradjuje?
16. Znate li za ovaj model TV-a onaj fazon kako uci u meni da se vidi koliko je do tada sati radio (npr. da li je bio izložen negde, a prodaju vam ga kao novog)?
 
Izmedju tog TV iz Bosne i nekog ovde je 100€ razlike, pdv nećeš vratiti 18% nego eventualno 10% plus moraš platiti put i garancija ovde ne važi.
Ne isplati se to...

@owerlord
Ti bi da kupis Sonija a da dobiješ LG, a to neće moći... :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
E ovako, 80% sam do kupovine Sony 49XE90, a da bi bio 100%, potrebna mi je vasa pomoc za sledeca pitanja:

1. Da li verzija od 49" ima neke nedostatke u odnosu na vece dijagonale?...

1. nema, svi su sa VA panelom, konkretno 49, 55 i 65 XE90 imaju Samsungov panel MVA, Edge-LED, 120/100Hz + MCFI + backlight flashing
8. ovo sa eksternog harda i usb fleške sam ja demantovao, radi titl najnromalnije sa istim nazivom filma i titla. Čita normalno latinicu, ćirilicu nisam probao. Doduše ja ima XE70, ali ne vidim zašto bi na XE90 bilo drugačije.
10. XE90 je True Ultra HD (RGB subpixel structure panel) LCD - 100 / 120Hz with MCFI .
13. ako gledaš D3 preko CAM kartice, onda zavisi od TV-a i kartice. Ako gledaš preko D3 risivera, onda zavisi od risivera.
16. kad je TV ugašen, ide sledeća kombinacija tastera na daljincu: i+, 5, vol-, power on. Videćeš tri niza brojeva: br. radnih sati, boot i br. lcd panel sati.

edit:
11. Ako kupuješ preko KP-a od "Mađara", ne možeš da ostvariš garanciju u Srbiji. Dakle, nije univerzalna garancija.
 
Poslednja izmena:
Uzeo pre par dana LG OLED55B7V. Znao sam da će slika biti dobra, ali je daleko prevazišla sva moja očekivanja. Filmovi na ovom TV-u izgledaju blago rečeno spektakularno, prezadovoljan sam.
 
kad je TV ugašen, ide sledeća kombinacija tastera na daljincu: i+, 5, vol-, power on. Videćeš tri niza brojeva: br. radnih sati, boot i br. lcd panel sati.
Neki kažu da se gubi garancija ako se ovaj sakriveni meni otvara.
 
Konačno sam prelomio i uzeo Sony 55XE850.

Kako sam prethodni TV kupio pre nekih 10 godina (neki 40" Samsung) rešio sam da je vreme za apgrejd. Ciljao sam 55", neku budžet varijantu ali kako to biva što više gledam i razgledam apetiti rastu. Na kraju sam se rešio za ovaj Sony, nekako mislim da je u tom nekom cenovnom rangu best buy.

Ajde prvo šta mi se nije dopalo.

1. Na prvom mestu je to problem sa DTS zvukom. Filmovi koje sam skinuo jednostavno ne puštaju zvuk preko HDMI ARC veze na soundbar. Sa optičkim kablom učinak je polovičan, negde radi a negde ne ali mi je HDMI daleko komforniji jer istim daljincem mogu i zvučnike da kontrolišem. Jedino rešenje koje 100% radi je puštanje filmova iz Kodija koji sam instalirao na TV. Hvala Bogu pa na Androidu nismo zaglavljeni sa ograničenim brojem aplikacija.

2. Ali tu dolazimo do samog Android TV-a. Nakon apdejta na Nougat malo je živnuo ali tek kada sam poisključivao neki Sonijev bloat je postao upotrebljiv. Dakle, potrebno je dodatno čačkanje jer je out of the box vrlo bolan za korišćenje.

3. Prebacivanje kanala je sporo. Imam karticu od Ikoma (pokoj im duši) i kanale menja baš sporo. Nisam štopovao ali mi se čini da treba oko jedne sekunde da pređe na sledeći.

4. S'tim u vezi aplikacija za EPG takođe nije šampion brzine.

Ali sve to, osim podrške za DTS su minorni problemi. Slika je fantastična (gledao bluray Dunkirk), nisam je nešto mnogo podešavao jer je i ovako super, par stvari sam izmenio prema uputstvu sa rtings sajta, neke stvari sam stavio po sopstvenom ukusu. Dosta sam se plašio užih uglova ali iz moje udaljenosti (oko 3m) i uglova plus/minus 20 stepeni ja nisam video neku degradaciju. Ps4 Pro je priključen na HDMI2 prema uputstvu, automatski je prepoznao rezoluciju i HDR i stavio sliku u Gaming mod. Lag nisam primetio mada igram samo SP igre i malo FIFU sa bratom i tu nisam primetio neko kašnjenje. Android TV može biti dobra stvar u budućnosti (ako preživi) jer se vidi da im treba dosta optimizacije i/ili jači hardver. Pored Kodija instaliran mi je i Terrarium i još jedna app za gledanje sportskih strimova (WSS). Sve radi kako treba, lepo je što je moguće na Discover dugme daljinca staviti i ove aplikacije pa je pokretanje još jednostavnije. Filmove i titlove sa USB Sonijev plejer pušta bez problema (naša slova na polu transparentnoj crnoj podlozi) samo je bitno da titl ima isti naziv kao film. Ali je taj plejer dosta osakaćen, Kodi mi završava posao bolje.

To bi bili neki kratki utisci. Nisam ga mnogo koristio, tek jedan dan, videću da li će nešto novo isplivati. Za sada sam prezadovoljan.
 
Poslednja izmena:
Evo još jedan ozbiljan problem na Sony XE70 seriji.
Nakon što sam na HDMI ulaz spojio Android Box dešava se neobjašnjiva stvar. U random periodu 3s-3min pojavljuje se "info baner" koji me obavještava o sledećem :
-da imam uređaj na hdmi portu
-o rezoluciji na hdmi portu
-tačnom vremenu

Alooo Sony majstore, jasno mi je već nakon prvog puta. Ne treba na to da me podsjećaš:
-sred filma
-prilikom kretanja kroz meni
-pri startovanju bilo koje aplikacije.

Genijalno.

Znaju u Sony-u za ovaj problem. Da ne bude do jeftinog kineskog boxa, na istu stvar se žale i korisnici jeftinih PS4 uređaja :)

Znaju u Sony-u za ovaj problem, pa predlažu da se opcija info bannera potpuno isključi u podešavanjima. Ali, ovo je moguće samo na Android modelima što ovaj TV nije.

Predlažu ljudi i da se uključuju/isključuju audio opcije na dodatnom uređaju i TV-u, da se promjeni HDMI kabl,... Naravno ništa od toga ne radi.

Sony=Gorenje
 
Upravo sam Sony XE70 POVEZAO preko HDMI povezao na laptop Win 10... Problem sa "info bannerom" se nastavljaju.. Pokretanje Chroma = banner, pokretanje Photoshop-a = banner. Pokretanje VLC = banner,...
TV je neupotrebljiv kao monitor.
 
Pa ne radi se ovdje o strimovanju već klasičnom puštanju sa NAS servera. I nije problem što titl mora zapakovan sa videom nego što ga pušta u bijeloj boji bez podloge.

Za info: LG ovo završava bez problema i to uz mogućnost promjene veličine i boje fonta, pomeranja naprijed/nazad u odnosu na video.

Kad vec pravis mkv kontejnere, resenje je da titlove pre pakovanja u mkv konvertujes iz .SRT-a u Blu-ray .SUP format posto ga tv cita bez problema. Ovo mozes da uradis preko Subtitle Edit-a ili nekog drugog editora, za 4k filmove velicina fonta bi trebala da bude 120-150, stavis boju i velicinu ivice (border/outline) koja ti odgovara...
 
Neki kažu da se gubi garancija ako se ovaj sakriveni meni otvara.
Ja sam u radnji kada sam kupovao TV pred prodavcem ulazio da vidim koliko je TV radio i nije bilo problema.

Zato i služi ta opcija da možeš da proveriš koliko je TV radio da ne dobiješ neki koji je dugo radio.

Sent from my XT1650 using Tapatalk
 
Kad vec pravis mkv kontejnere, resenje je da titlove pre pakovanja u mkv konvertujes iz .SRT-a u Blu-ray .SUP format posto ga tv cita bez problema. Ovo mozes da uradis preko Subtitle Edit-a ili nekog drugog editora, za 4k filmove velicina fonta bi trebala da bude 120-150, stavis boju i velicinu ivice (border/outline) koja ti odgovara...
Ideja nije loša, ali... Količina materijala je tolika da bi to predsravljalo posao od 30-45 dana.
Možda pokušam napraviti neku skriptu koja izvlači subtitle iz .mkv (to znam da može) a onda u SubtitleEdit-u setuje parametre za konverziju u .sup, zatim taj isti .sup opet pakuje u .mkv

Zanimljiva ideja. Vjerujem da bi i5 pržio 2 dana punom snagom :)
 
Kod novih Sony televizora ne možete vidjeti da li je kutija već otvarana jer imaju plastične žabice na dnu kutije koje se skinu i kutija se podigne bez oštećenja naljepnica. Meni su u Sarajevu tako maznuli daljinski i ubacili neki od starijih modela ;)
A šta bi drugo čovjek i očekivao u Sarajevu...
 
Ja sam u radnji kada sam kupovao TV pred prodavcem ulazio da vidim koliko je TV radio i nije bilo problema.
Zato i služi ta opcija da možeš da proveriš koliko je TV radio da ne dobiješ neki koji je dugo radio.
Kad sam na drugom forumu rekao da bih i ja to uradio u radnji da vidim za izloženi Sony 55XE8577 jer sam njega htio a bio je jedini kojeg su imali napisali su mi da se tako gubi garancija, i mene je to iznenadilo i ne znam da li je tačno, ali rekoše da se valjda preko te kombinacije tastera na daljinskom ne dobijaju samo info podaci nego i pristup nekim podešavanjima koji nisu namijenjeni za krajnje korisnike a preko kojih se može nešto zeznuti. Ali ne znam šta je od toga tačno. Na kraju nisam želio taj izloženi model pa sam naručio iz Sarajeva jer je firma koja radi samo online, nema radnje, i ističu da je kupac prvi koji otvara kutiju, meni su samo rekli da će možda otvoriti da ubace garanciju, račun i aktivacijski kod za produženu garanciju, ali na kraju je to stiglo u koverti koju su zalijepili za kutiju sa vanjske strane.

Inače primjećujem da se izgleda po našim radnjama često dobija izloženi model jer drugog nemaju, ne samo za TV nego meni je tako nekidan bilo kad sam kupovao peglu, rekli su da su isti dan malo ranije prodali zadnji model u kutiji pa su meni upakovali izloženi model, a evo večeras mi je tako bilo i kad sam kupovao Philips kuhalo za vodu. Oni kao da čekaju da prodaju izloženi model pa tek onda nabavljaju ponovo. I nemaš tu kao kupac puno izbora ako želiš taj model, odgovara ti ta cijena, a nemaš ga na drugim mjestima ili ti se ne da obilaziti razne radnje. Mislim prije svega za ove sitnije stvari, dok TV i tako nešto je ipak bolje uzeti zapakovan. Ali u svakom slučaju daju punu garanciju koja teče od dana kupovine a to je na kraju ipak najvažnije. Neko mi je na drugom forumu rekao da bi uzeo izloženi model ako je u pola cijene, a možda ni tada ne bi. Ali sumnjam da neko tako prodaje, kod nas se izloženi modeli prodaju u punoj cijeni. Ta pomenuta radnja je imala 55XE90 i prodali su ga u punoj cijeni, bio je izložen, gledao sam ga, a kad sam ponovo došao nije ga bilo i rekli su da je prodan.
 
Pozdrav,

drugaru treba TV za manju konferencijsku salu, do 8 ljudi, potrebno je da TV ima Wifi/DLNA, radi share-ovanja ekrana sa PC-a, radi prezentacija, sta preporucujete, uzima se u Gigatronu, nesto od pouzdanijih modela sa ok garancijom?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno