Šta je novo?

Koji TV kupiti

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prosečan, a i ovi platežno jači, evropski kupac (a i ovde) će da priključi risiver (kablovski, satelitski, iPTV) koji je dobio od svoga provajdera TV usluga i generalno neće imati dodira sa softverom
TV-a. Čak i ko koristi „pametnu“ platformu, pošto provajderi manje ili više to podržavaju, za prosečnog korisnika je dovoljno.

Takođe, ko ima novca za premijum TV, ima i za poseban audio sistem. Svi znamo da je zvuk kod modernih tankih TV-a očajan, čista fizika i zato je eksplodiralo soundbar tržište.

I za „pametan“ TV, ti se puno bolje razumeš od mene, bolje je kupiti kineski Android TV box za 50-60 $, zar ne ;)? Ako neko kupuje TV od 700-800+ ojra, onda ima i novca za tako nešto.

Ovde grešiš, softver je itekako bitan, klasični tv-provajderi gube trku sa streaming servisima, ja sam odavno odjavio sat-pretplatu, i koristim samo NRK app, Netflix, YouTube, HBO i Viaplay. Android boks je nužno zlo, najlakše je kad sve radi kako treba direktno na tv, svakako da mogu da kupim Apple TV, Xiaomi ili nešto treće, ali mnogo mi je praktičnije i jednostavnije da to imam podržano na tv-u.
 
Još jedan član koji projektuje svoje potrebe na potrebe tržišta :S:...

Ovde grešiš, softver je itekako bitan, klasični tv-provajderi gube trku sa streaming servisima, ja sam odavno odjavio sat-pretplatu, i koristim samo NRK app, Netflix, YouTube, HBO i Viaplay. Android boks je nužno zlo, najlakše je kad sve radi kako treba direktno na tv, svakako da mogu da kupim Apple TV, Xiaomi ili nešto treće, ali mnogo mi je praktičnije i jednostavnije da to imam podržano na tv-u.
Kako da ne :smash:. To što si ti otkucao važi za Meriku, ali США =/= evropsko tržište. Totalno su različiti.

Pay TV operateri u Evropi (sat tv, kablovska, IPTV) obaraju rekorde po broju pretplatnika skoro iz godine u godinu! Ta priča o Netflixu dokazano ne pije vodu.

Za informaciju, u Zapadnoj Evropi je ove godine probijena barijera od 100 miliona Pay TV pretplatnika. Ali, ali Netflix...
https://www.digitaltvresearch.com/ugc/press/204.pdf

„Prosečan“ Nemac potpiše ugovor sa Sky-om i dobije njihov risiver i neće imati dodira sa softverom TV-a.
Ista priča i ovde u Srbiji (D3 prijemnici, mts IPTV boxovi itd.). Štaviše, mnogi imaju TV-e koji nemaju DVB-T2 tjuner pa koriste risivere i to sam već video iks puta.

Ponavljam, Samsung ima superiornu „pametnu“ platformu u odnosu na Sony, ali ogromnu većinu to ne interesuje već kvalitet prikaza.
 
I recimo hoćeš da se u Nemačkoj pretplatiš na DAZN, da bi mogao gledati englesi i španski, fudbal, NFL i još šta te interesuje, a toga na Sky nema, i treba ti dobra tv platforma, koja ima dobru aplikaciju, i koja dobro hendluje zahteve korisnika. Ili Now TV u UK, ili...
Odna to pokušaj da poteraš na Sony-ju, a probaj na WebOsu, pa ćeš da vidiš razliku.
I još milion sličnih situacija o kojima mogu da pišem.
Nije ekran sve, jeste mnogo, ali nije sve...
 
Posle listanja proslih 5 strana izgleda kao da na nasem sirotom balkanskom trzistu sada nema bukvlano nijedan best buy TV :wall::crash: Hteo sam kupiti nov TV vec 6 meseci, ali posle vakvih katastrofalnih testova, stvarno neznam sta da radim... :(
 
Neces naci na sajtu to je FB akcija, vazi samo za BEOGRADSKE WW radnje, ne i za Emmi jer je to sada druga firma, pozovi bilo koju WW beogradsku radnju i dobices info koji te zanima, i radim ja jos u WW tek sad krece ludilo [emoji12]
Sent from my iPhone using Tapatalk

Vise u WinWin ne vazi popust od 18%, ali su spustili cene televizora pa manje vise dodje na isto.
 
Čekati da se Sony smiluje i plati programere i odj3b3 Android ili da Samsung odluči da panel u nabavci potroši 20$ više na panel, a LG na LED sijalice :)
 
Veliki pozdrav,
stvarno ste enciklopedije, svaka cast. Ako moze mala pomoc oko izbora tv-a, bio bih jako zahvalan.
Tv se gleda sa 5m udaljenosti.
Retko u potpunom mraku.
Uglovi nebitni.
Gleda se sbb kablovska i sport.
Budzet 110.000 i neka od domacih radnji.
Isao bih na dijagonalu 55.
Vecita dilema da li neki full hd ili UHD.
I ako moze predlog i za best buy ne moram bas sve pare da potrosim :)

Suzio sam izbor, nakon svih komentara i saveta:
Samsung k5502 - 85000din
Sony xe70- 104000 ili 113000 plus soundbar
Philips PUS6412 - oko 110000din
SAMSUNG UE58J5202- 87000din(ako ima neko neki komentar za ovaj tv)

sve su u pitanju 55 incha
Voleo bih cuti Vasa misljenja, savet.... Da li cekati jos, da li ce cene padati pred novu godinu...
pomagajte:)
 
Uzalud objavio liste :S:... Ne postoji savršen televizor niti će biti niti je ikada postojao. Tačka.

Ma jok, kupiti odma' sad, jer ko zna šta će dalje da uHebu, i gde će da uštede.
Samsung Electronics će kako stvari stoje u sledećoj godini vratiti FALD na velika vrata i to će im po svoj prilici biti glavni marketinški „udar“. Neko će to morati subvencioniše
kao što rade manje-više svi ostali osim ako naprasno ne postanu široke ruke. Koga ja zavaravam, KS serija koristi jeftinu plastiku koja se raspada sama od sebe :d.

Suzio sam izbor, nakon svih komentara i saveta:
Samsung k5502 - 85000din
Sony xe70- 104000 ili 113000 plus soundbar
Philips PUS6412 - oko 110000din
SAMSUNG UE58J5202- 87000din(ako ima neko neki komentar za ovaj tv)

sve su u pitanju 55 incha
Voleo bih cuti Vasa misljenja, savet.... Da li cekati jos, da li ce cene padati pred novu godinu...
pomagajte:)
5 m i UHD ne idu nikako zajedno tako da su predloženi Philips i Sony bačen novac.
Taj Samsung J52 serije je model od pre 2,5 godine i to još skoro najjeftinija serija koja ja se ne može meriti sa K55/M55 serijom.
Neka super stara zaliha po ceni kao kad je izašao. „Samo“ u Srbiji :).

Da li će cene padati, to je pitanje. Koliko vidim, Samsung UE55K5502 je na akciji do 26.11. po ceni od 85k.
 
Poslednja izmena:
@DukeofSerbia,
najpre hvala za sve informacije koje si post-ovao (meni licno i na celoj temi) ali konstantacija da kupujem od marta i da se vrtim u krug ne stoji.
1. Kada sam u tom periodu trazio savet trebale su mi pocetne informacije kako bih krenuo u pravom smeru sa google-anjem, citanjem tematike i citanjem reviewa predlozenih tv-a
2. U tom trenutku predvidjena lokacija za TV je bila na mestu na kojem je limit dijagonale bio 43-49" pa je shodno tome bilo pitanje za savet oko TV koji je FHD
3. U periodu posle tvoje preporuke do trenutka kada treba da kupim TV (Novembar) nisam vise pitao tj. smarao na forumu
4. Promenom lokacije TV otvorila se mogucnost za 55" TV i onda bih pre uzeo 4K tako da sam ponovo potrazio savet
5. Sa mojim pitanjima i tvojim naknadnim istrazivanjem si dosao do nekih informacija koje su i tebi bile nove a dobro ce doci svima posto su zavrsile i na temi (od tvog prvobitnog odgovora da 55XE70 serija ima IPS panel gde sam ti na pm poslao link da je ipak VA, pa gde sam u drugoj temi "koji 55" tv do 1100 evra" napisao da verovatno ima Opera TV OS a ti odgovorio "Sony XE70 serija koristi neki njihov OS, a Opera TV je prodavnica za aplikacije" a zatim u tvom uputstvu stavio za taj model da je ipak OS)
6. Svakako poenta foruma i jeste razmena informacija,znanja i iskustva

Sto se tice mog pitanja za razliku u ceni izmedju sony-jevih serija vise sam ocekivao neki konkretan odgovor jer se razumes u tematiku. Meni laiku (koji za sada ima Samsung CRT od 51cm dijagonale sa zakrivljenim ekranom ali na kontra stranu :) odgovor "XE900 = XE850 + FALD (otprilike)" u prevodu znaci XE900 = XE850 + 300 EUR tj. 4 slova (FALD) = 300 EUR. Ako moze pojasnjenje (od bilo kog clana) sta to konkretno donosi kvalitetu slike i da li bi da kupuju sebi TV dali 300 eura za tu opciju. Takodje da li bi da sebi kupuju dodali 300 eura npr za 120 Hz TV. (razlika izmedju 55XE70 i 55XE85 serije).

Za pametnu platformu znam da moze i android box ali se raspitujem koje su sve opcije jer mi nekako bolje da imam manje ili uopste izbegnem dodatne uredjaje (cisto da ne zatrpavam prostor). Da li moze Kodi da se instalira na neki TV OS (pretpostavljam da na Android TV moze, ali da li moze na Tizen i WebOS)?
Ako sam pogrešio u vezi dužine kupovine… Izvinjenje.

Za Opera TV sam stavio da bude svima lakše. XE700 koristi neki njihov OS, ali i Operinu ap. prodavnicu tako da je to najbolji kompromis :). I hvala na poruci po pitanju panela.
To je i pokrenulo da pregledam sve detaljno ;).

100/120 Hz je bitno za određene video igre i gledanje sporta, dakle gde ima puno brzih pokreta. Za sve ostalo slabo do nikakve koristi (filmovi se snimaju u 24p).

U „pametne“ platforme se slabo razumem i generalno me ne interesuju (izuzev bazičnog infa). To će ti neko stručniji otkucati ili potraži po netu.

Za FALD je odmah u mojoj poruci ispod odgovora tebi.


Na Displayspecifications-u stoji za Sony XE70 8bit+FRC panel a Samsung MU6100 8 bitni..
Ko je u pravu? Tester koji je testirao TV ili kvazi vikipedija ;)?
Te dve serije su konkretno testirane i baš je to navedeno po pitanju panela.

Takođe sam našao pogrešne „informacije“ na displayspecification po pitanju tipa panela i to za nekoliko konkretnih modela baš dok sam pravio spisak.
Dakle, konkretan model je testiran da ima IPS ili VA panel, a kod njih stoji obratno.

Sve u svemu, hvala ti na potencijalnoj grešci i kritika (nadam se očigledno :)) nije upućena tebi već kvazi vikipediji.
 
Poslednja izmena:
Uzalud objavio liste :S:... Ne postoji savršen televizor niti će biti niti je ikada postojao. Tačka.


Samsung Electronics će kako stvari stoje u sledećoj godini vratiti FALD na velika vrata i to će im po svoj prilici biti glavni marketinški „udar“. Neko će to morati subvencioniše
kao što rade manje-više svi ostali osim ako naprasno ne postanu široke ruke. Koga ja zavaravam, KS serija koristi jeftinu plastiku koja se raspada sama od sebe :d.


5 m i UHD ne idu nikako zajedno tako da su predloženi Philips i Sony bačen novac.
Taj Samsung J52 serije je model od pre 2,5 godine i to još skoro najjeftinija serija koja ja se ne može meriti sa K55/M55 serijom.
Neka super stara zaliha po ceni kao kad je izašao. „Samo“ u Srbiji :).

Da li će cene padati, to je pitanje. Koliko vidim, Samsung UE55K5502 je na akciji do 26.11. po ceni od 85k.

Posto te jako cenim i postujem i tvoje poznavanje materije se ne dovodi u pitanje, bio bih bezobrazan :) da te jos pitam da li postoji jos neki model na koji bih trebao obratiti paznju, pa da zavrsavam sa kupovinom....
Unapred hvala
 
Čekati da se Sony smiluje i plati programere i odj3b3 Android
Sony XE700 serija nema Andriod, ako bi nekome odgovarao takav model. Mislim da su na nekom testu rekli da taj njihov OS na tom modelu ima ograničene mogućnosti ali da fino radi.
 
Pay TV operateri u Evropi (sat tv, kablovska, IPTV) obaraju rekorde po broju pretplatnika skoro iz godine u godinu! Ta priča o Netflixu dokazano ne pije vodu.

Za informaciju, u Zapadnoj Evropi je ove godine probijena barijera od 100 miliona Pay TV pretplatnika. Ali, ali Netflix...
https://www.digitaltvresearch.com/ugc/press/204.pdf

„Prosečan“ Nemac potpiše ugovor sa Sky-om i dobije njihov risiver i neće imati dodira sa softverom TV-a.
Ista priča i ovde u Srbiji (D3 prijemnici, mts IPTV boxovi itd.). Štaviše, mnogi imaju TV-e koji nemaju DVB-T2 tjuner pa koriste risivere i to sam već video iks puta.

Ponavljam, Samsung ima superiornu „pametnu“ platformu u odnosu na Sony, ali ogromnu većinu to ne interesuje već kvalitet prikaza.

danasnji televizori nisu slika na zidu koja se samo gleda vec mnogo vise od toga pa je "korisnicko iskustvo" prilikom koriscenja itekako bitno.

malo si pomesao iptv sa digitalnom TV, slicno jeste ali nije isto, ako je platforma dovoljno mocna lako ce podrzati i iptv i DTV

"prosecan nemac" (ili srbin) kad potpise ugovor sa svojim kablovskim provajderom umesto kineskih krs risivera moze da trazi cam karticu i da koristi 100% mogucnosti svog TV
 
Evo kako sam ja onomad opisao sharp sa 55" ekranom na kome je samo slika bila dobra :)
Cisto da se neko ne zaleti na sharp...

Evo obecah da cu da napisem za SHARP 55" LC-55CFE6352E za koji sam se interesovao nekoliko strana ranije...

Pitao sam tada gde se proizvodi...

Sharp, ovaj model na kutiji pise da je made in EU, proizvodi se u poljskoj, znaci nije kinez.
Uvozi ga firma iz subotice, ako treba napisacu koja.

TV je ogroman, tankog okvira sa vrlo kvalitetno odradjenim metalnim nogicama na kojem se nalaze silikonske stopice.
Cini mi se da je oko celog TV metalni okvir.
Kuciste koristi vrlo neprakticni VESA 600x300 standard za kacenje na zid koji se kaci samo u donjoj zoni a nosac 600x300 se tesko nalazi.

Daljinski je duguljast i srebrno sive boje (grebani aluminijum), napravljen malo kicasto sa krupnim tasterima klasicnog rasporeda, meni licno se nije dopao.

TV nema na sebi ni jedno hardversko dugme, znaci ukljucivanje je jedino putem daljinskog upravljaca!
Daljinskim upravljacem TV mozete ukljuciti jedino na power button, a nikako direktnim odabirom kanala ili pritiskom channel tastera kao sto je uobicajeno na TV drugih proizvodjaca.

TV podrzava dugacak spisak tunera i dekodera, cak ima i prikljucak za satelitsku antenu.

Ekran je ogroman, sa laganim probijanjem svetla po ivicama ali vrlo privlaci paznju svojim izgledom.

meni TV je jednostavan sa ogromnim ikonama preko celog ekrana, na prvi pogled deluje simpaticno mada prejednostavno.

Favorite dugme na daljinskom nema nikakvu funkciju, jednostavno nema favorita na ovom TV.

Tezak fail ovog TV je zvuk, nikad gori zvuk niste culi iz TV, zvuci kao neki tranzistor, a to sve zvuci jos jadnije kada vidite da su na kutiji jasno naglasavaju Dolby digital podrsku.
U opcijama ima i ekvilajzer i da se cekira dolby opcija (ako ne cekirate sve zvuci jos gore), ali sta god mu radili ne pomaze :)

Ovaj Sharp je deklarisan kao smart TV, tako da postoji wifi i ethernet podrska, ali TV nije vidljim kroz mrezu kada gledate TV a to bas i nije smart zar ne?

Da bi pokrenuli YT treba mu nekoliko minuta da otvori aplikaciju, miracast opcija kojom bi upravljali YT app preko vaseg telefona radi, ali ume da ukoci app tako da TV prestane da reaguje na volume podesavanja a ako i dalje budete pokusavali on ce jednostavno da zacrni ekran...mislicete da se zaglupeo?

Ne, nije, jednostavno se ugasio!

To gasenje TV postaje jako ucestalo ako pokusate nekoliko uzastopnih zadataka da mu zadate koje on ne uspe da odradi, jednostavno se ugasi svaki put.

Browser, mozete da "surfujete" netom, ali onih par stranica u speed dialu (na pr. apple.com) nije otvorio ni posle nekoliko minuta tako da sam odustao od surfovanja.

Postoji i FB app, tweeter i jos neke koje nisam imao vise zelju da probam, vec sam potrazio odmah apdejt kako bi pokusao da nadjem resenje za ove softverske probleme.

Verzija softvera na TV je cuvena zalosna v1.01, i to je up to date, znaci nema nista od peglanja bagova, a ne uliva poverenje ni da ce biti nove verzije, jer ovog modela nema ni na jednom sajtu.
Sharp Smart remote app za telefon, takodje ne radi.

Na kraju, moj generalni zkaljucak je da je ovo TV za nekog jako nezahtevnog korisnika, kafice i slicno.
Deklarisane i nabrojane specifikacije su samo na papiru takve i to je vise da bi se reklo sta bi vise za taj novac.

Ko zeli samo velik TV samo napred, ko zeli da sve radi kako treba ipak mora da gleda LG i samsung, moj generalni zakljucak je da los softver TV moze da upropasti sve.

Pitajte ako vas zanima jos nesto.
 
Poslednja izmena:
PREPORUKE JESEN/ZIMA 2017-18.

ULTRA HD modeli

Panasonic EX600 (40“ S-MVA; 49“ ?; 55“ S-IPS; 65“ S-MVA)

Philips PUS6412 (43“, 49“, 55“ i 65“ S-IPS)

Samsung MU61 (40“ S-MVA; 43“ i 49“ ?; 55“ IPS; 65“ i 75“ ?)
Samsung MU64 (40“ S-MVA; 49“, 55“ i 65“ IPS)

Sony XE700 (43“ i 49“ S-IPS; 55“ VA; 65“ AMVA3)
Sony XE800 (43“, 49“ i 55“ S-IPS)

Hvala puno na ovome! Nekako sam posle svega najblizi Sony-ju XE700, jer koliko sam mogao da pronadjem po testovima ima najbolji kvalitet slike.
Smart mogucnosti mogu nadograditi sa Xiomi box-om npr., a kvalitet slike ne mogu, tako da sam se time vodio.

Jos jedno pitanje, vidim da su ovde svi modeli iz 2017? Da li mozda na trzistu postoji neki model iz prethodnih godina koji je i dalje bolja kupovina?
 
Ma kako beznačajan. Već je ogroman broj korisnika, a svakim danom ih je sve više. Kupiš tv sa quadr, okta, tetra... core TV sa 4GB+ memorije, gigabit mrežnom, i sve to posmatrati samo kroz kvalitet slike... Ljudi TV danas za pare koje zahtjeva mora biti mnogoooo više od velikog monitora.
 
Sve je to individualno i zato se i ocenjuje posebno, a ukupnu ocenu nikada ne treba gledati kao resenje necega sto je bolje za vas.
Odrede se prioriteti i uzme se tv koji najvise tome odgovara.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Ko je u pravu? Tester koji je testirao TV ili kvazi vikipedija ;)?
Te dve serije su konkretno testirane i baš je to navedeno po pitanju panela.

Takođe sam našao pogrešne „informacije“ na displayspecification po pitanju tipa panela i to za nekoliko konkretnih modela baš dok sam pravio spisak.
Dakle, konkretan model je testiran da ima IPS ili VA panel, a kod njih stoji obratno.

Sve u svemu, hvala ti na potencijalnoj grešci i kritika (nadam se očigledno :)) nije upućena tebi već kvazi vikipediji.




Testirali su američku verziju X720E koja možda nije potpuno ista kao evropska XE70. Naprimer, tester je napisao da tv ima 3 USB porta a nijedan USB 3.0. Medjutim, za XE70 na evropskim Sony sajtovima stoji da ima 1 USB 3.0 port. Ovo me navodi na pomisao da je evropska verzija XE70 u stvari prošlogodišnji XD70 panel (USA oznaka X700D a koji je i kod njih naveden kao 10 bitni) sa edge osvetljenjem?
Voleo bih da znam šta je istina jer prelazak sa 10 bitnog na 8bitni panel je ipak ozbiljan downgrade pogotovo što su ovogodišnji modeli XE70 skuplji od prošlogodišnjih.

Ako se tome doda i SoC koji je kod Sony televizora na nivou mob. telefona od 50 evra, počinjem ozbiljno da se kolebam u pogledu Sony-ja a bacio sam oko na 49XE7005...:S:
 
Pogleda se u prodavnici u uputstvu, ako te to deli od kupovine tva.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Ma kako beznačajan. Već je ogroman broj korisnika, a svakim danom ih je sve više. Kupiš tv sa quadr, okta, tetra... core TV sa 4GB+ memorije, gigabit mrežnom, i sve to posmatrati samo kroz kvalitet slike... Ljudi TV danas za pare koje zahtjeva mora biti mnogoooo više od velikog monitora.
Ma gde beznačajan, sve više servisa ide preko TV-a direktno. All4, ITV, Zatto tv...
A testeri, pa oni imaju tv dva dana u rukama, izmere svetlinu i voila, gotov test, ne moraju sa njim da se zlopate godinu, dve, tri, u realnom korišćenju...
 
Nemoguce da ne daju detaljnu specifikaciju uz tv?
Kada sam rekao uputstvo, mislio sam na sve one knjizice, ne konkretno na uputstvo za upotrebu.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Testirali su američku verziju X720E koja možda nije potpuno ista kao evropska XE70. Naprimer, tester je napisao da tv ima 3 USB porta a nijedan USB 3.0. Medjutim, za XE70 na evropskim Sony sajtovima stoji da ima 1 USB 3.0 port. Ovo me navodi na pomisao da je evropska verzija XE70 u stvari prošlogodišnji XD70 panel (USA oznaka X700D a koji je i kod njih naveden kao 10 bitni) sa edge osvetljenjem?
Voleo bih da znam šta je istina jer prelazak sa 10 bitnog na 8bitni panel je ipak ozbiljan downgrade pogotovo što su ovogodišnji modeli XE70 skuplji od prošlogodišnjih.

Ako se tome doda i SoC koji je kod Sony televizora na nivou mob. telefona od 50 evra, počinjem ozbiljno da se kolebam u pogledu Sony-ja a bacio sam oko na 49XE7005...:S:
Stvar je u tome što prošlogodišnji 43XD70 ima nečiji VA panel (skoro sigurno Innolux S-MVA), a Rtings su testirali opet 43“ verziju tako da ne mogu biti isti nikako.
Takođe, LG Display u proizvodnji ima nekoliko varijanti tog UHD S-IPS panela uključujući i 8-bitni i 10-bitni (odnosi se i na 43“ i 49“ verziju).

Međutim, poljski tester je potvrdio u testu da 43XE700 ima 10-bitni panel. Takođe i francuski tester da 55“ ima 10-bitni (8-bit + FRC).

Hm… Možda razlika za Sev. Ameriku i Evropu :S:…

Jedino je 49“ ostao S-IPS i za XD i XE.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno