Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Koliko Mbps ti izmeri, otprilike toliko MB i potrosi. Dakle brzina * 8 ;) Racunaj i UL!
 
Пре две недеље Теленор и Мтс нису имали 4Г сигнала. Вип је имао слабији сигнал на 30-50% пута, на почетку, на крају и поред Милановца, али баш сад је Рател објавио да га покривају, са 3 БС.

Drug, da li zznas kakvo je stanje barem sa 3 g na autoputu za VIP ??
 
Не знам, зависи да ли су поставили на те три БС или можда на 1-2 од раније...
Претпостављам да је нешто лошије од 4Г.
 
Теленор у априлу поставио, поставља или ће у скорије време, неких 176 нових 4Г 800 базних станица. У великом броју нових места, посебно малих општина и села. У свим деловима Србије, али највише на територији Београда, у Војводини, Мачванском и Колубарском округу... Што је све велика промена „тактике" у начину покривања у односу на прве две године, а слична је Виповој од прошлог лета до сада, отприлике што већа територија, прво на важнијим БС...
http://registar.ratel.rs/cyr/reg203...edinica=6&freqDo=869&freqDoJedinica=6&page=42
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto pisem u ovoj temi, ali me zanima kako funkcionise internet u autobusima, posto po celoj srbiji imaju bez prekida koji je sistem ???
 
Poslednja izmena:
A da ti slučajno nisi pao sa Marsa?:d
 
Imam utisak da se mts konačno budi oko LTE 800, danas sam bio do Niša, i ima par zanimljivih stvari:

Između Proseka i Sićeva - odlična pokrivenost, pretpostavljam sa Telenorovog stuba iznad sela Prosek.
Screenshot_20170422-160836.png
Screenshot_20170422-160858.png

Novo groblje / Pasi Poljana:
Screenshot_20170422-152954.png
 
Pa zasto bi MTS imao signal sa Telenorovog stuba?
 
Ne samo da je moguce deliti stubove, vec se mogu deliti i bazne stanice. Jos jedan vid smanjenja troskova za operatere.
Pozdrav
 
Ne kazem da je to slucaj i kod nas, nego samo da postoje takva resenja.
P.S. Naslov u sutrasnjem Blicu: Teska noc za Hitnu Pomoc u Beogradu :)
 
У предграђима Лазаревца, стубови Петка, Шопић 1 и Шопић 2 су заједнички за сва три оператера и тако још стотине широм Србије... А кад саберемо и оне што су на истом брду или БС на истим или суседним зградама (и одузмемо рецимо Бг, НС, Ни) онда је то огромна већина БС на истим позицијама.
А власници стубова су или Телеком или Теленор, а мало ређе Вип или РТС...
 
Poslednja izmena:
Ne samo da je moguce deliti stubove, vec se mogu deliti i bazne stanice. Jos jedan vid smanjenja troskova za operatere.
Pozdrav
Jedno je da moze, ali nisam ocekivao da kod nas to zele.
U nekim zemljama su primorani i da dele signal, ali to je za nas naucna fantastika :)
 
Poslednja izmena:
Nije da operateri to zele, nego moraju, uglavnom zbog smanjenja troskova.
Doci ce to i do nas, pre ili kasnije.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Каже, по први пут у свету, две оператера су потпуно спојили сигнале; Теленор и Телиа у Данској да би претекли конкурента TDC...
Али то је било још пре 4 године, тако да и није баш заживело по свету, за сада.
 
Poslednja izmena:
Kod nas mislim da ne dele same bazne stanice (radio + antena), ali stubove dele. To nije ništa novo.

Za ovaj konkretan stub (iznad Proseka) sam prilično siguran jer se signal probija vrlo slično kao Telenor 3G 900 sa iste lokacije. Takođe, Vip već duže vreme ima 3G 2100MHz sa istog tog stuba.
 
Aha, imace Telenor 100/20 :D Jel' to bio kucni net Telenora?
Ili su odlucili da malo otvore slavinu, a u Nisu posto ima 2 korisnika 4Ga (1 na MTSu, ti na Telenoru, a 3i sam ja kad dodjem na VIP :D) nije tesko da se postignu ove brzine.

Nije da operateri to zele, nego moraju, uglavnom zbog smanjenja troskova.
Doci ce to i do nas, pre ili kasnije.
Znam to, u Koreji postoji vec mnogo dugo (za 4G skoro od pocetka) deljenje resursa. Ali pricamo o zemlji gde je net SKROZ podeljen (drzava je vlasnik i investitor cele net infrastrukture u zemlji, samo kabl iz uticnice do rutera je providerov), i uredjena je drzava.
Meni je ovo misaona imenica i u Americi, kod nas sam mislio da nema sanse za to. Kako ce odluciti ko ima prioritet, kako ce menjati prioritet po potrebi itd... znam kako to radi, radio sam u KTu, ali kod nas mi to ne izgleda moguce u praksi.

Sada mi je jasno Telenor radi bolje negde :) Potplatio lepo koga treba da zajednicku BS plati MTS, a oni imaju prioritet :)
 
Poslednja izmena:
Ljudi koji ono beše apn koristiti kada nam instagram ne radi na mtsu? Neće da mi refreshuje feed, znam da sam ranije imao taj problem.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Koliko troši telenorov 4g mb u proseku? Danas nam je broj prebačen u telenor, dobili smo 400mb neta. Za skidanje speed test aplikacije i 3 provere brzine neta na 3 različite lokacije ode 100mb ko ništa. Play s paket, malo neta al računala sam da će se prebacivati u naredna 3 meseca + viber dodatak sa 2gb...koliko će onda tih 2gb da traje?

Послато са Redmi 3S уз помоћ Тапатока
 
U svakom rezultatu merenja brzine na speedtestu piše koliko je podataka potrošio.
2GB za Viber bi trebalo da bude baš dovoljno.
 
Koliko troši telenorov 4g mb u proseku?
:D :D :D
Danas nam je broj prebačen u telenor, dobili smo 400mb neta. Za skidanje speed test aplikacije i 3 provere brzine neta na 3 različite lokacije ode 100mb ko ništa. Play s paket, malo neta al računala sam da će se prebacivati u naredna 3 meseca + viber dodatak sa 2gb...koliko će onda tih 2gb da traje?
Pa, 100mb za 3 provere na 4g je nista, bukvalno - to samo znaci da si na sporom Telenoru :)
Kod VIPa ode i pod 200MB. Jer ako ti je brzina x/y Mbps, treba ti otprilike x+y MBps.
Prosek tvojih brzina je verovatno nesto tipa 25/10.

Sto se Vibera tice, to zavisi sta radis! Ako saljes stalno slike, prilicno se trosi, video i pozivi uopste nisu "jeftini" (po pitanju potrosnje MB).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno