Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

VDSL

Imam 20/1 ADSL TELEKOM bez ugovora jer cekam vecu brzinu.Danas sam pokusao da podnesem u poslovnici zahtev za VDSL 50/2 i radnik nije mogao da odradi nista jer mu sistem ne dozvoljava da primi zahtev jer sam na mom broju zakucan da nemam tehn.uslova za vise od 20mb,sto sam video svojim ocima na kompu jer znam lika a mesto je malo inace(Kovin).Sad pokusavam preko drugog koga takodje dobro znam da nekako izburgijaju da ipak steknem uslov za vise i da bi uopste mogli da prime zahtev a da ce ekipa ovih dana da izmeri mogucnosti i stanje parica za koje znam da nisu neke.Google maps kaze da sam 595 m udaljen od centrale a znam da mere po duzini kablova koji vode do mene a ne po vazdusnoj liniji.IPTV me ne zanima inace vec samo veca brzina.Ako nesto uspem da uradim sta mogu da ocekujem u praksi sa ovim parametrima u prilogu?Unapred hvala svima
 

Prilozi

  • SpeedGuide.net -- DSL Speed Calculator.jpg
    SpeedGuide.net -- DSL Speed Calculator.jpg
    24.7 KB · Pregleda: 133
  • Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test.jpg
    Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test.jpg
    21.4 KB · Pregleda: 128
  • Web Configurator.jpg
    Web Configurator.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 163
Parica ti je jako loša, SNR margina ti je sad već na samoj granici 6.3db, povećanjem brzine pada i margina a ispod 6db dolazi do gubljenja linka, tako da više od ovoga ne može!
 
Poslednja izmena:
Ne gledaju oni po Google maps udaljenost, već koliko ima kabla do tebe, a kuda je kabal išao...
Da li se nešto menjalo po pitanju udaljenosti ili je i dalje 250m od centrale za 50Mbps?
 
Imam 20/1 ADSL TELEKOM bez ugovora jer cekam vecu brzinu.Danas sam pokusao da podnesem u poslovnici zahtev za VDSL 50/2 i radnik nije mogao da odradi nista jer mu sistem ne dozvoljava da primi zahtev jer sam na mom broju zakucan da nemam tehn.uslova za vise od 20mb,sto sam video svojim ocima na kompu jer znam lika a mesto je malo inace(Kovin).Sad pokusavam preko drugog koga takodje dobro znam da nekako izburgijaju da ipak steknem uslov za vise i da bi uopste mogli da prime zahtev a da ce ekipa ovih dana da izmeri mogucnosti i stanje parica za koje znam da nisu neke.Google maps kaze da sam 595 m udaljen od centrale a znam da mere po duzini kablova koji vode do mene a ne po vazdusnoj liniji.IPTV me ne zanima inace vec samo veca brzina.Ako nesto uspem da uradim sta mogu da ocekujem u praksi sa ovim parametrima u prilogu?Unapred hvala svima
Pa tebi ovde i pise da si udaljen 947 m kablom po sumu sad koliko to tacno tvoj ruter daje informaciju ne znam.
Ali s obzirom da kolege kazu da si na granici pucanja, verovatno ti je udaljenost ta koju taj kalkulator pokazuje i da ti je ovo maximalna brzina dok ne srede all ip.
 
Ugasio sam ga znaci....a parice ce menjati na sveti nikad,u svakom slucaju hvala na odgovorima.
 
^

Da li kod Telekoma (mts-a) može da se uzme samo SIP, tj. BBTF kako se već zove ... bez uzimanja interneta - ADSL-a/VDSL-a? Kao što može IPTV?

Ako može, to onda znači da je SIP na svom zasebnom PVC-u, a ako je SIP na zasebnom PVC-u onda ti treba da pokušaš uspostavljanje konekcije, tj. pravljenje novog broja na Fritz.Box-u ne iz:

Telephone Numbers --> New telephone number --> pa onda onaj Wizard --> itd.

već iz:

Telephone Numbers --> Line settings --> pa tu štikliraš "Use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)" --> pa ti se onda otvori nova forma gde upisuješ podatke.

(ovo je putanja na mom 7390, možda je na 7490 nešto malo drugačije)

Tu bi trebalo (pored "user" i "pass" koje znaš) videti negde na internetu, ako je neko napisao, koji su "VPI" i "VCI", jer su sigurno različiti od DSL-ovih.

... Ili možda Fritz.Box to sam pokupi? ... Nemam pojma.
Možda je i MAC drugi, ako je PVC različit ... iako je isti interfejs? ... Ne znam kako to ide.

Uglavnom, kada si se već dva dana mučio, probaj i to ... dakle ...

Telephone Numbers --> Line settings --> pa tu štikliraš "Use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)" --> ...


EDIT:

Ustvari, "VPI" i "VCI" se možda vide i u tom ZTE-Hjundaiju-Hjuaveiju?
 
Poslednja izmena:
Problem sa MAC adresom je rešen, barem za Fritz.Box, jer njemu možeš da kažeš da imitira MAC adresu koju god hoćeš.


EDIT:

Koliko stvarno košta taj BBTF?
ISDN nisam nikada imao.
 
Poslednja izmena:
Problem sa MAC adresom je rešen, barem za Fritz.Box, jer njemu možeš da kažeš da imitira MAC adresu koju god hoćeš.
Znam sada sam procitao temu koju si postavio, ali meni treba za Gigaset IP telefon i tu izgleda nema leka!:(
 
2 zexoni70

E, nemoj da me živciraš, sa'ću se iznerviram, odem da uplatim taj BBTF i namestim sve na Fritz.Box-u. Iz inata.
Koliko to košta?


2 topten

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=2683787#post2683787
mrle uzmi BBTF i ako podesiš da šljaka na FRITZ-u imaš 10€...........gledao sam i tu opciju ali nisam probao, taj PVC bi verovatno trebao da bude VPI/VCI 8/36

To za MAC adresu je sigurno tačno, napisao sam u jednom od predhodnih postova da sam probao na telekomovom ZTE H367N sa moji SIP podacima i BBTF ne funkcioniše!
 
Poslednja izmena:
Aj kad ste tu već kako izgleda ova moja linija? Ističe mi ugovor za dva meseca. Trenutno sam na 10Mbs, po ovome bih rekao da mogu tražiti 20Mbs, a želja mi je 50Mbs :) Imam box4 sa dva stb-a. Udaljen sam nekih 430m po kablovima, ne vazdušne linije...
untitled.jpg
 
@banexbanex Blizu si centrale ali su mi nešto margine sumnjive, na 10mb i toj blizini trebalo bi da bude preko 20db a kod tebe je 12.9db!
 
Cekajte ljudi da li bi obican bezicni telefon mogao da se poveze na fritz!Box ne BBTF?
Imam obican bezicni i vdsl 50 tj box4 sa tom brzinom da li je to izvodljivo ili i tu treba taj user pass i mac?
Valjda kontate sta pitam.
 
Može klasična fiksna linija tu nema user/pass ali ti treba Y kabal koji razdvaja tel./dsl
 
Cekajte ljudi da li bi obican bezicni telefon mogao da se poveze na fritz!Box ne BBTF?
Imam obican bezicni i vdsl 50 tj box4 sa tom brzinom da li je to izvodljivo ili i tu treba taj user pass i mac?
Valjda kontate sta pitam.
Ovo sve mozes da prikljucis na FRITZ!Box 7390!
 

Prilozi

  • FRITZ!Box 7390.jpg
    FRITZ!Box 7390.jpg
    185.1 KB · Pregleda: 178
@banexbanex Blizu si centrale ali su mi nešto margine sumnjive, na 10mb i toj blizini trebalo bi da bude preko 20db a kod tebe je 12.9db!

I pre su mi ljudi ovde ukazivali na tu marginu... Da li to znači da je problem možda od voda do utičnice? Mada sam menjao kabal pre godinu dana. Ne znam da li da nakačim modem direktno u utičnicu pa da proverim onda.
 
Super znaci tada mi baza fabricka nije potrebna jel tako? Mada kako onda da punim telefon?
Jel tako fritz box "glumi" bazu ako ja to dobro kapiram?
 
Super znaci tada mi baza fabricka nije potrebna jel tako? Mada kako onda da punim telefon?
Jel tako fritz box "glumi" bazu ako ja to dobro kapiram?
Glumi ADSL/VDSL modem, Wi-Fi router, DECT POTS/ISDN bazu i jos dosta toga!
 
Telekom Srbija VDSL

Ne gledaju oni po Google maps udaljenost, već koliko ima kabla do tebe, a kuda je kabal išao...
Da li se nešto menjalo po pitanju udaljenosti ili je i dalje 250m od centrale za 50Mbps?

Ja kad sam podnosio zahtev, rekose mi da sam 361 metar. Po onim kalkulatorima sam imao 800. Dobio 50. Radi kao sat. Ping 2,3 nekad i 5. Sa sve tv-om. Ruter setovan na 66. Kod merenja uvek predje 50. Kad ti istekne ugovor kod sbb-a mozda bude moglo i kod tebe [emoji3]
 
2 topten; zexoni70

Ako je tačna moja pretpostavka (koja mi je tek danas pala na pamet) - da njihov SIP koristi svoj zasebni PVC, onda nameštanje Gigaseta nema šanse, jer se problem rešava na nivou modema.

Ako je tačno ovo što su toptenu odgovorili iz Telekoma, odnosno ako je to sve (user, pass i MAC) - ako ništa nisu prećutali, onda sam barem 80% siguran da bih to namestio na Fritz.Box-u ... zapravo, ako su samo te tri informacije bitne, onda sam siguran 99%. Jedino ne znam da li SIP-ov PVC možda ima različitu MAC adresu od DSL MAC adrese i kako bih mogao da je saznam, ako jesu različite, je li.


2 topten

Zašto ne probaš ovo što sam ti gore napisao?
 
Kada uradim po onom uputsvu onda nema interneta:)

Use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC) - ON
Ispod ovog idaberete: No account information required (in accordance with RFC 2684, RFC 1483)
VPI/VCI - 0/50
Encapsulation - Bridged (Routed Bridge Encapsulation) + Obtain the IP address automatically (DHCP)
 
Ma ok kapiram to brate ali kako se puni onda baterija? Verovatno glupo pitanje mada su me ucili da nema glupih pitanja vec samo glupih odgovora.
Edit:
Sad tek videh fotku pa mi je jasnije ja kabl od bezicnog stavim u fritz box jel sam dobro skapirao?
I uzeo bih neki FB vdsl2 ruter sa vektoring funkcijom i sa 5Ghz wifi-jem i gigabitnim lanom.
Samo je problem sto ih nema kod nas, a malo su skupi u Nemackoj + da posalju pa ovi da carine, ode cifra u nebesa zbog zezancije.
Steta, kod nas mogu stari modeli da se kupe nisu skupi ali sve ostalo ne valja.
 
Poslednja izmena:
Ja kad sam podnosio zahtev, rekose mi da sam 361 metar. Po onim kalkulatorima sam imao 800. Dobio 50. Radi kao sat. Ping 2,3 nekad i 5. Sa sve tv-om. Ruter setovan na 66. Kod merenja uvek predje 50. Kad ti istekne ugovor kod sbb-a mozda bude moglo i kod tebe [emoji3]

Jesu menjali ili nisu? I dalje 250m?
 
Ma ok kapiram to brate ali kako se puni onda baterija? Verovatno glupo pitanje mada su me ucili da nema glupih pitanja vec samo glupih odgovora.
Edit:
Sad tek videh fotku pa mi je jasnije ja kabl od bezicnog stavim u fritz box jel sam dobro skapirao?
I uzeo bih neki FB vdsl2 ruter sa vektoring funkcijom i sa 5Ghz wifi-jem i gigabitnim lanom.
Samo je problem sto ih nema kod nas, a malo su skupi u Nemackoj + da posalju pa ovi da carine, ode cifra u nebesa zbog zezancije.
Steta, kod nas mogu stari modeli da se kupe nisu skupi ali sve ostalo ne valja.
Imaš na Kupujem Prodajem novijih FRITZ VDSL modela, ali obrati pažnju od koga kupuješ!
 
Poslednja izmena:
Au bre, ovo bi moglo nekoliko strana u zasebnu temu :)
 
Nazad
Vrh Dno