Postoje dva nacina kako bazna stanica (2G, 3G, 4G) dobija izvornu konekciju - opticki kabl ili mikrotalasni relejni link. Sad vec postoji i treca, nova, moderna varijanta koja koristi vidljivu svetlost od tacke A do tacke B, ali to kod nas nece zaziveti skoro, pa cu samo pricati o optici i linku.
Sto se tice prve solucije - optike, kao sto i svi znate već, to je najidealniji nacin jer je u pitanju izolovani opticki medijum tj. vidljiva svetlost za prenos informacija, pri cemu nema elektromagnetnih interferenca odnosno smetnji sa drugim frekvencijama. Opticka vlakna su dobro izolovana tj. ''umotana'' razlicitim materijalima, pri cemu se obezbedjuje neometan protok vidljivog zracenja. U zavisnosti od provajdera, postoji razliciti broj vlakana unutar jednog kabla i svako vlakno ima odredjenu brzinu, tj. protok, jer svaki operater odredjuje svoj kapacitet infrastrukture. Ali generalno gledano, jedno vlakno moze da ima nekoliko Gb/s protok - u zavisnosti od proizvodjaca i ostalih faktora. Sto se tice Srbije, telekom je jedini koji prakticno skoro svuda u Srbiji ima opticku infrastrukturu gde postoje bazne stanice, jer telekom takodje nudi i fiksne usluge (telefon, iptv i adsl), pa su zato najdostupniji.
Druga varijanta - mikrotalasni relejni link - koji vise koriste Telenor i Vip jer su u manjku opticke infrastrukture u odnosu na mts. Ova opcija je takodje dosta dobra stvar jer stedi vreme, pare i prostor. Nema potrebe za dozvolama za kopanje kabla i td... Samo je potrebna dozvola za frekvenciju od RATEL-a i fizicka opticka vidljivost od tacke A do tacke B. Jedina mana u odnosu na optiku jeste ogranicen protok i eventualno ugrožena stabilnost konekcije usled jakih vetrova jer se onda link mrvicu pomera.
U teoriji i linkovi mogu po jednom mikrotalasnom snopu da razviju do 10 Gb/s ali u praksi je izvodljivo do 2 Gb/s u zavisnosti od proizvođača, kolika je razdaljina od tacke A do B i koja se frekvencija koristi. Ovde se vracam na onaj post od ranije gde sam napisao da na primer vipu treba protok od 1 Gb/s da bi podrzao tri antene za 3G i 4G. Zasto tri? Obicno se stavljaju 3 sektora tj. predajnika na baznu stanicu. Do duse, ja na mojoj kuci imam dve antene jer je manji kapacitet za korisnike i treba da pokrije oko 200 ljudi. Kada odradite racunicu zasto 1 Gb/s dodjete do sledecih vrednosti:
Primer za vip koji 3G emituje na 2100 MHz i 4G na 1800 MHz. Sad ne ukljucujem 4G na 800 MHz u obzir jer vip konkretno više ima 1800 MHz lokacija nego 800.
3G anteni za download treba 43 Mb/s (puta 3) + upload 6 Mb/s (puta 3) = 147 Mb/s treba samo za 3G
4G anteni za download treba 150 Mb/s (puta 3) + upload 50 Mb/s (puta 3) = 600 Mb/s treba samo za 4G.
Kad se sve sabere to ispadne približno 800 Mb/s jer ostatak 800 - 147 ostaje da radnici koji dolaze na lokaciju imaju internet tokom radova.
Za traženi protok od 800 MB/s se koristi gigabitni mikrotalasni link i naravno limit je udaljenost i frekvencija. Linkovi u Srbiji rade od 6 GHz do 38 GHz. Naravno kad se koristi 38 GHz performanse su najbolje ali je udaljenosti najkraća i tako obrnuto. Linkovi koji rade na manjim frekvencijama imaju velike prečnike - to su oni tanjiri od metar, dva. Dok linkovi koji rade na većim frekvencijama imaju radijus od 0,6 m pa do 0,3 m koji je najtanji link.
Ukratko
