Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

u podesavanjima interneta dodaj novi apn koji ce za APN imati uneto gprswap, korisnicko ime mts, password je 064. stikliraj i "Koristi ovaj APN za LTE..."

Poslato sa Note 3


Hvala brate moj. Probaću pa se javim.

Šta tačno dobijam 4G mrežom, tj. tom brzinom interneta?
S obzirom da povremeno uletim na neki sajt i Viber je upaljen 24/7.

Brža/veća potrošnja MB (imam samo 1000MB interneta) ili šta?



TO LUTKO! Radi! Umesto 3G ili H u ćošku ekrana mi stoji veliko slovo "L".
Radi!!!

I sad ti meni reci burazeru!!!

Zašto TO ne znaju MAJMUNI iz Tehničke podrške Telekoma???????
 
Poslednja izmena:
Lakše im da kažu da je do tvog telefona i da te otkače


Sent from mTalk


Pazi a baš sam dugo izblejao tamo sa njima.
Telefon podržava 4G bez problema.
Neki od njih tvrde da je pokrivenost 4G mreže.

Evo baš sam sad testirao slanje kraćeg video snimka preko 3G i 4G.
Snimak koji traje oko 1:30 a velik je oko 10MB je poslat preko 3G mreže za oko recimo 3-4 minuta.

Ali isti snimak je preko 4G poslat za možda malo manje od 1. minuta.

Fenomenalno!

Hvala svima.

Šteta što nema neki "palac/thumb up" da se zahvalim......ili ga ja ne vidim????
 
„Telenor će u ovoj godini ostati fokusiran na razvoj 4G mreže u svim gradovima preko 3.500 stanovnika"
Добро је да настављају са солидним покривањем, али није баш тако спектакуларно, Вип је већ почео са покривањем таквих места па их неће престићи ни до краја године...
 
@ Nitro

Svaki nivo signala opada kvadratom u odnosu na rastojanje. To je fizika i tako je na svim frekvencijama.

Na talase razlicitih frekvencija mnogo vise uticu tzv. Fresnelove zone. One mnogo vise uticu na vise nego na nize frekvencije, pa se pre svega zato javlja razlika u prostiranju talasa razlicitih frekvencija.
 
Poslednja izmena:
Netačno.

LTE je packet switched mreža, ne podržava klasičan circuit switched režim za pozive kao što je slučaj sa GSM/WCDMA mrežama. Zbog toga VoLTE radi na VoIP principu s tim što paketi za voice pozive imaju prioritet u mreži u odnosu na pakete za klasičnu internet vezu. Takođe, VoLTE zauzima izuzetno malo mrežnih resursa. Ako operater koristi AMR-WB kodek na bitrejtu od 23.85kbps, to je za LTE mrežu smešan protok.

Nikakvo odvajanje dela spektra za VoLTE ne postoji, VoLTE ide kao klasičan IP saobraćaj kroz LTE mrežu samo sa većim prioritetom u odnosu na internet saobraćaj.

Da je bas tako jednostavno, operateri ne bi izbegavali da ga koriste. Jako malo operatora koristi VoLTE. U Evropi mogu na prste da se prebroje. Zelena polja u sledecoj tabeli: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks_in_Europe
 
Poslednja izmena:
@ Nitro

Svaki nivo signala opada kvadratom u odnosu na rastojanje. To je fizika i tako je na svim frekvencijama.

Na talase razlicitih frekvencija mnogo vise uticu tzv. Fresnelove zone. One mnogo vise uticu na vise nego na nize frekvencije, pa se pre svega zato javlja razlika u prostiranju talasa razlicitih frekvencija.

Slabljenje signala koje izaziva prepreka u fresnelovoj zoni se nadodaje na gubitke u slobodnom prostoru i bas zato kazem da je domet lte800 u startu teoretski veci...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
10MB preko 3g treba za desetak sekundi da se posalje.
A preko 4g i za sekund
Kakvih 10minuta??
 
10MB preko 3g treba za desetak sekundi da se posalje.
A preko 4g i za sekund
Kakvih 10minuta??

Da se posalje tesko - to bi znacilo up od 8Mbps a to je teoretski nemoguce ako se ne varam. Za 20 sekundi je vec moguce... 3.5 minuta bi bilo 0.35 Mbps up sto je opet moguce u zavisnosti od signala i opterecenja BS.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I ne samo to, već operateri puštaju VoLTE uslugu samo za pojedine modele telefona i često samo za telefone koji su kupljeni od njih. Tako da otključani (slobodni) telefoni često zbog toga nemaju VoLTE uslugu.
 
I ne samo to, već operateri puštaju VoLTE uslugu samo za pojedine modele telefona i često samo za telefone koji su kupljeni od njih. Tako da otključani (slobodni) telefoni često zbog toga nemaju VoLTE uslugu.

Е онда слаба вајда од 4Г уопште ;) у неко догледно време. Колико ћеш при свему томе имати Volte саговорника...
(Једино за кућни нет ко нема кабловски, адсл...)
 
LTE i jeste zamisljen kao bezicni sirokopojasni mobilni interent pristup koji treba da zameni fiksni zicni ADSL2.
Problem je u tome sto je LTE infrastruktura jos uvek vrlo skupa, pa operatori jos uvek po ceni opreme ne mogu da pariraju ADSL-u jer on koristi vec postojecu zicnu infrastrukturu, a zahteva, za mnogo vecim brzinama od ADSL-a, jos uvek nema dovoljno, da bi se investicija u LTE isplatila.
 
@synn, bilo koja bežična tehnologija ne može zameniti kabl. Jedino u ovom trenutku i prilično isplativo rešenje za kućni, poslovni - internet na fiksiranoj lokaciji je neka vrsta pasivne optičke mreže.

LTE i druge licencirane i nelicencirane bežične veze (uključujući i 802.11ac - long distance) mogu da se primene za ovaj tip pristupa samo u retko naseljenim - ruralnim područjima. Recimo da jedna sektor antena uz 802.11ac može da isporuči oko 300Mbps uz 2x2 mimo, što je prilično uporedivo sa LTE-om.

Tako da za do 50 korisnika na nekom ruralnom području mogu da se ponude čak i flat rate servisi sa brzinama 50-100Mbps. Ali ako je broj korisnika na nekom malom području veći, PON je neuporedivo isplatljivija i dobra tehnologija jer kroz jedno optičko vlakno može da ponudi ukupno do 2.5Gbps download odnosno 1.25Gbps upload, a jedno vlakno može da deli do 32 korisnika.

No, odosmo predaleko, ali ono što hoću da kažem da LTE nije svemoćan. Odličan je za ruralna područja, povremeno korišćenje, korišćenje u pokretu, tu nema konkurenciju, ali za fiksni pristup... Ima mnooogo boljih rešenja.
 
Za 802.11ac ne mozes skoro nigde jer vec imala gomila n stanica na 5ghz od raznih providera cak i u malim selima, pa su smetnje velike. Isto vazi i za LTE - veliki broj uredjaja - vise smetnji, i manji kapacitet zbog broja uredjaja... Ne znam kako stoji situacija sa ADSL standardima ali optiku nikako ne moze ni priblizno da zameni. Ima smisla kao sto @poglavicas kaze za pokrivanje ruralnih podrucja jer se tu ne isplati dovlaciti optiku i razvlaciti jos od kuce do kuce...
 
Ja pricam i prosecnim krajnjim korisnicima a ne o onim zahtevnim. Tih zahtevnih je jako malo da bi se radio na primer Fiber to the home, kojeg u Srbiji iz razloga neisplativost prakticno nema...
I do LTE bazne stanice, operateri internet doturaju vec ranije postavljenom optikom.
 
Paviljoni blok 7 novi beograd, iskreno ne razumem se najbolje, ali
deluje kao da su nakačili dve bazne stanice.


media-share-0-02-05-2fd186ecf09803be1fc45056e09c69bbf4aead9398094e16478d183775b9ba0e-a6146bbf-dc.jpg
 
Једна са два сектора/ћелије (евентуално може бити још један сектор са друге стране зграде).
 
Теленор ажурирао мапу, све оно што је Рател и објавио крајем прошле године, Лебане, Сокобања, Свилајнац, Петровац, Тутин, Барајево, Угриновци, Бановци.
 
Telenor do jula meseca postavlja jos 900 LTE baznih stanica u Srbiji.
 
U Vlasotincu pokrivenost 4G u Telenor mrezi je odlična.. Sljaka kao sat..
814b8e24fd6ed2886f0a8fafc590c7d4.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
^^ Meni ovo vise lici na 10-15Mb nego na 45.
 
Ја не бих рекао да је тако, ваљда сама апликација треба да направи просек за тих 10-ак секунди у коначној бројци?! А не ти сам да тражиш, сабирајући пикове с осталим... У другим постављаним резултатима овде тог дијаграма и нема, па би тако испадало да сва та мерења нису ни релевантна.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno