Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
СББ је дао тај неки сервис и доста вам је за ову годину. Следеће године можда и понуде нешто. Уместо да побољшавају понуду, они су се тако стисли ... вероватно зато што ново руководство и стручњаци немају везу се реалним животом и само стискају кесу да не изгори.
...ili zato što ako puste 100/10Mb/s kao osnovni paket, ostali provajderi mogu da stave ključ u bravu, pa postoji neki "džentlmenski dogovor"... što baš i nije legalno, ali šta jeste u ovoj "državi"???
 
Poslednja izmena:
Ма јок, није све тако како се машта. Ако би пустили 100/10 као основни пакет, онда би сви они који сада користе скупе пакете ладно могли да пређу на основни и да СББ изгуби гомилу пара. Не знам статистику али мислим да огромна већина користи мање пакете и брзине, по томе би СББ само изгубио онај мањи број који користи веће а имао више трошкова за линк.
А зашто мислиш да рецимо мтс не би могао да понуди веће брзине? Јесте ту дужина кабла ограничавајући детаљ али ипак много више људи има могућност за мтс него СББ. А тек би они могли да оборе цене и очисте остале јер немају исте трошкове за линк и инфраструктуру.

Овако се размишља само са стране корисника, не и са оне друге.
 
Sve je moguće, samo nagađam... meni je nekako cela priča sa ovdašnjim internetom i mobilnom telefonijom (i sa gomilom drugih stvari) u domenu formalnih ili neformalnih kartela i dilova sa državom tj. Telekomom. Seti se samo SBB telefonije koja je kasnila nekoliko godina jer država i Telekom nisu doneli potrebne pravilnike nakon što je istekao monopol, pa nameštanja tendera za Telenor koji nikada nije ni pokrenuo fiksnu telefoniju, ali su uslovi na tenderu (broj korinika i godišnji profit) bili taman takvi da SBB u tom momentu nije mogao da ih ispuni, a raspisao ih je organ koji je znao koliko korisnika ima SBB... u svakoj normalnoj državi SBB bi mogao da traži (i dobije) ozbiljne odštete zbog višegodišnjeg kašnjenja u donošenju pravilnika, a kod nas ništa. Sa druge strane, njima se toleriše neuslovna instalacija tj. razvlačenje kablova gde im padne na pamet, a cene su kada se sve sabere, negde na nivou telekomovih, tj. za malo "jači" osnovni paket daješ malo više novca i to je to.
 
@bbking
Telekom je FTTH, a SBB je FTTB. Svakako nema potrebe ništa da ti rade, buše, sprovode, pošto je u skoro svim zgradama SBB već ušao i samo postavio svoj ormar i kače se na već postojeću zajendičku instalaciju koja ima u zgradama. 50/7 je npr. paket koji je meni optimalan i koji ću uzeti. Imaju posebne pakete za optiku i imali su ih do skorije na sajtu, ali ih možeš kontaktirati da ti daju ponudu, ja sam baš pre par dana njih kontaktirao i pozvali su me i predočili uslove.

Da premestim i zahvalim ovde. Optužiše nas za product placement ;)

Imam trenutno 50/10 kod Telekoma kao vdsl pa mi sr ne vraća na standardnih /2 (ne treba isticati da je to, verovatno, jedini FTTH provajder sa paketom 50/2). Taj 50/7 zvuči sasvim ok pošto kod kabla nema overheada.

U svakom slučaju sad mirnije spremam preseljenje.

ubr, dolazim u 3AL5
 
Ма јок, није све тако како се машта. Ако би пустили 100/10 као основни пакет, онда би сви они који сада користе скупе пакете ладно могли да пређу на основни и да СББ изгуби гомилу пара. Не знам статистику али мислим да огромна већина користи мање пакете и брзине, по томе би СББ само изгубио онај мањи број који користи веће а имао више трошкова за линк.
А зашто мислиш да рецимо мтс не би могао да понуди веће брзине? Јесте ту дужина кабла ограничавајући детаљ али ипак много више људи има могућност за мтс него СББ. А тек би они могли да оборе цене и очисте остале јер немају исте трошкове за линк и инфраструктуру.

Овако се размишља само са стране корисника, не и са оне друге.

Није проблем да СББ и остале компаније подигну линкове на излазима из земље то је најмањи проблем (цена ВП линка је смешна), али оно што постоји као проблем код већине јесте опрема која се тренутно користи. Нисам пратио али последње колико ми се чини СББ је имао 160gbps укупан капацитет излазног линка из земље.

Сви гледају само на оптички кабл који је у суштини и најјефтинија солуција у целој причи, а сада главни део опрема (рутери, свичеви) нису то кућне "скаламерије", а СББ махом иде на Cisco варијанте и све му је скоро под том опремом. Када погледате горе наведену излазност линка, па нека је пола од тога у саобраћају, ако није и више па треба то све изгурати и обрадити тако велику количину податак (мерено у секундама), плус где су сервери за складиштење података, онда за мултимедијалне сервисе (72 сата уназад и сл...) Са становишта провајдера инвестиција у опрему може ићи и до неколико милиона евра, а у тренутној тржишној утакмици за таквим улагањем нема потребе, више од 70% корисника је у оној најефтинијој варијанти коришћења.

Онда треба урадити проширивање и магистралних чворишта, онда чворишта између градова, надоградити комплетну опрему и уложити додатна средства, самим тим у тренутним тржишним условима таква солуција није исплатива, а вишак интернет линка ниједном провајдеру није у корист да губи новац, него увек држи на 10%-15% "вишак" ресурса јер све преко тога је губљење новца. Са потребама и проширењем сваког провајдера иду и сва друга проширења, ниједан провајдер неће ићи линк+100% вишак ресурса него ускладити проширење било којег дела мреже са тренутним потребама.

Нпр. Гоогле у скоро свакој земљи код озбиљних провајдера има "кеш сервер" има и код СББ, зашто када би пустили да сваки корисник вуче посебно снимак директно са Америчких сервера прво би дошло до кашњења у одзиву, друго до оптерећења система и самих сервера Гугла, овако то ради на много ефикаснији начин пошаље опрему локалном провајдеру и он те податке има спремне у "кеш серверу" и одмах му се сервира, јер је тај снимак већ неко гледао и самим тим нема потребе за двоструком обрадом података. Сви подаци иду кроз "локалну мрежу" нема потребе за оптерећењем излазног линка.

И друго није референца поредити неки локални провајдер који има цирка 10-15 хиљада корисника и СББ који има 800 хиљада корисника, ако не и више или поредити Вектор, Сат-Трак, Коперникус и сличне провајдере са СББ-ом не само у опреми него у много чему :)
 
Poslednja izmena:
Od kada se to broj korisnika kablovskog interneta vise nego duplirao pa SBB ima 800 hiljada korisnika neta? :D Imalo je 410.000 korisnika kablovskog neta krajem 2014. - od toga na SBB jeste najveci deo, ali ne cak 400.000.
SBB jedva ima 800.000 korisnika KTVa, a ne neta.
 
Od kada se to broj korisnika kablovskog interneta vise nego duplirao pa SBB ima 800 hiljada korisnika neta? :D Imalo je 410.000 korisnika kablovskog neta krajem 2014. - od toga na SBB jeste najveci deo, ali ne cak 400.000.
SBB jedva ima 800.000 korisnika KTVa, a ne neta.

Све је ово супер, али када неко иде пред "руду" па само да се убаци и коментарише скупљајући поруке по форуму, а није схватио суштину писања. Само ме интересује где пише да СББ има 800 хиљада активних корисника интернета или пише мало другачије, али не битно је бити први у селу па шта год рекао.
 
Pa govoris o net protoku, znaci da se govori o net korisnicima.
 

Rekao bih da SBB barata sa vec solidnom infrastrukturom. Koliko sam ja cuo, posle svih onih kupovina, BEOGRID, EUnet, SkyNet, AbsolutOk, itd uradili su ozbiljne upgrade na mrezi. Primera radi, u BEOGRID su stigla 4 linka po 10gbps. Zajedno sa 2 48x10GE switcha. Beogrid ima oko 8000-9000 korisnika i svi imaju simetrican protok od 15/15mbps do 50/50mbps.
 
Ево да појасним моју поруку (ко није желео да схвати) - СББ и даље вуче "репове" лоше пројектованих мрежа (аквизиције провајдера) и опреме која је под зубом времена па може се рећи застарела. Чворишта која су рађена путем штапа и канапа. И даље постоје "уска грла" мреже, и даље постоје проблеми где корисницима кабл испред носа пролази, али не постоје техничке могућности за прикључење. Постоје и даље чворишта која чекају на реконструкцију и проширење капацитета. Последњих пар година СББ на томе ради, али то није посао за 1 дан, него доста дугачак период транзиције и усклађивања целокупне мреже, а поготово ако се узме шта су све покуповали и у каквом стању мреже које треба прилагодити услугама које СББ пружа и проширује.

Такође ко прати, свако повећање брзине има период трајања, баш из разлога праћења понашања мрежне опреме и саме мреже као и благовремено реаговање на проблем. Могу они без икаквих проблема да повећају у року од 1 сат свима брзину али самим тим и да изазову колапс мреже, па од једног проблема да створе хиљаду. Све има своју константу и СББ бар у неком наредном периоду неће пуно радити на проширивању услуге, колико на сређивању мреже и проширењу капацитета, тамо где се укаже потреба (велики број поднетих захтева) да ли је то Насеље или Зграда али треба да има своју оправданост уложеног новца.
 
Poslednja izmena:
Sve je to OK, ali ako u sve to ubacis brojke od 800.000 korisnika neta (jer TV korisnici sigurno nece imati uticaja na Net protok, nema ni povecanja, zar ne?), nije valjda da ne ocekujes da te koriguje neko, posto je cifra minimum za pola toga pogresna?
 
Sve je to OK, ali ako u sve to ubacis brojke od 800.000 korisnika neta (jer TV korisnici sigurno nece imati uticaja na Net protok, nema ni povecanja, zar ne?), nije valjda da ne ocekujes da te koriguje neko, posto je cifra minimum za pola toga pogresna?

Када будеш схватио да једну компанију не чини управни одбор и председник управног одбора, онда ћеш схватити да једну мрежу не чини само једна група корисника одређене услуге, него сви корисници услуга, па самим тим даље можеш да закључујеш како хоћеш и креираш одговор према својим потребама. У мом одговору је све јасно од почетка до краја само ко жели да схвати он ће то и урадити, а теби лично пара бројка 800 хиљада само не видим неки посебан разлог за то и инсистирање да су ту НЕТ корисници и сваки одговор НЕТ корисник, ближе речено сваки корисник је корисник мреже у било којој услузи, свако користи услугу и свако може да направи проблем у целом систему, добро планирана топологија мреже уз адекватну опрему то може да смањи на неких 5%-10% (ништа није савршено).

Ако си се већ ухватио само нет корисника, са друге стране и један корисник на лоше пројектованом чворишту само ако је корисник КТВ-а може да направи проблем осталима корисницима услуге. Повећање брзине такође може да направи проблем био то један корисник или 5000 корисника на чворишту, а разлог имаш, као и све остало наведено, бар у овом тренутку нисам спреман да неком "посебно" цртам сваки одговор и сликовито објашњавам шта сам у којој поруци написао.

Ако ти је лакше у овом моменту СББ није спреман да понуди једнаке услове свима и то је истина док год не закрпи "репове" и среди своју мрежу на начин да то функционише у свим градовима подједнако добро где је услуга доступна.
 
Poslednja izmena:
Pa prvo, citirace te Sceka sigurno negde, kao da si u pravu ;)
Drugo, u cemu je problem da se koriguju greske u brojkama odmah?

Trece, nema SBB nikakvih 800.000 korisnika, ako ces precizno - ni Net, ni KTV, ni TotalTV, ni samo SBB, ni ovo/ono... KTV pretplatnika ima primetno vise, Net pratplnika enormno manje. Treba biti precizan u brojkama, inace cela prica ti ne vredi.

Dzaba ti prica ako su ti brojke toliko netacne.

Mislis da su manje bitne? OK, nisi ni morao da odgovaras onda.
 
Poslednja izmena:
Trece, nema SBB nikakvih 800.000 korisnika, ako ces precizno - ni Net, ni KTV, ni TotalTV, ni samo SBB, ni ovo/ono... KTV pretplatnika ima primetno vise, Net pratplnika enormno manje. Treba biti precizan u brojkama, inace cela prica ti ne vredi.

Ок, изволи лепо и демантуј ме када већ усмераваш комплетне одговоре искључиво на бројке, понуди ми податак удела и процента учешћа корисника подељеног по категоријама коришћења услуге, а онда направи и изведи статистички податак утицаја на повећање брзине кроз број корисника Нет услуге.

Такође понуди ми и одговор тј. разјасни шта сам ја хтео да кажем када сам рекао да један СББ у смислу техничког капацитета/опреме/инфраструктуре није поредив са неким од наведених компанија и у ком смислу сам то рекао и како на све то утиче техничка реализација, лоша опрема и све остало што сам писао.
 
Poslednja izmena:
@alfaunits - Pa covek je u pravu. Na sve sto pitas je odgovorio u par postova, to sto ne razumes je potpuno druga prica. Makar bi mogao da logicno razmislis i bilo bi ti sve jasno (cak nema potrebe da se zna tehnicki nista).

SBB trebutno ima vise od 800k korisnika. Svi oni dobijaju uslugu putem kabla, jednog istog kabla - govori li ti to nesto o komplikovanosti hardverskog tipa?


Pozdrav!
 
Ок, изволи лепо и демантуј ме када већ усмераваш комплетне одговоре искључиво на бројке, понуди ми податак удела и процента учешћа корисника подељеног по категоријама коришћења услуге, а онда направи и изведи статистички податак утицаја на повећање брзине кроз број корисника Нет услуге.
Pa ima ~415.000 korisnika kablovskog interneta u Srbiji, znaci deo SBBa ne moze biti preko 400.000. Dok je broj KTV korisnika SBBa presao 950.000. Ovo prvo ima u RATELovom izvodu za 2014. godinu (mizeran pomak je uradjen u 2015., bice uskoro podaci, ceka se Telekom). Ovo drugo su brojke SBBa.

Такође понуди ми и одговор тј. разјасни шта сам ја хтео да кажем када сам рекао да један СББ у смислу техничког капацитета/опреме/инфраструктуре није поредив са неким од наведених компанија и у ком смислу сам то рекао и како на све то утиче техничка реализација, лоша опрема и све остало што сам писао.
Taj deo ne sporim :)
 
Pa ima ~415.000 korisnika kablovskog interneta u Srbiji, znaci deo SBBa ne moze biti preko 400.000. Dok je broj KTV korisnika SBBa presao 950.000. Ovo prvo ima u RATELovom izvodu za 2014. godinu (mizeran pomak je uradjen u 2015., bice uskoro podaci, ceka se Telekom). Ovo drugo su brojke SBBa.


Taj deo ne sporim :)

Ок, разумео сам, упао у дискусију тек нешто да кажеш :) Сад ми је све јасније, техничка страна мало слабија али ОК није превелик проблем :)
 
Guglao ceo dan i nisam mogao pronaci info u vezi sa drugim d3 risiverom. Imam cisco 4682 risiver u jednoj sobi i on se vidi na sbb portalu. Da li bih mogao ubaciti jos jedan risiver na drugi tv, van sbb-a ( dobiti na koriscenje od rodjaka ) i time dobio digitalnu televiziju ( epg i snimanje nisu bitni )...na drugom tv, bez bojazni da ce sbb to videti ili sankcionisati...Da li je to uopste izvodljivo, msm da li cu moci gledati nesmetano televiziju bez placanja dodatnog risivera sbb-u?
 
Мислим да би то могло под условом да је рођак добио рисивер од СББ-а и да је активан тј да га имају у бази. Ја сам давно носио пријемник до другара који је имао само СББ аналогну да види како то изгледа и знам да то може да ради.
Ако је рисивер нешто треће, тешко да ће да проради.
 
Da li neko zna da li moze da se edituje postojeca lista kanala (npr da izmenim nekoliko pozicija na postojecoj TV listi) ili da olako kopiram veliki broj kanala na svoju custom listu na D3-u
 
Ne mozes da menjas predefinisane liste, zato i imas opciju da dodajes svoje. Ne budi lenj :p
 
Ne mozes da menjas predefinisane liste, zato i imas opciju da dodajes svoje. Ne budi lenj :p
Hahahaha za taj posao ce mu trebati bar sat vremena smaranja ;) Ja imam oko 150 kanala i kad treba to da napravim poludim,do duse ja pravim po svojoj semi koja nije slicna njihovoj ;)
 
Koliko košta da se uzme kartica za CI a da se na drugom televizoru zadrži ovaj njihov STB.

Imam Gold Trio Extra i razmišljam da i na drugom omogućim ove digitalne kanale koje imam u paketu ali bih umesto drugog STB išao na connax opciju.
 
Hvala puno.

Jedino me interesuje još šta to komplikovano jajare priključuju za 1.900 dinara.
 
Ma ne priključuju ništa, daju modul i karticu, aktiviraju uslugu, inicijalizuje se Smart card u modulu i oni uzmu pare... :d jednokratno, ni za šta...
 
Znam, zato i pitam. Plus sam ja uz TV dobio modul koji ide u TV tako da mi u suštini treba samo kartica.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno