Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

pa ne svidja mi se da uradim upgrade i da onda nastavim da koristim tako upgrade-ovan sistem. kuburim sa mestom na ssd-u, samo po par gb slobodno imam, verujem da ce taj upgrade da ostavi gomilu smeca na disku.

to sam i pitao, da li mogu da uradim clean install desetke nakon upgrade-a i kako? hvala.

takodje, da li neko zna koje su nagrade deljene na promocij u uscu juce i da li to jos uvek vazi? nisam stigao juce da odem -.-

Skineš ovde instalaciju, nabaciš je direktno na USB flash: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Butuješ sa flash-a, kad te pita za ključ, idi na skip i to je to. Microsoft će nakon upgrade-a zapamtiti Hardware ID tvog računara i Windows će ostati aktiviran i nakon čiste instalacije.

Znači, OBAVEZNO prvo upgrade, pa nakon toga clean install.
 
Poslednja izmena:
Šta u ima da se ne sviđa. Uradiš upgrade, a posle toga čistu instalaciju.
nisam rekao da mi se ne svidja da radim upgrade pa cistu instalaciju, nego da mi se ne svidja da koristim upgradeovan komp iz vise razloga, jedan je sto bih izgubio par gb na disku na kom ionako nemam dovoljno mesta (pretpostavljam da bih izgubio tj.). dilema je bila oko aktivacije ciste instalacije, jer mi je receno u ms call centru da se ona ne moze izvrsiti, vec samo upgrade.

Skineš ovde instalaciju, nabaciš je direktno na USB flash: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Butuješ sa flash-a, kad te pita za ključ, idi na skip i to je to. Microsoft će nakon upgrade-a zapamtiti Hardware ID tvog računara i Windows će ostati aktiviran i nakon čiste instalacije.

Znači, OBAVEZNO prvo upgrade, pa nakon toga clean install.



e to mi nije bilo jasno! nisam znao kako da uradim cistu instalaciju! hvala! znaci jednostavno tako radi! super!

posle ove ciste instalacije smem da menjam sve komponente na kompu sem ploce?

a sta ako ploca crkne? :d
 
Poslednja izmena:
nisam rekao da mi se ne svidja da radim upgrade pa cistu instalaciju, nego da mi se ne svidja da koristim upgradeovan komp iz vise razloga, jedan je sto bih izgubio par gb na disku na kom ionako nemam dovoljno mesta (pretpostavljam da bih izgubio tj.). dilema je bila oko aktivacije ciste instalacije, jer mi je receno u ms call centru da se ona ne moze izvrsiti, vec samo upgrade.





e to mi nije bilo jasno! nisam znao kako da uradim cistu instalaciju! hvala! znaci jednostavno tako radi! super!

posle ove ciste instalacije smem da menjam sve komponente na kompu sem ploce?

a sta ako ploca crkne? :d

Ako ploča crkne, pokušaj da na mašini sa novom pločom instaliraš legalan sistem koji si već posedovao (7 ili 8.1) (pod uslovom da je Retail licenca, a ne OEM), onda odradiš upgrade na 10ku, pa posle odradiš čistu instalaciju 10ke.

Pokušaj tako, ali ništa ne garantujem.
 
pa da, to mi pada napamet... nego ovi novi windows-i, recimo osmica i sad pretpostavljam desetka imaju opciju nekog kao refresh-a. tipa obrisu se svi programi i podaci i ostane samo cist windows, kao vracanje na fabricka podesavanja android tableta recimo. da li to radi, i kako to radi?
 
Jedan od programa koji prave probleme je Kaspersky, starije verzije uopste nisu podrzane. KIS 2015 patch c resava problem.

Da li mi mozes objasniti korak po korak kako da instaliram kaspersky internet security, imam original kljuc koji vazi jos pola godine pa bi volio da ga iskoristim :D
hvala
 
pa da, to mi pada napamet... nego ovi novi windows-i, recimo osmica i sad pretpostavljam desetka imaju opciju nekog kao refresh-a. tipa obrisu se svi programi i podaci i ostane samo cist windows, kao vracanje na fabricka podesavanja android tableta recimo. da li to radi, i kako to radi?

Settings - Update & Security - Recovery - Reset this PC
 

Prilozi

  • reset.JPG
    reset.JPG
    50.2 KB · Pregleda: 156
...posle ove ciste instalacije smem da menjam sve komponente na kompu sem ploce?

a sta ako ploca crkne? :d

Nemam siguran odgovor ali bas malopre sam, pokisavajuci da resim problem u koji sam dospeo, sa svog naloga uklonio jedan uredjaj (od dva prijavljena ukupno). Dok sam ga brisao pomagao mi je carobnjak koji je pored ostalog rekao da u slucaju da menjam neki bitni deo poput hdd ili ploce, svakako prijavim popravku, na uredjaju obavezno otkacim svaku vezu sa ms nalogom, vratim na fabricko stanje i tek onda ga ponovo prijavim na nalog.

Posto nisam bio bas najpazljiviji a nisam se setio da skrinsotujem, mozda bi neko ko ima visak uredjaja na nalogu mogao da prodje kroz ovo i skrinsotuje odnosno napise proverenu informaciju.
 
Juce sam imao onu win 10 ikonicu u taskbaru i pisalo je da ce me obavestiti cim bude dosao update, danas je nema i update jos nije stigao... Gledao sam prethodne postove i nisam nasao nista o tome. Drugar koji je dobio key kad i ja (za 8.1) je jos juce ujutru dobio update.
 
Pitanje za sve, da li pustite windows update da vam nabavi sve drivere ili idete manuelno pa skidate driver po driver? :)
 
Imam interesantan problem.

Sinoc sam pokusao upgrade Asus laptopa K52JR sa Win7 na Win10 preko Media Creation Tool. Negde na 75% instalacije pojavio se crni ekran i tako ostao do kraja. Mislim da se Win10 instalirao, ne znam, ne vidim. Citao sam na forumima da mnogi imaju takav problem i predpostavlja se da je problem sa multiplim displejima i ako imaju jedan displej. Ovde jedan lik objasnjava kako da se to resi:

I had the same issue. After reading through this thread I realized I was having the same multi-display problem. W10 detects 2 displays when I just have 1. Win+P wasn't working for me, and I was kinda mashing buttons around and somehow turned on text-to-speech which allowed me to figure it out. Win+P menu in W10 is now vertical and has four options. PC screen only, duplicate, extend, and second screen only. So I had to press Win+P, down, down, down, then enter. Bam, login screen. Signed in, everything working fine now.

Ja sam takodje uspeo da otvorim ovaj narator i da pomocu strelica probam da izaberem second screen only ali i druge opcije ali nemam promene. Kad pritisnem samo Win taster narator mi cita kao da sam na desktopu ali nista ne vidim. Ocigledno je problem sa video podesavanjima (drajverima?).

Ne znam sta da radim?

Na drugom kompu skidam Win10 ISO koji cu da narezem na dvd i pokusam da uradim clean install na laptopu. Ne znam da li cu sta tako uraditi? Ako to budem radio da li mogu da ga instaliram samo na C particiju a da ne diram particiju D zbog licnih stvari na njoj?
 
Poslednja izmena:
Ja sam na laptop uradio clean install windows 7 pa gurno win10 disk i uradio upgrade na windows 10. Realno upgrade sa opcijom save nothing bukvalno sve obrise i kao da sam clean install uradio samo mi ostavi windows.old folder koji se obrise. Evo sljaka lenovo v560 vozi samo tako. Mogo sam i taj clean install da uradim al ne vidim razlog. Inace svi drajveri rade, sve radi nikakvi problemi.
 
Provalio nekako kako se gasi update kao na starim OS-ovima ? Nema klasican turn off, samo ON i onaj djavo za notifikaciju kad su vec skinuti.
 
Meni je nestalo ono ****** iz tray-a za update na 7 :D watafak
 
Jel na kraju zna neko šta je ova recovery particija od 450mb. Jasna mi je ona na početku od 300mb jer je ista bila i na win 8.1., ali ne znam šte sadrži ova od 450mb. E gde ih be ubih sve kod instalacije :-(
 
na intel rapid storage tehnology pod performance link power managment na enable ili disable ?
ssd imam.
 
Meni je Lenovo dao između ostalih apdejtova za w10 i irst i irst patch. Da nije potreban ne bih ga davao
 
da izbrishem onda intel rapid storage tehnology?
Pa da mislim da nije potreban ja sam ga koristio na windows 7, a od windows 8.1 pa evo i sad na windows 10 ga nekoristim procitao sam negde da nije potreban i da usporuje performanse na windows 8.1 i 10
 
Maybe. Ali ako je nešto od tih zezalica u ponudi, sigurnije je staviti nego zaobići. Sigurno proizvođaču nije u interesu da ti zezne performanse. Ti.možeš probati pa nam javi utiske.
 
Instalirao sam Win 10 preko legalnog 8.1, i sve je proteklo bez problema. Osim toga što mi je verzija bila single language i on mi je po automatizmu instalirao srpski a 8.1 je bio na engleskom. Ni u jednom trenutku me nije pitao za jezik. Kako da vratim na engleski, ovde se ne snalazim uopšte? Izvinjavam se unapred ako je već bilo to pitanje. Hvala
 
Nazad
Vrh Dno