Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

ma u igrama je gala, na silent modu ne prelazi 60 stepeni...
ne diram nista dok ne uzmem neptona :D
 
Poslednja izmena:
Inače, imam kombinaciju da dam moj i5 iz HU za 120e + G3258 sa domaćom garancijom... Ozbiljno razmišljam da se malo iživljavam nad mališom do Broadwell-a! :D
 
Inače, imam kombinaciju da dam moj i5 iz HU za 120e + G3258 sa domaćom garancijom... Ozbiljno razmišljam da se malo iživljavam nad mališom do Broadwell-a! :D

Pa ako ti ne treba i5, sto da ne. Mozda broadwell bude imao zalemljen IHS i ko zna, mozda se bude bolje klokovao. Mada vec je problem sa tako malom povrsinom odneti dovoljno brzo toplotu. Mada mozda ne bi bilo lose da trazis makar 150e. Ipak mi to deluje nesto premalo.
 
Posle 10 dana sve je ok. Samo sam vratio ulazni vcore na Auto, ne dize ga iznad 1.744v, dok llc i dalje na kecu a vcore na 1.2v. Radi stabilno tih 4.5ghz, ni jedan Whea do sada :) Dosta toga je igrano od Dote 2 ,Shadow of Mordor,Tomb Raider,SC2 itd. Mogu da kazem da SC2 jako brzo prepoznaje nestabilan klok, pogotovo na nivoima gde ima preko 200 jedinica na jednom mestu, treba to obraditi.

@Erik011
Hvala, znaci do biosa je onda.
 
Mogao bi opusteno i sa nizim input voltage-om da ides. I meni je na auto stavljao 1.750V cak na stock clocku...
 
Jer je po default-u tako, i ne bi trebalo ici nize od toga, jer sam intel govori da treba da bude oko 0,5V visi od VCORE-a.
 
Jer je po default-u tako, i ne bi trebalo ici nize od toga, jer sam intel govori da treba da bude oko 0,5V visi od VCORE-a.

Pa da ali ako imas 1.2V Vcore, treba po tome 1.7V. npr. sada teram sa 1.6V input i vcore 1.18V.

Meni na stock voltazi 1.05V vcore je stavljao 1.75V input voltage...
 
Tako intel naredio da bude, jer stock napon vozi od 1-1,2V te je to vise kao mera opreza da uvek bude stabilno. To ne utice nista toliko na zagrevanje dok se ne dodje do nekih visih napona kao 1,9V i preko.
 
Neko je rekao ovde nista bez 50 krugova Linx-a... ovaj moj je prosao 50 krugova ali puca u wow-u, dobijao sam bsod 124...za linx mu je trebalo 1.204v a za normalan rad mu treba 1.220v, i evo skoro nedelju dana radi ok.
 
tako je i meni bilo,ali ne bas tolika razlika (nego 0.005) i pri vecoj voltazi (1.31)...
 
Neko je rekao ovde nista bez 50 krugova Linx-a... ovaj moj je prosao 50 krugova ali puca u wow-u, dobijao sam bsod 124...za linx mu je trebalo 1.204v a za normalan rad mu treba 1.220v, i evo skoro nedelju dana radi ok.

Sa koliko RAM-a?
 
u wow-u bsod 124... podizao sam napon do 1.220 i za sada radi...
 

Prilozi

  • 4.6 linx.jpg
    4.6 linx.jpg
    348 KB · Pregleda: 89
Znaci Linx okaciti o klin, novi test za stabilnost WoW :D
 
Par rezova sasvim solidan primerak, probacu opet kad nabvim jos 4gb rama (trenutno imam samo 4gb)

ScreenShot007.jpgScreenShot008.jpgScreenShot009.jpg
 
Fin primerak imaš. :)

Čime ga hladiš?
 
Zar ne bi trebalo da imas preko 220GFlops-a ? Primerak je dobar, samo mi ne stima taj score nesto ?
 
Ja nemam preko 220gflops ni na 4.8ghz... Bude blizu, ali ne predje...
Ali ovo je bas malo na slikama, ne znam sto mu je to. Moguce zbog rama.
 
Poslednja izmena:
Ne znam za sta su vezani ti gfopsi u linxu... Nekad se desi da bude 190,restartujem komp, bude 210....na 4.4 cini mi se...

Ni ja iskreno, i meni je znalo da varira ali nije prelazilo 202gfps. Primetio sam da i ti i Kolos imate uvek vise nego ja, cak i na nizem kloku. Mozda do frekvencije rama? Jedino sto mi pada na pamet.
 
Hladim ga vodom. Thermaltake fabricko.
Sto se tice gflopsa, mislim da ima veze koliko rama koristis. Mislim da bi sa 8gb imao mnogo veci skor ,mada nisam siguran (ram je 4gb na 1600Mhz, mozda i brzina ima veze)
Kad budem uzeo jos 4gb, probacu ponovo.
 
Da li ti je ram u dual channel modu ? Moj na 4,4GHz daje tu oko 200+GFlops-a, a memorija je u dual channel na 1600MHz. Cak i kad stavis recimo 1GB ili manje rama, opet daje isti score samo jedan krug traje znatno krace.
 
Ja mislim da imam 6.nesto slobodno pre testa, moze biti da je zato. Isto 1600, dual channel 8-8-8-24 tajminzi.
 
Nuje u dual channel imam jedan stap, drugi sam pozajmio drugaru dok on ne kupi sebi ram.
 
Sad sam prvi put probao RAM na 1600, uvek sam držao 1866 ili 2133:

- 4.0GHz RAM 2133 CL9 - 211 GFlops
- 4.4GHz RAM 1866 CL9 - 220 GFlops
- 4.5GHz RAM 1600 CL9 - 218 GFlops
- 4.5GHz RAM 1866 CL9 - 226 GFlops
- 4.5GHz RAM 2133 CL9 - 232 GFlops
- 4.6GHz RAM 2133 CL9 - 237 GFlops
 
Samo da Vas obavestim da ja na mom Haswell-E procesoru, klokovanom 4.3GHz @1.32V, na kome se Prime95 v2.77 build-2 vrti satima bez problema, ako pokrenem taj LinX 0.6.5:
- opterećenje poraste na 100%
- polako poraste potrošnja memorije (do ~8GB)
- HWMonitor pokaže da je potrošnja nekih 274W (pod Prime95 je max. oko 240W)
- posle nekih 30sec. primetim da se je sve smrzlo i zatim usledi BSOD sa porukom 101 ili 124
Probao sam da ga pokrenem sa voltažom na čak 1.34V (što je apsolutno besmisleno visoko i nepotrebno) i uspe da radi još nekih 1 do 2 min. duže (interesantno je da u tom periodu potrošnja padne na 240-250W), pa ponovo usledi isti BSOD.

Razlog je upotreba AVX2 instrukcija (već sam to naveo u mom tekstu o overklokovanju ovog CPU-a), zbog kojih procesor totalno pošašavi i što reče jedan od revjuera na netu: ne pokrećite benčeve sa AVX2 instrukcijama osim ako ne želite da napravite rupu na kućištu :D
Isto se dešava i ako pokrenem ove nove verzije Prime95 - procesor zakuca u roku od 1-2sec.

Svi su primetili da se potrošnja sa AVX2 instrukcijama diže u nebesa i da procesor postaje "Hot as Hell" pa ako nemate vodeno hlađenje - rizikujete uništenje istog (mada se na 105C aktivira termalna zaštita tj. procesor se uvodi u prazan hod, dok se ne ohladi).
Vidim da su svi radili ovo: da bi startovali AVX2 benč, obore frekvenciju na nekih 4 do 4.2GHz, voltažu postave na 1.34V i startuju ... sa vodenim hlađenjem Corsair H100i temperatura ubije 95 do 100C :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Ako temp nije problem, Linx je sasvim validan test stabilnosti, bar na mom procesoru. Ako probam da ga vozim sa iole nizim naponom, igre zabadaju, BSOD 101 i 124 u Chromu, i naravno Linx zabode. Kada Linx prodje, onda je stabilno za sta hoces. Do duse navodio sam pra puta da moze da se koristi x264 encoder loop za testiranje stabilnosti, jer koristi AVX2 instrukcije i greje procesor znatno manje nego prime 95 i Linx, samo duze mu treba da otkrije nestabilnost. Razlika izmedju Linx/prime95 i x264 po pitanju vremena je oko 10-30min koliko mu treba da otkrije nestabilnost, a po pitanju temperature, zagreva procesor celih 30C manje.
 
Slažem se ja sa svime što si izneo i čisto pokazujem da je AVX2 na Haswell-E procesorima "smrt" instrukcija u benč programima na overklokovanim mašinama. Da bi prošao takvo testiranje, moraš drastično da smanjiš brzinu + da drastično podigneš voltažu ... znači besmisleno je koristiti takve benčove jer oni ništa ne pokazuju-dokazuju kod "E" serije procesora.
 
Nazad
Vrh Dno