kod brendova postoji kontrola kvaliteta, moraš da angažuješ ljude da to prate, škart se baca, vodi se računa o kvalitetu delova, a to košta i to neko mora da plati...
Da si završio bilo kakvu "zanatsku" školu, da ne pomislimo da si nekad negde bio na praksi ili radio neki zanat, video bi da ovo nije tačno. Te priče koje ti širiš su produkt čistog usavršenog marketinga a.k.a. prodavanje magle i na žalost, te priče "prolaze" u širokim narodnim masama što zbog toga što se dosta ulaže u njih (spam reklamama, plaćenim fanovima i sl.) što zbog sofisticiranosti tih reklama tipa "ko ima Apple ima veći IQ" gde se opet udara na najslabije odbrambene sisteme čoveka kao pojedinca (kompleksi) koji su itekako ranjivi u sadašnjoj postavci svetske ekonomije i politike ali... odosmo u off.
To što se servira ne mora da znači da je tačno.
Uostalom, uđeš u neki "hiper" market, baciš pogled na rafove i vidiš jedan veliki deo "ponude" totalno nepotrebne jednom pojedincu ali opet narod to masovno kupuje (a tek kad su popusti).
Hello sok npr ne postoji zato što je kvalitetniji ili istog kvaliteta od limunade već zato što kroz proizvodnju + marketing = posotoji korist onoga ko ga pravi.
Tako je i sa "bredovima".
Ja jesam svedok da su nekada neke stvari stvarno bile kvalitetne i pravljene tako da služe a ne da se pokvare posle isteka garancije. Ali danas jednostavno globalna postavka nije takva, gotovo sva tržišta su zasićena i jako je teško probiti se nečime.
Kinezi se probijaju tek sada, pošto su radili kao robovi za iste te brendove za koje ovde, između ostalog i citirani, pravili brendirane telefone u koje fanovi smeju da se zakunu.
Sada kada su "osvojili" tehnologiju u potpunosti, kada su videli kako se radi "marketing", sada jednostavno imamo proizvode koji se nude bez nekoliko stepena ugrađivanja raznih "trgovaca" i otud niže cene.
Kontrola kvaliteta je postala katastrofalna gotovo svugde + u zemljama koje se bore sa raznim korupcionaškim krizama ima i očajnih zakona o zaštiti potrošača tako da se na sve načine podstiče nepotrebna kupovina novih stvari jer tako "trgovci" prave profit pa plaćaju poreze državi a usput i zaposle nekoga...
Sve u svemu, totalno je nezrelo osuditi kineske "brendove" i izjaviti kako su korejski ili američki mnogo bolji dok se isti ti za koje se tvrdi da su bolji prave i dalje u nekim kineskim fabrikama. I to u kojim? Kineskim "biznismenima" je postalo jasno da se više zarađuje ako se napravi sopstveni brend nego da se radi za drugoga.
To što kineski telefon nema poslednji android ili ima loše drajvere za kameru - to je sve minus koji svakoga trenutka može da se anulira.
Valjda je bitnije da je telefon hardverski sposoban za neoptimizovane Android aplikacije nego da imaš telefon koji je hardverski oganičen toliko da nemaš izbor među aplikacijama istih namena?
...