Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za carinsku osnovicu je racunata vrednost bez shippinga iz nekog razloga, tj 34EUR u dinarskoj protivvrednosti.

Prilikom utvrđivanja carinske vrednosti (vrednosti pošiljke) i utvrđivanja da li je veća ili manja od 70 evra, ne uzima se u obračun iznos stvarno plaćenih troškova prevoza, odnosno poštarine. Drugim rečima vrednost robe do 70 evra obuhvata samo čistu vrednost robe bez troškova poštarine, prevoza od pošiljaoca do primaoca u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Prilikom utvrđivanja carinske vrednosti (vrednosti pošiljke) i utvrđivanja da li je veća ili manja od 70 evra, ne uzima se u obračun iznos stvarno plaćenih troškova prevoza, odnosno poštarine. Drugim rečima vrednost robe do 70 evra obuhvata samo čistu vrednost robe bez troškova poštarine, prevoza od pošiljaoca do primaoca u Srbiji.

Da, ali ne govorim o limitu za carinjenje, za koji si u pravu.

Za carinu, limit se obracunava bez shipping-a. Medjutim, ako treba da se carini (tj ako je vrednost preko 50/70EUR), onda se carinska osnovica (vrednost na osnovu koje se obracunava carina) racuna sa shipping-om.

Ili su mi barem do sada uvek tako obracunavali.
 
Kako se kaže pogrešno tumačenje uredbi...

Ne vidim razlog zašto vlast komplikuje stvar i sastavlja takve besmislene uredbe koje onda može da tumači kako ko hoće.
Jednostavno se napiše da se na sve lupa PDV, jasno i čitko, a da su pošiljke vrednosti do 50 evra koje su kupljene od pravnog lica oslobođene carine i to je to. I nema šta da se tumači, jasno je i najvećem duduku kako stoje stvari.
 
Da, ali ne govorim o limitu za carinjenje, za koji si u pravu.

Za carinu, limit se obracunava bez shipping-a. Medjutim, ako treba da se carini (tj ako je vrednost preko 50/70EUR), onda se carinska osnovica (vrednost na osnovu koje se obracunava carina) racuna sa shipping-om.

Ili su mi barem do sada uvek tako obracunavali.

Naravno, ovo sam naveo na tvoj odgovor za carinsku osnovicu pošto se ona samo računa, a kad pređe to onda ide kao iz navedenog primera...

Ukoliko ta vrednost prelazi 70 evra, carinska vrednost je zbir vrednosti pošiljke i troškova slanja pošiljke.
 
Ne vidim razlog zašto vlast komplikuje stvar i sastavlja takve besmislene uredbe koje onda može da tumači kako ko hoće.
Jednostavno se napiše da se na sve lupa PDV, jasno i čitko, a da su pošiljke vrednosti do 50 evra koje su kupljene od pravnog lica oslobođene carine i to je to. I nema šta da se tumači, jasno je i najvećem duduku kako stoje stvari.

Ovako je bolje i jasnije tj. odmah je sve pisalo, pa da krenemo redom...

Odredbama člana 216. tačka 5. Carinskog zakona, domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja uvoznih dažbina, odnosno oslobođeni su od plaćanja carine, na pošiljke male vrednosti koje besplatno primaju iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu komericijalne prirode.

Ova stvar tj. uredba je veoma jasna, a drugi član zakona koji se tiče PDV-a od 20% se nadovezuje na povlastice propisane članom 26. tačka 7 koji kaže sledeće:

Odredbama člana 26. tačka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost, propisano je da se PDV ne plaća na robu koja je oslobođenja od plaćanja carine prema navedenim povlasticama. Ako postoji obaveza plaćanja, PDV se plaća po stopi od 20% ili 8% što zavisi od vrste robe i dugih odredaba Zakona o PDV-u.

U prevodu predmet nije besplatan ako je plaćen spada u komercijalne predmete i oni kada se budu pozivali citiraće uredbe i zakone...
 
Poslednja izmena:
Naravno, ovo sam naveo na tvoj odgovor za carinsku osnovicu pošto se ona samo računa, a kad pređe to onda ide kao iz navedenog primera...

aha ok.

Znaci ako posiljka ne prelazi limit za carinjenje, PDV se racuna na vrednost bez shipping-a.

Ako prelazi limit, PDV i carina se racunaju na vrednost sa shipping-om.

Jel tako?
 
aha ok.

Znaci ako posiljka ne prelazi limit za carinjenje, PDV se racuna na vrednost bez shipping-a.

Ako prelazi limit, PDV i carina se racunaju na vrednost sa shipping-om.

Jel tako?

Upravo tako, PDV se računa na osnovicu tj. samo stvarnu vrednost plaćenog predmeta.

Ako si dobio račun uz paket oni su uzeli samo cenu predmeta za oporezivanje od 20% u tvom slučaju 34e kao što si naveo..
 
Poslednja izmena:
Ovako je bolje i jasnije tj. odmah je sve pisalo, pa da krenemo redom...



Ova stvar tj. uredba je veoma jasna, a drugi član zakona koji se tiče PDV-a od 20% se nadovezuje na povlastice propisane clanom 26. tačka 7 koji kaže sledeće:

Prvo, ovo uopšte nije egzaktno definisano i može se prilično fleksibilno tumačiti.

1. Pošiljke male vrednosti? Koja je to "mala vrednost"?
2. Besplatno se primaju iz inostranstva? Da li je to kada je u pitanju free shipping? Šta znači besplatno primati?
3. I na kraju, ko određuje da li je nešto komercijalno ili ne?

Kao što vidiš, može da se tumači, a mogli su da napišu jasno i egzaktno (ali verovatno namerno i nisu, da može da se tumači - i uopšte mi nije jasan pojam tumačenja zakona?????)
 
Kontaktirao sam druga koji radi za telegraf, i trazio mi je neke konkretne dokaze, videcu da li je raspolozen da mi da sluzbeni mail da podelim sa vama pa da mu saljete svoje primere pa da probamo nesto da napravimo od cele price...
Inace moj paket je 25.04.2013 09:52:48 61200 CARINA GPC BEOGRAD - 34200 PC Kragujevac Otprema u ovoj fazi, tako da se nadam da cu ga dobiti sutra ili najkasnije u subotu, ili barem pre praznika, a vrednost je oko 44e, tako da kapiram da ce i meni da rebnu neki pdv i mozda carinu, tako da cu mu ja svakako poslati svoj primer ako do toga dodje...
 
Znam da su knjige oslobodjene poreza, zna li neko kakva je situacija sa board games? Pre neki dan mi je stigla jedna igra koja je bila oslobodjena carine a svaki dan ocekujem jos jednu da stigne. Ako platim pdv, ispada me isto kao kod nasih derikoza.
 
2. Besplatno se primaju iz inostranstva? Da li je to kada je u pitanju free shipping? Šta znači besplatno primati?
3. I na kraju, ko određuje da li je nešto komercijalno ili ne?
To se ne odnosi na free shiping nego na nesto sto nije placeno - pokloni, nagrade, uzorci itd. Kada posiljka ide preko speditera tada mozes da potpises izjavu da nisi platio. Izjava se daje pod pravnom i materijalnom odgovornoscu.

Znam da su knjige oslobodjene poreza, zna li neko kakva je situacija sa board games?
Knjige su oslobodjene carine ali nisu oslobodjene poreza. Mislim da je PDV 8% ali to mozda zavisi od toga kakva je knjiga (uzbenik, beletristika itd.).
 
1. Pošiljke male vrednosti? Koja je to "mala vrednost"?

Pošiljkom male vrednosti, nekomercijalne prirode, osim pošiljki koje se sastoje od alkohola i alkoholnih pića, parfema i toaletne vode, duvana i duvanskih proizvoda, smatraju se:

1) pošiljke čija vrednost ne prelazi 50 evra, u dinarskoj protivvrednosti


2. Besplatno se primaju iz inostranstva? Da li je to kada je u pitanju free shipping? Šta znači besplatno primati?

Rodbina, prijatelji itd... Ali da se ne lažemo svaka roba ima i svoju komercijalnu vrednost, neko je to morao da plati... drugačije se to gleda, a ako bi ulazili u detalje pored carinika stoji 50 pošiljki koje glase na Tuam Choj i svih 50 pošiljki ide na 50 različitih adresa ili drugi primer kada šalje DX na njihovim štampanim kovertama već imaju inicijali i sad carinik gleda nekoliko pošiljki i baš DX na svakoj, ako kojim slučajem ne koristite DropShipping onda je malo lakše...... malo sumnjivo realno nisu baš carinici toliko...

3. I na kraju, ko određuje da li je nešto komercijalno ili ne?

Isključivo carinski organ koji sprovodi carinski postupak, drugi niko i ne može...
 
Poslednja izmena:
Ovo je nesto najpokvarenije sta je nasa vlada ikada uradila nama. Najpokvarenije! Nedelju dana posle dolaska paypal-a. Muka mi je na samu pomisao! Povraca mi se!

Treba svi da pisu novinama, casopisima, televizijama sajtovima da se napravi puc da ukinu ova govna.
 
Kontaktirao sam druga koji radi za telegraf, i trazio mi je neke konkretne dokaze, videcu da li je raspolozen da mi da sluzbeni mail da podelim sa vama pa da mu saljete svoje primere pa da probamo nesto da napravimo od cele price...
Inace moj paket je 25.04.2013 09:52:48 61200 CARINA GPC BEOGRAD - 34200 PC Kragujevac Otprema u ovoj fazi, tako da se nadam da cu ga dobiti sutra ili najkasnije u subotu, ili barem pre praznika, a vrednost je oko 44e, tako da kapiram da ce i meni da rebnu neki pdv i mozda carinu, tako da cu mu ja svakako poslati svoj primer ako do toga dodje...

Carinu neće, ali pdv-a i hoće i neće nekima prođe nekima ne prođe... neki koji su se javili prošli su bez pdv-a, neki drugi prošli sa pdv-om opet slobodna procena carinika, šta da se radi protiv vetrenjača i uredbi neće da može...
 
Poslednja izmena:
Da li je moguće da izmene kretanje paketa na pošta.rs

Kod:
19.04.2013 03:43:00	SE - SESTOA	Prispeće	 	 
19.04.2013 04:53:00	SE - SESTOA	Otprema	 	 
19.04.2013 13:05:01	11003 IZMENIČNA POŠTA	Prispeće	 	 
19.04.2013 15:34:21	11003 IZMENIČNA POŠTA	Za carinu	 	 
22.04.2013 11:42:47	11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
25.04.2013 11:43:34	61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema


Kod:
14.03.2013 15:34:00	CN - 322200		 	 
20.04.2013 13:13:39	11003 IZMENIČNA POŠTA	Prispeće	 	 
20.04.2013 13:41:00	11003 IZMENIČNA POŠTA	Za carinu	 	 
22.04.2013 11:12:25	61200 CARINA GPC BEOGRAD	Od carine	 	 
22.04.2013 12:09:53	11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
22.04.2013 12:44:00	61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
22.04.2013 17:06:24	 - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
22.04.2013 17:50:34	11200 GPC BEOGRAD - 11090 Beograd 75	Otprema

Kako vam se ovo čini, 2 paketa stigla u isto vreme, prvi već uručen bez troškova, dok se drugi nešto zadržao. Ako ocarine/oporezuju na veću osnovicu prema nekom tamo katalogu, dal da se cimam i žalim (imam rč da je ispod 50evra), jer sad idu praznici i to. Sve pod uslovom da paket podmuklo uruče u petak. Ako podnesem žalbu, da li mora lično ili ima i online obrazac, i ako se podnese žalba, koji su dalji korai, da li to stopira eventualno vraćanje paketa prodavcu?
 
Carinu neće, ali pdv-a i hoće i neće nekima prođe nekima ne prođe... neki koji su se javili prošli su bez pdv-a, neki drugi prošli sa pdv-om opet slobodna procena carinika, šta da se radi protiv vetrenjača i uredbi neće da može...

videcemo nadam se kolko stura/prekosutra sta su i kako iskalkulisali, necu da rejdzujem na plejbek...
@boki019 ako si raspolozen da sastavis neki textic sa fotkama jakne i sve sto ti je naplaceno, mogu da prosledim drugu koji radi za telegraf, naravno anonimno pa da vidimo da li ce da ispadne nesto od ovog naseg kukanja D:
 
Коме могу да пријавим некоректан рад царинских службеника?

За све примедбе на рад царинске службе можете се обратити Одељењу за унутрашњу контролу Управе царине на следећи телефон: 011/ 311 73 10 (Радно време 8-16 часова) или на телефон: 066/303-300 ( доступан 24 часа )

Емаил : [email protected]
 
Da li je moguće da izmene kretanje paketa na pošta.rs

Kod:
19.04.2013 03:43:00	SE - SESTOA	Prispeće	 	 
19.04.2013 04:53:00	SE - SESTOA	Otprema	 	 
19.04.2013 13:05:01	11003 IZMENIČNA POŠTA	Prispeće	 	 
19.04.2013 15:34:21	11003 IZMENIČNA POŠTA	Za carinu	 	 
22.04.2013 11:42:47	11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
25.04.2013 11:43:34	61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema


Kod:
14.03.2013 15:34:00	CN - 322200		 	 
20.04.2013 13:13:39	11003 IZMENIČNA POŠTA	Prispeće	 	 
20.04.2013 13:41:00	11003 IZMENIČNA POŠTA	Za carinu	 	 
22.04.2013 11:12:25	61200 CARINA GPC BEOGRAD	Od carine	 	 
22.04.2013 12:09:53	11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
22.04.2013 12:44:00	61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
22.04.2013 17:06:24	 - 11200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
22.04.2013 17:50:34	11200 GPC BEOGRAD - 11090 Beograd 75	Otprema

Kako vam se ovo čini, 2 paketa stigla u isto vreme, prvi već uručen bez troškova, dok se drugi nešto zadržao. Ako ocarine/oporezuju na veću osnovicu prema nekom tamo katalogu, dal da se cimam i žalim (imam rč da je ispod 50evra), jer sad idu praznici i to. Sve pod uslovom da paket podmuklo uruče u petak. Ako podnesem žalbu, da li mora lično ili ima i online obrazac, i ako se podnese žalba, koji su dalji korai, da li to stopira eventualno vraćanje paketa prodavcu?

Baš dobar primer, iz Španije kao što si rekao prošlo bez problema, ali odmah na drugom gde je China zapada za oko carini i odmah odugovlačenje, znaju i oni šta rade :D

Što se tiče postupka žalbe videćeš na paketu koja je carinarnica u pitanju, a kao što je to u Srbiji očigledno papir trpi sve...

- Račun od PayPal-a
- Ebay aukciju sa cenom
- Izjava u pisanoj formi sa gore navedenim dokazima...

Ali kad pogledam ovo, muka me uhvati:

UPRAVNI POSTUPAK

Vođenje upravnog postupka regulisano je odredbama člana 11-15 Carinskog zakona.

Na postupak pred carinskim organima primenjuju se odredbe zakona koji uređuje opšti upravni postupak, osim ako Carinskim zakonom nije drukčije predviđeno.

Lice koje od carinskih organa zahteva donošenje odluke, mora izneti sve činjenice i okolnosti i podneti isprave i druge dokaze značajne za donošenje odluke.

Odluka se donosi bez odlaganja, a najkasnije u roku predviđenom odredbama zakona koji uređuje opšti upravni postupak.

Odluka koju donosi carinski organ u pismenoj formi, bilo da je tom odlukom odbijen zahtev ili da je nepovoljna po lice na koje se odnosi, mora da sadrži razloge na osnovu kojih je doneta i pravo na žalbu.

Ako carinski organ prihvati zahtev u potpunosti, odobrenje zahteva može dati na zahtevu.

Protiv prvostepene odluke koju u upravnom postupku donese carinski organ može se uložiti žalba Komisiji za žalbe Uprave carina. Žalba ne zadržava izvršenje odluke.

Protiv drugostepene odluke koja je doneta u upravnom postupku može se, u skladu sa odredbama Zakona o upravnim sporovima, pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom
 
Ko zna da li se isto tretiraju pošiljke čija je vrednost u dozvoljenom iznosu i ne podležu carini, ali se plaća PDV, koje stižu običnom poštom i brzom poštom, tj. da li će obračunati PDV biti isti u oba slučaja ili se kod brze pošte upliću špediteri kao u slučaju skupljih pošiljki. Da li neko već ima konkretna iskustva.
 
Ko zna da li se isto tretiraju pošiljke čija je vrednost u dozvoljenom iznosu i ne podležu carini, ali se plaća PDV, koje stižu običnom poštom i brzom poštom, tj. da li će obračunati PDV biti isti u oba slučaja ili se kod brze pošte upliću špediteri kao u slučaju skupljih pošiljki. Da li neko već ima konkretna iskustva.

Roba koja se uvozi, odnosno naručuje, može da stigne običnom pošiljkom - preko PTT službe ili brzom poštom preko firmi poput DHL, Fedex i UPS.Ukoliko, međutim, pošiljka stigne brzom poštom ona se carini po stopi koja je propisana Zakonom o carinskoj tarifi, a ne primenom jedinstvene carinske stope u visini od 10 odsto.

PDV je 8% i 20%
 
Poslednja izmena:
Roba koja se uvozi, odnosno naručuje, može da stigne običnom pošiljkom - preko PTT službe ili brzom poštom preko firmi poput DHL, Fedex i UPS.Ukoliko, međutim, pošiljka stigne brzom poštom ona se carini po stopi koja je propisana Zakonom o carinskoj tarifi, a ne primenom jedinstvene carinske stope u visini od 10 odsto.

Da, sve to znam ali ovde se ne radi o carinjenju (pošiljke do 50/70 evra ne podležu carini) već naplati PDV-a?
 
znaci zakljucilo smo da nema nikakvog pravila,taman sam mislio da ponovo narucim garderobu sa sportdirecta ali izgleda da su videli da nije dobro imati konkurenciju...ovo prvo sto sam dobio pre par dana proslo je bez problema,sad mi je vec frka...evo,jedan mali primer zasto ce uskoro da vrate ogranicenje na 25e,ovo je samo mali primer a ima ih puno,obratite paznju na cene kod nas i u engleskoj http://www.planetasport.rs/patike/patike-air-max-challenge/a-24596387 i http://www.sportsdirect.com/nike-air-max-challenge-mens-tennis-shoes-145102
 
Kazem vam, opet se isplati ako bas zelite neku stvar, ispadne cena kao u nekom nasem trznjaku ili manja, a izbor je trista puta veci.
 
Da, sve to znam ali ovde se ne radi o carinjenju (pošiljke do 50/70 evra ne podležu carini) već naplati PDV-a?

Podleže carini piše ti gore i plus dodatnim troškovima (angažovanje špedicije, pa porez na izvršene usluge, porez na vrednost, carina itd...) u prevodu izbegavaj brzu poštu u širokom luku...

U svakom slučaju kako bi dobio koliko je to moguće definisan odgovor, napiši email na [email protected] sa ovim pitanjem koje si postavio, pa neka oni kažu šta i kako, stim da ovo što sam citirao neće mnogo odstupiti od njihove izjave...
 
Poslednja izmena:
Ovo je jedna ogromna slajmara od drzave narodu po sred lica.
Ovo ce proci i ostati jer mi, obican narod ne mozemo nista da uradimo da se ovaj pdv ukine, osim da penimo po forumima i bunimo se u cetiri zida.
I trebaj mozgovi da odlaze iz ove septicke jame, sto dalje i sto pre.
 
Podleže carini piše ti gore i plus dodatnim troškovima (angažovanje špedicije, pa porez na izvršene usluge, porez na vrednost, carina itd...) u prevodu izbegavaj brzu poštu u širokom luku...

U svakom slučaju kako bi dobio koliko je to moguće definisan odgovor, napiši email na [email protected] sa ovim pitanjem koje si postavio, pa neka oni kažu šta i kako, stim da ovo što sam citirao neće mnogo odstupiti od njihove izjave...

OK, hvala na odgovoru. Zaključak je da ako na primer naručim nešto za 10 evra brzom poštom, plaćam na to carinu=0 din (mislim da se ipak do vrednosti od 50 evra ne carini, jer bi u suprotnom značilo da se apsolutno sve što stiže brzom poštom carini) + pdv 20% + špediterske usluge, takse itd. verovatno minimum 3.000-4.000 din.
 
Jel zna neko sta se dogadja u slucaju da necu da platim carinu tj pdv u ovom slucaju ali posto je ovo novo, verovatno nema niko iskustva kao sa carinom.
Cekam tri paketa od kojih su 2 mala vrednosti 2$ i 1$+2.99$ shipping.
Odbio bih i treci ali je poveci i placen 30 i kusur evra.
Ne dam pare, necu da platim pdv i tacka
 
znaci zakljucilo smo da nema nikakvog pravila,taman sam mislio da ponovo narucim garderobu sa sportdirecta ali izgleda da su videli da nije dobro imati konkurenciju...ovo prvo sto sam dobio pre par dana proslo je bez problema,sad mi je vec frka...evo,jedan mali primer zasto ce uskoro da vrate ogranicenje na 25e,ovo je samo mali primer a ima ih puno,obratite paznju na cene kod nas i u engleskoj http://www.planetasport.rs/patike/patike-air-max-challenge/a-24596387 i http://www.sportsdirect.com/nike-air-max-challenge-mens-tennis-shoes-145102
Ja sam juce narucio, vrednost 47.9EUR. Interesuje me kako ce se DHL ponasati kod isporuke, da li ce naplatiti PDV i da li ce racunati spediciju ako rade obracun PDV. Javicu rezultate ako ne otputujem u medjuvremenu. Inace ozbiljno sumnjam da ce patike narucene iz slovenije da dozive transformaciju u neke buvljacke. Bez objasnjenja ih drze od 19.04., navodno predate carini jos 20.04 i ni glasa od tada. Pri tome su sa sve transportom ispod 50EUR, pa ne vidim neku tesku komplikaciju za carinu,
 
Poslednja izmena:
Da li se dobija nekakav racun za placanje tog PDV-a?

Ja i dalje ne kontam kako oni to obracunavaju PDV.

To prakticno znaci da carina mora svako pismo (vecina paketa su obicna pisma) da proceni vrednost sadrzaja i odredi PDV?
Naravno, naplate i otvaranje i PDV i gubljenje i njihovog i naseg vremena.

Gde su sada nalaze posiljke ispod 50e koje su bile bez troskova carine?
Pojela maca?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno