Šta je novo?

Tableti i njihov OS - opsta diskusija

Prodato je 400 miliona Win 7 licenci, ne bih bas rekao da je to fail :). Mislim da ce jos dosta vremena trebati dok ARM bude mogao da parira AMD-u i Intel-u pogledu performansi. Pa pazi hvatanje u kolo sa Nokia-om je pre svega sto ce Nokia uspeti taj proizvod da proda, eno ti primer Nokia 5800 telefon nije nesto ali se prodavao super :), takodje videh da ce i Samsung uskoro da izbaci neki WP 7 device.

Win 7 i Vista su mnogo stabilniji od Xp-a, Vistu sam koristio god dana i nijedan jedini problem nisam imao, barem je za mene bila mnogo bolja od Xp-a, Win 7 je vec prevazisao oba. Inace Google ima vec OS, to je Chrome OS koji je cloud orijentisan, ali on se bazira na Cloud-u koji je jos dovoljno ne razvijen :), moze dosta stvari da se odradi trenutno u Cloud-u, ali cim se bacis u nesto ozbiljnije, ja stvarno ne znam ko uopste kupuje te Chromebook-ove :) + nije desktop OS kao mobile OS, ovde imas celu plejadu jako ozbiljnih aplikacija koje bi trebalo da podrzava tamo neki Google OS, podji prvo od ozbiljnih programskih paketa, koliko je OS X bio aktivan sistem, a Autodesk je tek od verzije 2012. vecinu svojih proizvoda omogucio dostupnim OS X korisnicima, ali opet pitanje kako ce sve to raditi :), zamisli kada ce neki treci sistem dobiti podrsku :).
 
masite poentu:

90% korisnika racunara bi bila zadovljna sa brzinom ARMa danas.

onih 10% korisnika koji koriste pro aplikacije (PhotoShop, Aperture, Lightroom, AutoCad, Nuendo, Premier, 3D Max, Visual Studio...) NIKADA nece biti zadovoljni sa ARMom (jer ce u svakom trenutku x86 biti brzi a pro korisnicima je ipak brzina na prvom mestu).

pitanje je da li ce intel biti zadovoljan sa situacijom gde ima samo 10% kolaca u buducnosti - zato vec 5 godina obecava i pokusava da napravi low-power ARM-killer procesor ;) direktna posledica FAILa intela u ovom segmentu je sada i ovo najava od strane Microsofta da sa Windows8/Metro cilja upravo tih 90% korisnika racunara kojima ne treba full desktop vec samo pristup servisima (iTunes-like, websajtovi, slike, Facebook, chat...) za sta ce Metro biti odlican i za sta ce takodje ARM biti vise nego dovoljan :)


Pro korisnici: 10% trzista; Casual korisnici: 90%*


btw nisam rekao da je Metro los. jeste da se na video klipovima vidi da korisnici cesto moraju tri puta da ponove pokret rukom dok Windows na skonta sta pokusavaju da urade :)

btw2 AutoCad je i ranije postojao za Mac OS X.

*Apple vec nekoliko kvartala unazad proda vise iPadova nego Mac racunara. Prodao je 200 miliona iOS uredjaja vs 30tak miliona Mac racunara.
 
Poslednja izmena:
Pa skoro svima je u interesu da uguse desktop i samo ce opstati kao workstation.. a najveci luzeri ce ispasti Microsoft i Intel, jer nisu na vreme videli sta se sprema niti su se potrudili da ponude alternativu. x86 nikada nece biti manji potrosac od ARM-a, jer je previse kompleksan.

Uglavnom.. hteli su da udju na mob trziste, izabarali su look & feel (ruzan po mom misljenju), uradili prvu verziju mobilnog OS-a... koja je jaaako lose prosla na trzistu. Pokusali su da poguraju development.. dobili su slab odziv jer nema native code-a.. sve se pise u c# i niko nece da portuje hitove ukoliko im se debelo ne plati. Cak je i Skype inicijalno izjavio da nece praviti WP7 klijent sve dok MS ne omoguci native SDK. Mozilla je takodje odustala od portovanje Firefoxa na WP7.

Problem sa Skype-om su resili tako sto su ga kupili.

Microsoft se suocio sa cinjenicom da trziste nije zainteresovano za WP7. Android i iOS su daleeeko odjurili. Problem sa uterivanjem WP7 telefona u ruke korisnika pokusavaju da rese sa Nokiom. Jedan od nacina da se Microsoft vrati u igru je da naprave OS koji ce da se vrti na buducim uredjajima.. a to za sada svi govore da je u pitanju tablet. Da ponove gresku kao sa WP7.. to sigurno nece, te su izabrali jedino resenje koji im je palo na pamet u tom trenutku: niko nema OS koji se vrti i na desktopu i na tablet-ima. S jedne strane su u pravu... zaista niko nema.. a sa druge strane postavlaja se pitanje: a kome to treba uopste?

Moje misljenje je da ce Win8 Tablet edition biti jos jedan promasaj Microsofta. Pa Honeycomb UI izgleda mnogo blizi upotrebi i na desktopu i na tabletima nego Metro UI. Google moze sutra da izbaci Android za desktop pa da ponudi ono sto MS sprema sa Win8. Medjutim Google to nece uraditi jer ih desktop ne zanima dokle god budu mogli da instaliraju svoje aplikcije na desktop OS-ve.
 
Da ponove gresku kao sa WP7.. to sigurno nece, te su izabrali jedino resenje koji im je palo na pamet u tom trenutku: niko nema OS koji se vrti i na desktopu i na tablet-ima.
ali u tome i jeste problem! zasto bi neko kupio Windows Metro tablet koji ne pokrece Win32 aplikacije (ARM) a Metro aplikaicje tek treba da se pojave ??

btw sta znaci "nativni SDK za WP7"? pa zar se aplikacije za WP7 ne pisu u SilverLightu?
 
Poslednja izmena:
NativeSDK znaci da pises u jeziku koji se prevodi u masinski jezik platforme, a ne u neki bytecode (java ili c#).
Npr.. za WP7 mozes da programirass samo u c# ali nikako nisi mogao da uradis deo app u c/c++. Veliki broj igara je uradjen bas u C/C++ a Java i obj-c se samo koriste kao startup code i veza sa OS servisima. Za WP7 bi morao celu igir ponovo da pises u c#.
iOS to podrzava, Android podrzava kroz NDK, Symbian je ionako bio skroz "native", ...
 
onih 10% korisnika koji koriste pro aplikacije (PhotoShop, Aperture, Lightroom, AutoCad, Nuendo, Premier, 3D Max, Visual Studio...) NIKADA nece biti zadovoljni sa ARMom (jer ce u svakom trenutku x86 biti brzi a pro korisnicima je ipak brzina na prvom mestu).

cekaj cekaj - meni ovo iskopa ochi sad - odakel ti ova ideja ?

ARM nadogradnja je 1000x bolja od x86 nadogradnje. ARM se drasticno razlikuje u osnovi.

evo hronoloski pogledaj napredak:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ARM_microprocessor_cores

onaj ARM koji se nalazio 90ih u digitronima, je bio osnova za ono sto je danas Tegra3 i 2.5Ghz u dual core-u, sa skoro svim parametrima (potroshnja, temperatura, FLOPS score) boljim od aktuelnih x86 chipova, a da ne pricam o tome sto ARM ide trenutno ispred vremena, gde smo posmatraoci skoka od 600mhz (ARM v6) na 2.5Ghz (ARM Cortex A15) u rasponu od samo dve godine. na to jos dodas cinjenicu da sa ARM Holdings-om aktivno saradjuju sve ostale firme kojima ARM Holdings daje licencu ..

ja mogu ruku na panj da ce ARM da bude Desktop konkurent u 2013, a desktop osnova za manje od 6-7 godina.
 
Šuška se da će Macbook air u sljedećoj generaciji biti na ARMu. Iskreno, ne verujem da će skorije ARM biti toliko prisutan u desktop svetu, ponajviše jer intel će se truditi iz petnih žila da do toga ne dođe. A svo znamo kako intel brani svoj profit. Osim, ako ne progutaju ponos i kupe nvidiju i kompletiraju krug.
Ja se ponajviše brinem za amd u svemu ovome.
 
Ohoho, izgleda Intel vec sad trese gace. Ultrabook tesko da ce da zazivi, ako ne bude uza se imao neku radiklanu promenu hardvera.
 
Koliko sam ja nesto citao na engadget-u, bice u proseku oko ~200$ jeftiniji, a Asus-ov model sa SSD-om (Lenovo ima neke modele bez SSD-a) ce takodje sa tim specifikacijama biti jeftiniji ~200$ od konkurentskog MBA. Evo imate ovde pricing Lenovo Ultrabook-ova na samom dnu :).
 
NativeSDK znaci da pises u jeziku koji se prevodi u masinski jezik platforme, a ne u neki bytecode (java ili c#).
Npr.. za WP7 mozes da programirass samo u c# ali nikako nisi mogao da uradis deo app u c/c++. Veliki broj igara je uradjen bas u C/C++ a Java i obj-c se samo koriste kao startup code i veza sa OS servisima. Za WP7 bi morao celu igir ponovo da pises u c#.
iOS to podrzava, Android podrzava kroz NDK, Symbian je ionako bio skroz "native", ...

:) pa zar cela poenta i smer koji je Microsoft zacrtao jos sa .net-om nije bila bas to: samo bytecode.

@Igoritza

onih 10% korisnika koji koriste pro aplikacije (PhotoShop, Aperture, Lightroom, AutoCad, Nuendo, Premier, 3D Max, Visual Studio...) NIKADA nece biti zadovoljni sa ARMom (jer ce u svakom trenutku x86 biti brzi a pro korisnicima je ipak brzina na prvom mestu).
ja se isto slazem da je ARM bolji - uradi vise sa manje tranzistora. ali nema sanse da se:

- sve ove gore "legacy" aplikacije prebace na ARM (u stvari ima jedna sansa - Mac App Store - ako se sve ove aplikacije napisu pomocu Cocoa-u pa Apple odluci u jednom trenutku da sve svoje x86 biblioteke i frameworkove portuje na ARM. iskreno, mislim da im je to cilj sa Mac App Store-om: da maksimalno smanje zavisnost od underlying hardwarea za svoje proizvode)

- i druga stvar zbog cega kazem da ARM nikada nece biti brzi od intel-a: zato sto im to i nije cilj. ARM ne pretenduje da vozi full desktop aplikacije, ako se to jednog dana i desi, morace da bude jednako brz kao i intel da bi sve to imalo smisla na desktopu (desktop=workstation ili "performanse na prvom mestu").

onaj ARM koji se nalazio 90ih u digitronima...

ARM u digitronima ... :D :D mislis u Archimedu ;)



opusteno Igoritza, znam za ARM jos od Apple Newton-a :)



sto se PC ultrabook-a tice: Acer trazi po drugi put da mu intel spusti cene za CPU kako bi mogao makar cenom da parira MacBookAir-u...
 
Poslednja izmena:
Ne moze parirati u ceni nikako...
MOze samo da ima duplo nizu cenu za iste performanse.
 
Ja malo nesto razmishljao. Intel je zapravo 60% marketinska firma. nisu oni nista bolji od AMD-a, jer je Intel samo kratko vladao u C2D eri sa preformansama, ali je u overall rezultatu chak i iza AMD-a. svi se zapravo zalecu za cinjenicu da je u High end segmentu Intel daleko brzi. a ja kolko znam, u vreme najjace Intel vladavine - TWKR je imao veci skor u svakom benchmarku, od svakog Extreme intel-a. nego AMD nema nameru da se dodvorava deci sto kupuju 4000 evra komp. a tu je uvek i podatak da u AMD radi 10 puta manje ljudi nego u Intel-u.

covece, doslo je vreme da se pretumbaju prioriteti. podjednako hardverskih i softverskih proizvodjaca. sad je zaista pitanje ko ce da povuce bolji potez, bez ikakvog prostora za gresku.
 
Ako tablet ima Android 2.3, da li je bolje uzeti 7'', 8'' ili 10''?
Pitam zbog rezolucije, posto sedmice imaju ''telefonsku'' rezoluciju, pa bi na njima trebalo da rade svi programi koji rade na telefonima, a kakva je situacija na osmicama koji imaju 800x600, ili na desetkama koji imaju 1024x600?
 
Strpi se nekoliko dana jer tada izlazi novi Android ICS. Tada cemo znati kakva mu je hw zahtevnost i da li ce ti tablet uredjaji sa starim androidima moci da pokrenu ICS. Mislim da je sada glupo uzimati tablet koji koristi "telefonski" Android.
 
Dobro, ali pricam hipoteticki, cisto da znam, kako se ponasaju aplikacije u okruzenju sa, za njih, nestandardnom rezolucijom?
 
Jedno pitanje, da li u Kindle mogu da se ubace nekako knjige sa racunara? Mislim na one skinute sa neta.
 
Da, naravno.

Vrlo lako ih je ubaciti, Kindle se vidi kao usb storage. Lako je konvertovati iz jednog formata u drugi (google: Calibre), sve spremiš kako treba i vozi.
 
Super. Hvala. :)
Kakvi su ovi jeftiniji Kindle? Neka preporuka? Gledam na BestBuy sajtu tu do 100$.
 
Ja mora da kazem da sam odlucio - Honeycomb je moja platforma, ubuduce. na kvalitetnijim uredjajima, kao sto je aktuelni Transformer koji imam, sve izgleda savrseno, a Google je pobedio. ima milion nekih malih, neprimetnih caka, koje "zivot znace" :) a ergonomija ovog Transformer-a je bolest. bez dock-a i sad ne preterujem - drzi oko 9-10 sati, a sa tastaturom moze da sabere 24h upaljen ...

veoma se razmishljam za Transfrmer 2 ili Slider 2 koji ce imati Tegra3, a do tad ce biti i Honeycomb.ICS ispeglan do maksimuma.
 
I mislio sam da uzmem novi Kindle ili Kindle Touch. Ali sada videh da tek 21. novembra krecu u prodaju. A ja najkasnije bih mogao da kupim do 20. oktobra. Tako da izgleda nece biti nista. :/
 
Ja sam se totalno smorio kada sam video da Fire ima neki modifikovan Gingerbread. covece, napravili su ekstra jeftin assembly tablet, koji bi sa specifikacijama i cenom lagano mogao da napadne iPad i drugare, a oni i dalje furaju pricu "reader, a ne tablet"

kapiram ja da je Amazonu u svrsi da bude downloadable content-a, na kojem ce da prave profit, ali nije to ta prica ako si stavio Android unutra i ARM procesor velike snage.

sve mi se nesto cini da ce Fire da bude uredjaj sa najvecim brojem Cyanogen instalacija (gingerbread je, te ga ovaj Steve Kondik moze reverse-ovati) u istoriji Androida.
 
Vidim da su u ovoj temi pomenuti i Kindle readeri. Ima li neko ideju kako da "reflashujem" sistem na kindle 3?
Ovaj je zab'o, ne prikazuje mi nista sem belog ekrana. Ne vidim ni jednu knjigu i ako posotje na kartici, jedino mogu da udjem u settings i da se spojim na wifi.
Kada uradim factory reset, zabode se na screensaveru i ni makac dalje.
 
Poslednja izmena:
Razmisljam se izmedju Kindle, Kindle Touch i Kindle Keyboard. Ova druga dva razmatram zbog duplo duzeg trajanja baterije i vece memorije (4GB). Sta mislite? I cemu uopste sluzi tastatura na Kindle-u?

Hvala. :)
 
Mislim da je vaste of money uzeti reader, pored tableta. meni su se ochi otvorile sa Transformerom, IPS ekran i velika rezolucija, lako podesiv brightness .. a pritom sam imao i iPad i Galaxy tab 1000.

zapravo je, u poredjenju sa e-ink readerima, po mom mishljenju bolje imati i neki jeftiniji tablet, gde je za iskljucivo citanje, moj FR-809 zakon (zbog 4:3, 800x600). nikad se bolje nisam osecao dok citam, nego na tom tabletu. procitah ceo Game of Thrones i par Mindfuck zanrova na njemu, bukvalno me je motivisalo da ostanem da procitam jos par strana vise, u odnosu na papir.

nazalost, neam ga vise, pa ako ga neki moj kupac prodaje, ako ti to padne napamet, mislim da ima jedan u oglasima.
 
Nazad
Vrh Dno