Šta je novo?

Tableti i njihov OS - opsta diskusija

Која сврха што се трудим да детаљно и јасно објасним на који начин обичан корисник интуитивно размишља и како је то фундаментално другачије од начина размишљања нас који смо на овом форуму, и како не може наш начин размишљања бити критеријум при развоју корисничког интерфејса, кад очигледно нико не жели да чита то што ја пишем.

Од Броза па до Милошевића, у Србији је увек владало једноумље. Последњих десет година није нарочито променило менталитет, првенствено због тога што у културно-социјалном смислу, сви и даље исто мислимо, у истом окружењу одрастамо, на исти начин васпитавамо децу и врло ретко смо изложени онима који мисле другачије, тако да немамо разлога да икада доводимо у сумњу оно што смо током живота научили, без обзира на то да ли онај који мисли другачије има право да тако мисли или не.

Када сам први пут (врло брзо по доласку из Србије) пробао америчка прасећа ребарца са слатким преливом, била су ми одвратна. Реакција ми је била "какви морони, сипају мед и сируп преко роштиља!!". Било ми је потребно неколико година да схватим да прасетину са сирупом једе и воли много више људи него што је нас Срба на целом свету, и апсолутно је извесно да већина тих људи нису морони. А да не говоримо о начину на који мисле, раде, једу и живе Кинези или неки други азијски народи.

Прочитајте мало пажљивије све то што сам писао. Ко то мало пажљивије уради, видеће да само аргументовано презентујем нешто што је мало ван уобичајеног једноумља. Само мало је потребно да се отворе очи; не мора много. Неће ништа да вам се деси ако покушате да схватите да неки људи размишљају другачије.
 
Ја ти кажем, ти можеш да пошаљеш и PowerPoint презентацију, и слику (Windows Photo Gallery), и било који други документ, директно из програма.

Некоме (за бар 30% људи) је интуитивније да ради како сам ја описао. И они то не могу тако да раде, јер је неко у врху фирме одлучио да је другачије боље за њих.

Да се надовежем за пример о ребарцима... Неки више воле ћевапе, а неко ребарца са слатким преливом. И то значи да треба да постоје обе могућности. Мени би било глупо да одем у САД, и видим да не смем да једем ћевапе, јер је неко одлучио да је ово боље.
 
Свеједно, већина апликација и овако може директно да пошаље mail, коме је тако боље (било да је у питању QuickOffice, Microsoft Office, или било који сличан програм). А мени је логичније да, ако хоћу да пошаљем mail, одем у апликацију за то. Или ако не треба тако, нека је лепо избаце, а поруке интегришу са SMS-овима.
Мислим да ћеш се сложити да је овако боље: ко воли да шаље фајлове из мејла, има дугменце "Attach..."; ко размишља другачије, има дугменце "Подели...". Задовољни и једни и други, бар док траје прелазни период и приступ фајл систему још увек постоји...
Подршка за синхронизацију iPhone-а, iPad-а, iPod-ова, треба да буде реализована на нивоу система. Да OSX зна да сам закачио телефон, искористи Time Capsule да га backup-ује, синхронизује контакте, mail-ове, документе, фотографије, и све остало, са одговарајућим библиотекама у систему, које ће онда бити "на изволте" свим инсталираним апликацијама. А за апликације већ постоји AppStore на Lion-у, само могу да додају да препозна шта имам од уређаја и да ми за то понуди апликације...
То ће вероватно морати да сачека неку будућу интеграцију. Претпостављам да је за сада једини разлог интер-компатибилност са Windows-ом и лакши прелазак с платформе на платформу, пошто је тај iTunes мање-више исти на оба система.
 
Ја ти кажем, ти можеш да пошаљеш и PowerPoint презентацију, и слику (Windows Photo Gallery), и било који други документ, директно из програма.
Некоме (за бар 30% људи) је интуитивније да ради како сам ја описао. И они то не могу тако да раде, јер је неко у врху фирме одлучио да је другачије боље за њих.

Ја наравно нисам толико паметан да бих знао шта је крајње решење, када се једном потпуно буде елиминисао приступ фајл систему (говорим о десктопу). Мислим да није потребно ни сумњати да ће решење да се нађе. Мислим чак да су iOS и Mac OS на курсу ка коначном фузионисању и да ће Apple у не тако далекој будућности елиминисати миша као стандардну направу за навигацију и прећи у потпуности на multi-touch. Ово сам већ једном поменуо пре неколико месеци овде, и наравно, реакција је била иста као и реакција корисника DOS-а кад се својевремено појавио први компјутерски миш... У овом стадијуму у којем се сада iOS налази, очигледно је да људи као што су Салац, Чубриловић, Зецхс и слични немају жељу да трпе ограничења која им постојеће решење намеће.
 
Па ја и не кажем да треба да се избаци могућност слања директно из програма. Што више могућности, то боље. Али би све то требало лепо интегрисати. Да кад кликнем на "подели", добијем mail апликацију, или бар интерфејс који је баш сличан, а да кад уђем у "пунокрвну" апликацију, и одаберем "attach", да ме лепо ОС пита шта желим да пошаљем (слике, музика, документи...), и онда након тога, избаци одговарајућу библиотеку. И да постоји опција "expert", или тако нешто, где се отвара "finder" пандан, па ко воли, нек' се сналази...

Тако не би било конфузије људима, око тога како нешто да ураде, јер је могуће на оба начина, а систем би био флексибилан, јер не би захтевао инсталиране апликације, за просто слање/примање фајлова.

Али то је супротоно Apple филозофији. Све се ради на један и само један начин. Реално, они су једна од најнефлексибилнијих компанија на планети.

Везано за компатабилност, могли би да избаце неки "PC Suite" програм, који би имао одвојене сегменте, као еквиваленте.


И везано за нову поруку:
Ограничења треба да се превазилазе. Ја први не желим да прихватим компромисе, зарад неке нове, што ти кажеш, "парадигме". Значи, ствари које не могу да буду боље, не смеју да буду лошије. А као што рекох, за бар 30% људи је контра-интуитивно да mail шаље из апликације за прегледање садржаја, и њима је то проблем.

Ја и даље не могу да прежалим очајан multitasking на две најпопуларније мобилне платформе. Рецимо, на Gingerbread телефону, упалим YouTube, пустим неку плејлисту, изађем, да бих искуцао SMS, и музика стане...
 
Poslednja izmena:
Шта је то F7??? Шта је то total komander??? Како да објасним моме тасту тај процес, а да неморам да му напишем кораке на парче папира (тренутно човек има iMac, тако да кад убацује слике, процес иде: картица у слот, отвори се iPhoto, један клик на "Import All Images" и готово. Софтвер му сам раздели слике по "албумима" на основу датума кад су шкљоцнуте -- сваки дан добија свој "албум", који iPhoto назива "Event").

Питам се само, каква је сврха наше дискусије кад само једна страна чита остале поруке, а друга страна прочита само прву реченицу и одмах испаљује одговор? На основу неколицине последњих одговора свако ко прочита претходне текстове ће с лакоћом закључити да се аутори тих одговора нису ни потрудили да прочитају шта сам написао. Или то, или се праве луди...

Izvini, da li si ti procitao da ja nemam pojma kada su fotografije napravljenje. Kako ja da se snadjem u tom djubretu koje mi sortira po datumima? To mi objasni. Ne zelim da trazim slike sat vremena.
 
Poslednja izmena:
Која сврха што се трудим да детаљно и јасно објасним на који начин обичан корисник интуитивно размишља и како је то фундаментално другачије од начина размишљања нас који смо на овом форуму, и како не може наш начин размишљања бити критеријум при развоју корисничког интерфејса, кад очигледно нико не жели да чита то што ја пишем.

Од Броза па до Милошевића, у Србији је увек владало једноумље. Последњих десет година није нарочито променило менталитет, првенствено због тога што у културно-социјалном смислу, сви и даље исто мислимо, у истом окружењу одрастамо, на исти начин васпитавамо децу и врло ретко смо изложени онима који мисле другачије, тако да немамо разлога да икада доводимо у сумњу оно што смо током живота научили, без обзира на то да ли онај који мисли другачије има право да тако мисли или не.

....

Прочитајте мало пажљивије све то што сам писао. Ко то мало пажљивије уради, видеће да само аргументовано презентујем нешто што је мало ван уобичајеног једноумља. Само мало је потребно да се отворе очи; не мора много. Неће ништа да вам се деси ако покушате да схватите да неки људи размишљају другачије.

Vasicu nema potrebe da se nerviras. I mnogi su ovde tebi davali kontraargumente, primere, govorili ti zbog cega nisi u pravu, pa sta sad? Nisam primetio da si prihvatio ijedan argument kao valjan, vec se drzis svoje price.

Mislim da smo upali u corsokak - niti tebe neko moze da ubedi da nisi u pravu, niti ces ti ostatak ekipe ovde da ubedis da jesi. Pricamo o redneck korisnicima a nikako da se neko seti da na'vata makar jednog pa da ga pita sta mu je lakse -> presipamo iz supljeg u prazno.

Ja nemam nameru da se i dalje preganjam oko ovoga; jasno sam izrekao svoj stav i obrazlozio ga u makar 10 postova (ako ne i vise :)) - moj stav je da ti pokusavas da odbranis neodbranjivo, odnosno bug a ne feature, jednog operativnog sistema.

I tu se zaustavljam - kad prica krene o necemu drugom ukljucujem se ponovo :)
 
Poslednja izmena:
Izvini, da li si ti procitao da ja nemam pojma kada su fotografije napravljenje. Kako ja da se snadjem u tom djubretu koje mi sortira po datumima? To mi objasni. Ne zelim da trazim slike sat vremena.

Nema tog operativnog sistema koji tu može da ti pomogne, ako nemaš pojma kad si slikao slike. Jedini način (u bilo kom OS-u, sa ili bez file sistema) je ili da "krstiš" slike određenim imenom, ili da ih ubaciš u album(e) sa određenim imenima. Kod Apple-ovih OS-ova, kad ubacuješ slike, sistem ih automatski razdvaja u "foldere" (zvane "Event") po datumima (naravno, ako ti se ovo ne sviđa, možeš da ga deaktiviraš, pa sve ide u zajedničku datoteku).

Za sve one koji NISU kao ti (dakle, nemaju vremena, volje i/ili potrebe da prave foldere za slike), postoje razni načini da do svojih slika brzo, lako i intuitivno dođu, a koji ne zahtevaju od njih da kopaju po folderima.

Sve ovo zaista nije relevantno u diskusiji o pristupu fajl sistemu. Na svim trenutnim OS-ovima (desktop Win i Mac, mobile iOS i Android, kao i ostalima) postoje (kad razgovaramo o konkretnom primeru manipulisanja velikom kolekcijom fotografija) aplikacije kojima je glavna funkcija apstrakcija fajl sistema; drugim rečima, da eliminišu potrebu da korisnik kopa po fajl sistemu da bi složio svoje fotografije. Ovi programi (Pikasa, Photoshop Album, ACDSee, itd) omogućavaju korisniku da sortira fotografije u albume (ili foldere) po želji, a ako to korisnik ne želi, onda može da do fotografija dođe na brojne jednostavne i intuitivne načine (kalendar, ukucavanjem ključnih reči, datuma, imena likova, mesta ili sličnog, u polje za pretraživanje, skrolovanjem do željenog datuma itd). Svi ovi programi rade to što rade bez obzira što već postoji fajl sistem koji već omogućava hijerarhijsko slaganje i razvrstavanje fajlova.
 
Poslednja izmena:
Kako vas ne mrzi? :) . Uhvatite se oko nečega drugog.
 
Ja trenutno dokon (žena i deca izašli iz kuće, ne gleda mi se ništa na TV-u), pa gledam šta pišu po Benčmarku...
 
Vasicu nema potrebe da se nerviras. I mnogi su ovde tebi davali kontraargumente, primere, govorili ti zbog cega nisi u pravu, pa sta sad? Nisam primetio da si prihvatio ijedan argument kao valjan, vec se drzis svoje price.
Problem je što niko nije objašnjavao ZAŠTO je njihov metod bolji; većina su (isto kao i ti) govorili: "Ne, ne, to ne valja, ovako je bolje". A zašto? Nemam pojma, nema obrazloženja, argumentacije. Sad sam detaljno pregledao sve tvoje poruke (u ovoj diskusiji) od poslednjih tri meseca i nisam našao ništa što bi se uklopilo sa tvojom rečenicom gore. Možda si, u raspravama sa Switch-om, Priest-om, SnakeEyes-om na nekim drugim diskusijama (iPad 2, Samsung, itd) nešto objašnjavao, ali ovde -- ne bih rekao.

Gdegod sam ja reagovao na neku poruku, to je bilo tamo gde nije bilo nikakvih argumenata. Kogod je dao valjan argument, nisam se suprotstavljao.

Ja nemam nameru da se i dalje preganjam oko ovoga; jasno sam izrekao svoj stav i obrazlozio ga u makar 10 postova (ako ne i vise :)) - moj stav je da ti pokusavas da odbranis neodbranjivo, odnosno bug a ne feature, jednog operativnog sistema.

Ovo mi govori da nisi pročitao ni pola od onoga o čemu sam govorio, a to je da je koncept pristupa dokumentima i projektima kroz fajl sistem nedovoljno intuitivan, da je sigurno da za to postoji bolje rešenje i da je, kako sada stoje stvari, iOS na pravom putu da ponudi to bolje rešenje. Takođe sam rekao (više puta) da taj isti iOS još uvek nije stigao do tog cilja (po tom pitanju), ali da definitivno ide u pravom pravcu.

Mislim da bih sad mogao i ja da se zaustavim po tom pitanju, s obzirom da ovde uglavnom pas laje -- vetar nosi...
 
Poslednja izmena:
Ja trenutno dokon (žena i deca izašli iz kuće, ne gleda mi se ništa na TV-u), pa gledam šta pišu po Benčmarku...

Ne kaze se znaci dzabe "Dokon pop i goveda krsti". I ja se odjavljujem sa ove teme posto nemam nameru da se preganjam sa ljudima koji jos manje citaju tudje argumente od onih koje optuzuju za to isto.
Bitno je da smo ovde izneli dosta, mislim kvalitetnih obrazlozenja, zasto su stvari koje vasic hvali u stvari bug. Tako da neki buduci korisnik nekog od sistema moze dobro da sagleda situaciju i odluci se za koij ce uredjaj dati svoje novce.
Bice i jednih i drugih ali bitno je da znaju sta uzimaju pre nego sto kupe a ne da se zalete pa se posle wow efekta cesu (nebitno za sta su se odlucili).

Hajde zivi bili, veliki porasli.
 
vasicu ma objasnjavao sam nasiroko, zajedno sa primerima, tako da tvoj komentar ne mogu da shvatim drugacije nego zlonameran. ali nije ni bitno :)
 
vasicu ma objasnjavao sam nasiroko, zajedno sa primerima, tako da tvoj komentar ne mogu da shvatim drugacije nego zlonameran. ali nije ni bitno :)

Bogami, nisi u ovoj diskusiji. Baš sam detaljno pregledao tvoje komentare; nekoliko ih je bilo sa kojima sam se složio (nećeš naći nikakve argumente s moje strane), ali ih je većina "ne, ne, nije tako, nego ovako". Zbog toga sam i pedantno i detaljno odgovarao, davao argumente, primere, analogije, metafore (neko se čak bio bunio što koristim analogije), sve sam detaljno argumentovao, i baš niko se nije potrudio da konkretno i argumentovano obara jedan po jedan argument koji sam dao.

Ovako možemo do sutra. K'o što rekoh, pas laje, vetar nosi... (ili, malo ranije, jednoumlje; nikoga ne interesuju konkretni argumenti, ako taj neko razmišlja imalo drugačije od grupe).
 
Baš me zanima kada bi se napravila anketa kako manipulišete fajlovima koliko bi ljudi glasalo za određene metode.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
Možda će prisutnima ipak biti lakše ako se odjavim ja, da otali mogu da nastave diskusiju po istoj temi, pošto očigledno svi isto mislite (biće vam tako lepše).

Srdačan pozdrav svima!
 
Cini mi se da smo u proslosti pominjali i biznis primenu tableta, tu za sada stvari ne stoje toliko dobro. Naravno, naci ce se po neka 'nisha' gde je upotreba tableta (bez docka bilo koje vrste) opravdana (konobari, magacioneri, lekari koji obilaze bolesnike kao sto je vasic pomenuo), ali generalno ne moze na njima da se uradi bog zna sta. Moze, ali mi se cini da je takav rad spor i mukotrpan.

Mislim da ipad nije bas najzgodniji kao sredstvo za posao. To je pre svega uredjaj za konzumiranje razlicitih zabavnih sadrzaja. Posao zahteva jedan nivo brzine i efikasnosti koji ipad tesko da moze da zadovolji. Ali evo jedan drugi primer. Cini mi se bas benchmark sajt je preneo vest kako ce klinci u Koreji uskoro da predju na digitalne udzbenike, a mislim da sam negde procitao i da piloti neke aviokompanije koriste ipad. Ovo, cak, uopste nije tako daleka buducnost. Ja sam na fakultetu koji apsolutno sve skripte i udzbenike ima u pdf formatu. Ako pogledate koliki je trosak za klince kupovina udzbenika svake godine, pa onda zaboravis neki udzbenik kod kuce i ides natovaren sa 10 kila raznih svezaka knjizurina koje se raspadaju...

Na apple sajtu postoje primeri 10-tak kompanija koje koriste ipad u biznis svrhe. Prijatelj iz Saudijske Arabije mi je rekao skoro da mu je ipad za posao jako bitan jer mu omogucava da bude u kontaktu sa ljudima dok je na terenu, i zato je uzeo 3G varijantu. To mogu da razumem jer ako mu se posao svodi na mejlove i neke osnovne operacije preko interneta, ipad je mnogo zgodnije resenje nego da vuce notebook sa sobom, pa i netbook.

Ja inace svaki dan nosim ipad na posao i nisam uspeo da mu nadjem apsolutno nikakvu primenu. Osim sto ga koristim kao digitalni ram od 300e, lol. Postoji odlican program air frame koji strimuje fotografije visokog kvaliteta, i strimujem neku relaksirajucu muziku u pozadini. Ponekad pravim razne kiceraj kombinacije tipa interaktivni akvarijum sa logom firme iza, haha. Da nosim umesto sveske na sastanke... palo mi je na pamet ali bilo bi nekako smesno i problem je sto je ipad pomalo spor i nezgodan kada treba nesto na brzinu da se odradi. Moracu da probijem led. Definitivno ovakva sprava trazi duzi period navikavanja nego sto sam mislio. Dugogodisnje navike nije bas lako menjati, i potrebno je istrazivati i bez ustezanja traziti nacin na koji tehnologija moze da se upotrebi. To nije bas najidealniji scenario, jer bi bilo logicnije da postoji prvo neka potreba koju bi ipad trebalo da zadovolji.
 
Auuu Vasicu, svaka ti cast, pa ovo je raj za mene...sada da lepo analiziramo sta si sve napisao :D

Kaže salac, što znači da mora da je tako (nikakvo obrazloženje nije potrebno). Džaba što se ja ubih objašnjavajući do detalja koliko je smaranje normalnom korisniku da razmišlja o imenima fajlova i njihovim lokacijama po disku. Džaba triput pominjem kako normalan korisnik ne razmišlja o DOCX, PSD, PDF, INDD, XLS, PPT formatima; normalan korisnik koristi dokumente, fotografije, prezentacije, tabele, muziku, filmove; fajlovi, njihovi nazivi, ekstenzije i lokacije su za normalnog korisnika apstraktni (dakle, neintuitivni) oblik onoga što mu zaista treba.

Sve to što sam pažljivo objašnjavao (u nadi da će se čitalac potruditi da razume) ništa ne vredi. Kad salac kaže ne, onda je to tako i dalje nema diskusije...

Dakle, sta je to normalan korisnik.. Iz ovog sto ti pises ja mogu da zakljucim da je to potpuni ***** sa IQom izmedju 55-60. Sta je pa tu normalno, majke ti? Jel normalnije da posle nekog vremena baratanja fajlovima naucis koja ekstenxija odgovara kom programu...jel to normalno? Ako 2 godine pises u Wordu i konstantno cuvas dokumenta imenujes ih, gledas gde ih cuvas, valjda ces u nekom trenutku videti i koje su ekstenzije, pa ces i to zapamtiti. Ja bez problema mogu da se setim koji program otvara koju ekstenziju nakon evo 17 godina koriscenja racunara. A to sam mogao i nakon 3 meseca koriscenja racunara. I sta sam sad ja, napredni korisnik, genije naspram tih tvojih "normalnih"? Ako ne mogu da se setim, pogledam na netu (jel to neki proces?) Racunar i tehnologija nisu za *****e (da koristim taj izraz, jer svako ko nakon 6 meseci koriscenja racunara ne moze da se seti kako da koristi Windows Explorer, taj je *****) Jeste, Vasicu jer postoji nesto sto se zove kriva ucenja neke tehnologije, predmeta i sl. Dao sam ti primer za avion, jer je potrebno nesto nauciti pre nego sto sednes za isti.

Шта је то F7??? Шта је то total komander??? Како да објасним моме тасту тај процес, а да неморам да му напишем кораке на парче папира (тренутно човек има iMac, тако да кад убацује слике, процес иде: картица у слот, отвори се iPhoto, један клик на "Import All Images" и готово. Софтвер му сам раздели слике по "албумима" на основу датума кад су шкљоцнуте -- сваки дан добија свој "албум", који iPhoto назива "Event").

Питам се само, каква је сврха наше дискусије кад само једна страна чита остале поруке, а друга страна прочита само прву реченицу и одмах испаљује одговор? На основу неколицине последњих одговора свако ко прочита претходне текстове ће с лакоћом закључити да се аутори тих одговора нису ни потрудили да прочитају шта сам написао. Или то, или се праве луди...

Ponovo ista prica.. Evo Vasicu ja sam ti covek koji voli da razume kako neka stvar radi... Vidis sa ovih 20 i kusur godina, ja znam ili poznajem na kom principu radi TV, ves masina, bojler, kako se pravi TV, koje tehnike se koriste u animaciji, kako radi klima uredjaj, kako radi motor SUS, kako radi menjac, automatski, manuelni, kako radi avion, kako se pegla, usiva, koji stilovi postoje u plivanju, koje sve borilacke vestine postoje (sa njihovim istorijatima) ... I pored studiranja i drugih ozbiljnijih obaveza u zivotu ja sam uspeo i sve ovo da saznam, naucim.. Tako da ja zalim te tvoje "normalne" ljude, jer su oni po svim kriterijumima ograniceni..pa nije ni cudo da je za njih i ograniceni sistem. Koga nemaju potrebu da razumeju.

Ja mislim da je za njih najbolje da imaju neki storyboard, kako koristiti toster, ves masinu i racunar. Ko nije u stanju da nauci nesto novo, taj bolje da i ne zivi vise.

Теби (и многим другим члановима) је логичније да кад хоћеш да пошаљеш неки документ некоме, прво отвориш програм за мејл па оданде тражиш шта ћеш да прикачиш да би то посало. Многим другим људима, логичније је управо обрнуто: Радио сам неку Keynote презентацију; треба да је некоме пошаљем; из тог истог Keynote-а кликнем "подели", одаберем мејл, отвори се нова порука са већ прикаченим документом. Или: гледам неке слике са свастиком; свастика хоће да јој пошаљем пар комада са летовања; ту где сам, одаберем слике које ћу да шаљем, кликнем "подели", исти процес до краја.

Da meni je potpuno logicno da kada pisem seminarski, upalim Word, kada pravim tabele, upalim Excel, kada pravim prezentacije upalim Powerpoint, kada gledam film, upalim KMplayer ili MPCHC, kada gledam slike upalim FastStone Image Viewer, a kada saljem mail, zamisli, upalim Mail aplikaciju. Pa nema intuitivnije stvari od te.

Ta tvoja logika je kao kada bi koristio ves masinu, za pranje vesa i sudova zajedno, kada bi koristio frizider kao klima uredja i zamrzivac. Tim ljudima nije nista logicno jer je oni ne poseduju (ovo ti odgovorno tvrdim).

Која сврха што се трудим да детаљно и јасно објасним на који начин обичан корисник интуитивно размишља и како је то фундаментално другачије од начина размишљања нас који смо на овом форуму, и како не може наш начин размишљања бити критеријум при развоју корисничког интерфејса, кад очигледно нико не жели да чита то што ја пишем.

Од Броза па до Милошевића, у Србији је увек владало једноумље. Последњих десет година није нарочито променило менталитет, првенствено због тога што у културно-социјалном смислу, сви и даље исто мислимо, у истом окружењу одрастамо, на исти начин васпитавамо децу и врло ретко смо изложени онима који мисле другачије, тако да немамо разлога да икада доводимо у сумњу оно што смо током живота научили, без обзира на то да ли онај који мисли другачије има право да тако мисли или не.

Када сам први пут (врло брзо по доласку из Србије) пробао америчка прасећа ребарца са слатким преливом, била су ми одвратна. Реакција ми је била "какви морони, сипају мед и сируп преко роштиља!!". Било ми је потребно неколико година да схватим да прасетину са сирупом једе и воли много више људи него што је нас Срба на целом свету, и апсолутно је извесно да већина тих људи нису морони. А да не говоримо о начину на који мисле, раде, једу и живе Кинези или неки други азијски народи.

Прочитајте мало пажљивије све то што сам писао. Ко то мало пажљивије уради, видеће да само аргументовано презентујем нешто што је мало ван уобичајеног једноумља. Само мало је потребно да се отворе очи; не мора много. Неће ништа да вам се деси ако покушате да схватите да неки људи размишљају другачије.

Evo ponovo ti o nekoj intuitivnosti. Ti ili si neki PR menadzer, ili politicar, ili ekonomista :D Mozda si i psiholog posto ocigledno poznajes definicuju "intuitivnosti" a mi ostali je ne znamo.

intuitivan (l. intueri sagledati, nl. intuitivus)
fil. 1. koji je predmet intuicije, koji se saznaje intuicijom, koji se neposrednouviđa i opaža, bez posredstva razmišljanja (intuitivna istina); 2. koji sačinjava intuiciju i koji prati intuicija, do koga se dolazi neposrednim shvatanjem suštine stvari (intuitivno saznanje); supr. diskurzivan; 3. koji je obdaren intuicijom, koji saznaje intuicijom, koji može da neposredo uviđa i opaža; intuitivanduh duh koji neposredno uviđa i opaža, koji sagleda celinski, a ne rasuđuje raščlanjavanjem (analizom) i apstrakcijom.

intuicija (l. intueor sagledam, opazim, nl. intuitio)
1. fil. neposredno opažanje, neposredno uviđanje, duhovno gledanje, neposredno stečeno saznanje,tj. ono do koga se nije došlo putem iskustva ili razmišljanja (refleksije), neposredno doživljavanje stvarnosti, "otkrivenje koje se razvija iz čovekove duše" (Gete), 2. naslućivanje, predosećanje, slutnja.

Nema tog operativnog sistema koji tu može da ti pomogne, ako nemaš pojma kad si slikao slike. Jedini način (u bilo kom OS-u, sa ili bez file sistema) je ili da "krstiš" slike određenim imenom, ili da ih ubaciš u album(e) sa određenim imenima. Kod Apple-ovih OS-ova, kad ubacuješ slike, sistem ih automatski razdvaja u "foldere" (zvane "Event") po datumima (naravno, ako ti se ovo ne sviđa, možeš da ga deaktiviraš, pa sve ide u zajedničku datoteku).

Za sve one koji NISU kao ti (dakle, nemaju vremena, volje i/ili potrebe da prave foldere za slike), postoje razni načini da do svojih slika brzo, lako i intuitivno dođu, a koji ne zahtevaju od njih da kopaju po folderima.

Sve ovo zaista nije relevantno u diskusiji o pristupu fajl sistemu. Na svim trenutnim OS-ovima (desktop Win i Mac, mobile iOS i Android, kao i ostalima) postoje (kad razgovaramo o konkretnom primeru manipulisanja velikom kolekcijom fotografija) aplikacije kojima je glavna funkcija apstrakcija fajl sistema; drugim rečima, da eliminišu potrebu da korisnik kopa po fajl sistemu da bi složio svoje fotografije. Ovi programi (Pikasa, Photoshop Album, ACDSee, itd) omogućavaju korisniku da sortira fotografije u albume (ili foldere) po želji, a ako to korisnik ne želi, onda može da do fotografija dođe na brojne jednostavne i intuitivne načine (kalendar, ukucavanjem ključnih reči, datuma, imena likova, mesta ili sličnog, u polje za pretraživanje, skrolovanjem do željenog datuma itd). Svi ovi programi rade to što rade bez obzira što već postoji fajl sistem koji već omogućava hijerarhijsko slaganje i razvrstavanje fajlova.

Bogme ima :d Evo ja upalim Total Commander ili Windows Explorer i znam tacno gde se sta nalazi... Kada odem kod nekoga drugog i pogledam kod njega na racunaru, takodje, mogu da nadjem gde se sta nalazi, jer izmedju ostalog imam i search opciju (zamisli neko se dosetio da i to ubaci u zastareli nacin razmisljanja).

Možda će prisutnima ipak biti lakše ako se odjavim ja, da otali mogu da nastave diskusiju po istoj temi, pošto očigledno svi isto mislite (biće vam tako lepše).

Srdačan pozdrav svima!

Nemoj da se odjavljujes sad i ti, pa otisao je Snake ko ce da ostane da brani cast najboljeg os-a na planeti Zemlji :) Ocigledno svi mislimo isto, jer logicki razmisljamo, nismo, na zalost, na tom stepenu razvoja intuicije i "normalnosti" poput ljudi u svetskom nam okruzenju :)

Evo ti i jedno pitanje: Gde se smestaju ti poslati mejlovi iz raznoraznih aplikacija? Pretpostavljam da postoji neki Sent folder ili jednostavno nakon sat vremena ne znam vise sta sam kome poslao.
 
Poslednja izmena:
Ljudi aj da se drzimo teme odnosno OS tablet urejdaja ...
Ovo je stvarno krenulo kako ne treba.
 
Ljudi aj da se drzimo teme odnosno OS tablet urejdaja ...
Ovo je stvarno krenulo kako ne treba.

verovatno jer tema treba da bude zatvorena, i sve slicne diskusije isecene u korenu

+zabraniti trolovima trovanje po apple temama, u normalnim temama ljudi koji imaju uredjaje o kojima se govori prenose svoja iskustva i savete jedino u apple temama ljudi dolaze da bi pljuvali po uredjaju o kojem se govori, ovo ukljucuje i clanove koji poseduju ipad/iphone ne zele da ga prodaju ali i dalje propagiraju konkurenciju u apple temama
 
Ma da, banovati sve koji ne kapiraju Apple way...

@vasic

Vidim govoriš o jednoumlju, interesantno. Tebi se Apple filozofija poslovanja ne čini kao jednoumlje?

Ono što mi ovde radimo, navođenje mana iPad tableta je upravo iskazivanje drugačijeg mišljenja. Naravno nailazimo na nerazumevanje onih kojima su ti proizvodi savršeni i koji svi odreda iznose isto mišljenje i stav. Ako to nije jednoumlje onda stvarno ne znam šta jeste.
 
Poslednja izmena:
Imao iPad - bio odusevljen, ali ga prodao, jer ne vredi tolike pare, u odnosu na ono sta pruza (meni, kao srbinu), jer sam ga dobio na poklon.

Imao Flytouch2 - bio odusevljen, ali tek kada sam se dokopao jacih Android tableta, imao pretstavu sta znaci Android, pa makar i 2.2 kada imas 512mb RAM-a i o meni obavezni Cortex A8 kao minimum snage procesora. sto nazalost FT2 nema

Imao Galaxy tab, koji sam takodje dobio na poklon od Srbina iz Hong Kong-a, sa namerom da ga koristim ko mobilni, i jako brzo odustao od ideje, i takodje ga prodao. sa 7 inchi se NE telefonira, osim na uvce sa slusalicom. a to je nemoguce. ali zaista - obican tablet od 7 incha sa sim kardom. mozda samo po spoljnom finisu kvalitetniji od kineza sa 2.2 androidom, Hummingbird na 1.2 se po mom mishljenju ne razlikuje drasticno i primetno u radu od A8 TIOMAP-a ili Freescale-a na 1.0. SUPER (mega giga ultra) AMOLED je sviranje Qrtzu, sasvim sam ubedjen da je IPS na iPad-u duplo bolji od tog njihovog super amoled-a, i pritom tvrdim da bilo koji LED LCD moze da izgleda fino, ali ni blizu MVA/IPS panela. Malata Zpad ima kalitetniji ekran od GT-a.

Imam FR-809 u 8 inchi i u 4:3, i smatram da je u pitanju nabolji odnos velicine/dijagonale/rezolucije, sto sam prvobitno zamerao iPad-u. sada vidim da je Apple u pravu, ali moja mera nije njihovih 10 incha, vec 8 incha. i sobzirom da je tablet najbolje sto moze da ima single core tablet (Cortex A8, 512mb, 2.2 mada bi volo custom Honeycomb) ja sam prezadovoljan. trenutna momentalna prednost 2.2 su programi sa Market-a koji svi do jednog rade i ne znas sta ces pre da instaliras, pogotovo od Igara.
 
Poslednja izmena:
Možda sam te pogrešno skapirao, ali koji to tablet ima Super Amoled? Galaxy Tab je stvarno dobar tablet iako je sad već malo mator, a posle njegovog testiranja ove cele nedelje čak razmatram da ga pazarim u Telenoru za sebe na ugovor jer mi je super prenosan (paše mi u torbicu koju inače stalno nosim) a nije toliko skup, ima 3G tako da ima smisla nositi ga negde, a performanse su mu skroz dobre za non-honeycomb tablet (jede high profile 1080p ko od šale, što većina tableta ne može čak ni 720p high profile), kuckanje na njemu po meni nikad brže itd, itd.
 
Najjeftiniji kineski tablet pusta 1080p
 
pogresi covek. bio sam ubedjen da i Tab ima AMOLED, sobzirom da svi ostali Galaxy proizvodi iskljucivo imaju amoled. otud i moje razocaranje u ekran, poredjeno sa iPad-om.

cena mu je uzasna. a ta cena u telenoru jos uzasnija, ne znam dal si svestan da su te fore "telefoni za dinar" prevare kakvih nema ? al ajde, to nije tema, necemo o tome, u svakom slucaju, 900 evra zvanicno, ili 500 kod shanera i je dalje prebudalasta cena za tablet sa SIM karticom, cija jedina primena moze da bude 3G. po mom mishljenju, samo budala moze da koristi Tab kao primarni telefon, i da ga stavlja na uvo, ili da se trudi da ga bluetooth-uje i slicno.

moj tablet (FR-809) je po svemu jednak Galaxy tab-u. kinez jeste, ali je uradjen od kvalitetnih materijala, sve na njemu je Google zvanicno (pise da je genericki, ali je Utopia, firma koja ga pravi u saradnji sa Google Hong Kong obezbedio pojedinacne servise da su validni, redovan update, i registrovani, za razliku od ostalih kineza), ima Americki procesor (Freescale), i pritom je veci, sto se ipak kompenzuje cinjenicom da je rezistivan. a cena 5 puta manja.

i, jos bih napomenuo da je meni rezolucija od 1024x600 na 7 incha jednostavno beskorisna. na 10 incha (na FT2) su pikseli potaman zgusnuti (PPI je jednak onom na iPad-u) a sve manje od toga je zamor, kopanje ochiju.

ne bih znao kakvi su ovi 8/10 Tab-ovi, ali 7mica je po mom mishljenju ekskluzivno bacanje para, pogotovo ako jedan planira da telefonira sa njime.
 
Nije Tab 7" toliko los. Ima prilicno dobar HW i upotrebljiv je itekako. Pusta sve vrste videa odmah iz kutije. A kvalitet ekrana mi je skroz ok.
 
Nije Tab 7" toliko los. Ima prilicno dobar HW i upotrebljiv je itekako. Pusta sve vrste videa odmah iz kutije. A kvalitet ekrana mi je skroz ok.

vidis, to je Weasel pokusao da kaze polu cinicno - pusta Flytouch2 1080p ko iz nindze. galaxy tab je pritom - ~700 evra, Flytouch2 je 150 evra.

ne bih zaista da vama koji ste kupili bude kiselo grozdje, samo napominjem da je bilo bezvezno u pocetku dati 1000 evra (golf 2 sa plinom), sada oko 700 (Peugeot 205 90') , za uredjaj koji je rame uz rame sa mojim fr-809, ili sa Prestigio 7070c od 200 evra (solidan bajs)
 
Ja ovaj nisam kupio, dobio na testiranje. Bio sam malo skeptican, ali je jako korisna stvarchica. Nije bas cena 700e (dobro, u CT su lupili 85.000din), kod operatera se moze uzeti za 180-300e, sto je sasvim ok za ovakav tablet sa ovakvim mogucnostima (+ garancija od 2godine). Naravno, nemam nista ni protiv kineskih tableta, eto taj FR-809 je skroz ok za taj novac.

A taj Prestigio je 260e u WinWin-u. Po specifikacijama mi se cini ok, ali ima malo RAM-a (samo 256MB).
 
Poslednja izmena:
Ja ovaj nisam kupio, dobio na testiranje. Bio sam malo skeptican, ali je jako korisna stvarchica. Nije bas cena 700e (dobro, u CT su lupili 85.000din), kod operatera se moze uzeti za 180-300e, sto je sasvim ok za ovakav tablet sa ovakvim mogucnostima (+ garancija od 2godine). Naravno, nemam nista ni protiv kineskih tableta, eto taj FR-809 je skroz ok za taj novac.

A taj Prestigio je 260e u WinWin-u. Po specifikacijama mi se cini ok, ali ima malo RAM-a (samo 256MB).

da, to je meni najvise iskopalo oci za Prestigio, 512 je velika razlika. dok je mana FR-809 to sto je rezistivan ekran (meni licno ne smeta, u par situacija i prednost, zbog stilusa), ali je moja poenta bila reci da se moze uzeti jeftiniji 2.2 tablet sa slicnim funkcijama.

ima li iko pretstavu, kolko se krece sada polovan iPad1, i ima li uopste negde da se pazari nov iPad1 ?
 
Nazad
Vrh Dno