Šta je novo?

Maksimalna memorija koju XP podrzava?

@tex, /3GB
Ljudi, da li vi pravite razliku izmedju ADRESIBILNE i dostupne memorije?
Da, 32-bit APLIKACIJA ne moze da adresira vise od 4GB, ali OS i driveri mogu da iskoriste, utuvite to u glavu! (odlican primer - cache) Ako ne pravite razliku, nemojte druge da bunite.
Kako moze? Uzmite architecture manual i procitajte.
Evo 4GB na 32-bit sistemu na screenshotu.
 

Prilozi

  • 4gb.jpg
    4gb.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 300
Kako da znam dali mi je xp 32bit ili 64bit? Dali po tome sto je procesor 64bit?

Pozdrav za Bruce Leea iznad mene!
 
Poslednja izmena:
@tex, /3GB
Ljudi, da li vi pravite razliku izmedju ADRESIBILNE i dostupne memorije?
Da, 32-bit APLIKACIJA ne moze da adresira vise od 4GB, ali OS i driveri mogu da iskoriste, utuvite to u glavu! (odlican primer - cache) Ako ne pravite razliku, nemojte druge da bunite.
Kako moze? Uzmite architecture manual i procitajte.
Evo 4GB na 32-bit sistemu na screenshotu.

Ajde okaci isti screenshot iz XP bez SP i sa SP1.
 
Ti stvarno ne citas moje postove, a izgleda da me juris cim nesto napisem na racun AMD-a.
Procitaj ceo thread - vec sam objasnio, u tri poruke, necu da ponavljam.
 
Ako nisi siguran, verovatno je 32bit ;-)
Mislim da x64 verzije pishu u System Properties, ali ako ne, sigurno je da x64 verzije imaju SysWoW64 folder u \Windows, dok 32bitne nemaju.

Kako da znam dali mi je xp 32bit ili 64bit? Dali po tome sto je procesor 64bit?
 
@tex, /3GB
Ljudi, da li vi pravite razliku izmedju ADRESIBILNE i dostupne memorije?
Da, 32-bit APLIKACIJA ne moze da adresira vise od 4GB, ali OS i driveri mogu da iskoriste, utuvite to u glavu! (odlican primer - cache) Ako ne pravite razliku, nemojte druge da bunite.
Kako moze? Uzmite architecture manual i procitajte.
Evo 4GB na 32-bit sistemu na screenshotu.

Cini mi se da nisi razumeo (ili se pravis da ne razumes) svrhu foruma, a to je da jedni drugima pomognemo. Svako zna ponesto i to se ovde deli, a ne drze se lekcije, narocito ne tipa "procitaj manual" jer to svako zna, ali mozda nema trenutno vremena. Sto se tice komentara "utivite u glavu", meni nikada nije palo na pamet to da kazem svojim studentima, a kamoli poznanicima sa foruma.

Evo screenshota WIN XP x64, za one koji nisu videli.
 

Prilozi

  • X64.jpg
    X64.jpg
    104.2 KB · Pregleda: 240
Ti stvarno ne citas moje postove, a izgleda da me juris cim nesto napisem na racun AMD-a.
Procitaj ceo thread - vec sam objasnio, u tri poruke, necu da ponavljam.

Da nisi ti malo sujetan??? Uz duzno postovanje 4gb memorije sam u studiju imao dok si ti verovatno bio zadivljen sa 512mb memorije (2002. godine) i onda sam naisao na neresiv problem sa XP-ovim vidjenjem svih 4gb memorije tako da sam od jedne masine napravio 2 jer niko nije bio lud da kupuje 2gb memorije u to vreme.
 
Da nisi ti malo sujetan???
Nope. Vidim samo da ignorises postove, pa me ponovo pitas u istom threadu.
Uz duzno postovanje 4gb memorije sam u studiju imao dok si ti verovatno bio zadivljen sa 512mb memorije (2002. godine)
Nisam imao ispod 4GB od '99. Opravdano ili ne je druga stvar;-) (videlo se svih 4, postojao je 2K Ent server)
 
Post nije upucen tebi, nego nekolicini ljudi pre toga, koji su, bar po meni, zbunjivali ;-)
Izvinjavam se, post jeste zvucao kao da je tebi upucen! Moja greska.
Cini mi se da nisi razumeo (ili se pravis da ne razumes) svrhu foruma, a to je da jedni drugima pomognemo. Svako zna ponesto i to se ovde deli, a ne drze se lekcije, narocito ne tipa "procitaj manual" jer to svako zna, ali mozda nema trenutno vremena. Sto se tice komentara "utivite u glavu", meni nikada nije palo na pamet to da kazem svojim studentima, a kamoli poznanicima sa foruma.

Evo screenshota WIN XP x64, za one koji nisu videli.
 
Post nije upucen tebi, nego nekolicini ljudi pre toga, koji su, bar po meni, zbunjivali ;-)
Izvinjavam se, post jeste zvucao kao da je tebi upucen! Moja greska.

Naravno da je zvucao kada si napisao "@tex"...izvinjenje prihvaceno. Sada napisi sta treba dodati i gde da bi Win 2000 radio sa svih 4GB, ako znas :)
 
Kako behu oni switch-evi (za boot.ini, valjda) koji omogucavaju 32-bitnim OS-ima (dakle i W2K) da dodele npr. 3GB nekoj aplikaciji, a da ostave 1GB (iz kompleta od 4GB) za sistem?

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3gb USERVA2800" /noexecute=optin /fastdetect /3GB /USERVA=3500
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3GB" /noexecute=optin /fastdetect/3GB
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
 

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3gb USERVA2800" /noexecute=optin /fastdetect /3GB /USERVA=3500
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3GB" /noexecute=optin /fastdetect/3GB
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect


THNX!

Ako ti nije tesko, pojasni malo sta tacno omogucava ova prepravka boot.ini fajla, tj. sta se tacno desava kada u masini ima 4GB, a startuje se sistem sa ovako editovanim boot.ini fajlom?
 
moje neko iskustvo je sledece:

-sa obicnim 3GB switchom aplikacije su mi videle do 2.0-2.1GB, bez njega do 1.7GB (win je citao 3.5GB)
-sa USERVA do 2.5-2.7-2.8, igrao sam se sa vrednostima i ostavio =3500 (iaoko je ime ostalo "2800"), znam da preko 2.8 nije moglo da se probije

i ono sto je najludje od svega ako se dobro secam win2003, 32bitni lepo vidi svih 4GB kako treba (dakle pravih 4Gb a ne virtuelno)
kako bre to??
 
Poslednja izmena:
/PAE je da moze da se koristi 4GB.
/3GB je samo da dozvoli aplikaciji da alocira do 3GB (default je max. 2GB).
Da bi radio /PAE (nije neophodan u Srv Snterprise verziji), mora i da bude enabled NX (no-execute) u BIOS-u. Ne mora da bude enabled NX u boot.ini-u (znaci moze /noexecute=alwaysoff).
Po ovom clanku, /PAE radi samo u Enterprise+ verzijama Servera, mada kaze da moze i na XP-u:
http://support.microsoft.com/kb/291988
Ranije je bilo clanaka koju su tvrdili da /PAE dozvoljava >4GB pod XP-om, ali po ovome je samo za testiranje ali ne i stvarno.
MS je mozda i dozvolio /PAE inicijalno, ali zbog velikog broja drivera koji nisu PAE-aware iskljucio. Meni recimo ForceWare nije radio pod Srv03; blokirao je sistem u potpunosti do verzije 158.19.
I da dodam, kod mene:
XP 32 vidi 2.75GB
Server 2003 vidi 2.75GB
Vista vidi 2.75GB
XP64, Srv03, Vista64, Longhorn (Vista Srv Ent) - 4GB

A evo i link koji konkretno sumarizuje:
http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEdrv.mspx
Znaci, XP ne podrzava 4GB.
 
Poslednja izmena:
For this reason, Microsoft changed the behaviour of the /PAE option in all versions of WinXP as of Service Pack 2. They fixed the endless driver problems by, essentially, making /PAE in XP not do anything. All versions of WinXP - even the 64-bit versions - now have a hard 4Gb addressing limit, no matter what hardware you use them on and what configuration you choose.

jel moze malo objasnjenje za ovo, kako "..even the 64-bit versions.."??
 
jel moze malo objasnjenje za ovo, kako "..even the 64-bit versions.."??

Verovatno misli na 32Bit programe pod Windows-om 64, za njih i dalje važi limit od 4 GB RAM-a (ali se tom slučaju mogu i iskoristiti svih 4 GB, pošto ih Windows64 "vidi").

Više od 4 GB mogu da iskoriste samo 64Bit programi pod 64Bit sistemom.
 
Poslednja izmena:
Uf, opet iz početka... :d Ne, neće koristiti ni onome ko ima potrebe za tim, jer sistem ne može da koristi memoriju koju ne može da adresira, potpuno je svejedno da li je memorija iznad 3-3.5 GB fizički prisutna ili nije, efekat je u praksi isti - ta memorija ne postoji za sistem, i nije dostupna.




Radiće, ali koja je svrha nagurati 8 GB memorije ( 4 x 2 GB) u sistem (Windows XP 32 Bit) koji vidi/koristi maksimalno 3-3.5 GB? Potpuno isti efekat će imati i ako 2 modula po 2 GB stavi u regal, a u kompjuteru ostavi 2 x 2 GB :D

to sam ja i rekao... ne znam kako si me shvatio.... do 3GB osecas.... preko tesko...
 
Problem je što se RAM ne adresira direktno, već preko virtuelnih adresa, a one su ograničene gornjom formulom. A virtuelne adrese ne adresiraju samo fizičku memoriju, već i I/O uređaja u sistemu (PCI Bus i ostalo), swap file i memoriju grafičke karte, tako da se teoretskih 4 GB rapidno smanjuje.

U praksi, od 4 GB RAM-a fizičke memorije 32 Bit sistem može da koristi (zbog manjka virtuelnih adresa) oko 3 GB (možda 3.5 GB, ne poznajem tu materiju tako dobro, ovo sam svojevremeno našao kada sam se interesovao za taj problem):

4 GB minus 512 MB za I/O, minus memorija grafičke karte, minus adrese za swap file.

64 Bit sistemi (Windows XP 64, Vista 64) nemaju taj problem, pošto imaju mnogo više virtuelnih adresa na raspolaganju. Znači, ko želi da iskoristi 4 GB memorije (ili više), neka instalira 64 Bit sistem.

Svaka cast. Moram ti odati priznanje na misljenju jer sam pre nekih 3 godine na AMD-ovom prestavljanju 64 bitnih procesora u Interkontinentalu slusao istu pricu.
 
Vista x64 kod mene ne vidi 4Gb .Ploca je Asus p5wdh .Sta ciniti.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    117.4 KB · Pregleda: 189
nije ti puk'o pri podizanju posle instalacije? hmm meni je puk'o win tada. Resenje je da izvadis 2 GB i uradis patch 929777 imas ga na msftovom sajtu i vratis 2gb koje si prethodno izvadio i videce ti sve, evo dokaz, kod mene vidi sve
 

Prilozi

  • 64bit.jpg
    64bit.jpg
    58.2 KB · Pregleda: 190
Nije pukao pri instalaciji sa 4giga. Patch sam ranije ubacio ne skidajuci memoriju. I dalje isto stanje. Ne znam da li vredi sada skidanje i vracanje memorije. Inace radi sve za sada perfektno osim adsl modema.
 
Poslednja izmena:
Nije pukao pri instalaciji sa 4giga. Patch sam ranije ubacio ne skidajuci memoriju. I dalje isto stanje. Ne znam da li vredi sada skidanje i vracanje memorije. Inace radi sve za sada perfektno osim adsl modema.
hmm vidis meni je isto video toliko kao i tebi sa patchom dok sam drzao svih 4 gb unutra ali kad sam pratio uputstva sa sajta da se instalira sa 2gb pa kad startuje win odmah udaris patch i vratis 2gb i gle cuda svih 4gb se vidi
 
Možda je u BIOSu isključena opcija "Remap memmory hole"?
 
I u biosu vidi 3454 mb.
Xp 32-bitni vidi 3370 a vista 32-bit isto kao i 64-bit.
CPU-Z vidi svih 4 kao i Everest i Sandra.
 
Vrh Dno