Šta je novo?

Veš mašine

Pa izgleda da cu morati to da radim, primetio sam kada primi omeksivac takodje dosta kratko prima, ne mogu najbolje da vidim kroz vrata jer sam uzeo masinu sa crnim vratima.
U poslednje vreme uopste nestavljamo omeksivac, sacekamo da zavrsi, onda pokrenemo program Rinse, sipamo omeksivac na primer jedan ili jedan ipo cep, primi vodu obrne mozda 2 do 3 minuta bubnaj, pa je pauziram, sacekam jedno pola sata, onda ponovo ukljucim taj program ona malo krene da izbacje vodu cuje se pumpa, krene da prima tada sipam omeksivac jos jedan cep, ili je pustim da odradi do kraja ili je ponovo zaustavim da ostoji ves, tek u ovom slucaju se oseti ves na omeksivac.

Nece li da se nesto poremeti kada se rucno ubacuje? Secam se u mom kraju jedno vreme kada je bio problem sa vodosnabdevanjem, da su zene sipale rucno vodu i neke uspele da pokvare masine, uglavnom su biile EI ili Gorenje sa onim mehanickim zaboravio sam mu ime, on kontrolise nivo vode, mislim da je on i stradao, secam se da smo kao deca se igrali sa njim duvali u njega i culo se kliktanje.
 
Nego, imam situaciju i sada je pitanje sta je problem, situacija je sa kvalitetom pranja, naime danas smo prali beo ves, na 90, poram higijena, traji skoro tri ipo sati, decje gace koje su bile ukakene i jedan casrsaf na koji je presla kaka nisu bili oprani kako treba. Koristimo Merix prasak.
Ranije je zena primecivala da njen donji ves nije iealno opran ostaju tragovi sekreta. Sad je pitanje da li je do praska, koristili smo ona oba praska iz DM i isto je bilo, ostalo je da probamo neko od ovih kao kvalitetnijih Tide, Ariel...
Nisi bas morao da napises da zena ima sekret na gacama, ali da ti odmah kazem gde je greska.

gace i carsafi se nikada ne peru zajedno!
kuhinjske krpe se takodje nikada ne peru sa gacama!
Sve je to beli ves koji se pere odvojeno, sa razlogom.

Znaci gace perete sa donjim vesom, a nikako sa drugim belim stvarima za domacinstvo.
Ako su usrane ili nesto uflekano to se malo prepere ili nasapunja sapunom ili nekim drugim sredstvom za fleke i pripremi za stavljanje u masinu.

Ako ti malo prima vodu kao ova gorenje koju imam ja nema ti druge nego balonče i dopuni je vodom ko ja što radim.
Neznam kakvi su to inženjeri izmislili da mašina prima vodu dok se bubanj ne okreće, i ako si stavio više veše veš upije svu vodu i deo ostane i suv.
Staru gorenje koju sam imao kada počne da prima vodu krene i bubanj da okreće i na kraju sve pliva u vodi.
Ne sme ves da pliva u vodi ako je ispravna masina.
Masina radi tako sto primi vodu, natopi ves (okrene ga par puta), opet primi vodu, pa ga okrene da se natopi i tako dok ves ne bude skroz natopljen vodom

nece masina da se pokvari ako se dolije voda, ali ce u prvom sledecem ciklusu da je izbaci i da stavi adekvatnu kolicinu vode.
 
Normalno da ukakne gace, carsafe prvo potpomimo da otkisnu, isflekane stvari se namazu sredstvom protiv fleka, ovo smo namerno stavili da vidimo da li ce da se opere.
Uvek peremo gace , peskire i ovakve carsafe na 90 i zajedno, krpe i posteljina se pere na 60, s vremena na vreme na 90.

Kako su onda prale ranije pamucne pelene, nisu se sve one rucno prale nego u one masine koje su po 3h kuvale, kuvale
 
Ne sme ves da pliva u vodi ako je ispravna masina.
Masina radi tako sto primi vodu, natopi ves (okrene ga par puta), opet primi vodu, pa ga okrene da se natopi i tako dok ves ne bude skroz natopljen vodom

nece masina da se pokvari ako se dolije voda, ali ce u prvom sledecem ciklusu da je izbaci i da stavi adekvatnu kolicinu vode.
Ova gorenje neće, primi vodu prvi puta i tad po primanju počinje da vrti duže u jednom smeru, stane i primi vodu i drugi put i to je to. Više vodu ne prima do ispiranja, a ako se stavi više veša to se lepo ne natopi. Jeste da prilikom ispiranja neće da primi tu količinu vode ali ja je dosipem da je ima dok je proces pranja što mi je vrlo bitno.
 
Koliko sam primetio, masina primi vodu, prasak, kuva odredjeno vreme i onda krene da rashladjuje ves i idu centrifuge.
 
Pozdrav svima,
Problem F2 na veš mašini gorenje WA 62085 (mašina neće da krene) . F2 je, po uputstvu, problem sa vremenskom bravicom za zaključavanje vrata. Skinuo sam bravicu i radi potvrde dijagnoze kvara bravice, bez bracive kratko prespojio L i C kontakt i mašina je počela da radi.
Kupio sam novu Bravicu, "original Gorenje", ali je problem ostao isti. Ponovo sam prespojio kontakte (čisto da vidim da nešto nije riknulo na ploči prilikom prethodnog premošćavanja) i mašina ponovo kreće sa radom.
Zar ne bi trebala bravica priključena na kontakte (kao na ovoj slici), da pokrene bimetal i zaključa sebe sa delom označenim zelenom strelicom? Napominjem da je sve pod naponom u programator podešen na pranje i pritisnuto "start" dugme, bravica zaglavljena šrafcigerom...:)
Čudno mi je što kada merim napon izmedju L i N u ovom slučaju pokaže 145 V, a izmedju L na ovom kontaktu i nule na produžnom kablu je 228 V ?!?
145 V pokaže i izmedju L i C ??? :unsure:
Ima li neko iskustva sa ovim problemom?
bravica 4.jpg
 
Trenutno mi je u kvaru masina LG F4J6TY0W greska na displayu LE. Ovlasceni servis 22000 do 25000 popravka, crkla elektronika,nas majstor iz kraja 120,130 evra moze da nadje, god dana garancije. Razmisljam da li popravljati, ovaj majstor savetuje da uzmemo neko gorenje do 40k. Jel ima neko predlog za bestbuy opciju do 55k? Hvala
 
Ima jedna stvar koja mi se ne sviđa kod moje Haier mašine za ves, a to je da nakon završne centrifuge veš bude izguzvan i zalepljen za bubanj čak i kada smanjim brzinu centrifuge. Na staroj Siemens mašini bilo je na kraju centrifuge da mašina par minuta okreće veš kako bi odlepio veš od bubnja i onda nije bio izguzvan. Na kraju pranja je pisao program protiv gužva ja, pa me zanima da li ova Haier 14979 ima taj program?
 
Pozdrav svima,
Problem F2 na veš mašini gorenje WA 62085 (mašina neće da krene) . F2 je, po uputstvu, problem sa vremenskom bravicom za zaključavanje vrata. Skinuo sam bravicu i radi potvrde dijagnoze kvara bravice, bez bracive kratko prespojio L i C kontakt i mašina je počela da radi.
Kupio sam novu Bravicu, "original Gorenje", ali je problem ostao isti. Ponovo sam prespojio kontakte (čisto da vidim da nešto nije riknulo na ploči prilikom prethodnog premošćavanja) i mašina ponovo kreće sa radom.
Zar ne bi trebala bravica priključena na kontakte (kao na ovoj slici), da pokrene bimetal i zaključa sebe sa delom označenim zelenom strelicom? Napominjem da je sve pod naponom u programator podešen na pranje i pritisnuto "start" dugme, bravica zaglavljena šrafcigerom...:)
Čudno mi je što kada merim napon izmedju L i N u ovom slučaju pokaže 145 V, a izmedju L na ovom kontaktu i nule na produžnom kablu je 228 V ?!?
145 V pokaže i izmedju L i C ??? :unsure:
Ima li neko iskustva sa ovim problemom?
Pogledajte prilog 417248
Po recima jednog majstora bravica se kod novih masina ne prespaja.Proveri da nije do elektronike problem.
Trenutno mi je u kvaru masina LG F4J6TY0W greska na displayu LE. Ovlasceni servis 22000 do 25000 popravka, crkla elektronika,nas majstor iz kraja 120,130 evra moze da nadje, god dana garancije. Razmisljam da li popravljati, ovaj majstor savetuje da uzmemo neko gorenje do 40k. Jel ima neko predlog za bestbuy opciju do 55k? Hvala
Mene zanima kad je se pre pokvarila,to je model novije generacije.I koja je crkla elektronika,motora ili glavna elektronika?
 
Trenutno mi je u kvaru masina LG F4J6TY0W greska na displayu LE. Ovlasceni servis 22000 do 25000 popravka, crkla elektronika,nas majstor iz kraja 120,130 evra moze da nadje, god dana garancije. Razmisljam da li popravljati, ovaj majstor savetuje da uzmemo neko gorenje do 40k. Jel ima neko predlog za bestbuy opciju do 55k? Hvala
Nadji nekog boljeg majstora, to nagađanje i frljanje sa cenama te nigde ne vodi.
Ploča 99% nije crkla
 

Prilozi

  • IMG_20231207_160415.jpg
    IMG_20231207_160415.jpg
    116.7 KB · Pregleda: 34
Ima jedna stvar koja mi se ne sviđa kod moje Haier mašine za ves, a to je da nakon završne centrifuge veš bude izguzvan i zalepljen za bubanj čak i kada smanjim brzinu centrifuge. Na staroj Siemens mašini bilo je na kraju centrifuge da mašina par minuta okreće veš kako bi odlepio veš od bubnja i onda nije bio izguzvan. Na kraju pranja je pisao program protiv gužva ja, pa me zanima da li ova Haier 14979 ima taj program?
Mislim da nema. Serija 5 ima opciju na aplikaciji da opet po malo okreće veš po završetku.
 
Šteta, to je veoma koristan program protiv gužvanja.
 
To je onda zamena za paru, sem što ne može na pamuk i 90°C,onda može samo na mešan ves i 60°C.
 
E to ne bih znao, s obzirom da sam samo jednom uključio opciju, slučajno. Mašina mi po završenom pranju pošalje notifikaciju u kojoj mi daje mu gućnost da aktiviram ovu opciju, ako je već nisam aktivirao u samoj aplikaciji pri podešavanju programa.
Paru imam kao posebnu opciju na mašini.
Veš mi posle pranja pretežno ide i mašinu za sušenje veša tako da mi stepen izgužvanosti ne igra neku bitnu ulogu. Mada nisam primetio ni da je nešto posebno izgužvan mešani veš koji me dušom u mašini.

Uputstvo je šturo i ne daje detaljnija objašnjenja rada programa.
 
Pozdrav svima,
Problem F2 na veš mašini gorenje WA 62085 (mašina neće da krene) . F2 je, po uputstvu, problem sa vremenskom bravicom za zaključavanje vrata. Skinuo sam bravicu i radi potvrde dijagnoze kvara bravice, bez bracive kratko prespojio L i C kontakt i mašina je počela da radi.
Kupio sam novu Bravicu, "original Gorenje", ali je problem ostao isti. Ponovo sam prespojio kontakte (čisto da vidim da nešto nije riknulo na ploči prilikom prethodnog premošćavanja) i mašina ponovo kreće sa radom.
Zar ne bi trebala bravica priključena na kontakte (kao na ovoj slici), da pokrene bimetal i zaključa sebe sa delom označenim zelenom strelicom? Napominjem da je sve pod naponom u programator podešen na pranje i pritisnuto "start" dugme, bravica zaglavljena šrafcigerom...:)
Čudno mi je što kada merim napon izmedju L i N u ovom slučaju pokaže 145 V, a izmedju L na ovom kontaktu i nule na produžnom kablu je 228 V ?!?
145 V pokaže i izmedju L i C ??? :unsure:
Ima li neko iskustva sa ovim problemom?
Pogledajte prilog 417248
Vidi da nemas problem sa motorom. Na mojoj wa60105 Gorenje prikazivalo gresku F2 bravica, a crkao jemotor. Na tim modelima bravica ide preko motora, zato je meni javljalo gresku bravice a bio je motor. Mozda je crkao ili cetkice se istrosile, proveri.
 
Vidi da nemas problem sa motorom. Na mojoj wa60105 Gorenje prikazivalo gresku F2 bravica, a crkao jemotor. Na tim modelima bravica ide preko motora, zato je meni javljalo gresku bravice a bio je motor. Mozda je crkao ili cetkice se istrosile, proveri.
Hvala na predlogu i iskustvu.
Mislim da nije do motora, ali to moje mišljenje je zasnovano samo na mojoj laičkoj logici, da kada bez bravice premostim njene kontakte (fazu-L i odlaznu fazu-C) mašina počne normalno da radi (prima vodu), bez prikaza F2 greške na displeju. Jedino, još nisam probao da odradi ceo ciklus na tak način, jer još ne zman da li pored "opasnosti" da slučajno otvorim vrata za vreme ciklusa postoji i neka realnija i konretna opasnost od štetnih posledica.
 
Hvala na predlogu i iskustvu.
Mislim da nije do motora, ali to moje mišljenje je zasnovano samo na mojoj laičkoj logici, da kada bez bravice premostim njene kontakte (fazu-L i odlaznu fazu-C) mašina počne normalno da radi (prima vodu), bez prikaza F2 greške na displeju. Jedino, još nisam probao da odradi ceo ciklus na tak način, jer još ne zman da li pored "opasnosti" da slučajno otvorim vrata za vreme ciklusa postoji i neka realnija i konretna opasnost od štetnih posledica.
Mislim da nesme bez bravice, elektronika crkava. Mene je zezalo, pregreje se motor u toku rada, stane, masina izbaci gresku f2, on se ohladi, ona krene normalno do sledeceg stajanja motora. Isto javljalo f2 i kad su mi cetkice otisle, pre crkavanja motora.
 
Nadji nekog boljeg majstora, to nagađanje i frljanje sa cenama te nigde ne vodi.
Ploča 99% nije crkla
Ako ima preporuka,molim u inbox broj? mada su njih dvojica rekli isto
Po recima jednog majstora bravica se kod novih masina ne prespaja.Proveri da nije do elektronike problem.

Mene zanima kad je se pre pokvarila,to je model novije generacije.I koja je crkla elektronika,motora ili glavna elektronika?
kazu jedna jedina,glavna
 
Nisi bas morao da napises da zena ima sekret na gacama, ali da ti odmah kazem gde je greska.

gace i carsafi se nikada ne peru zajedno!
kuhinjske krpe se takodje nikada ne peru sa gacama!
Sve je to beli ves koji se pere odvojeno, sa razlogom.

Znaci gace perete sa donjim vesom, a nikako sa drugim belim stvarima za domacinstvo.
Ako su usrane ili nesto uflekano to se malo prepere ili nasapunja sapunom ili nekim drugim sredstvom za fleke i pripremi za stavljanje u masinu.
Gace mogu da se peru sa posteljinama i carapama, ja to sve trpam zajedno i sve ide u korpu za 90, jos nisam cuo za bilo kakvu patogenu bakteriju a da moze da prezivi vise od 50c, to se sve pere na 90 sa razlogom tako da apsolutno nema razloga za razdvajanje stvari.
Nemam kuhinjske krpe ali i to da imam i to bi islo na gomilu
 
kazu jedna jedina,glavna
Evo sta moze znaciti greska Le
  1. Vrata nisu zatvorena (ručka, uređaj za blokiranje ili senzor ovog uređaja se slomio).
  2. Kontrolor kvarova, to jest, stroj ne može u potpunosti raditi.
  3. Problem je u električnom krugu motora (namot je propao).
  4. Senzori za kontrolu brzine su se pokvarili.
 
Mene je čudilo što se i stara i nova bravica isto ponašaju i imaju iste karakteristike (skoro istre: otpor izmedju N i C je kod stare oko 850 oma , a kod nove oko 1000 oma) Ispada da nije do bravice... Ostaje mi moja laička nedoumicae da li je sve u redu sa "nulom", to jest da li taj kontakt ne obezbeđuje da sa fazom dobro zagreje bimetal i obezbedi protok do kontakta "C" i dalje? Nisam se setio da izmerim otpor između kontakta N i nule na produžnom kablu (pretpostavljem da ne bi trebalo da bude otpora!?)
Ja sam sada rasklopio staru bravicu, skinuo poklopac (označen crvenom strelicom), i baš tu ispod vrha strelice, sa izvađenom malom crnom plastikom (zelena strelica, pokazuje samo deo te plastike koja sa druge strane zaključava bravu), pritisnuo bimetal tako da kad vratim poklopac pritisne bimetal i bude stalno u zatvorenom kontaktu. Konretno, sada je sve u funkciji osim tog plastičnog dela koji fizički ne zaključava bravu. (shvatam opasnost od izlivanja vode u slučaju samootvaranja mašine, ali ovo će poslužiti par dana, dok ne kupimo novu mašinu jer je ova već poprilično stara - vreovatno 15-16 godina). Trenutno radi. Javiću kako se ponaša do kraja programa...
bravica5.jpg
 
Eno, mašina je sa ovako prepravljenom bravicom, odradila jedan ciklus bez problema, oprala šareni veš, isprala, izcentrifugirala, ali na kraju je stala na 0:01 i nije prešala na "END" i nije bilo zvučnog signala. Što i nije neki problem za sada, dok ne kupimo novu...
Problem bi mogao da nastane ako se opustimo pa odužimo to kupovaje nove mašine :cool:;):ROFLMAO:
 
Da se i ja upisem na ovu temu
Whirpool AWT2250 posle 19 godina pravi problem ,nikada nije popravljana sve vreme u radnom odnosu 😉
Voda curka negde i izbacuje kao neku prljavstinu tj kao neki pesak
Mislim da se nesto negde zapusilo
Kod mene je problem da je cesto nestajalo vode(konacno sredili ) ali mozda kasno za masinu
Sutra dolazi majstor pa javljam rezultat
Zaista sve pohvale za Whirpool ako kvar bude takav da nema popravke opet cu uzeti isti brend
Inace je model sa gornjim poklopcem i takav cu opet uzeti
 
Trenutno mi je u kvaru masina LG F4J6TY0W greska na displayu LE. Ovlasceni servis 22000 do 25000 popravka, crkla elektronika,nas majstor iz kraja 120,130 evra moze da nadje, god dana garancije. Razmisljam da li popravljati, ovaj majstor savetuje da uzmemo neko gorenje do 40k. Jel ima neko predlog za bestbuy opciju do 55k? Hvala
Gorenje i LG, nebo - zemlja.

Screenshot 2023-12-10.png


* pretpostavljam da si vec Guglao.
 
Zaista sve pohvale za Whirpool ako kvar bude takav da nema popravke opet cu uzeti isti brend
Inace je model sa gornjim poklopcem i takav cu opet uzeti
Sada je kvalitet drastično opao. Niko više ne pravi mašinu da traje godinama, već do isteka garancije i malo posle toga. Nama se whirpool u garanciji kvario 3 puta i na kraju serviser odobrio zamenu cele mašine, jer im se više nije isplatilo da dolaze.
 
Nazad
Vrh Dno