Šta je novo?

Vaše mišljenje: zašto menjate laptop?

Ili kupis kod najboljeg ponuđača online (najjeftinijeg) pa si i bez žicanja dobro prošao... ;)

Promenih laptop posle 9 godina.
HP 470 od 17" promenjen sa Lenovo Legion 5 od 17.3"

Lenovo zverka opaka u odnosu na HP.
Ekran od 1080p je fenomenalan naspram onog u HP, uglovi gledanja u razlicitim polozajima malo ili nimalo uticu na kvalitet slike, a kod HP nisu valjali kako god da se postavim.
Brzi Legion drastično u svemu iako je u HP stavljen ssd.
Jos mu vrsim podesavanja i ubacivanje programa ali nije mi zao para... 🤩

Rado bi i ja menjao na barem 3 godine svaki komp al nece da ce moci, nisu mi od zivotne vaznosti, ne zaradjujem radeci na njima, a da je sto slucaj i ako se dobro zradjuje menjani bi bili i na 2 godine. :)
 
Kada stari laptop iscrpi mogucnost nadogradnje i ne moze performantno da pokrene noviji OS, tada menjam. A to obicno bude posle 5-6 godina ljudske eksploatacije predjasnjeg.
 
Prvi laptop Acer Aspire a515-44 kupljen za faks, da se prate predavanja online i jos ponesto, za mene laptop nudi dosta vise nego sto mi treba pa sam se malo pokajao sto sam ,,bacio" pare, mogao je neki slabiji, ali ja po nagovoru, u neznanju pristao
Sad gledam Macbook Air M1, tek mi on ne treba, tek je on ,,bacanje" para(za moje realne potrebe), ali samo me nesto vuce da probam nikad nisam bio u kontaktu za apple proizvodima pa bih hteo da probam, mada mislim da cu jos dugo pricekati da mi postane finansijski dostupan🥲
 
Došlo vreme za zamenu laptopa, pa bi mi trebali mali saveti iz iskustava ljudi koji su imali prilike da se igraju sa mašinama koje su mi u igri.

1. Asus ROG Strix G15 Ryzen 7 4800H / RTX 3050 / 16gb RAM / oko 135 000 cena
2. Gigabyte A5 K1 Ryzen 5 5600H / RTX 3060 / 16gb RAM / oko 130 000 cena

Ubacio bih tu na listu i Legion 5 sličnih performansi kao ROG G15, ali je ponuda kod nas izuzetno tanka.

Elem, laptop će se 90% vremena koristiti za posao, ali gurnuo bi se tu nekad i kancelarijski lagani gejming - tu se sada javlja problem, za Asus znam da ima kvalitetan panel i da je kvalitet izrade na odličnom nivou, ali sa Gigabytom nisam imao iskustava, ali po onim YT recenzijama, reklo bi se da im je kvalitet izrade na nivou DELL Inspirion kancelarijskih laptopova. Prva stvar koja mi je bitna to je kvalitet IPS panela (za to čak i ne mogu naći pozdane informacije na internetu vezane za Gigabyte), ali mi je isto tako i žao da dam 5000 dinara više za stariji uređaj, sa slabijom grafikom (naročito što je u Gigabyte ubačena najjača verzija RTX 3060 od 130W).

Ukoliko je nekoo imao iskustva sa A5 K1 (ili sličnom GIgabyte serijom), bio bih izuzetno zahvalan da mi napiše iskustva, a još bolje neko poređenje sa ovim "skoro pa top" serijama (Legion 5 ili ROG).
 
Drugari moze pomoc, naime koristio sam neki stari lap top sony (vaio) dobijen za 18 rodj... (I tada polovan) Znaci lap top je star preko 10 god... U poslednje vreme mislim da mu je grafika otisla, plave linije po ekranu, vracanje podataka unazad , otezan rad...
Napomenuo bih i da na njemu konfiguracija nije bila "vau" ali radio ke za ono za sta meni treba plus footbal manager i lol...

Uzimao bih novi lap top od 50 do 60 hiljada ili polovan do 300e.
Ono sto mi je bitno to je samo da lap top moze da podrzi football manager... Za sve ostalo ne bi trebalo da bude problema..

Najvise me bune te integrisane graficke... Ne znam kako da se odlucim i za koju...

Saljem vam slike polovnih lap toppva i cene pa ako se neki izdvaja za ono za sta sam naveo bio bih zahvalan da neko kaze.
 

Prilozi

  • IMG_20221115_155528.jpg
    IMG_20221115_155528.jpg
    136.3 KB · Pregleda: 57
^sve je to matoro i na kraju radnog veka. Jesu "jace" serije ali po procesorima, godinama kada su izlazili, se vidi da je to sve svuceno sa lagera za reciklazu.

Za 50-60 hiljada mozes da kupis solidan laptop, ne znam da li bas za Football Manager (googlaj?) ali za sve ostalo moze.
 
Ako mora iz ovaj spisak ja bi uradio sledece.
Hp probook 450 g3.
Kupi josh 8gb ram, prodaj njegov ssd, i kupi samsung 512gb evo.
Zameni pastu, produvaj laptop, i teraj sledece 3/4 god.
 
Au... Zlatan moj Bill Gates... U zivotu nisam verovao da cu izgovoriti ove reci, ali muka me je naterala. Warning: rant incoming

Posle 15 godina koriscenja linux i windowsa, firma gde trenutno radim mi je dala Mac kao sluzbeni racunar koji moram da koristim. Moja ocekivanja su bila izuzetno niska, oduvek sam smatrao da su svi apple proizvodi precenjeni (verujem da ce se vecina ovde sloziti sa tim), ali nisam znao do koje mere to moze da ide. Za licnu upotrebu koristim lenovo ideapad pro koji je sad skoro 2 godine star, i sljaka kao zmaj koji god OS da mu stavim. Firma mi je dala nov macbook pro koji kosta 3.5x vise nego laptop koji koristim.
Naravno da nisam ocekivao da ce biti 3.5x bolji nego ovo sto imam, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da moze da bude gore, i da kosta ovoliko koliko kosta. Mogu da navedem svih 100+ stvari (i subjektivne i objektivne) koje mi se ne svidjaju, ali evo samo dve koje su mi ostavile najjaci (negativni) utisak.

Scaling opcije su ocajne, ako zelis da umanjis tekst, macOS samo smanji rezoluciju, tehnicki jeste uvecao, ali onda sve bude mutno umesto da ga izpegla XDDD
Na Windowsu scaling opcija funkcionise jako dobro od trenutka kad su poceli da se pojavljuju laptopovi sa 1080p+ ekranima. Kucam sa lenova 2880x1800 ekrana i sve je kako treba. Cak I na Linuxu je ovo sredjeno, zavisi malo od desktop okruzenja, ali uz malo konfiguracije sve dodje na mesto. Mac se godinama reklamira sa retina ekranima, a ne moze scaling da sredi u default OS aplikacijama i intefejsu? Bruka.

Pokusao sam da uradim jednu vrlo jednostavnu stvar, da prebacim muziku sa iphone-a na macbook. Na bilo kom drugom operativnom sistemu, povezem telefon preko USB-a, kazem mu da hocu file transfer (ne samo charging), prebacim muziku na PC, posao zavrsen, samo ostaje da kazem winampu gde da trazi muziku. Probam to sa iphone-mac kombinacijom, inace svi to hvale kao "apple ecoyststem", fora kad kupis sve i potrosis xxxx€ i onda? ku**c. Klasican file transfer nije dozvoljen, ocigledno je to previse advanced za mac korisnike. Mogu da "sinhronizujem" muziku, ali pazi sad foru, samo sa macbook-a na iphone, ne obrnuto :D Moze ako si subscriber apple muzike. Precesljao sam gugl 200 puta, siguran sam da nisam lud oko ovoga, prosto ne moze obrnutno. Sync bi samo obrisao svu muziku sa iphone-a i rekao da su sad sinhronizovani. Ok, trazim drugo resenje. icloud?
Imam 7GB muzike, iCloud je 5GB, trazim trece resenje. Guglam i vidim da ljudi predlazu aplikaciju za to, koja bi mi dozvolila klasican file transfer sa iphone-a. Skinem je, ne dozvoljava mi da napravim selekciju vise od 50 pesama, moram da platim za premium verziju :DDD

verovatno ce mods obrisati, ali morao sam da se ispraznim, ovo je ubedljivo najgori laptop/os koji sam uzivotu koristio, i nista ne dolazi blizu. Radije bih se vratio na windows vistu koju je koristio 12-godisnji tinejdzer koji je skidao igrice sa sumnjivih sajtova. Ako bih me neko pitao da najiskrenije procenim vrednost macbook 14 pro 2021 512GB, rekao bih 500-600€. Ako bih potpuno zaboravio OS, ovakav hardver na win laptopu kosta ne vise od 1200€. Jedina pozitivna stvar u ovom iskustvu je to sto se vise nikada necu zaliti na win/linux, pa cak ni na HP, Acer i MSI laptopove.
 
Evo, ja ću ti dati 650€ da te oslobodim bede.
 
Au... Zlatan moj Bill Gates... U zivotu nisam verovao da cu izgovoriti ove reci, ali muka me je naterala. Warning: rant incoming

Posle 15 godina koriscenja linux i windowsa, firma gde trenutno radim mi je dala Mac kao sluzbeni racunar koji moram da koristim. Moja ocekivanja su bila izuzetno niska, oduvek sam smatrao da su svi apple proizvodi precenjeni (verujem da ce se vecina ovde sloziti sa tim), ali nisam znao do koje mere to moze da ide. Za licnu upotrebu koristim lenovo ideapad pro koji je sad skoro 2 godine star, i sljaka kao zmaj koji god OS da mu stavim. Firma mi je dala nov macbook pro koji kosta 3.5x vise nego laptop koji koristim.
Naravno da nisam ocekivao da ce biti 3.5x bolji nego ovo sto imam, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da moze da bude gore, i da kosta ovoliko koliko kosta. Mogu da navedem svih 100+ stvari (i subjektivne i objektivne) koje mi se ne svidjaju, ali evo samo dve koje su mi ostavile najjaci (negativni) utisak.

Scaling opcije su ocajne, ako zelis da umanjis tekst, macOS samo smanji rezoluciju, tehnicki jeste uvecao, ali onda sve bude mutno umesto da ga izpegla XDDD
Na Windowsu scaling opcija funkcionise jako dobro od trenutka kad su poceli da se pojavljuju laptopovi sa 1080p+ ekranima. Kucam sa lenova 2880x1800 ekrana i sve je kako treba. Cak I na Linuxu je ovo sredjeno, zavisi malo od desktop okruzenja, ali uz malo konfiguracije sve dodje na mesto. Mac se godinama reklamira sa retina ekranima, a ne moze scaling da sredi u default OS aplikacijama i intefejsu? Bruka.

Pokusao sam da uradim jednu vrlo jednostavnu stvar, da prebacim muziku sa iphone-a na macbook. Na bilo kom drugom operativnom sistemu, povezem telefon preko USB-a, kazem mu da hocu file transfer (ne samo charging), prebacim muziku na PC, posao zavrsen, samo ostaje da kazem winampu gde da trazi muziku. Probam to sa iphone-mac kombinacijom, inace svi to hvale kao "apple ecoyststem", fora kad kupis sve i potrosis xxxx€ i onda? ku**c. Klasican file transfer nije dozvoljen, ocigledno je to previse advanced za mac korisnike. Mogu da "sinhronizujem" muziku, ali pazi sad foru, samo sa macbook-a na iphone, ne obrnuto :D Moze ako si subscriber apple muzike. Precesljao sam gugl 200 puta, siguran sam da nisam lud oko ovoga, prosto ne moze obrnutno. Sync bi samo obrisao svu muziku sa iphone-a i rekao da su sad sinhronizovani. Ok, trazim drugo resenje. icloud?
Imam 7GB muzike, iCloud je 5GB, trazim trece resenje. Guglam i vidim da ljudi predlazu aplikaciju za to, koja bi mi dozvolila klasican file transfer sa iphone-a. Skinem je, ne dozvoljava mi da napravim selekciju vise od 50 pesama, moram da platim za premium verziju :DDD

verovatno ce mods obrisati, ali morao sam da se ispraznim, ovo je ubedljivo najgori laptop/os koji sam uzivotu koristio, i nista ne dolazi blizu. Radije bih se vratio na windows vistu koju je koristio 12-godisnji tinejdzer koji je skidao igrice sa sumnjivih sajtova. Ako bih me neko pitao da najiskrenije procenim vrednost macbook 14 pro 2021 512GB, rekao bih 500-600€. Ako bih potpuno zaboravio OS, ovakav hardver na win laptopu kosta ne vise od 1200€. Jedina pozitivna stvar u ovom iskustvu je to sto se vise nikada necu zaliti na win/linux, pa cak ni na HP, Acer i MSI laptopove.
Mislim da je ovo rant protiv ajfona.... na Macbook slusam muziku sa Linux servera, jer ne moze da stane na majusni SSD od 256GB :p
Sto se tice skaliranja, ne mozes da promenis rezouciju ali mozes da zumiras ekran, pa onda misem da setas levo-desno-gore-dole, tj da skrolujes.
 
@MostWanted Za prebacivanje muzike ili bilo kojih fajlova sa iphone na MacBook ti je vrlo jednostavna opcija AirDrop - lično ga koristim za sve živo. Na telefonu u Files pronadješ muziku, ideš select all, AirDrop na Mac, gotovo.

To je ujedno i najbrži način, s obzirom na to da je lightning tek USB 2.0.

Ako si se tek prebacio na MacOS sa Win/Linux, u mom iskustvu prvih mesec dan umeju da budu bolno frustrirajuće. Posle toga naučiš sitne stvari, prečice, uđu ti pod prste i postane maltene svejedno na kom si sistemu.

P.S. Nudim 700 da oslobodim bede 🤣
 
@MostWanted Za prebacivanje muzike ili bilo kojih fajlova sa iphone na MacBook ti je vrlo jednostavna opcija AirDrop - lično ga koristim za sve živo. Na telefonu u Files pronadješ muziku, ideš select all, AirDrop na Mac, gotovo.

To je ujedno i najbrži način, s obzirom na to da je lightning tek USB 2.0.

Ako si se tek prebacio na MacOS sa Win/Linux, u mom iskustvu prvih mesec dan umeju da budu bolno frustrirajuće. Posle toga naučiš sitne stvari, prečice, uđu ti pod prste i postane maltene svejedno na kom si sistemu.

P.S. Nudim 700 da oslobodim bede 🤣
Ja se nadam da je tako, jer cu morati da ga koristim neko vreme. Posle nekog vremena bi trebalo da mogu da ga prodajem, tako da cu se rado osloboditi bede za koje god pare :ROFLMAO: aj' sad cu probati ovaj airdrop
 
promenio 10ak laptopova od 2005, uvek jedan od dva razloga: ne odgovara velicina laptopa ili slab cpu.
 
HP Probook 430 G5 sa i7-8750u, 16GB DDR4, 256GB SSD, 500GB HDD. Jedino zbog čega bih ga menjao je veličina ekrana, bar da bude 15.6" dijagonala.
 
HP Probook 430 G5 sa i7-8750u, 16GB DDR4, 256GB SSD, 500GB HDD. Jedino zbog čega bih ga menjao je veličina ekrana, bar da bude 15.6" dijagonala.
Danasnji 16" su identicni velicini od 15.6" jer imaju tanju plastiku. Tako sam ja gledao da uzmem nesto 15" , ali na kraju zavrsio sa 16" jer je veci ekran, a velicina laptopa (zbog tanje plastike na donjoj strani) je ista.
 
Na crni petak sam upecao Lenovo idea Pad 3 Ryzen 7.Cena je povoljna,nisam mogao da odolim.Falio mi je Lenovo.
 
Pre 10 ak godina sam uzeo Dell 15.6 xps, i7 2gen, kako je vreme prolazilo, menjao sam razne laptopve, dugo sam koristio HP eliteBook seriju, 12.5, pa 14, i sada posle nekoliko godina sam se vratio opet na dell lattitude 5320 koji je 13.3 i5 11th gen, i odgovara mi savrseno, 13.3 mi je top velicina, uglavnom odradim sve sta mi treba na njemu on the go, a kao sveska je velik, baterija 5 sati, jako sam zadovoljan. XPS mi i dan danas radi, klinac jasi Minecraft i Roblox na njemu lagano
 
Ovo sa sinhronizaciju muziku stoji, nevrovatno glupo uradjeno. Kako ubaciti muziku sa iPhone-a na Mac i sinhronizovati celu biblioteku, muka ziva i nemoguce jednostavno uraditi, ja sam neki kompanjem po backup-u jedino uspeo sa 3rd party aplikacijama, ali sam izgubio nekoliko sati, i sve playliste i jos ponesto nije kako treba.
Druga stvar, sve pesme se dupliraju ako ih ubacih manuelno u Music app. Lako se moze desiti da sva muzika nestane kada se razlikuju Mac i iPhone biblioteke i uradi se sinhronizacija.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim Applove proizvode, imam tel, sat, ipad, macbook... Imam i jedan bas, bas star model, iz 2006. macbook 2.1, beli. Jeste star ali jos uvek mogu da ga koristim za neke osnovne potrebe. OS 10.7.5 Lion, odavno nema update softwera, a ni pristup Apple store. Kada bi mogla da download OS Sierra, sa Apple web site, mogao bi da ima update i Apple store. Macbook je star 18 god. Po konfiguraciji, da Apple ne pravi blokadu za download OS mogao bi da sluzi. Razlog, zamene macbooka je uvek, softwerske prirode jer gubi podrsku... Usput, ako neko zna kako moze da se update nepodrzan hardwere ( ovaj macbook)na OS Sierra moze da mi pise:)
 
Nazad
Vrh Dno