Šta je novo?

Vaše mišljenje: zašto menjate laptop?

ja ne znam da li da menjam macbok air m1 basic model za neki ryzen 5 laptop... ne treba mi realno ni za sta zahtevno samo za blejanje na netu, serije, filmove, iscitavanje literaturice za posao, rad u office.

nisam neki apple fan vise volim linux (arch , debian) casual sam user ali sam se odlucio za ove nove m1 iz prostog razloga sto je sa ovim modelom apple odlican bang for buck iskreno ne znam koji windows laptop nudi ovakav dizajn, performanse, bateriju, ekran i tastaturu za 1200e koliko sam ga platio. bar kod nas ga nema a i oni koji bi mogli da se nadju kod nas su neki rariteti sa cenama koje su nerealne uzimajuci da postoji ovo cudo.

jos sam nov sa macOS ali za sad deluje ok (sreca pa sam koristio i elementaryOS i gnome pomalo) inace bih se navikao nikad na GUI xD
Ne postoji nijedan razlog zgbog kojeg bi to uradio, realno.
 
pa jedina mana m1 linije je onih 13" , bar meni.

uzeo sam i mac mini base model i air sa m1. Generalno nemam nikakve zamerke, mozda bi mi vise odovarao malo veci ekran na air-u.
sad sam u dilemi da li da prodam air ili mini ili oba i sacekam pro sa m1x posto kazu da ce imati hdmi sto bi onda moglo da mi zameni mini i air. Jedan od razloga za mini je da mi sluzi povezan na tv/monitor (mozda glup razlog za spravicu za koju sam dao 800e). Ili da spucam sav novac od eventualne prodaje u neki ryzen laptop ali me sa moje 33 god mnogo mrzi da se kao nekad petljam sa raznim workaroundima za sve i svasta. Treba mi nesto sto ce da radi i da zbaoravim na to. A ni apple ecosystem u Srbiji nije ono sto sam ocekivao.

sry za kuknjavu samo ne znam sta bi bila kupovina koja bi objedinila vecinu mojih potreba u jedno. Za sad mi sve funkcionise sa ovom postavom koliko toliko
 
Sta mislite,da li se isplati (tj ima smisla) kupiti neki polovan gejming laptop (asus/lenovo/msi) star 4-5 godina sa nekom 780/880/980 grafikom za nekih 400,500 pa i 600 eura koliko traze na kupujemprodajem?

Koristio bi se za mutmiediju i gejming.....npr ovako nesto


 
I ja nešto slično tražim i razmišljam da li da se otvorim za novo, ima akcije često za 85-90k din (oko 750 i neki evro) sa nekom gtx1650, dok su cene polovnih bolesne, primer je ovo prvo što si linkao. Ovaj drugi za 430e je možda realnija cena, može to malo i da se spusti vrv... Bolje ćeš cene naći za 15.6 inča, ove 17ice kao da su zlatne...
 
Meni za multimediju igra ulogu samo 17ica ekran,15 mi je smesno koliko je malo...

Nego,vidim da je extremno slaba ponuda novih 17ica,a i one koje su u ponudi kostaju po 100.000 din,a imaju grafike koje su (osetno) slabije od pomenutih polovnih 780/880/980.....o cemu se tu radi?

A polovne cene su eto takve,ne znam zasto...da li to ima veze sa ovim kripto ludilom,kakve su bile pre godinu dve nezna,ali eto sad je pitanje da li dati 500 eura za gejming laptop star 4-5 godina......mnogi mi kazu "jesi lud,to moze da ti crkne i onda si bacio 500 eura",a opet vidim da ogroman broj ljudi kupuje te laptopove sa KP,kao i da je ponuda prilicno velika...
 
pa zavisi za sta je sluzio taj laptop pre nego sto ce potencijalno zavrsiti kod tebe. Drugi problem je baterija koja je posle 5 godina useless verovatno i onda imas stacionarni laptop sto malo gubi poentu ulaganja u laptop.
ako mozes da ugrabis neki koji je pazen i mazen i stajao ispod staklenog zvona verovatno nije losa kupovina svakako ce raditi bolje od svakog sa integrisanom gpu.
Ali posle toliko godina bi valjalo i otvoriti ga malo i precistiti cooling sistem,zameniti pastu na cpu (ako je izvodljivo) ipak dati 500e pa da ti rikne za 1-2god po meni nije pametna investicija
 
Zaista nije za preporuku dati 500€ za laptop star 4-5 god.
5 god. je bas dug period za laptop. Vise vremena provedi trazeci po oglasima, preporuka je uvek da ne bude stariji od dve godine.
 
U Srbiji je gotovo nemoguce naci na oglasima (gejming) laptop star dve godine.....a ako se tako neko cudo i nadje,onda mu tresnu cenu koja je skoro ista kao kada je bio nov.....pa se onda svakako vise isplati kupiti nov...
 
Da dodam nešto u vezi gejmerski laptopova. Treba uzeti pretplatu za GeForce Now. To bustuje grafiku, i igre stvarno rade na maksimumu. Ima često akcija šest meseci za 27€.

Što se tiče laptopa, moj zadnji Tošiba je još kupljen u Bench Hausu :) Dodao sam mu da ima 8 GB DDR3 Ram a i SSD od 120 GB. Za Office služi savršeno. Verovatno ću da ga zamenim kada crkne :cool:
 
Ja Sam malo failovao . Kupio Sam air m1 pa mini m1 i iPad Pro
sad nekako nista od toga spec ne koristim. Ali mi je ipad najzanimljiviji tj najprakticniji. jedino da olovka ima bolji word recognition za srpski. Ako novi ipad bude po snazi kao m1 i iPad os vise nalik macOS bice odlican all in one za casual korisnike
 
Da li se isplati trenutno uzimati laptop ili je bolje malo sačekati? Kupio sam sadašnji prije 3 godine i čini mi se da iako je prošlo tri godine u istoj cjenovnoj kategoriji (ili malo iznad) ne mogu dobiti primjetno više od ovog što imam. Ne znam da li mi se čini ili je to stvarno, ali definitivno mi laptopi djeluju skuplje nego inače.

Ne znam kako se kreću trendovi sa cijenama, da li su trenutno skočile zbog nečega ili će tek skakati, ili šta je već u pitanju, uglavnom ako je to to što imamo i nije ništa nenormalno što se tiče cijena uzeo bih laptop kako zbog novijeg hardvera tako i zbog toga što mi se ovaj odrapao i estetski nije baš kako treba.
 
Da li se isplati trenutno uzimati laptop ili je bolje malo sačekati? Kupio sam sadašnji prije 3 godine i čini mi se da iako je prošlo tri godine u istoj cjenovnoj kategoriji (ili malo iznad) ne mogu dobiti primjetno više od ovog što imam. Ne znam da li mi se čini ili je to stvarno, ali definitivno mi laptopi djeluju skuplje nego inače.

Ne znam kako se kreću trendovi sa cijenama, da li su trenutno skočile zbog nečega ili će tek skakati, ili šta je već u pitanju, uglavnom ako je to to što imamo i nije ništa nenormalno što se tiče cijena uzeo bih laptop kako zbog novijeg hardvera tako i zbog toga što mi se ovaj odrapao i estetski nije baš kako treba.
Isplati se uzeti macbook, posto mozes da igras 5 sati na bateriji a da nemas ni ventilator :p
 
Da li se isplati trenutno uzimati laptop ili je bolje malo sačekati? Kupio sam sadašnji prije 3 godine i čini mi se da iako je prošlo tri godine u istoj cjenovnoj kategoriji (ili malo iznad) ne mogu dobiti primjetno više od ovog što imam. Ne znam da li mi se čini ili je to stvarno, ali definitivno mi laptopi djeluju skuplje nego inače.

Ne znam kako se kreću trendovi sa cijenama, da li su trenutno skočile zbog nečega ili će tek skakati, ili šta je već u pitanju, uglavnom ako je to to što imamo i nije ništa nenormalno što se tiče cijena uzeo bih laptop kako zbog novijeg hardvera tako i zbog toga što mi se ovaj odrapao i estetski nije baš kako treba.
Isti problem imam ali jurim neki Dell 15" bogami su papreni 😥
 
Da li se isplati trenutno uzimati laptop ili je bolje malo sačekati? Kupio sam sadašnji prije 3 godine i čini mi se da iako je prošlo tri godine u istoj cjenovnoj kategoriji (ili malo iznad) ne mogu dobiti primjetno više od ovog što imam. Ne znam da li mi se čini ili je to stvarno, ali definitivno mi laptopi djeluju skuplje nego inače.

Ne znam kako se kreću trendovi sa cijenama, da li su trenutno skočile zbog nečega ili će tek skakati, ili šta je već u pitanju, uglavnom ako je to to što imamo i nije ništa nenormalno što se tiče cijena uzeo bih laptop kako zbog novijeg hardvera tako i zbog toga što mi se ovaj odrapao i estetski nije baš kako treba.
Bolje sačekati da izadje m1x i novi dizajn MacBook-a, trebalo bi i intel da se popravi sa 12-om generacijom.
 
Bolje sačekati da izadje m1x i novi dizajn MacBook-a, trebalo bi i intel da se popravi sa 12-om generacijom.

Ček sad, generalno da čekam da izađe macbook nevezano da li hoću macbook ili ne? Ja mogu čekati i pola godine i više jer bolje mi je čekati nego kupiti sranje što bih i kupio u slučaju da kupujem onda.
 
Pozdrav!

Gde u Srbiji sigurno kupiti nov Mac Air M1, a da nije u iStyles-u, jer deru kozu sa ledja?

Hvala
 
On topic - Ja menjam laptopove iz istog razloga kao i drugu tehniku - samo da bih imao nešto novo.

Koristio sam za rad i VR Acer Predator Triton 500 i7 9th gen, RTX 2070, 1TBSSD 144hz ekran, itd. od kraja prošle godine i savršeno radi. Ali Pošto sam imao i ZenBook Duo sa dva ekrana, skotnao sam koliko mi je koristan za posao. Pošto nisam mogao da zadrzim 2 skupa laptopa, a treba mi za VR jaka karta, zadržao sam predator i jurio dalje neki gejmerski dual screen.

Evo sad sam uzeo HP Omen X 2S rtx 2080, 32GB ram, 2tb ssd, 240hz ekran, itd.

Nemam vremena da koristim, ali mi znaci drugi ekran za posao. Odlična sprava.

IMG_20210805_165814.jpg
 
Ja sam kupio u istyles jer je bila akcija 20k dinara jeftniji su bili nego u drugim radnjama. Inace, ne vidim da su nesto skuplji normalno
glede laptopova. Imas da kupis u svim vecim radnjama, BTW
Mislio sam na to da u Applu kosta 999$, i na kupujem prodajem. A u iStyle 150000
 
940e je kp a 135k je bio istyle kad sam gledao
 
Sa fiskalnim imas 2 god garancije, pa sracunas kp+ac i istyle i vidis sta se vise isplati
 
Ja sam kupio mac mini m1 na početku godine i više mi se isplatilo da dam 1300 EUR + 80 EUR (mac mini m1 16gb/512gb + apple care) i da imam garanciju do februara 2024., nego da platim 1340 EUR (otprilike toliko je bio ovaj moj model) i da imam garanciju godinu dana kraću.
 
Mozda sam promasio temu, ali ipak da pitam- danas sam narucio laptop i ima 1tb nvme ssd, jel treba da pravim posebne participacije npr 300gb sistem C i 600 i kusur npr local disc D?
 
Mozda sam promasio temu, ali ipak da pitam- danas sam narucio laptop i ima 1tb nvme ssd, jel treba da pravim posebne participacije npr 300gb sistem C i 600 i kusur npr local disc D?
Jedino ako želiš.
Mošda je dobro da ti druga particija bude neki backup u slučaju pada sistema ako nemaš neki drugi način da bekapuješ podatke.
 
Windows se može reinstalirati bez brisanja nesistemskih fajlova, nema posebne potrebe za drugom particijom. Takođe, to što su podaci na drugoj particiji na istom disku ne znači da su tu sigurniji. Ako su ti tvoji fajlovi bitni, radiš bekap na drugi fizički disk koji nije u toj mašini. Ako nisu, svejedno je kako ih organizujueš
 
Windows se može reinstalirati bez brisanja nesistemskih fajlova, nema posebne potrebe za drugom particijom. Takođe, to što su podaci na drugoj particiji na istom disku ne znači da su tu sigurniji. Ako su ti tvoji fajlovi bitni, radiš bekap na drugi fizički disk koji nije u toj mašini. Ako nisu, svejedno je kako ih organizujueš
Može ako znaš kako.
Čim neko postavi pitanje znači da ne zna kako i uvjek je sigurnije za takve korisnike ići na 2 particije.
Možda sam staromodan, ali i bekap paprticije je lakši nego bekap fajlova/foldera.
 
Uvek (5-6 laptopova) je bio 1 od 2 razloga, ili menjam zbog velicine ekrana, ili menjam jer je razliku u procesoru bila preko 60% u brzini (sto se itekako primeti pri bildu aplikacija). Npr poslednje je i7 8 generacija vs ryzen 4700, razlika 50sek vs 14sek u korist ryzen-a.
 
Menjam na svake 2 godine, prosto mi dosade...

Prosli laptop je bio Lenovo sa Ryzen 2500U, sada imam isto Lenovo ideapad, samo Ryzen 4500U, koliko su ovo dobri cipovi...
Nakon godina intela, uzmem taj Ryzen 2500U i odusevim se kada sam video da mogu da igram assetto corsu sa stabilnih 60fps na 1080p. Intel to nije mogao ni da sanja u to vreme. E sad, to je bila njihova prva mobile generacija, tako da je bilo dosta problema sa drajverima (na primer crn ekran nakon sleep-a, vrlo poznat problem u to vreme), i baterija nije dugo trajala.
Ova cetvrta generacija sada kida. Nikakav problem jos nisam imao sto se toga tice, sve radi besprekorno, temperature su odlicne, a perfromanse jos bolje. Nije neka velika razlika, jos uvek je to ista ahritektura, ali definitivno su sredili stabilnost i drajvere, a i baterija duze traje.

Razmiljam da predjem sad na Ideapad PRO 5800U, konacno da stave dobre ekrane u ovu klasu laptopova...
 
Nazad
Vrh Dno