Šta je novo?

Vaše mišljenje: zašto menjate laptop?

Menjam na 3-4 godine, imao sam Latitude 5480, izuzetno dobar laptop, a ove godine sam ga zamenio sa Lenovo ThinkBook 14 G2

Ryzen 7 4700U je neverovatno brži od intela iz Dell laptopa, baš vidim razliku, a i ovaj je daleko manji i prenosniji (za istu dijagonalu).

Laptop mi je svakako sekundarna mašina, imam i kod kuće i u kancelariji po jedan desktop.

Ono što mi je bitno je prihvatljiv ekran, prenosnost, pristojna baterija, dovoljno rama (16GB).
 
Mjenjam kada mi izleti nešto povoljno, kao recimo prije 3 godine klinac u Melburnu prodavao laptop par mjeseci star
i pazarim ga tada za 370eura, tipa klinja nije bio zadovoljan i tražio drugi laptop za gejming.
Prvo sam mislio da je nešto pokvareno na laptopu, ali evo već 3 godine kako ga koristim kući za lične potrebe. Nikakvih problema.
Zbog posla zadnjih par godina, nebih išao preko 14 inča veličinom. Monitor 27" + laptop 14", meni idealna kombinacija.
 
Zavisi i od načina kako se koristi laptop.

Pre mi je bilo bitno da ekran laptopa bude što bolji i veći, međutim vremenom sa potpuno batalio tu opciju jer mi je monitor glavni video izvor, odnosno dva monitora.
Tako da je bitno da bude mali, brz :sneaky:, i da se može što lakše preneti na treću lokaciju u slučaju potrebe.

Dakle, služi samo da daje signal ekstenim monitorima, njegov matični displej ne gledam niti me zanima kako je raditi na 14".
 
Meni je su dimenzije bile od najvećeg značaja pri izboru jer često putujem motorom i treba mi što manji laptop koji mi na putovanjima uglavnom služi za pristup internetu, mail-ove i prebacivanje materijala sa akcionih kamerica i fotoaparata.

Uzeo sam pre par godina polovan Lenovo ThinkPad X230, ubacio mu 8 GB RAM-a i SSD i stvarno nemam potrebu da ga menjam. Zapalo mi oko ovih dana za opet polovan T560 ali kada sam shvatio da re razlika u performansama procesora svega par procenata, ne vidim poentu da ga menjam.

Uopšte gledano, razvoj procesora se toliko usporio da osim ako niste ozbiljan gejmer sa ozbiljnim budžetom u današnje vreme i vremešne mašine sasvim lepo služe uz dodavanje RAM-a i SSD-a i eventualno zamenu baterije.
 
Sad iščitah temu i vidim da laptopove pored čite dosade, najviše menjate zbog gejminga. Pa mi nije jasno zašto bi neko uopšte nešto igrao na laptopu ako ima desktop kod kuće? Ima mi poente samo ako je laptop jedini kompjuter koji koristite a i tada mi je to čudan izbor jer što bi neko pucao pare na gejmerski laptop i igrao na ekranu od 15" ili 17" kada su desktop konfiguracije i monitori cenovno pristupačniji i dobija se mnogo više za isti ili manji novac? Nisam neki gejmer ali imam Ultra-Wide monitor sa 3840x1200 rezolucijom i ne mogu da zamislim da posle toga bilo koju igru pokrenem na laptopu :unsure:
 
Користим већ 9 година asus x75v, 17,3 инча, Интел пентиум 2020м,4 гб рама. Убацио сам му 128 гб ссд. За моје потребе и даље ради добро и немам намеру још да га мењам.
 
Od 2013 do pocetka ove godine sam koristio Dell Inspiron N5110 sa Intel Pentium B950 procesorom, 8gb ddr4 i ubacio sam mu bio u maju 2021. 256gb ssd. Na njemu sam svih tih godina koristio Windows 8.1 pa sam po zameni diska presao na 10.
Promenio sam ga u skoro jer je postao spor, grejao se jako pa je i kuler bio glasan. Baterija mu se trosila za 30 minuta a ne igram igrice niti sam ga opterecivao nista posebno pa mi je stvaralo problem i nositi ga.
Razlicite laptopove sam gledao i dvoumio sam se izmedju Dell Vostro 3501 i jos nekih laptopova ali je svaki od njih imao neku manu, npr. taj Dell je imao hard disk i 4gb rama iako mu je procesor bio i3 1005g1 i kada sam otisao uzivo da razgledam laptopove naisao sam na Asus Vivobook 14 x409-fa bv-321t sa i3 10110U, 8gb rama i 512gb ssd. Kostao je slicno kao taj Dell (Dell 51.000 a ovaj 55.000) tako da sam pogledao jos malo i uzeo tog Asusa.
Dopada mi se kvalitet izrade, od aluminijuma, touchpad je normalne velicine, kamera je 480p 30 fps sto je skroz okej i mikrofon je jasan (ne sad kao oni skupi ali je okej za pozive). Baterija mu traje oko 6h na 70% osvetljenosti pri stalnom radu.
Jedino sto mislim da nije dobro je to sto ima 1366x768 rezoluciju a ne 1920x1080 jer ova rezolucija biva prevazidjena za razliku od FHD. Bukvalno je to jedina mana koje sad mogu da se setim, mozda ima jos neka mala ali cu dopisati ako se setim.
 
Користим већ 9 година asus x75v, 17,3 инча, Интел пентиум 2020м,4 гб рама. Убацио сам му 128 гб ссд. За моје потребе и даље ради добро и немам намеру још да га мењам.
Identična mašina...:D
Isto ubačen SSD, vrlo prosto, sa zadnje strane...
E sad, kada bi se još dodalo 4gb rama, jesi o tome razmišljao?
 
Identična mašina...:D
Isto ubačen SSD, vrlo prosto, sa zadnje strane...
E sad, kada bi se još dodalo 4gb rama, jesi o tome razmišljao?
Нисам, слабо користим лаптоп и не играм игрице тако да ми не би значило ништа додатних 4гб рама.
 
Sad iščitah temu i vidim da laptopove pored čite dosade, najviše menjate zbog gejminga. Pa mi nije jasno zašto bi neko uopšte nešto igrao na laptopu ako ima desktop kod kuće? Ima mi poente samo ako je laptop jedini kompjuter koji koristite a i tada mi je to čudan izbor jer što bi neko pucao pare na gejmerski laptop i igrao na ekranu od 15" ili 17" kada su desktop konfiguracije i monitori cenovno pristupačniji i dobija se mnogo više za isti ili manji novac? Nisam neki gejmer ali imam Ultra-Wide monitor sa 3840x1200 rezolucijom i ne mogu da zamislim da posle toga bilo koju igru pokrenem na laptopu :unsure:
Laptop se uzima umesto desktopa kada je recimo prostor problem, kao kod mene. Dalje:
  • Manja buka
  • Manje greje prostoriju
  • Moze da se prenese i zabode na krevetu ili ponese bilo gde kad zatreba
  • Sa ovim cenama GPU-a, sada su gejmerski laptopovi dobar deal.
  • VR umesto ekrana je odlicna solucija. Moze i on kao ogroman monitor da se koristi, ne mora VR mode, pa tako imas gaming powerhouse gde god da si.

Na ovo moze da se doda da svi laptopovi u gaming rangu imaju bar 144hz ekran tako da je i za obican rad mnogo fina stvar. Opet, dosta zavisi od upotrebe, pa okorelim gejmerima sigurno nije pravi izbor ako sede 15 sati za racunarom i ne interesuje ih prenosivost, recimo.
 
Trenutno imam Sony VAIO VPCEA3S1E ubacio sam mu 8GB rama i 240GB SSD , i3 370M zavrsava posao iako je u rangu Pentiuma danasnjih pa cak i slabiji , 5470 je preslaba graficka ali pusta 1080P na youtube dok 2K , 4K i 1080p(60 fps) na youtube ne moze da pusti sto je i logicno 12 godina je stara graficka , iako imam nekoliko mrtvih piksela na panelu za sada necu da prodajem laptop za moje potrebe je ovo skroz OK. Zaleteo sam se pretplatio sam laptop 30-40 evra nisam pratio cene ali gotovo je sad , koliko sam ulozzio za 8GB rama i SSD od 240GB kao i sama cena laptopa za te pare sam mogu da kupim i5 ivy bridge pa i noviji laptop u extra stanju ali sta ces tako je kako je covek se uci dok je ziv.
 
Sad iščitah temu i vidim da laptopove pored čite dosade, najviše menjate zbog gejminga. Pa mi nije jasno zašto bi neko uopšte nešto igrao na laptopu ako ima desktop kod kuće? Ima mi poente samo ako je laptop jedini kompjuter koji koristite a i tada mi je to čudan izbor jer što bi neko pucao pare na gejmerski laptop i igrao na ekranu od 15" ili 17" kada su desktop konfiguracije i monitori cenovno pristupačniji i dobija se mnogo više za isti ili manji novac? Nisam neki gejmer ali imam Ultra-Wide monitor sa 3840x1200 rezolucijom i ne mogu da zamislim da posle toga bilo koju igru pokrenem na laptopu :unsure:
mislim verujem da shvatas da monitor tastaturu i misa mozes da zabodes u laptop i da bude kao desktop :)
na sve to danas je jeftinije kupiti dopbar gamerski laptop nego grafiku dobru za desktop ;)
na sve to imamo tu prenosivost i ljudi koji rade mogu da rade gde god ;)
 
Generalno svaki stariji laptop se moze ubrzati ako se doda jos memorije i ssd (ukoliko ih nema naravno) i to je primetno ubrzanje.
Ja sam svoj skoro promenio kada mu je procesor poceo da zastajkuje (i3 trece generacije) pri zahtevnijim web stranicama i ostalim ne preteranim prohtevima sto doduse podsticu redovni apdejtovi za programe kao i noviji i zahtevniji programi.
Naravno ovo se odnosi na standardne laptopove, oni za gejming obicno brze zastare da bi se pratili noviji naslovi.
 
Gejming modeli brzo zastarijevaju ako se uvijek juri što veći FPS u najnovijim igrama. Inače su bez igranja uglavnom odlični workstation stanice zbog dobrog sistema hlađenja. Bar Lenovo Legion 15,6" modeli.

@smarac
Upravo. Iako neće biti ista brzina kao u desktopu ovako imaš prenosivi računar koji možeš prikopčati na drugi monitor ako ima potrebe.
 
Gejming modeli brzo zastarijevaju ako se uvijek juri što veći FPS u najnovijim igrama. Inače su bez igranja uglavnom odlični workstation stanice zbog dobrog sistema hlađenja. Bar Lenovo Legion 15,6" modeli.

@smarac
Upravo. Iako neće biti ista brzina kao u desktopu ovako imaš prenosivi računar koji možeš prikopčati na drugi monitor ako ima potrebe.
pa da brzina je relativna, bice ista u odnosu na iste komponente, uz to postoje i laptop modeli koji imaju iste komponente kao desktop modeli (XMG laptopovi koriste desktop CPUove) a uz ove cene grafika sto su bile nikako se nije isplatilo da se sklapa dekstop pored napucanih laptopova, evo imam Zephyrus G14 2021 model i ne vidim potrebu za icim boljim, a uz to ga nocim na ramenu :)
 
Imam pitanje, mozda mali off, ali da ne otvaram novu temu. Planiram da trenutni desktop + monitor sistem prodam i kupim laptop sa 10750h ili 11400h sa verovatno 3050RTX sa 144hz panelom. Posto uzimam i HP Omen x27 monitor, 27" 1440p, 240hz, koji ce biti hdmi kablom povezan sa laptopom, kako ce to u praksi da radi? Moze li grafika da gura taj monitor? Koristice se za audio video dizajn i malo online fps pucacina, tipa cs 1.6, Dota 2, isl...
 
Generalno ovih dana može sigurno za 1080p 144hz, ali ti ideš ipak par klasa iznad i pre kupovine vidi šta taj novi laptop izbacuje na hdmi portu (da li je 2.0, 2.1 ili još bolje da li ima dp pored hdmi-ja). HDMI 2.0 mislim da ne može 1440p 240hz, s toga moraš gledati minimum da ima hdmi 2.1 i da kabl bude sertifikovan 2.1 pride.
 
GTX960 je bez problema izbacivala 240hz preko hdmi kabla na onom prvom Alienware modelu monitora od pre nekoliko godina. Doduse fullHD.. U pravu si, moram da vidim koji model laptopa ima dp izlaz...
 
Ne mora dp, to je samo poželjno da bude dp jer je veća šansa da bude dp 1.4 (koji je potreban za 240hz 1440p) nego hdmi da bude 2.1. Da ne spominjem da je mnogo veća šansa da laptop ima hdmi, nego dp konektor.

Svakako proveri laptop pre kupovine, jer obično piše u specifikaciji kakva je situacija.
 
Ja na hdmi-ju nisam mogao da guram g-sync, preko dp ide bez problema uz qhd i 165hz
 
Laptop se uzima umesto desktopa kada je recimo prostor problem, kao kod mene. Dalje:
  • Manja buka
Manja buka?
Koristio sam premium laptopove 4k plus EUR, i svaki šušti kao Đerdap kada se optereti. Jedino novi Macbook nemaju taj problem, nisam probao ali jesam čuo da se malo greju i da ventilatori ne rade.
Poenta je da nema tihog laptopa, pogotovo u odnosu na kvalitetna kućišta desktop računara.
 
Manja buka?
Koristio sam premium laptopove 4k plus EUR, i svaki šušti kao Đerdap kada se optereti. Jedino novi Macbook nemaju taj problem, nisam probao ali jesam čuo da se malo greju i da ventilatori ne rade.
Poenta je da nema tihog laptopa, pogotovo u odnosu na kvalitetna kućišta desktop računara.
Nisam precizirao da mislim na svakodnevni običan rad bez full opterećenja. Nekako mi je u desktopu uvek nešto malo zujalo da me zivcira. Kontam da sve moze da se napravi, ali ko voli gotovo rešenje, laptop je ok priča. Ja s zadovoljan za sad ovih par godina. Spakujem u ranac sa VRom i imam svuda full gaming mašinu, nisam ograničen na jednu prostoriju.
 
Ja sam od 2010 do 2022 promenio 15 laptopova , svaki polovni skoro koji sam kupio je imao mrtve piksele i ogrebotine , pregrevanja sam imao na par modela , imao sam i nove pa su mi deca od brata slupala ekran pa sam ih jedva prodao , evo sad sam skoro kupio Dell Vostro 3360 i nije imo ni jedan mrtav piksel do pre neki dan kad mi se pojavile dve zelene fleke na ekranu ja sam tezak baksuz za laptopove za ovih 12 godina retko koji sam imao na duze staze , bolje svaki mesec sa strane stavljati 5000 dinara i za godinu dana skupiti 60000 i kupiti nov nego ovako za 15.000 do 20.000 kupovati od 5 do 10 godina stare laptopove koji ne znas kroz sta su sve prosli i kako su krpljeni i da li su delovi orginal , a ovi sto dovlace iz inostranstva ti retko koji nije otvaran , mogu ja da nadjem za 15.000 full hd i5 sa ssdom star oko 10 godina ali ko zna sta je radjeno na njemu , baterije tesko da su zdrave na takvim laptopovima , generalno kupovina polovnih laptopova je rizik u koji sam ulazis iz iskustva govorim , jednom mi je lik prodao toshiba laptop koji je toliko imao prasine na kuleru da kuler nije ni vrteo ja sam ga ocistio , pa Asus logo ostecen a lik lepio nalepnicu da prikrije i tako prodao , pa pise u oglasima 6GB rama a prodaju mi sa 4GB , svasta je bilo.....
 
Ja sam od 2010 do 2022 promenio 15 laptopova , svaki polovni skoro koji sam kupio je imao mrtve piksele i ogrebotine , pregrevanja sam imao na par modela , imao sam i nove pa su mi deca od brata slupala ekran pa sam ih jedva prodao , evo sad sam skoro kupio Dell Vostro 3360 i nije imo ni jedan mrtav piksel do pre neki dan kad mi se pojavile dve zelene fleke na ekranu ja sam tezak baksuz za laptopove za ovih 12 godina retko koji sam imao na duze staze , bolje svaki mesec sa strane stavljati 5000 dinara i za godinu dana skupiti 60000 i kupiti nov nego ovako za 15.000 do 20.000 kupovati od 5 do 10 godina stare laptopove koji ne znas kroz sta su sve prosli i kako su krpljeni i da li su delovi orginal , a ovi sto dovlace iz inostranstva ti retko koji nije otvaran , mogu ja da nadjem za 15.000 full hd i5 sa ssdom star oko 10 godina ali ko zna sta je radjeno na njemu , baterije tesko da su zdrave na takvim laptopovima , generalno kupovina polovnih laptopova je rizik u koji sam ulazis iz iskustva govorim , jednom mi je lik prodao toshiba laptop koji je toliko imao prasine na kuleru da kuler nije ni vrteo ja sam ga ocistio , pa Asus logo ostecen a lik lepio nalepnicu da prikrije i tako prodao , pa pise u oglasima 6GB rama a prodaju mi sa 4GB , svasta je bilo.....
Ok, to bas nije merodavno uzeti toliko staru stvar. Do par godina je ok ili dosta star od pouzdanog prodavca. Ja sam ovde na forumu uzeo sa i5 4th gen, radio kao sat bez ikakve falinke. Nisi ti baksuz za laptopove nego si uzeo prematore pa je rizik veliki da se nesto desi.
Kod nas sam kupovao sa gtx 1060 i 1050ti, starti po 3 godine cca, sve je bilo u najboljem redu.
 
Laptop menjam:
  • zbog boljeg ekrana, bolje tastature, trackpad-a,
  • značajnije razlike u performansama,
  • godina starosti, nakon par godina korišćenja, veće su šanse da dotraju komponente u istom tako da tada preventivno ili prodam ili poklonim nekom u porodici,
  • zbog manje buke i manje grejanja,
  • jer hoću da isprobam neki novi OS na metalu nasuprot u VM, a isti je ili zaključan za određeni hardver - tipa MacOS (ne da mi se da radim hackintoshe), ili fale iili ne rade dobro drajveri za pojedine komponente za Linux.
  • jer mi dosadi posle nekog vremena.
 
Razlozi menjanja Macbook-a
- performanse jedino: performanse postanu problematicne da isprate novi sistem/software (interval od 5 godina je do sada bio slucaj): poslednja promena sa 2015- mbp 13" m1 intel --> 2020 mbp 13" m1
 
Lap top mijenjam cim na netu vidim da je izaslo nesto novo 🤓
Neko trosi pare na kocki i lake zene, da ne napisem narkotike. Ja pare “ulazem” u nov hardver 😇
Ovaj odgovor mi se najviše sviđa 😂
Ja tu nešto slično radim. Više volim no što imam potrebu. Tipa koji će mi đavo Ryzen 9 u laptopu? Eto lepo mi kad ima 13000+ CB score 🤪
Šalu na stranu, baterija je bolesna. Nisam nijednom ispraznio. Pisalo i po 16h kada je idle i kada ne radi rtx 3070, naravno.
 

Prilozi

  • IMG_20220611_004901.jpg
    IMG_20220611_004901.jpg
    176.1 KB · Pregleda: 37
Ima li sto ljepse nego kad ga trazis po netu i maltretiras veleprodaje da ti ga nabave 😎
Pa onda kad ga nabave onda idu oni slatki mejlovi “koliko to kosta” i izigravas iznenadjenost.
Pa kad ti skinu 7-8.000 dinara na lap top od 300,000 ides po kuci kao Serif 🤓😎✅🙏🙂💁‍♀🇷🇸
 
Nazad
Vrh Dno