Šta je novo?

Ulaganje u plemenite metale [bez diskusije o kriptovalutama]

Morbius je u pravu, deluje da jedan deo komentatora nije pročitao temu od početka.
Ili da ne razume čemu služi investiciono zlato.

Zanimljiva ideja za price history... Ukucao sam nesto kao "gold price 5 years europe", izaslo mi ovo.
Deluje da je globalna tendencija ipak rast, mada taj grafik gore deluje scarry.
Izgleda da se mora juriti "top-peak" i planirati prodaja u nekom duzem vremenskom roku... nije bas za "instant" prodaju.

Zlato nije investicija za uvećanje profita ulaganjem novca u njega, već eventualno za (sa)čuvanje vrednosti tog novca.

Kao što neko reče, gram zlata gledano u vrednosti neke potrošne robe, (od)uvek ima neku konstatnu vrednost. Mleka/leba/mesa/cipela/nameštaja/kalašnjikova, za gram zlata se uvek mogla (i moći će) kupiti otprilike ista količina. Ako se zlato promeni prema nekoj robi, to pre govori o promeni vrednosti, potražnje i ponude, te konkretne robe, a ne zlata. Poremećaji sa većim skokovima i padovima cena zlata postoje, ali su oni posledica poremećaja na tržištu, i kriza. Tu se može i zaraditi i izgubiti, kao i sa svakom špekulativnom robom. Jedino što zlato nikada ne može jeste da baš totalno izgubi vrednost, što papirni novac može.

Ako neko danas ima novca za npr. stan i automobil (koji mu sada trenutno ne trebaju), kupi zlato, i misli da će za istu količinu zlata jednog dana moći da kupi adekvatan stan i dva adekvatna automobila, taj vrv. greši. Postoji mogućnost da generalno padne cena stanova i automobila pa se to i desi, ali to tada nije zbog nekog porasta vrednosti zlata (ne cene, nego vrednosti), već zbog promene vrednosti (potražnje/ponude) stanova ili automobila. Ali to se ne može unapred znati i spada u špekulacije, te nije tema kojom se možemo baviti.

Zlato nije za uvećanje vrednosti novca koji imamo, već za kakvo takvo očuvanje.
 
Ja ne znam za koga mislite da smatra da je zlato investicija za uvecanje profita, to definitivno nije slucaj.

Postoje razliciti scenariji za buduca finansijska desavanja, dosta njih su mozda i uznemirujuca, ali cinjenica je da se recimo dolar stampa u ogromnim kolicinama, i da ce se kad tad to nivelisati na ovaj ili onaj nacin.

Recimo da neko dobro zaradjuje, i planira neku vecu investiciju u nekretnine za godinu ili dve... dakle mora da "gomila" kes dok ne skupi potrebnu sumu.
Licno bih jedno 50% pretvorio u zlato, jer svasta moze da se desi u tom vremenskom periodu. Pre bih bio spreman da izgubim tih nekoliko % u razlici kupovne i prodajne cene, nego da rizikujem mnogo veci gubitak u slucaju ostvarenja nekog od trenutnih "dramaticnijih" predvidjanja.

Zlato ako kupim sada, sigurno ga neću prodavati za par meseci ili godina. A pitanje je da li će to kupoprodajno mesto postojati za 10-20-30 godina.
Kao sto rekoh - isto tako neko drugi razmislja o mnogo manjem periodu, uzimajuci u obzir trenutnu situaciju u svetu.

Nije pitanje koliko varira cena zlata, već koliko (ne)povoljno mi možemo da ga kupimo i prodamo u odnosu na zvaničnu srednju cenu na međunarodnoj berzi.
Meni je, recimo, ovo stvarno nebitno. Bukvalno me interesuje koliko gubim na kupoprodajnim cenama u odnosu na eventualni rizik koji trenutna situacija u svetu nosi.
Variranje u ceni sam pomenuo u smislu - ako dodje trenutak kupovine nekretnine, bolje pratiti cenu zlata nekoliko nedelja i juriti neki od "pikova" zbog znatne oscilacije u kracim vremenskim intervalima. Ovako je moguce malo "apsorbovati" tu veliku razliku u kupovnoj i prodajnoj ceni.
 
Radim od kuće danas, pa sam uhvatio malo da zabušavam i odem u šetnju dok je još lepo vreme. Obiđem tri dilera zlatom u kraju i po prvi put u zadnjih šest meseci potrefim da jedan od njih ima suveren na stanju, cena čak 430 evra. Aj kupim, pošto je samo jedan i nisam ništa kupovao odavno, ali mnogo je, kume, mnogo je. Cena zlata na berzi je opala nakon što je bila poludela kad je krenuo rat u Ukrajni, ali na sajtu mog glavnog dilera od onda nisam video da je prodajna cena suverena pala ispod 405 evra, uglavnim visi na oko 415. Vidim da se cene fizičkog i papirnog zlata polako razilaze, a očito je i nestašica. Nekad sam mogao u svako doba na nađem dukate ili bi bar mogli da mi ih spreme isti dan, sad već nema.

Kako kruže priče, kovnicama ponestaje metala. Ovo još više važi za srebro nego za zlato, ogromne količine srebrnog buliona su pokupovane ove godine. Kad krenu berze da padaju, padaće i plemeniti metali, ali se živo pitam hoće li se taj pad uopšte osetiti na tržištu fizičkog zlata. Videćemo, stagflacija generalno pogoduje zlatu, a zlato se po pravilu i prvo oporavi pri tržišnim slomovima.
 
Ma ko mi obisa post? Možda je razlog bio što se pominju krpovalute, ali ovaj Burijev tweet po sadržaju jasno pripada u temu o zlatu, ne u temu o kriptovalutama.

 
Srećom sam uhvatio još jednu uncu po dobroj ceni danas, čak sam naleteo i na Viktoriju sa malom krunom, falio mi je taj suveren. Ovim sam najverovatnije trajno kompletirao moje kupovanje zlata, dostigao sam krajnji target i opet stigao do 20% portfolia, što nikad ne prelazim. Mislim da sam se obezbedio koliko je bilo racionalno i nadam se iskreno da će se svo ovo gomilanje zlata pokazati kao nepotrebno, ali bolje nek sam bogati pesimista nego siromašni optimista.

Prvi put sam video da je diler imao i srebro, neke stare drahme. Nekadašnji novac od srebrnih legura se u žargonu naziva "junk silver" i vrlo je popularan u SAD. Mislim da će biti žešćih špekulacija na srebru, neko će tu lepo da zaradi, ali meni je nepraktično tu da se petljam. Zeza me geografija, gde god da rešim da odem, kroz Srbiju treba da prođem. 🥴
 
Zdravo svima,
Da se ogradim odmah detaljno sam pročitao temu i želim da se zahvalim morbiusu na jako korisnim informacijama.
Već duže vreme planiram da deo portfolia (10-20%) uložim u zlato. Međutim, u Srbiji su cene zlata znatno veće od spot cena i cena u inostranstvu pa sam odustao od kupovine zlata kao investicije (čak i kao inflation hedge opcije).
Sada planiram da kupim manju količinu zlatnika - više kao poklon deci i njihovu dugoročnu štednju.
Ima li neko preporuku za pouzdanog prodavca?
Od kad je krenulo ovo (zovite to kako hoćete) po Ukrajini pojavili su se silni prodavci investicionog zlata u Srbiji, ali mi uglavnom ne ulivaju poverenje: cene su visoke, znajući stanje u Srbiji sumnjam u originalnost a i sajtovi su im toliko slični da stičem utisak da par ljudi stoji iza svega toga.
 
Ja sam proletos kupovao malog Franca, poklon. Platio sam ga 260 eura, jedva sam ga nasao, u isto vreme je u Becu mogao da se kupi za 195. Da sam kupovao vise komada itekako bi se isplatio vikend u Becu.
 
Tako mu nekako dođe, ko hoće u Srbiji zlato, najbolje mu je da sedne u auto, skokne u inostranstvo, kupi tamo i moli boga da ga ne uhvate dok ga švercuje u zemlju. Sreća da je zlato velike gustine, pa ne zauzima puno mesta.

Čitao sam baš šta kaže šef Bečke kovnice, prodali su ove godine tri put više zlatnika od proseka. Centralne banke su u 2022. kupile najviše zlata još od 1967. godine kada je svetskoj javnosti postalo jasno da Amerika na rat u Vijetnamu troši mnogo više novca nego što ima zlata da ga pokrije. Četiri godine kasnije SAD će trajno suspendovati konvertibilnost dolara u zlato.
 
U koju zemlju bi ste isli za tako nesto?
Ima li neki limit za unosenje zlata, a da ne mora da se svercuje?
 
Citaj temu unazad za limit unosenja/iznosenja, nije velika tema.
 
Citaj temu unazad za limit unosenja/iznosenja, nije velika tema.

Zapravo nismo ustanovili nikakav limit. Regulativa je namerno mutna kako bi carina mogla da primeni šta god hoće i opljačka te kako poželi. Tu po našoj staroj tradiciji garantovano postoje i ljudi bliski vlastima koji prenose zlato slobodno i profitiraju debelo na razlici u cenama koja se na ovaj način veštački održava.
 
Nismo, jer je nemoguce precizno utvrditi, ali da se ne bismo ponavljali, postoji kakva-takva regulativa koju smo vec komentarisali.
 
Nedavno sam naišao na ovo, ne znam da li smo pisali o tome u ovoj temi?

Kaže, ako je nešto definisano kao "investiciono zlato - novčić" (ako nekoga interesuje, neka proveri, pa javite ovde - šta je novčić? :)), nije potrebna dozvola za uvoz. Taj proizvod ne podleže plaćanju PDV-a, a carinska stopa je 10%, s tim što po SSP-u, ako je proizvod poreklom iz EU, carina je 0%.
Ostaje diskreciono pravo carinskog službenika da proceni da li je zlato "za lične potrebe". Osim toga, šta beše problem za uvoz novčića?
 
Pogledaj malo ranije postove, pisao sam carini da se raspitam o limitima, dobio sam nejasan odgovor koji se svodi na prijavi cariniku, pa će on već primeniti šta poželi ili angažuj carinskog zastupnika. U teoriji, ja bih mogao da prenesem svoje novčiće legalno bez carine, ali u praksi se plašim i da pomislim da tako nešto pokušam.
 
Praksa.
Drugar kupio “male” Franc Jozef dukate u Austriji, jedan fišek (20 komada), na granici ih prijavio, a onda je krenuo horor.
Drkali su ga na Batrovcima sa sve ženom i decom u kolima i nisu hteli da ga puste, jer su mu prvo tražili dozvolu za uvoz, pa papire za prometovanje u Srbiji, pa hteli da naplate carinu i pdv,…da ne dužim, posle par sati cimanja i par telefonskih poziva, pustili su ga uz gunđenje, uz opasku carinika da se provukao.

A čovek je kupio za sebe i ispoštovao slovo zakona.

Tako da u pravu je @morbius , pustite vi zakone, oni važe u državi, ovo to nije.
 
Iako ih ni najmanje ne podrzavam, kao ni ovaj zakon koji se tumaci na osnovu toga kako se cariniku nakrivi, ali tu je sam kriv. Kupis neku glupost na aliexpressu 5+ komada, oni se prave pametni kako nije za licnu upotrebu, a da nece da mrcvare za 20 dukata na kojima moze lepo da zaradi.
 
Ovaj dokument koji sam linkovao, uz neki dokument koji potvrđuje da je to novčić po definiciji, bi trebao da bude dovoljan da reši ljude takvih muka.

Ako je tvoj drugar imao dokaz o poreklu (račun), carinu i PDV nisu mogli da mu traže, ama baš nikako, jer po tarifnom broju vide da tih troškova nema.
Što se tiče dozvole za uvoz, sasvim je očekivano da je traže, jer je ista potrebna za neke druge oblike zlata, pa carinici često ne znaju o čemu se radi. U tom trenutku je potrebno biti ljubazan, ne terti kontru cariniku, već imati spremne papire kojima mu se razjašnjava situacija.

Alternativni put je angažovati špediciju, izbeći bespotrebnu (a neophodnu) licemernu ljubaznost u komunikaciji sa carinicima, i pustiti špeditera da to uradi za nakandu od nekoliko hiljada dinara.
 
Iako ih ni najmanje ne podrzavam, kao ni ovaj zakon koji se tumaci na osnovu toga kako se cariniku nakrivi, ali tu je sam kriv. Kupis neku glupost na aliexpressu 5+ komada, oni se prave pametni kako nije za licnu upotrebu, a da nece da mrcvare za 20 dukata na kojima moze lepo da zaradi.
1. Dukati su kupljeni kao investicija, lična, nije ni na tebi, ni na cariniku, da ceni koliko neko želi svog novca da uloži u zlato
2. Zakon je jasan, uz račun gde se dokazuje poreklo Franc Jozef dukata, pri prenošenju preko naše granice, sama država Srbija je propisala da se ne plaća ništa, pri čemu ne postoji limit za količinu
3. Kupljeni su u Austriji zato što je cena kod nas nenormalno visoka

Ja sam samo pokušao da svima na primeru pokažem sav besmisao ovog zakona koji postoji isključivo da bi neko mogao da se bogati i nizašta više
 
Ovaj dokument koji sam linkovao, uz neki dokument koji potvrđuje da je to novčić po definiciji, bi trebao da bude dovoljan da reši ljude takvih muka.

Ako je tvoj drugar imao dokaz o poreklu (račun), carinu i PDV nisu mogli da mu traže, ama baš nikako, jer po tarifnom broju vide da tih troškova nema.
Što se tiče dozvole za uvoz, sasvim je očekivano da je traže, jer je ista potrebna za neke druge oblike zlata, pa carinici često ne znaju o čemu se radi. U tom trenutku je potrebno biti ljubazan, ne terti kontru cariniku, već imati spremne papire kojima mu se razjašnjava situacija.

Alternativni put je angažovati špediciju, izbeći bespotrebnu (a neophodnu) licemernu ljubaznost u komunikaciji sa carinicima, i pustiti špeditera da to uradi za nakandu od nekoliko hiljada dinara.
Vidi…

Na granici je prijavio zlatnike i tu mislim na to da je naravno dao račun, nije ih fizički vadio iz tašne, a carinik ako nije siguran šta je to, neka pita nekoga ko to zna.
Isto tako, nije dužnost putnika da nosi zakone sa sobom i uči carinika, ali je drugar i to imao spremno, carinik nije hteo da gleda, ponavljao je kao papagaj svoju naučenu mantru.
Tek kad je pozvao prijatelja koji radi na relativno zeznutom mestu u establišmentu i kada je ovaj pozvao njegovog šefa da mu objasni da ne maltretiraju čoveka, jer da je hteo da švercuje, ne bi prijavio zlatnike, pustili su ga da pređe.
Čovek inače investira u zlato poslednjih x godina (odlično zarađuje), a sad je malo intenzivirao iz očiglednih razloga, putuje često u Austriju (poslovno i privatno), pa tamo kupuje dukate, zašto da ne, kad mu je zakon to dozvolio.
 
Tako mu nekako dođe, ko hoće u Srbiji zlato, najbolje mu je da sedne u auto, skokne u inostranstvo, kupi tamo i moli boga da ga ne uhvate dok ga švercuje u zemlju. Sreća da je zlato velike gustine, pa ne zauzima puno mesta.

Čitao sam baš šta kaže šef Bečke kovnice, prodali su ove godine tri put više zlatnika od proseka. Centralne banke su u 2022. kupile najviše zlata još od 1967. godine kada je svetskoj javnosti postalo jasno da Amerika na rat u Vijetnamu troši mnogo više novca nego što ima zlata da ga pokrije. Četiri godine kasnije SAD će trajno suspendovati konvertibilnost dolara u zlato.
Zato ljudi i kupuju digitalno zlato. Ne samo u Srbiji. ;)
 
Imam i ja sličnih iskustava sa carinom, i pokušajem da budem pošten. Kupovina zlata u Sloveniji, pre skoro 10 god. Horor od države....
U zlatu skoro da ne držim ništa (nekoliko novčića, nešto nasleđeno, nešto kupljeno). Spread kod nas je jako veliki, mali broj trgovaca. Čuva vrednost, ali je ovde slabo likvidno, zahteva sef...

@morbius šta osim zlata imaš u portfoliu, i u kolikim %? Ja sam skoro 60% u deonicama (diverzifikovani akumulirajući ETF), planiram da znatno pojačam tokom 2023 (dok traje "popust"). Investiram iz Srbije, to je prepreka svoje vrste...
 
1. Dukati su kupljeni kao investicija, lična, nije ni na tebi, ni na cariniku, da ceni koliko neko želi svog novca da uloži u zlato
2. Zakon je jasan, uz račun gde se dokazuje poreklo Franc Jozef dukata, pri prenošenju preko naše granice, sama država Srbija je propisala da se ne plaća ništa, pri čemu ne postoji limit za količinu
3. Kupljeni su u Austriji zato što je cena kod nas nenormalno visoka

Ja sam samo pokušao da svima na primeru pokažem sav besmisao ovog zakona koji postoji isključivo da bi neko mogao da se bogati i nizašta više

Pa ako je zakon jasan, sto je onda potezao vezu? Ja niti cenim, niti me interesuje koji je razlog njegove kupovine, samo kazem da je sam kriv za par sati zezanja na granici. Ne zato sto je on uradio nesto nelegalno, van zakon itd., vec zato sto valjda zna gde zivi. Kod nas krse ustav, a da im je problem zakon... Kako bi se proveo da nije imao prijatelja na zeznutom mestu u establismentu?
 
Kojoj ti to špediciji da poveriš zlato, supstancu zbog koje se najviše krvi prolilo u ljudskoj istoriji? Zlato može i najpoštenijeg čoveka da namami na lopovluk, i ako ga u banci držiš, ne želiš banka da zna šta je u sefu.

Tuga živa da moraš da kriješ imovinu od države koja bi trebalo da ti je čuva i štiti.

Za pojašnjenje, ja kažem "dukat" za bilo koji zlatni novčić jer je to kod nas praktično sinonim, ali dukat može da ima i drugo značenje. Reč vodi poreklo od titule "duce" (engleski duke), koja potiče od "dux" što je u Rimu bila titula vojnog zapovednika provincije. Dakle dukat bukvalno znači duce-ov novac. Korišćeni su u Veneciji i tako stekli popularnost širom Evrope, gde su razne lokalne valute kovane po ugledu na njih. Ako u inostranstvu kažeš dukat, uglavnom se misli na austrijske istorijske dukate i njihove moderne kopije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa ako je zakon jasan, sto je onda potezao vezu? Ja niti cenim, niti me interesuje koji je razlog njegove kupovine, samo kazem da je sam kriv za par sati zezanja na granici. Ne zato sto je on uradio nesto nelegalno, van zakon itd., vec zato sto valjda zna gde zivi. Kod nas krse ustav, a da im je problem zakon... Kako bi se proveo da nije imao prijatelja na zeznutom mestu u establismentu?
Zakon je jasan za one koji ga poznaju, ali je očigledno naleteo na nekog bilmeza od carinika, pa se zakomplikovalo. Nije mu prvi put da kupi u Austriji fišek i prenese, s obzirom na primanja koja ima, njemu je to ko dobar dan, a upravo je i dobio instrukciju od advokata da ne prenosi mnogo, da ga ne bi cimali bespotrebno (iako može da dokaže poreklo novca, taman da je hteo u cugu da prenese 10 paketa, a ne jedan).
I naravno da zna za jadac, sigurno ne bi ovo radio da nema nekog ko može carini da lupi čvenger, a on je čist pred zakonom, za sve što ima u sefu ima i dokaz o poreklu.
 
Kad si vec spomenuo da cesto uzima, da ne bude kompletno offtopic, mozes li ga pitati koju zlataru preporucuje?
 
Kupuje direktno od proizvođača - Munze.
Plati online, isporuka na firmu u Beču, sa sve računom, pa on kad ide pokupi.
Cene imaš na sajtu.
Znam, jer sam razgovarao sa njim svojevremeno, pošto sam tad bio zainteresovan (čitaj: imao sam para) da uzimam Franc Jozef dukate, pošto su oni kod nas najkurentniji.
 
Münze iz nekog razloga ima prilicno lose recenzije u poslednje vreme na guglu, zale se ljudi na svasta, ali deluje da je najvise na rok isporuke, pa rekoh mozda kupuje negde drugde.
 
Za poklon ima i ova varijanta. Neko je pitao.
 

Prilozi

  • LMC_12.8.4.pq20221228_134742_PQ-F3-Pro-R13.jpg
    LMC_12.8.4.pq20221228_134742_PQ-F3-Pro-R13.jpg
    244.9 KB · Pregleda: 64
  • LMC_12.8.4.pq20221228_134751_PQ-F3-Pro-R13.jpg
    LMC_12.8.4.pq20221228_134751_PQ-F3-Pro-R13.jpg
    221 KB · Pregleda: 64
  • LMC_12.8.4.pq20221228_134800_PQ-F3-Pro-R13.jpg
    LMC_12.8.4.pq20221228_134800_PQ-F3-Pro-R13.jpg
    145.9 KB · Pregleda: 64
Münze iz nekog razloga ima prilicno lose recenzije u poslednje vreme na guglu, zale se ljudi na svasta, ali deluje da je najvise na rok isporuke, pa rekoh mozda kupuje negde drugde.
Moguće, nisam baš pratio, ali mislim da njemu rok isporuke nikada nije bio toliko bitan, pošto je u Austriji skoro non-stop, doduše, nisam se čuo odavno, ali pre korone znam da je bilo tako.
Imaj u vidu da se sad mnogo više kupuje, a od njih kupuje cela EU, najjeftiniji su, pa nije čudo što trokiraju sa isporukom.
 
Čekaj, ti si zapravo ovde podelio tuđe iskustvo, verovatno od pre korone, kao komentar na stranicu poslednji put apdejtovanu u julu ove godine.
Nadam se da su do sada carinske ispostave dobile instrukcije kako da postupaju i da je sada malo jednostavnije...
 
Nazad
Vrh Dno